Welcome Guest: S’enregistrer | Connexion
 
FAQ| Rechercher| Membres| Groupes
 
Dacikler Arka Kapıdan Avrupa Birliğine Girmek İstiyorlar :Yani KIBRIS
 
Poster un nouveau sujet   Répondre au sujet
Armenian on web Index du Forum -> News et articles - Լուրեր, Յօդուածներ - Haber ve makaleler -> Discussions / Débats - Քննարկում - Tartışma/Düşünceler
Sujet précédent :: Sujet suivant  
Auteur Message
vahe2009
Modérateur Général
Modérateur Général

Hors ligne

Inscrit le: 07 Nov 2009
Messages: 25 509
Point(s): 72 617
Moyenne de points: 2,85

MessagePosté le: Jeu 6 Juil 2017 - 08:09
MessageSujet du message: Dacikler Arka Kapıdan Avrupa Birliğine Girmek İstiyorlar :Yani KIBRIS
Répondre en citant

Dacikler Arka Kapıdan Avrupa Birliğine Girmek İstiyorlar :Yani KIBRIS


Başbakan Yıldırım Çipras ile görüştü

https://www.trgazete.com/wp-content/uploads/2017/07/12-2-640x348.jpg


Başbakan Binali Yıldırım, Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras’la telefonda görüştü. Görüşmede Kıbrıs konusu ele alındı.

İsviçre'deki Kıbrıs Konferansı başladı

Kıbrıs'ta kapsamlı çözüme ulaşılması hedefiyle Cenevre'de düzenlenen Kıbrıs Konferansı'nın yeni oturumu İsviçre'nin Crans-Montana kentinde gerçekleştiriliyor.

Başbakan Binali Yıldırım, Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras’la telefon görüştü.

Başbakan Yıldırım, Yunan mevkidaşıyla gerçekleştirdiği görüşmede, Türkiye’nin Kıbrıs meselesine tutumunu dile getirerek, “Güvenlik ve Garantiler” başlığına verilen önemi vurguladı. Görüşmede ayrıca, Ada’da kalıcı barış ve kapsamlı çözümün tesisinin, iki toplumun eşitliği temelinde, Türk ve Yunan vatandaşlarının eşit haklardan yararlandıkları bir çerçevede mümkün olabileceği ifade edildi.

http://www.yenisafak.com/gundem/basbakan-yildirim-cipras-ile-gorustu-2749045Kıbrıs'ta kapsamlı çözüme ulaşılması hedefiyle 12 Ocak'ta Cenevre'de düzenlenen ilk oturumla başlayan Kıbrıs Konferansı'nın yeni oturumu, Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri'nin Kıbrıs Özel Danışmanı Espen Barth Eide'in ev sahipliğinde, İsviçre'nin Crans-Montana kentinde gerçekleştiriliyor.

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri'nin Kıbrıs Özel Danışmanı Eide, Le Regent Kongre Merkezi'nde sırasıyla Rum lideri Nikos Anastasiadis, Avrupa Birliği (AB) Komisyonunun Birinci Başkan Yardımcısı Frans Timmermans, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Kotzias ve Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu'nu kapıda karşıladı.

Garantör ülkelerden İngiltere Dışişleri Bakanı Boris Johnson ise dün katıldığı akşam yemeğinin ardından İngiltere'ye dönerken, konferansta bu ülkeyi Kıbrıs Özel Temsilci Jonathan Allen'in temsil ettiği öğrenildi.

BM Genel Sekreteri'nin Kıbrıs Özel Danışmanı Eide, günün ilk toplantısının ardından bugün TSİ 15.30'da basın toplantısı düzenleyecek.

Öte yandan toplantının yapıldığı İsviçre'nin dünyaca ünlü kayak merkezlerinden Crans-Montana'da polis geniş güvenlik önlemleri aldı. Orduya ait helikopterler konferansın yapıldığı bölge üzerinde uçtu.

BM'den alınan bilgiye göre, konferansa 60 civarında uluslararası gazeteci akreditasyon yaptırdı.

Adada kapsamlı çözüme ulaşılması hedefiyle geçen ocak ayında Cenevre'de düzenlenen ilk oturumla başlayan konferansın yeni oturumu öncesi Akıncı, Anastasiadis, Çavuşoğlu, Johnson, Kotzias ve AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini ile müzakere heyetleri dün akşam yemeğinde buluşmuştu.

Eide, BM'de düzenlediği basın toplantısında, Kıbrıs Konferansı'nın adada çözüm için "en büyük şans" olduğunu ama "son şans" olmadığını ifade ederek "Bu emsalsiz bir fırsat. Eğer bu fırsat kaçırılırsa son derece üzüntü verici bir durum olacak." değerlendirmesinde bulunmuştu.

BM, 9 Haziran'da aldığı kararla Kıbrıs müzakerelerinin KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı ve Rum lideri Nikos Anastasiadis'in yanı sıra garantör ülkeler Türkiye, Yunanistan ve İngiltere ile gözlemci olarak AB'nin katılımıyla 28 Haziran'da Cenevre'de tekrar başlayacağını duyurmuştu.

