Welcome Guest: S’enregistrer | Connexion
 
FAQ| Rechercher| Membres| Groupes
 
Komutan: Bakü, kendi yurttaşlarını canlı kalkana dönüştürerek,
 
Poster un nouveau sujet   Répondre au sujet
Armenian on web Index du Forum -> D'hier à nos jours - Երեկ և այսօր - Dünden bugüne -> Haut-Karabagh (Լեռնային Ղարաբաղ)
Sujet précédent :: Sujet suivant  
Auteur Message
guest
Super Membre
Super Membre

Hors ligne

Inscrit le: 10 Avr 2011
Messages: 1 393
Point(s): 3 733
Moyenne de points: 2,68

MessagePosté le: Mer 5 Juil 2017 - 19:56
MessageSujet du message: Komutan: Bakü, kendi yurttaşlarını canlı kalkana dönüştürerek,
Répondre en citant

Komutan: Bakü, kendi yurttaşlarını canlı kalkana dönüştürerek, uluslararası hukuk normlarını ihlal ediyor

Artsakh Savunma Ordusu, hasma mahsus olduğu gibi asla sivil yerleşim birimlerini hedef almamıştır, darp hedefimiz sadece ve sadece askeri noktalar olmuştur, bundan sonra da öyle olacaktır. Beyan Interfax’a röportajında Ermeni tarafını 4 Temmuz’da sivil yerleşim birimlerini top atışına maruz bırakma ve sivilleri öldürmekle suçlayan Azerbaycan Savunma Bakanlığının duyurusunu yorumlayan Artsakh/Karabağ Savunma Bakanı Levon Mnatsakanyan’dan geldi.

Artsakh Ordusunun asla mütecaviz rol almadığı, ancak hasım tarafından teşebbüs edilen her tür provokatif işlemi yanıt adımlarla dizginlemeye hazır olduğunubelirten Mnatsakanyan:

Kendi masum insanlarının kanı hesabına uluslararası toplumu manipüle etme yönünde sinik bir üsluptan...

ʺAzerbaycan tarafından yayımlanan, güya 4 Temmuz’da Ermeni Ordusunun Alkhanlı yerleşim birimini topçu ateşine maruz bıraktığı ve sivillerin ölümüne sebep olduğuna dair duyuruya ilişkin olarak, bu kendi masum insanlarının kanı hesabına uluslararası toplumu manipüle etme yönünde sinik bir üsluptan başka birşey değildir.

Darp hedefimiz sadece ve sadece düşmanın Ermeni savunma hattına ateş açtığı askeri noktalardır

Artsakh Savunma Ordusu, hasma mahsus olduğu gibi asla sivil yerleşim birimlerini hedef almamıştır, darp hedefimiz sadece ve sadece düşmanın Ermeni savunma hattına ateş açtığı askeri noktalar olmuştur, bundan sonra da öyle olacaktırʺ dedi.

Bakü askeri ve siyasi yönetimi, cephe havalisindeki yerleşim birimlerinde vurucu ateş gücünü konuşlandırıyor

Bakü askeri ve siyasi yönetiminin, cephe havalisindeki yerleşim birimlerinde vurucu ateş gücünü konuşlandırma ve bu ateş noktalarından Artsakh mevzileri yönünde mütecaviz işlemler gerçekleştirme pratiğinin genel bir uygulamaya dönüştüğünü kaydeden Mnatsakanyan:

Ancak aynı zamanda tam bir sorumlulukla ilan ediyorum:

ʺBu kendi yurttaşlarının ardına sığınmak demektir, onları canlı kalkana dönüştürerek hasım uluslararası hukuk normlarını ihlal etmektedir. Eğer gerçekte hasım siviller çevresinde kayıplara sahip olmuşsa, esefimizi ifade etmek zorundayız. Ancak aynı zamanda tam bir sorumlulukla ilan ediyorum: bugün kadar olduğu gibi bundan sonra da Artsakh Silahlı Kuvvetleri kendi savunma hakkından tam olarak istifade etmeye devam edecek ve gerekli olması halinde hasmın mütecaviz işlemlerine hedef odaklı ve ölçüsüz yanıt vermeye devam edecektir.

Aynı zamanda Azerbaycan tarafına, öngörülemez sonuçlara gebe izleyen askeri maceralardan uzak durması ve sorununçözümünü müzakere masasında araması tavsiysnde bulunuyoruz, hele ki benzeri yaklaşımlar her iki halkın menfaatlerinden kaynaklanmaktadırʺ.

NEWS.am daha önceki haberinde, Artsakh/Karabağ Savunma Bakanlığı Basın servisinin hasmın 4 Temmuz’da Artsakh-Azerbaycan muharip kuvvetler temas hattı farklı mevkilerinde ateşkes rejimini farklı kalibrede silahlarla ihlal etmeye devam ettiğini bildirdiğini aktardı.

Özellikle saat 11:30-11:35 sularında doğu yönünde Azerbaycan tarafı 82 mm’lik havan topu (4 top mermisi), aynı mevkide saat 12:45-12.55 sularıda tamburalı tanksavar bombaatarla (3 bomba), güney yönünde saat 13:35’te 60 mm’lik havan topuyla (3 top mermisi), 19:10’da 60 mm’lik havan topuyla (2 top mermisi), saat 20:20-20.30 sularında Alkhanlı köyünde konuşlu askeri noktadan Azerbaycan Silahlı Kuvvetleri TR-107 tipi çok namlulu topçu roket sistemiyle (5 roket) güney yönünde konuşlu komuta noktası yönünde ateş açtı, saat 20:48’de 82 mm’lik havan topuyla 3 kez atış gerçekleştirdi.

Hasmın mütecaviz işlemlerini baskı altına almak için Savunma Ordusu ön hat birimleri saat 20:31-20:40 sularında yanıt işlemlerde bulunmak zorunda kaldılar, bunun sonucunda Alkhanlı köyünde konuşlu ateş noktası tahrip edildi. Savunma Ordusu ilgili servislerinin verdiği bilgiye göre hasmın kayıpları bulunmakta. Azerbaycan’ın provokatif işlemleri sonucu Savunma Ordusunun kayıpları yok.

Karşılıklı ateş esnasında 52 yaşında Azerbaycanlı bir kadın ve 2 yaşında bir kız hayatını kaybetti. Anılanların Artsakh Sil. Kuv.’nin yanıt ateşinden mi yoksa Azerbaycan Sil. Kuv.’nin kendi köyünü top atışına tutmasından mı öldükleri henüz belirsizliğini korumakta.

https://news.am/


Revenir en haut
Publicité


MessagePosté le: Mer 5 Juil 2017 - 19:56
MessageSujet du message: Publicité

PublicitéSupprimer les publicités ?
Revenir en haut
Montrer les messages depuis:   
Armenian on web Index du Forum -> D'hier à nos jours - Երեկ և այսօր - Dünden bugüne -> Haut-Karabagh (Լեռնային Ղարաբաղ) Toutes les heures sont au format GMT + 1 Heure
Poster un nouveau sujet   Répondre au sujet
Page 1 sur 1
Sauter vers:  

 Portail | Index | Créer un forum | Forum gratuit d’entraide | Annuaire des forums gratuits | Signaler une violation | Conditions générales d'utilisation
phpBB
Template by BMan1
Traduction par : phpBB-fr.com