Welcome Guest: S’enregistrer | Connexion
 
FAQ| Rechercher| Membres| Groupes
 
Kürdistan bağımsızlık referandumu ve gelişmeler
 
Poster un nouveau sujet   Répondre au sujet
Armenian on web Index du Forum -> Le Génocide Arménien - Հայկական Ցեղասպանութիւն - 1915 Ermeni Soykırımı -> Kürt-Ermeni ilişkileri ve 1915 Soykırımı
Sujet précédent :: Sujet suivant  
Auteur Message
mafilou
Administrateur
Administrateur

Hors ligne

Inscrit le: 04 Sep 2006
Messages: 13 079
Point(s): 40 281
Moyenne de points: 3,08

MessagePosté le: Jeu 14 Sep 2017 - 02:22
MessageSujet du message: Kürdistan bağımsızlık referandumu ve gelişmeler
Répondre en citant

Irak Parlamentosu'ndan bağımsızlık referandumuna “ret” kararı

12 Eylül 2017Irak Parlamentosu’nda, Irak Kürt Bölgesi’nin bağımsızlık referandumuyla ilgili yapılan oylamada “ret” kararı çıktı.
Oy çokluğuyla alınan kararın ardından Kürt vekiller oturumu terk etti. Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY), Türkiye, İran ve ABD, referandumun yapılmasına karşı çıktığı bağımsızlık referandumu 25 Eylül'de yapacağın açıklamıştı.
Irak Başbakanı Haydar el-İbadi, anayasaya aykırı referandumu tanımayacaklarını söylüyor.
Bu arada Kürt milletvekilleri karara tepki gösterirken Rudaw'a konuşan Mesut Barzani liderliğindeki KDP milletvekillerinden Sırvan Sereni de Irak Parlamentosu'nda benimsenen kararın "askeri tedbirleri" de içerdiğini söyledi.
Referandumun ertelenmesi itirazlarına karşı çıkan Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi Başkanı Mesud Barzani ise en son BBC'ye verdiği röportajında "Bu referandumu bu zamana kadar ertelememiz bile bir hataydı" demişti.

Kaynak: Ermenihaber.am
https://www.ermenihaber.am/tr/news/2017/09/12/Irak-bağımsızlık-referandum/1…
_________________
Emeğe saygılı olun, alıntılarınızda link gösterin ...


Dernière édition par mafilou le Sam 7 Oct 2017 - 23:39; édité 3 fois
Revenir en haut
Visiter le site web du posteur
Publicité


MessagePosté le: Jeu 14 Sep 2017 - 02:22
MessageSujet du message: Publicité

PublicitéSupprimer les publicités ?
Revenir en haut
vahe2009
Modérateur Général
Modérateur Général

Hors ligne

Inscrit le: 07 Nov 2009
Messages: 24 932
Point(s): 70 987
Moyenne de points: 2,85

MessagePosté le: Sam 16 Sep 2017 - 09:05
MessageSujet du message: Kazaya Uğramazsa Referandumdan en az yüzde 70-80 ‘evet’ çıkar
Répondre en citant

Kazaya Uğramazsa “Referandumdan en az yüzde 70-80 ‘evet’ çıkar”Irak Kürdistanı Bölgesel Yönetimi (IKBY) 25 Eylül’de bağımsızlık referandumuna gidiyor. Çok az bir süre kalmasına rağmen referandumla ilgili tartışmalar tüm hızıyla sürüyor. Duhok’taki Kürdistan Amerikan Üniversitesi’nin Uluslararası İlişkiler Bölümü Başkanı Dr. Arzu Yılmaz ile referandum sürecini konuştuk.

Referanduma çok az bir süre kala, son dakikada da olsa ertelenebileceğine dair söylentiler oldukça yoğun. Sizce böyle bir ihtimal var mı?

Bir savaş durumu dışında bu ihtimal yok gibi. Mevcut şartlar altında referandum zamanında yapılacak görünüyor. Ancak özellikle Kerkük’te durum gergin.

Nedir Kerkük’teki sorun?

Kerkük petrolleri hem Erbil yönetimi için hem de Bağdat yönetimi için vazgeçilmez öneme sahip bir kaynak. 2015’te ABD’nin arabuluculuğu sonucu günde 150 bin varil olan petrol üretimi yarı yarıya paylaştırılmıştı. Ancak Kürdistan’ın bağımsızlık ilan etmesi durumunda bu paylaşımın nasıl değişeceği konusunda henüz bir belirsizlik var. Bu durum da Bağdat ve Erbil arasında gerilime neden oluyor. Öte yandan, Kerkük’te Erbil ve Bağdat arasında çıkabilecek bir çatışma halinde ABD’nin nasıl bir pozisyon alacağı belli değil. Zira referandumun ertelenmesi konusunda en yoğun baskı ABD’den geliyor.Arzu Yılmaz

Türkiye’nin referandum konusundaki tutumuna yönelik de tartışmalar var. Kamuoyunda Türkiye’nin görünürde referanduma ve bağımsızlığa karşı olmakla birlikte el altından bu referandumu desteklediğine dair görüşler var. Buna katılıyor musunuz?

