Welcome Guest: S’enregistrer | Connexion

FAQ| Rechercher| Membres| Groupes

Unseen Armenia: Surb Pokas / Surb Pokas Ayaması /Kutsal Suyu

Armenian on web Index du Forum -> Քննարկենք, Սորվինք հայերէն խոսիլ - (Ամէն Ինչ Հայերէն-tout en arménien-Ermenice) -> Կրոնկ Զանազան քննարկումներ - Ավանդութիւններ - Religion - Ermenilerde inanç
Sujet précédent :: Sujet suivant  
Auteur Message
vahe2009
Modérateur Général
Modérateur Général

Point(s): 70 807
Moyenne de points: 2,85

MessagePosté le: Ven 19 Mai 2017 - 08:18
MessageSujet du message: Unseen Armenia: Surb Pokas / Surb Pokas Ayaması /Kutsal Suyu
Répondre en citant

Unseen Armenia: Surb Pokas / Surb Pokas Ayaması /Kutsal Suyu

Görünmeyen Ermenistan: Surb Pokas

Erivan'ın güneyinde , Goris'e giden ana yol boyunca Vayots Dzor'un marz'ında bulunan Areni köyü var. Areni'nin hemen öncesinde yol kenarında plastik soda şişelerinde ev yapımı şarap satan satıcılar, meyve satanlar ve solda Areni Şarap Fabrikası var.

Surb Astvatsatsin kilisesi, Areni (Fotoğraf: Joseph Dagdigian)

Areni, sağdaki vadide yer almaktadır. Köyün üstünde, pastel renkli uçurumların zemine karşı küçük Surb Astvatsatsin kilisesi (1321) vardır. Kısa bir toprak yol kiliseye götürür ve yanında bir takım mezar taşları bulunur. Kalenin az kalıntısı olmasına rağmen, kilisenin yanında Orbelians'a ait bir kale de vardı. Orbelian ailesi, Syunik'in hükümdarı prensleri, askeri yetkililer ve Bishop Stepanos Orbelian (1250-1305) dahil olmak üzere üst düzey din adamları idi. Stepanos Orbelian, Pikap 1286'da Kilikya Ermenistan'ında iken Syunik Büyükşehir Belediye Başkanı (asil piskopos) kutsandı. Syunik'e döndükten sonra, Noravank ve Datev manastırları kendi yetki alanına girdi. Stepanos Orbelian, çoğunlukla Syunik Eyaleti Tarihi için bilinen tanınmış bir tarihçiydi.

Areni yakınlarındaki Noravank (Fotoğraf: Joseph Dagdigian)

Surb Astvatsatsin'i ziyaret ederken, arkadaşım ve ben, bozulduğu motosikletini tamir eden bir köylüyle konuştuk. Noravank'ı ziyaret etmek istedi, oradan arabayla yaklaşık 15 dakika. Orada çalışan bir akrabası vardı. Kibarca reddettik, Noravank'ın muhteşem bir mekân olmasına rağmen, henüz görmediğimiz diğer yerleri bulduk ve zamanımız yetersizti. Kısa konuşmamız sırasında Surk Pokas kilisesini görüp görmediğimizi sordu. Orbelian'ın tarihi, mucizevi şifalı sularla bölgedeki eski bir kiliseden bahsediyor. Surb Pokas'ın olup olmadığını merak ediyorum. Daha önce bu kiliseyi aradım, ancak bulamadım; Gerçekten var olduğundan bile emin değildim.

Surk Pokas kilisesine giriş (Fotoğraf: Joseph Dagdigian)

Köylü bizimle gelip bize kiliseyi göstermeyi teklif etti. Vadi tabanının üstünde yüksek olan Noravank'ı geçerek dar vadi boyunca indik. Kısa bir mesafeden sonra yol sona erdi. Ardından tepede kayalıkların üzerindeydik ve bir derede küçük, kabaca inşa edilmiş bir şapel ya da kilise, çoğu tepenin kenarına kazılmıştır. Sunağı altında su dolu iki üç ayak kare vardı.

