Welcome Guest: S’enregistrer | Connexion
 
FAQ| Rechercher| Membres| Groupes
 
Edessa Gamla Tepesi Yahudiler için neden önemli
 
Poster un nouveau sujet   Répondre au sujet
Armenian on web Index du Forum -> D'hier à nos jours - Երեկ և այսօր - Dünden bugüne -> Les villes d'Arménie Occidentale
Sujet précédent :: Sujet suivant  
Auteur Message
guest
Super Membre
Super Membre

En ligne

Inscrit le: 10 Avr 2011
Messages: 1 111
Point(s): 2 981
Moyenne de points: 2,68

MessagePosté le: Jeu 15 Juin 2017 - 19:47
MessageSujet du message: Edessa Gamla Tepesi Yahudiler için neden önemli
Répondre en citant

Edessa Gamla Tepesi Yahudiler için neden önemli


İşte yazımızın esas konusuna geldik; bu yerleşim bölgelerinden birinin adı ise Gamla. Tam Suriye sınırında ünlü Golan tepelerinin üzerinde

Yahudi tarihi Avraham (İbrahim) babamıza kadar dayanır. Baba adı Terah doğum yeri Ur Kasdim yani Urfa.

Baba mesleği heykeltraş veya namı diğer değişik boylarda kilde put mamulatı üreticisi.

Terah'ın oğlu baba mesleğinden hazmetmez "Yahu bunlar keriz mi babamın eli ile yoğurduğu hamurdan yapılmış çamurdan heykellere nasıl tapınabiliyorlar ve önlerine yemekler sunup kurbanlar koyup dualar ediyorlar" deyip bir gece ansızın babasının imalathanesini (o zamanlar henüz fabrika yoktu, eh Terah da o kadar zengin değildi. Hatta Hulusi Kentmen gibi fabrikatör görüntüsü ve bıyığı da yoktu muhtemelen) yerle bir etti, bütün putları da bir bir kırdı. Sigorta da olmadığı için Terah bir başına ortada kalıverdi.

Olayın faili her ne kadar meçhul kaldıysa da olay yerinden korkup kaçan Avraham (sonradan Sarah anamız ile bir araya gelip) babamız oluyor ama bu put kırma hadisesinedeni ile de Yüce Tanrı'nın bir numara adamı haline geliverdi. Dolayısı ile de "Ben seni ve kavmini insanlığa ışık olasın diye seçtim" diyerek Yahudi kavminin başının beladan kurtulmamasını sağladı çok şükür. Allah razı olsun.

Avraham babamız kendi babasından kaçadursun Urfa'dan Mısır'a bütün ortadoğuyu karış karış gezmek zorunda kaldı. Tabii arada çok şeyler oldu. İsmail kardeşmizin anası Hacer ile halvet olup İsmail'i dünyaya getirdiler. Aradan 14 yıl geçtikten sonra "bebe isterim" diye kafasının etini yiyen Sarah anamızı da 99 yaşında iken gebe bırakabilen Avraham babamız bu kez de Yitshak (Gülsün) anlamındaki ismi ile Sarah'nın oğlunu kucağına aldı.

Aynı hafta Yitshak 8 günlük İsmail 14 yaşında kendisi de 99 yaşında iken hep bir arada sünnet oldular. Limonata ve kuru pasta yoktu ama kendi, besledikleri kuzulardan iki tanesini ateşte çevirdikleri rivayet olunur. Allah kabul etsin.

GAMLA ANTİK KENTTE SİNAGOG KALINTILARI

İşte yazımızın esas konusuna geldik; bu yerleşim bölgelerinden birinin adı ise Gamla. Tam Suriye sınırında ünlü Golan tepelerinin üzerinde. İşte adı Gamla (Deve) olan bu tepenin özelliği tam bir deve sırtı ve hörgücü gibi görünmesidir. Bu tepede ister stratejik sebepler ve güvenlik deyin ister çevreye hakimiyet nedeni ile bir zamanların en kıymetli Yahudi yerleşim merkezi oluvermiş.

Gamla yerleşim birimi ve kalıntıları sadece 6 gün savaşında İsrail'in Golan Tepelerini ele geçirmesinden sonra gereken araştırmalar ve arkeolojik kazılar yapılabilmiş ve kuruluşu M.Ö. 1000'li yıllara dayanan antik kent bütün haşmeti ile ortaya çıkartılmıştır.

Bu şehrin Yahudi şehri olduğunun arkeolojik ve tarihi kanıtları İsrail topraklarına ilhak edilmiş olan Gamla tepesindedir.Yalan beyan ile Suriye toprakları üzerinde arkeoloji ile uğraşan Moşe Dayan bile bir şey bulmamış diyen ve beni de tarih bilmez hele hele Ortadoğu tarihi bilmemekle suçlayan birine atfederim.

Gamla'nın Romalılar tarafında kuşatılmasını gösterir temsili resim. (Kusura bakmayın henüz fotograf makineli cep telefonları yoktu)
SURLARI İLE GAMLA ANTİK KENTİ
Ortdoğunun neresini kazarsanız kazın İsrail ve Yahudi köklerine rastlarsınız. Aynen Anadolu'nun her karış toprağında Türk izleri bulunacağı  gibi. Gamla aynı zamanda Yahudi tarihinin en önemi, savunma savaşına tanılık etmiş bir şehir olup Romalılar karşısında Masada misali bir kahramanlık destanı yazmışlardır. Her ne kadar Masada gibi ve dizi filmi yapılmamış olsada  bu savaşta yaklaşık 10 bin Gamlalı Yahudinin hayatını kaybettiğini yazıyor tarih kitapları.


Bir de İsrail Arkeolojisi isimli web sitesinde bu antik kentin bütün hikayesi anlatılıyor. Meraklısına tavsiye ederim.
Tabii tarih öğrenmek isteyen Suriyeli yazarlara da uygundur.


Rafale SadiOdatv.com

http://odatv.com/gamla-tepesi-yahudiler-icin-neden-onemli-1406171200.html


Revenir en haut
Publicité


MessagePosté le: Jeu 15 Juin 2017 - 19:47
MessageSujet du message: Publicité

PublicitéSupprimer les publicités ?
Revenir en haut
Montrer les messages depuis:   
Armenian on web Index du Forum -> D'hier à nos jours - Երեկ և այսօր - Dünden bugüne -> Les villes d'Arménie Occidentale Toutes les heures sont au format GMT + 1 Heure
Poster un nouveau sujet   Répondre au sujet
Page 1 sur 1
Sauter vers:  

 Portail | Index | Créer un forum | Forum gratuit d’entraide | Annuaire des forums gratuits | Signaler une violation | Conditions générales d'utilisation
phpBB
Template by BMan1
Traduction par : phpBB-fr.com