Hayır katılmıyorum. Çünkü bana göre Türkiye 2014 sonu itibariyle Kürt politikasını değiştirdi. Bu tarihe kadar Türkiye için Kürt politikası, Ortadoğu ölçeğindeki hedeflerinin bir parçasıydı. Türkiye, Ortadoğu’da lider ülke olma hedefi güdüyordu. Ancak 2014’ten sonra bunun mümkün olmadığı görüldü ve Kürt politikasında yine güvenlikçi bir stratejiye döndü. Bu değişiklikten sadece bir yıl önce Irak Kürdistanı Başbakanı Neçirvan Barzani Türkiye ile 50 yıllık bir stratejik işbirliğine gittiklerini açıklamıştı. Ancak bir yıl sonra her şey değişti. Bu bağlamda DAEŞ, Musul’a ve ardından Kürt bölgelerine saldırdığında Türkiye’nin Irak Kürdistanı’nın yardım çağrılarını cevapsız bırakması en önemli işaretti. Türkiye bu tutumuna Musul Konsolosluğu’nun DAEŞ işgali altında olduğu ve Konsolosun rehin olduğunu gerekçe gösterdi. Bu tarihten sonra da Türkiye’nin hem Kürt sorunundaki tutumu hem de Irak Kürdistanı politikası değişti. Türkiye bugün Irak Kürdistanı’nın bağımsızlığını desteklemiyor ve ileride destekleyeceğine dair bir işaret de yok.

Referandumdan hayır çıkma ihtimali düşük mü?

Evet, hemen tüm kamuoyu araştırmaları referandumdan ortalama yüzde 70-80 evet oyu çıkacağını söylüyor. Ben de buna katılıyorum. Ayrıca halen kapalı olan Irak Kürdistanı Parlamentosu yeniden açılırsa bu oranın daha da yükselme ihtimali var.

Peki evet çıkması halinde neler olabilir?

Evet çıkması halinde hem Bağdat ile hem de referanduma katılan bölgede mevcut siyasi, etnik ya da dinsel gruplarla müzakereler yürütülecek. Bu müzakerelerin de federal bir devlet öngörüsüne dayalı yürütüleceği anlaşılıyor. Yani yetkilerin merkezde toplandığı bir ulus devlet modelinden ziyade federe bölgelerin kendi meclislerini ve hükümetlerini kurarak Federal Kürdistan Cumhuriyeti’ne dahil oldukları çoğulcu bir yapı hedefleniyor. Bu federe bölgeler, IKBY sınırları dahilinde olan Erbil, Duhok, Süleymaniye, Halepçe vilayetlerinin yanı sıra referanduma il meclislerinin aldığı kararla katılacak olan tartışmalı bölgedeki Şengal, Ninova Ovası, Kerkük ve Diyala’dan oluşacak.

Peki Irak Kürt Bölgesel Yönetimi sınırlarında yaşayan Arap, Türkmen, Süryani ve diğer Hıristiyan gruplar ne düşünüyor?

Saydığınız bu grupların ne düşündüğünü ait oldukları etnik ya da dinsel gruplar üzerinden genelleme yaparak değerlendirmek çok güç, hatta imkânsız. Çünkü her biri kendi içinde görüş ayrılıkları taşıyan hatta zaman zaman birbiriyle çatışan gruplar. Örneğin Musul’un Rabia bölgesinde yaşayan Sünni Arap aşireti Şamar referandumu destekliyor, fakat Musul’un bir başka bölgesinde yaşayan Araplar karşı çıkıyor. Ya da Türkmen Cephesi Kerkük Temsilciliği referanduma karşı çıkıyor ama Erbil’deki Türkmen Cephesi “biz destekliyoruz” diyor. Benzer bir durum Hıristiyan gruplar açısından da geçerli. Ama sanırım Hıristiyan gruplar konusunda şu genellemeyi yapmak doğru olur: Erbil, Duhok gibi halihazırda Irak Kürdistanı sınırları içinde yaşayan Hıristiyan gruplar refrandumu destekliyor. Henüz bu hafta söz konusu desteği deklare eden 52 maddelik bir anlaşma yapıldı. Ama Ninova Ovası olarak bilinen bölgede özellikle Haşdi Şabi milis güçleriyle birlikte hareket eden Hıristiyan grupların referandumu desteklemediğini biliyoruz. En son tahlilde bu grupların tutumlarını referandum sonrası süreçte konuşmak daha anlamlı olacaktır.

Referandum sonrası Türkiye’nin tavrı ne olur?

Bir kere hem Türkiye’nin hem Irak Kürdistanı’nın gözardı edemeyeceği ortak ekonomik çıkarları var. Zira yukarıda söz ettiğim politika değişiklikliği bugüne kadar ekonomik ilişkilere yansımadı. Ama bir bağımsızlık ilanı durumunda ne olacağını kestirmek zor. Burdaki beklenti kısa dönemde bazı sorunlar yaşansa bile uzun vadede yeniden ilişkilerin normale döneceği yönünde.