Cumhurbaşkanı Akıncı'nın göreve gelmesinin ardından BM Genel Sekreteri'nin Kıbrıs Özel Danışmanı Eide'nin arabuluculuğunda Mayıs 2015'te yeniden başlayan müzakereler, "Ekonomi", "Avrupa Birliği", "Mülkiyet", "Yönetim-Güç Paylaşımı", "Toprak" ile "Güvenlik ve Garantiler" olmak üzere altı temel başlıktan oluşuyor

Anadolu Ajansı

http://www.ntv.com.tr/dunya/isvicredeki-kibris-konferansi-basladi,60AIIW-9Jk65iEAiER7uZA

KKTC Cumhurbaşkanı Akıncı:- "Yarın (bugün) Kıbrıs için bir karar günü olmalıdır"- "Rum tarafı, adına yeni denilen ama içerikte çok da yenilikler getirmeyen önerileri masaya getirdi. Maalesef bunlar bizi bir sonuca götürecek yaklaşımlar içeremiyor"- "Gizli

CRANS-MONTANA (AA) - Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, İsviçre'nin Crans-Montana kentinde devam eden Kıbrıs Konferansı'na bugün Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres'in de katılmasıyla ada için bir anlaşmaya varmayı umduklarını söyledi.

Konferansın düzenlendiği Le Regent Kongre Merkezi'nde gece geç saatlerde sona eren toplantının ardından Akıncı, Türk ve Rum gazetecilere açıklamalarda bulundu.

Akıncı, konferansa bugün ikili görüşmelerin yanı sıra garantör ülkelerin katılımıyla beşli toplantılara da devam edileceğini anlatarak, "Dolayısıyla yarının (bugün) çok yoğun ve verimli geçmesini umuyoruz. Tüm Kıbrıs'ta yaşayanlar için umarız verimli bir gün olur." dedi.

BM Genel Sekreteri Guterres'in konferansa yeniden katılmasına da değinen Akıncı, BM Genel Sekreteri'nin ikinci kez konferansa gelmesiyle önemli bir gün yaşayacaklarını söyledi.

"Yarın (bugün) Kıbrıs için bir karar günü olmalıdır." ifadesini kullanan Akıncı, Guterres'in konferansa katılımıyla ada için bir anlaşmaya varmayı umduklarını dile getirdi.

- Rumlara "belge sızdırma" tepkisi

Rum kesiminin konferansa yeni bir öneri getirip getirmediği yönündeki soru üzerine Akıncı, "Rum tarafı, adına yeni denilen ama içerikte çok da yenilikler getirmeyen önerileri masaya getirdi. Maalesef bunlar bizi bir sonuca götürecek yaklaşımlar içeremiyor." değerlendirmesini yaptı.

Cumhurbaşkanı Akıncı, konferansta Türkiye'nin yeni açılımlar ortaya koyduğunu ve kendi görüşlerinin de her zaman yapıcı olduğunu vurguladı.

Rum kesiminin konferansa ilişkin basına belge sızdırmasına tepki gösteren Akıncı, şunları kaydetti:

"Bir üzüntümü aktarmak istiyorum. Kıbrıs Konferansı'nda 8'inci gündeyiz. Gizli ibaresi ile dağıtılan hiçbir belge Kıbrıs Türk tarafından sızmadı ama biraz önce içeride okunan (Rum) önerilerini daha biz görmeden basında çıktı. Bunların olmaması gerekiyor."

- "Bu ziyareti en iyi şekilde değerlendirmek gerekiyor"

BM Genel Sekreteri'nin Kıbrıs Özel Danışmanı Espen Barth Eide ise toplantı çıkışında yaptığı açıklamada, Guterres'in de katılacağı toplantının bugün TSİ 12.00'de başlayacağını aktardı.

"Bu ziyareti en iyi şekilde değerlendirmek gerekiyor." diyen Eide, konferanstaki konuşmalara ve sunulan belgelere ilişkin yorum yapmama kararı aldıklarını belirtti.

Eide, AA muhabirinin konferansın ne zaman biteceği yönündeki sorusuna, "Şu an bir şey söylemek zor. Yarın geceyi bekleyip görmek gerekir." yanıtını verdi.

- Mogherini yeniden Crans-Montana'da

Öte yandan, konferansa gözlemci sıfatıyla katılan Avrupa Birliği (AB) Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini, toplantıların başlamasından sonra ikinci kez Crans-Montana'ya geldi.