Kılavuzumuz, suyun mucizevi kürleri ürettiğini belirtti. Birkaç gün önce sağ kolunu omzundan kaldıramadı. Fakat sonra suyun bir kısmını süpürüp kolunu ıslattı. Beni bir bardak suyla yudumlamaya davet etti. Onu rahatsız etmek istememekle küçük bir yudum aldım. Su, yağlı bir dokuya sahipti. Kilisenin duvarı üzerinde, bunun gerçekten Stepanos Orbelian tarafından tanımlanan kilisenin olduğunu gösteren birkaç fotoğraf fotokopisi vardı.

Rehberimizle Surb Pokas kilisesinde, dikdörtgen kuyu sunağın altında kalıyor (Fotoğraf: Joseph Dagdigian)

Oreblian'ın tarihi, Surp Karapet kilisesini ve daha sonra yakınlardaki bir başka kilise Surb Pokas'ı (Phocas) açıklar. Aşağıdaki teklif, Orbelian'ın tarihinin Robert Bedrosian tarafından çevrilmesidir ve çevrimiçi olarak ücretsiz olarak mevcuttur:

Aynı vadide kayalık bir tepede başka bir kilise vardı, kutsal patrik Phocas adına yaptırılmıştır. Kilisenin içinde küçük bir akarsu akışı bema altına aktı ve suyla karıştırılarak tedavi edici bir yağdı. Antik geleneklerden, kutsal patrik Phocas'ın bazı kalıntılarının buraya getirildiğini ve buraya Phocas denildiğini duyduk. Felaketler, cüzzamlar ve uzun zamandır eskimiş yaralar, iyileştirilemeyen ve tedavi edilmeyen her türlü insan rahatsızlığı yüzünden şaşırtıcı şaşkınlıklar yaşandı; hastalar orada iman ettiyse ve suda yıkandıysa ve kendilerini yağ ile yağdırdıysa iyileşti. Ölümcül bir hastalık olsaydı, acı çeken kişi hemen ölürdü. Bu nedenle, yer arazisi boyunca büyük bir üne sahipti.

Bu kiliseyi daha önce aramıştım, ancak nereye bakacağımı belirsiz bir fikrim vardı. Bir yabancıyla bir şans toplantısı yol gösterdi!

Saint Pokas , Karadeniz kıyısındaki Sinop'un piskoposluğundaydı . Zavallılara hayırsever olmuştu ve mucizevi bir şekilde kör sağduyu tedavisinde bulundu. Bir piskopos haline gelince, Hıristiyanlığı için zulüm gördü ve yerel kral King Trayanos tarafından öldürülmesi emredildi. Saint Pokas, askerlerden bazılarının onu öldürmek üzere emir vermesine rağmen kral askerlerinin bir kısmını akşam yemeğine evine davet etti. Sonra Pokas, askerlerin öldürmek için emrinde bulunduğu kişinin kendisinin olduğunu ortaya koydu. Askerler, Hıristiyanlığı reddetmek için Pokas'la birlikte yalvardı, ancak Pokas yapamadı. MS 117'de şehit edildi. Her nasılsa kalıntıları Ermenistan'a kadar gelmişti.

Joseph Dagdigian

http://armenianweekly.com/2017/05/18/unseen-armenia-surb-pokas/

Publicité

MessagePosté le: Ven 19 Mai 2017 - 08:18
MessageSujet du message: Publicité

PublicitéSupprimer les publicités ?
Armenian on web Index du Forum -> Քննարկենք, Սորվինք հայերէն խոսիլ - (Ամէն Ինչ Հայերէն-tout en arménien-Ermenice) -> Կրոնկ Զանազան քննարկումներ - Ավանդութիւններ - Religion - Ermenilerde inanç Toutes les heures sont au format GMT + 1 Heure
Page 1 sur 1
Sauter vers:  

Portail | Index | Créer un forum | Forum gratuit d’entraide | Annuaire des forums gratuits | Signaler une violation | Conditions générales d'utilisation
phpBB
Template by BMan1
Traduction par : phpBB-fr.com