Ama bu arada şunu da eklemek isterim: Son yıllara kadar Irak Kürdistanı kamuoyunda Türkiye ilham alıncak model bir ülke olarak algılanıyordu. Türkiye’nin AB’yle ilişkileri, NATO üyesi olması, Irak Kürdistanı gibi yüzü Batı’ya dönük bir ülkede oldukça önemliydi. Bunu ülkedeki siyasi aktörler açısından değil, toplumsal dinamikler açısından söylüyorum. Ancak özellikle son yıllarda Türkiye’deki siyasi rejimin otoriterleşmesi, AB’yle ilişkilerinin günden güne bozulması, Irak Kürdistanı kamuoyunda Türkiye’yi bir çekim merkezi olmaktan uzaklaştırdı.

Yeni kurulacak devletin demokrasi standartları konusunda eleştiriler var. Ortadoğu’da demokratik düzeyi oldukça düşük bir başka devletin daha kurulacağı yönünde şüpheler dile getiriliyor. Siz ne düşünüyorsunuz?

En azından kısa ve orta vadede bu ihtimalin zayıf olduğunu varsayacak birçok nedene sahibiz. Tarihte demokrasi kriterinin hiçbir devletin kuruluşunda tayin edici bir rol oynamadığını teslim etmemiz gerekiyor. Dolayısıyla bugün Kürdistan Bölgesel Yönetimi’nin demokrasi sicili de Kürdistan’ın bağımsızlığına karşı çıkmanın gerekçesi olamaz. Fakat hiç şüphe yok ki demokrasi kriteri, Federal Kürdistan Cumhuriyeti’nin kuruluşu için olmasa da yaşaması için hayati öneme sahip olacaktır. Kürdistan’ın Ortadoğu konjonktüründe ayakta kalabilmek için başka şansının olmadığını da söyleyebiliriz. Federal Kürdistan Cumhuriyeti’nin ne askeri ne ekonomik gücü, maruz kalması muhtemel tehditlere karşı dirençli olmasına yetmeyecektir. Bu bağlamda güvenilecek bir uluslararası toplum desteğinin halihazırda olmadığını da eklemek yerinde olur.

Erbil merkezli Federal Kürdistan’ın Kuzey Suriye Federasyonu ile ne tür ilişkileri olacaktır?

Bu soruya cevap vermek için henüz erken. Çünkü özellikle Suriye’de henüz ortaya ne çıkacak bilmiyoruz. Ama bugüne kadar her iki taraf arasında gelişen ilişkilerin son derece gerilimli seyrettiği de bir gerçek. Ama bir başka gerçek de her iki tarafın ortak bir ulusal zeminde hareket ettiği. Zira tam da Irak Kürdistanı’nda bağımsızlığın Suriye Kürdistanı’nda federasyonun gündeme oturduğu şu günlerde Kürt Ulusal Konferansı’nın toplanması için yeniden çalışmalar başladığını biliyoruz. Bu kez Konferans’tan sonuç alınabilir mi, bilmiyorum. Ama nihayetinde söz konusu bu iki entite arasındaki ilişkilerin nasıl şekil alacağını belirleyecek temel faktör bölgesel ve uluslararası ölçekte dahil olacakları ittifak ilişkileri olacaktır, denilebilir.

Peki, Mesud Barzani Türkiye ve İran’a yönelik olarak nasıl bir tutum benimsiyor?

Barzani aslında verdiği son röportajlarda tutumunu gayet açık beyan ediyor. Örneğin bir röportajında Barzani, “Biz referandumdan dolayı komşu ülkelerin sınırları kapatmak ya da ilişkileri kesmek gibi yollara başvurma ihtimallerini hesapladık. İstediklerini yapabilirler. Ama her zaman söylediğim gibi, eğer bu ülkeler kurulacak devleti ortadan kaldırmak gibi bir yola girerlerse bunun bedeli kendileri için çok daha ağır olur” dedi. Yani Türkiye ya da İran ekonomik yaptırımlar dışında silahlı bir müdahalede bulunacak olursa bu iki ülkede yaşayan Kürtlerin sessiz kalmayacağını imâ etti, ki haklı. Böylesi bir savaş durumunda Kürtleri kontrol etmek çok zor olacaktır. Dolayısıyla, Barzani’nin Türkiye ve İran tutumunu “Destek olmanızı beklemiyoruz ama engel olmaya da kalkmayın” şeklinde özetleyebiliriz.

Ferda Balancar

http://www.agos.com.tr


Revenir en haut
azad
V.I.P.
V.I.P.

Hors ligne

Inscrit le: 06 Sep 2006
Messages: 616
Point(s): 1 878
Moyenne de points: 3,05

MessagePosté le: Mer 20 Sep 2017 - 04:23
MessageSujet du message: Kürdistan bağımsızlık referandumu ve gelişmeler
Répondre en citant

Kürtlerin bağımsız devlet kurma isteklerini son derece meşru görüyorum - Ayşe Hür

http://www.ilkehaber.com/haber/ayse-hur-kurtlerin-bagimsiz-devlet-kurma-ist…
15.09.2013 08:49

Ayşe Hür'ün bugün yayınlanan 'Ulusların kendi kaderini tayin hakkı ve Kürtler' başlıklı yazısı...