İkili görüşmeler yaptığı öğrenilen Mogherini, AB'yi temsilen konferansın açılışına katıldıktan sonra İsviçre'den ayrılmıştı.

http://www.arti49.com/isvicredeki-kibris-konferansi-855039h.htm


Kıbrıs Konferansı’nda Yoğun Temaslar: Çavuşoğlu Koçias İle Görüştü


Kıbrıs sorununa kalıcı çözüm amacıyla İsviçre'nin Crans Montana kentinde düzenlenen Kıbrıs Konferansı'na katılan Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu,...Kıbrıs sorununa kalıcı çözüm amacıyla İsviçre'nin Crans Montana kentinde düzenlenen Kıbrıs Konferansı'na katılan Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, bugün yoğun temaslarda bulundu. Çavuşoğlu, Yunan mevkidaşı Nikos Koçias ile de bir araya geldi.Mevlüt Çavuşoğlu, twitter hesabından verdiği bilgiye göre bugün ilk olarak KKTC Hükümetini oluşturan partilerin daveti üzerine KKTC Başbakan Yardımcısı ve Maliye Bakanı Serdar Denktaş ve Dışişleri Bakanı Tahsin Ertuğruloğlu ile çalışma kahvaltısında bir araya gelerek "son durumu değerlendirdiklerini" belirtti.Kıbrıs Konferans çerçevesinde Crans Montana'da bulunan İngiltere'nin Dışişleri ile görevli Devlet Bakanı Alan Duncan ile bir araya geldiğini de duyuran Çavuşoğlu, "Görüşmelerimiz BMGS'nin Kıbrıs Özel Danışmanı Espen Barth Eide ile devam etti" dedi.Bakan Çavuşoğlu, "Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Koçias ile bir araya geldik" acıkmasında da bulunduktan sonra "KıbrısKonferansı değerlendirmelerimize KKTC Cumhurbaşkanı Sayın Akıncı ile yaptığımız görüşmeyle devam ettik" mesajını da attı.

CN/GO

http://www.arti49.com/isvicredeki-kibris-konferansi-855039h.htm


İslam âlemini parçalıyorlar Kıbrıs’ı birleştiriyorlar


Saadet Partisi Genel Başkanı Karamollaoğlu, düzenlediği basın toplantısında ‘Adalet Yürüyüşü’ ve ‘Kıbrıs meselesi’ ile ilgili önemli uyarılarda bulundu. Adalet Yürüyüşü’nünprovokasyonlara dönüştürülmemesi uyarısı yaparken, hükümete ise ‘Kıbrıs meselesi’nde taviz verilmemesi çağrısı yaptı.

http://www.milligazete.com.tr/islam_%C3%A2lemini_parcaliyorlar_kibris%E2%80%99i_birlestiriyorlar/471492


Revenir en haut
Publicité


MessagePosté le: Jeu 6 Juil 2017 - 08:09
MessageSujet du message: Publicité

PublicitéSupprimer les publicités ?
Revenir en haut
guest
Super Membre
Super Membre

Hors ligne

Inscrit le: 10 Avr 2011
Messages: 1 393
Point(s): 3 733
Moyenne de points: 2,68

MessagePosté le: Ven 7 Juil 2017 - 08:04
MessageSujet du message: Dacikler Arka Kapıdan Avrupa Birliğine Girmek İstiyorlar :Yani KIBRIS
Répondre en citant

Kıbrıs’ta sonuç yokİsviçre'de gerçekleştirilen Kıbrıs müzakerelerinden sonuç çıkmadı.İsviçre'de gerçekleştirilen Kıbrıs müzakerelerinden sonuç çıkmadı. Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Kıbrıs'ta kapsamlı çözüme ulaşılması hedefiyle İsviçre'nin Crans-Montana kentinde 10 gündür devam eden Kıbrıs Konferansı'nın sonuçsuz kaldığını söyledi.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu gazetecilere yaptığı açıklamada, "Maalesef tüm çabalara rağmen sonuca varılamadı. Dürüstlükle bağdaşmayan adımları gördük. Asker çekme-garantörlüğün bitmesi kabul edilemez. Bunun son konferans olduğunu dile getirmiştik" dedi.

BM Genel Sekreteri Antonio Guterres ise yaptığı açıklamada, "Tüm çabalara rağmen anlaşmaya varılamadı" dedi.

Odatv.com

http://odatv.com/kibrista-sonuc-yok-0707171200.html


Revenir en haut
Contenu Sponsorisé


MessagePosté le: Aujourd’hui à 04:05
MessageSujet du message: Dacikler Arka Kapıdan Avrupa Birliğine Girmek İstiyorlar :Yani KIBRIS

Revenir en haut
Montrer les messages depuis:   
Armenian on web Index du Forum -> News et articles - Լուրեր, Յօդուածներ - Haber ve makaleler -> Discussions / Débats - Քննարկում - Tartışma/Düşünceler Toutes les heures sont au format GMT + 1 Heure
Poster un nouveau sujet   Répondre au sujet
Page 1 sur 1
Sauter vers:  

 Portail | Index | Créer un forum | Forum gratuit d’entraide | Annuaire des forums gratuits | Signaler une violation | Conditions générales d'utilisation
phpBB
Template by BMan1
Traduction par : phpBB-fr.com