Günümüzün ulus-devlet sistemi, Avrupa’yı asırlarca esir alan din ve mezhep savaşlarına son veren 1648 Westphalia (Vestfalya) Antlaşması’yla başlayan çok uzun bir sürecin ürünü. ‘Self determinasyon hakkı’ ya da Türkçeye geçtiği şekliyle ulusların ‘kendi kaderini tayin hakkı’ (bundan böyle kısaca KKTH diyeceğim) ilk kez, o güne dek Britanya Krallığı’na bağlı olan 13 koloninin duruşunu özetleyen 1776 Amerikan Bağımsızlık Bildirgesi’nde şöyle yer almıştı: “Bir ulus, kendini bir başka ulusa bağlayan siyasal bağları koparma, doğa yasalarının ve Tanrı’nın, o ulusa dünya devletleri arasında bahşettiği bağımsız ve eşit yeri alma gereği duyabilir.
Biz şu gerçekleri aşikâr olarak kabul ediyoruz ki; bütün insanlar eşit olarak yaratılmışlardır ve Yaratıcı tarafından terk edilmez haklarla bezenmişlerdir. Bunların başında ise, yaşam, özgürlük ve mutluluğu takip etme hakkı gelmektedir. İşte bu hakları garantiye almak için insanlar arasından meşru güçlerini idare edilenlerin rızasından alan hükümetler oluşturulmuştur. İşte ne zaman herhangi bir yönetim bu amaçları tahribe yönelirse, insanların hakkı ya o yönetimi değiştirmek ya da bu ilkeleri benimseyecek yeni bir idareye yol açmak için onu ortadan kaldırmaktır.”

1815 VİYANA KONGRESİ
15 yıl süren Napolyon Savaşlarının ardından Büyük devletler, 1815 Viyana Kongresi’ni sonra, KKTH’den çok, ‘toprak bütünlüğüne saygı’ (uti possidetis juris) ilkesine önem verdiler. Bu konudaki iki istisna, 1830 Londra Konferansı’nda Belçika ve Yunanistan’ın bağımsızlığının tanınması oldu. Tüm Avrupa’yı sarsan 1848 Devrimleri sırasında Alman, İtalyan, Macar ve Polonyalılar arasında milliyetçilik akımları ve 1861’de İtalyan Birliği, 1871’de Alman Birliği kuruldu. Uluslararası düzenin oluşmasında önemli bir dönemeci oluşturan 1878 Berlin Kongresi’nde bir adım daha atıldı ve 1856’dan beri masada olan Romanya’nın bağımsızlığı resmen tanındı. Bu tarihten itibaren, KKTH, kendini etnik ya da dilsel açıdan diğerlerinden farklı gören ‘milli’ toplulukların en önemli meşruiyet kaynağı olmaya başladı.

OSMANLI KÜRTLERİ
Osmanlı İmparatorluğu’nun tebaası olan Kürtler bu zaman dilimi içinde, defalarca başkaldırdılar ancak bu başkaldırıların temel niteliği çevrenin merkezileşmeye karşı tepkisiydi. Bazı kaynaklara göre ilk milliyetçi temalar, 1847’de Botan Emiri Bedirhan Bey’in ayaklanması ile 1880 Şeyh Ubeydullah’ın ayaklanmasında ortaya çıkmıştı ama sonuçta uzun kargaşa döneminin sonunda en azından Sünni Kürtler, İslam ittihadı politikalarıyla imparatorluğu toparlamaya çalışan II. Abdülhamit’in şahsında devletle barıştılar, Hamidiye Alayları gibi örgütlenmelerle, merkezin politikalarının Kürdistan topraklarındaki temel uygulayıcıları oldular.
Ancak, 19. yüzyılda sadece Kürtlerde değil Türklerde de ‘milli’ bilinç yoktu. Hedef, II. Abdülhamit’in istibdat rejimini yıkmaktı. Bu amaçla her iki kesim de 1889’da İttihat ve Terakki Cemiyeti’nde (İTC) birleştiler. Türkçülük akımının güçlü bir damar halinde ortaya çıktığı 1918’de kurulan Kürt Teali Cemiyeti’nde toplanan Kürtler, kültürel kimliğin ötesine geçmişlerdi ama ortak bir siyasi tavır geliştirememişlerdi. Örneğin cemiyetin başkanı Seyyid Abdülkadir sıkı bir Osmanlıcı idi ve siyasi hedefi Hilafeti de koruyarak Osmanlı Devleti içinde Kürtlere otonomi (özerklik) verilmesiydi. Bunun için de Kürt toplumundan çok ABD, Britanya ve Fransa gibi dış güçlere bel bağlamıştı. Cemiyetin belkemiğini oluşturan Bedirhanlar ve Cemilpaşazadeler gibi Kürt aristokratları ise bağımsız bir Kürdistan için mücadele ediyorlardı ama arkalarından gelen yoktu.

LENİN VE WILSON’UN KATKILARI

1914’te “Halkların Kendi Kaderini Tayin Hakkı” başlıklı ünlü makalesini yayımlayan Sovyet Rusya’nın lideri Lenin bu konuda önemli bir açılım getirdi. 1917 Bolşevik Devrimi’nin hemen ardından Lenin ve Stalin’in imzasını taşıyan ve “Rusya Müslümanları, Volga ve Kırım Tatarları, Sibirya ve Türkistan Kırgızları ve Sartları, Kafkas Ötesi’nin Türk ve Tatarları, Çeçenler ve Kafkas dağlıları, sizler!.. Camileri ve ibadethaneleri yıktırılmış, inanışları ve gelenekleri Çarlar ve Rusya’nın baskıcıları tarafından ayaklar altına alınmış olan sizler!.. Farisiler, Türkler, Araplar, Hintliler!...” diye devam eden ünlü çağrı, yüzyıllardır cahilliğe, yoksulluğa, baskıya, zorbalığa ve sömürüye mahkum edilmiş Doğu halklarına ilaç gibi geldi.
Aynı dönemde savaş sonrasında kurulacak dünya düzeninin ‘milliyet esasına göre’ olacağını düşünen ABD Başkanı Wilson’un başlangıçta Yahudi çevrelerinin taleplerinden esinlenerek şekillendirdiği 14 ilkesinde doğrudan KKTH’den söz edilmiyordu ama 6 ilke bu konuyla ilgiliydi. 12. Madde ise “Osmanlı İmparatorluğu’nun Türk olan kısımlarının Osmanlı egemenliği sağlanacak fakat Türk olmayan diğer halklara otonom idareler verilecek, Çanakkale Boğazı’nın milletlerarası garanti altında her milletin gemilerine daimi suretle açık olacak” diyordu. Bu madde, en çok 1915’te büyük bir trajedi yaşamış Ermenileri ve bağımsızlıkçı Kürtleri heyecanlandırmıştı.
_________________

Karanlık aydınlıktan, yalan gerçekten kaçar, Güneş yanlız olsada etrafa ışık saçar,üzülme doğruların kaderidir yanlızlık, kargalar sürüyle, kartallar yanlız uçar.


Revenir en haut
mafilou
Administrateur
Administrateur

Hors ligne

Inscrit le: 04 Sep 2006
Messages: 13 079
Point(s): 40 281
Moyenne de points: 3,08

MessagePosté le: Sam 23 Sep 2017 - 21:04
MessageSujet du message: Kürdistan bağımsızlık referandumu ve gelişmeler
Répondre en citant

Irak Parlamentosu'nda Kürdistan bağımsızlık referandumu

Բարիզի մէջ կայացած իրաքեան քիւրտիստանի անկախութեան հանրաքուէի ի նպաստ զօրակցութիւն

22.09.2017
Սփիւռք պարբերաթերթ - ԼիբանանԵրկուշաբթի 25 Սեպտեմբեր 2017-ին անցկացուելիք իրաքեան քիւրտիստանի անկախութեան հանրաքուէի ի նպաստ, այսօր՝ Բարիզի մէջ կայացած զօրակցութեան հաւաքին, ներկայ էին նաեւ հայկական «Ազատ» կազմակերպութեան ներկայացուցիչները, որոնք ելոյթ ունենալով, իրենց անվերապահ նեցակցութիւնը յայտնեցին քիւրտ ժողովուրդի՝ յանուն անկախութեան համար մղած պայքարին:


_________________
Emeğe saygılı olun, alıntılarınızda link gösterin ...


Revenir en haut
Visiter le site web du posteur
mafilou
Administrateur
Administrateur

Hors ligne

Inscrit le: 04 Sep 2006
Messages: 13 079
Point(s): 40 281
Moyenne de points: 3,08

MessagePosté le: Mar 26 Sep 2017 - 03:40
MessageSujet du message: Kürdistan bağımsızlık referandumu ve gelişmeler
Répondre en citant

Bu gün yapılan referandumda 138.585 seçmenden

%97.08’i EVET
%2,92 HAYIR dedi.
Resmi olmayan seçim sonuçlarına göre
Erbil: %86
Şengal: %92 (Êzidxane)
Şeyhan - Şêxan: %90 (Ezidxane)
Duhok: %90
Kerkük: 78.77
Zaho: %94
Ninova - Musul Ovası: %80
Hanekin - Xaneqin: %92
Akre: %94
Soran: %86
Mahmur: %87.3
Tuzhurmatu: %67
Gelale: %87.5
Karatepe: %62.5
Simel: %92
Berdereş: %92
Cebare: %62.5
Kaynak: Zer News


_________________
Emeğe saygılı olun, alıntılarınızda link gösterin ...


Revenir en haut
Visiter le site web du posteur
mafilou
Administrateur
Administrateur

Hors ligne

Inscrit le: 04 Sep 2006
Messages: 13 079
Point(s): 40 281
Moyenne de points: 3,08

MessagePosté le: Ven 29 Sep 2017 - 03:40
MessageSujet du message: Kürdistan bağımsızlık referandumu ve gelişmeler
Répondre en citant

Kuzey Irakʹtaki Ermeniler referandumda evet oyu kullandı

28 Eylül 2017
Ermenihaber.amIrak Kürdistan Bölgesel Yönetimi’nin gerçekleştirdiği bağımsızlık referandumu, bölgede yaşayan Ermenileri de yakından ilgilendiriyor. Irak Kürdistan Parlamentosu’nda Ermenilerin de bir sandalyelik kontenjanı var.
Parlamentoda 2009-2013 yılları arasında görev yapan Aram Şahin Bakoyan referandum sonrasında Agos’un sorularını yanıtladı.
Bölgede 4 bin civarında Ermeni yaşadığını söyleyen Bakoyan bu Ermenilerin büyük bir çoğunluğunun Ermenice bilmediğini Kürtçe ya da Arapça konuştuğunu belirtti. Bakoyan 4 bin Ermeni’den 650’sinin seçmen olduğunu ve referandumda oy kullandığını söyledi.
Bakoyan “Benim görüşüme göre Ermenilerin büyük çoğunluğu bağımsızlık için ‘evet’ oyu verdiler. Ermeniler ve Kürt yönetimi 2015’ten beri yakın ilişki içindedirler. Dolayasıyla Kürt yönetimi için iyi olan bizim için de iyidir. Bağımsızlığı destekliyoruz, bu olumlu bir değişiklik olacak” diye konuştu.
_________________
Emeğe saygılı olun, alıntılarınızda link gösterin ...


Revenir en haut
Visiter le site web du posteur
mafilou
Administrateur
Administrateur

Hors ligne

Inscrit le: 04 Sep 2006
Messages: 13 079
Point(s): 40 281
Moyenne de points: 3,08

MessagePosté le: Dim 1 Oct 2017 - 00:37
MessageSujet du message: Kürdistan bağımsızlık referandumu ve gelişmeler
Répondre en citantARMENIANS SHOULD BE ON THE ALERT AND REMAIN PARTICULARLY VIGILANT GOING FORWARD ...

The powers to be are getting ready to re-draw lines in the Middle East, just as they have done in the past. They are getting ready to redraw the map. Iraq’s borders were forged by the colonial powers at the end of World War I.
Northern Iraq is historically Aramean/Assyrian lands and belongs to those people. Iraqi Kurdistan, if it comes to be will be yet another made up country.

As for the Kurds in modern Turkey: The majority of the Kurds who live in modern Turkey are concentrated in Turkey's Eastern and Southeastern Anatolia Region (historical Western Armenia lands, illegally occupied by modern Turkey). The Kurds are claiming those Western Armenia lands as their own, and call it Northern Kurdistan.

ARMENIANS SHOULD TAKE A LONG AND HARD LOOK AT THIS MAP.

The Kurds call Historical Western Armenia "historical Kurdish lands". Those lands also include Mt Ararat and Van, which they call their own. Kurds are not friends of the Armenians. They are fair-weather friends. Friends when it is necessary for them to get something, and foes after they have gotten what they want. 102 years ago the Kurds joined the Turks in slaughtering the Christian Armenians wholesale, in the Armenian Genocide 1915. They were the mercenaries who helped the Turkish gendarmes murder, plunder and rape the Armenian deportees on their long march to death in the Syrian desert. They were participants in perpetrating the horrors of the Armenian Genocide 1915-1923.

In Northern Iraq, they have also killed Christian Assyrians and have erased anything related to their Assyrian historical homeland, as they claim those lands as Iraqi Kurdistan.

Armenians should always remember this famous proverb: "The enemy of my enemy is my friend, until he becomes my enemy again."


Traduction 'google' :


Les Arméniens devraient être en alerte et rester particulièrement vigilants...

Les pouvoirs d'être prêts à dessiner des lignes au moyen-Orient, comme ils l'ont fait dans le passé. Ils se préparent à redessiner la carte. Les frontières de l'Iraq ont été forgées par les puissances coloniales à la fin de la première guerre mondiale.

L'Irak du nord est historiquement araméen / Assyrienne et appartient à ces personnes. Le Kurdistan irakien, s'il s'agit d'être encore un autre pays en développement.

En ce qui concerne les kurdes de Turquie moderne : la majorité des kurdes vivant dans la Turquie moderne se concentrent dans la région de l'Anatolie Orientale et du Sud-est de la Turquie (terres historiques de l'Arménie occidentale, illégalement occupées par la Turquie moderne). Les Kurdes affirment que ces terres de l'Arménie occidentale sont les leurs, et l'appellent le Kurdistan du Nord.

Les Arméniens devraient jeter un regard long et dur sur cette carte.

Les Kurdes appellent l'Arménie occidentale historique "des terres kurdes historiques". ces terres incluent également le mont ararat et le van, qu'ils appellent eux-mêmes. Les Kurdes ne sont pas des amis des Arméniens. Ce sont des amis du beau temps. Amis quand il est nécessaire qu'ils aient quelque chose, et les ennemis après avoir obtenu ce qu'ils veulent. Il y a 102 ans, les kurdes ont rejoint les turcs pour massacrer le grossiste chrétien, dans le génocide arménien 1915. Ils étaient les mercenaires qui A aidé les gendarmes turcs à assassiner, piller et violer les déportés Arméniens sur leur longue marche jusqu'à la mort dans le désert syrien. Ils ont participé à la perpétration des horreurs du génocide arménien 1915-1923.

Dans le nord de l'Irak, ils ont également tué des chrétiens d'origine chrétienne et ont effacé tout ce qui était lié à leur patrie historique assyrienne, car ils prétendent que ces terres sont le Kurdistan irakien.

Les Arméniens doivent toujours se souvenir de ce fameux proverbe : " L'ennemi de mon ennemi est mon ami, jusqu'à ce qu'il devienne mon ennemi à nouveau."
_________________
Emeğe saygılı olun, alıntılarınızda link gösterin ...


Revenir en haut
Visiter le site web du posteur
mafilou
Administrateur
Administrateur

Hors ligne

Inscrit le: 04 Sep 2006
Messages: 13 079
Point(s): 40 281
Moyenne de points: 3,08

MessagePosté le: Dim 1 Oct 2017 - 00:38
MessageSujet du message: Kürdistan bağımsızlık referandumu ve gelişmeler
Répondre en citant

Citation fb.

"Le peuple kurde n'a aucun droit ni nord ni sud ni ouest ni est... ils n'ont aucun droit même sur mars... Le Sud est Assyriens le nord est armenien ! Alors le peuple kurde se bat, mourir pour Assyriens et Arméniens... "
_________________
Emeğe saygılı olun, alıntılarınızda link gösterin ...


Revenir en haut
Visiter le site web du posteur
mafilou
Administrateur
Administrateur

Hors ligne

Inscrit le: 04 Sep 2006
Messages: 13 079
Point(s): 40 281
Moyenne de points: 3,08

MessagePosté le: Dim 1 Oct 2017 - 01:28
MessageSujet du message: Kürdistan bağımsızlık referandumu ve gelişmeler
Répondre en citant

Karabağ Cumhuriyeti;Kürdistan'ın bağımsızlık referandumunu tanıdı

28 September 2017
http://m.krdnews.net/news/guney-kurdistan/karabag-cumhuriyetikurdistanin-ba… 0

Güney Kürdistan


Dağlık Karabağ Cumhuriyeti, Kürdistan Bölgesi’nin bağımsızlık referandumunu tanıdığını duyurdu.
Dağlık Karabağ Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada Kürdistan Bölgesi’nin bağımsızlık referandumunu destekeledikleri ve tanıdıkları bildirildi.
Açıklamada, Karabağ’ın Kürdistan Bölgesi’nin Irak’tan barışçıl bir şekilde ayrılmasını umut ettikleri ifade edildi.
Sovyetler Birliği’nin dağılması ardından 1992’de bağımsızlığını ilan eden Dağlık Karabağ Cumhuriyeti, Ermenistan tarafından tanınmıştı. Ağırlıkta Ermenilerin yaşadığı Karabağ Cumhuriyeti, Azerbaycan sınırları içerisinde bulunuyor.
_________________
Emeğe saygılı olun, alıntılarınızda link gösterin ...


Revenir en haut
Visiter le site web du posteur
mafilou
Administrateur
Administrateur

Hors ligne

Inscrit le: 04 Sep 2006
Messages: 13 079
Point(s): 40 281
Moyenne de points: 3,08

MessagePosté le: Sam 7 Oct 2017 - 23:41
MessageSujet du message: Kürdistan bağımsızlık referandumu ve gelişmeler
Répondre en citant

Քրդերի գծած՝ իրենց ապագա երկրի սահմաններն ընդգրկում են Հայաստանի թե՛ պատմական, թե՛ ներկա տարածքները

06 Հոկտեմբեր, 2017«Փաստ»-ի ս. թ. հոկտեմբերի 3–ի համարում հրապարակել էինք հարցազրույց հայագետ Նազելի Մարգարյանի հետ «Քրդական պետության ձևավորումով մեր երկրին կրկին տիրանալու մեր շանսերը մեծանո՞ւմ են, թե այլևս մեզ շանս չի մնում» վերնագրով:
Հայագետը նշում է. «Եվրոպայում տարբեր լեզուներով հրատարակվող «Քրդերի պատմությունը» դասագրքերում Հայաստանը ներկայացված է որպես քրդերի բուն հայրենիք, Միտանին՝ հնագույն քրդական պետություն, Էրեբունին՝ Երևանը, նրա մայրաքաղաքը: Արարատ լեռը քրդական է: Այդ տարածքների վրա կառուցված կամուրջներն ու այլ շինությունները՝ քրդական: Հայերը ներկայացված են որպես քոչվոր առևտրականներ:
Եվ այս դասագրքերով եվրոպական բարեկեցիկ երկրներում սովորում են հարյուր հազարավոր քուրդ երիտասարդներ:
Այս ամենը միտված է հող նախապատրաստելու և քուրդ երիտասարդների գիտակցության մեջ ամրապնդելու նոր ստեղծվող «հայրենիքի» գաղափարը:
Սակայն դրա միայն արտաքին մասն է քրդական. եթե նախկինում Իսրայելը հավակնում էր Նեղոսից Եփրատ ընկած տարածքին, ապա այժմ՝ Նեղոսից մինչև Սև ծով և ավելին...»:
Իսկ Վիլսոնյան իրավարար վճռի մասնագետ Արա Պապյանը, հղում կատարելով այլ փորձագետների, նշում է՝ «...անկախ Քուրդիստանի ստեղծմամբ շահագրգռված է Իսրայելը, որը համարվում է այն երկիրը, որը 60–ականներից սկսած օգնել է քրդերին և այսօրվա դրությամբ միակ երկիրն է, որը, չսպասելով հանրաքվեից հետո Քուրդիստանի խորհրդարանի՝ իր անկախության հռչակմանը, հաստատակամ հայտարարում է ճանաչելու անհրաժեշտության մասին»:
Որպես մասնագետների խոսքի ապացույց՝ ներկայացնում ենք «Ապագա Քրդստանի քարտեզը», որը զետեղված է «Քրդերի պատմությունը» դասագրքում:
Ի դեպ, այս դասագիրքը տպագրված է եվրոպական տարբեր լեզուներով: Նրանով են իրենց պատմությունը «սովորում» եվրոպական երկրներում ապրող քուրդ երիտասարդները:

(Շարունակությունը՝ «Փաստ» օրաթերթի այսօրվա համարում)
https://shabat.am/am/article/153494/Qrderi-gtsats--irenc-apaga-erkri
_________________
Emeğe saygılı olun, alıntılarınızda link gösterin ...


Revenir en haut
Visiter le site web du posteur
vahe2009
Modérateur Général
Modérateur Général

Hors ligne

Inscrit le: 07 Nov 2009
Messages: 24 932
Point(s): 70 987
Moyenne de points: 2,85

MessagePosté le: Sam 28 Oct 2017 - 08:35
MessageSujet du message: Kürdistan bağımsızlık referandumu ve gelişmeler
Répondre en citant

Irak’ta ABD ateskesiPeşmerge ile Irak güçleri arasındaki çatışmalar başta kuzeydeki Ninova vilayeti olmak üzere Türkiye, Irak ve Suriye üçgenindeki kilit Fişhabur kasabasında yoğunlaşırken, ABD öncülüğündeki Koalisyon’un çabaları ile geçici ateşkese varıldı. Irak hükümeti de dün 24 saatliğine ülkenin kuzeyindeki operasyonların askıya alındığını duyurdu.

http://www.hurriyet.com.tr/irakta-abd-ateskesi-40625333?_sgm_source=40625333&_sgm_campaign=scn_a004850058058000&_sgm_action=click


Çin füzesi ABD tankını böyle dağıttıWar Is Boring dergisi, peşmergenin yayınladığı videoyu analiz ettikten sonra, ABD yapımı M1A1 Abrams tankının Çin yapımı HJ-8 füzesiyle yok edildiği sonucuna vardıklarını belirtti...

War Is Boring dergisi, peşmergenin yayınladığı videoyu analiz ettikten sonra, ABD yapımı M1A1 Abrams tankının Çin yapımı HJ-8 füzesiyle yok edildiği sonucuna vardıklarını belirtti.

Sputnik’in haberine göre dergideki yazıda, 20 Ekim’de Kerkük’te yaşanan olaylar sırasında Irak ordusuna ait M1A1 Abrams tankının peşmerge tarafından vurulduğu ifade ediliyor. Başlarda tankın Fransa-Almanya yapımı MILAN tanksavar füzeyle vurulduğu tahmin edildiği aktarılan yazıda, sonraki analizin farklı sonuç verdiği kaydedilerek, “Muhtemelen M1A1 Abrams, Çin yapımı tanksavar füzeyle vuruldu” dendi.

Çin’in resmi olarak peşmergeye silah sağlamadığına dikkat çeken dergi, Kürt güçlerin bu füzeyi 2014’te ganimet olarak IŞİD’in elinden almış olabileceği tahminini yürüttü. IŞİD’in de bu silahı Suriye ordusundan ele geçirdiği, Suriye ordusunun Katar’dan, Katar’ın da Sudan’dan aldığı düşünülüyor.

Çin, HJ-8 füzelerini Sudan, Mısır, BAE ve Pakistan dahil 19 ülkeye satıyor.

http://odatv.com/cin-fuzesi-abd-tankini-boyle-dagitti-2710171200.htmlhttp://odatv.com/kurdistan-projesini-o-mu-bitirdi-2810171200.htmlhttp://odatv.com/evetci-partiden-cagri-turkiye-kurtlerden-ozur-dilemeli-2810171200.html


Revenir en haut
guest
Super Membre
Super Membre

Hors ligne

Inscrit le: 10 Avr 2011
Messages: 1 010
Point(s): 2 694
Moyenne de points: 2,67

MessagePosté le: Mar 14 Nov 2017 - 19:05
MessageSujet du message: Kürdistan bağımsızlık referandumu ve gelişmeler
Répondre en citant

Ve Barzani yenilgiyi kabul ettiKürt Bölgesel Yönetimi yaptığı açıklamada, “Anayasa Mahkemesi’nin referandumu yok sayan kararına uyacağız” dedi.

http://odatv.com/ve-barzani-yenilgiyi-kabul-etti-1411171200.html


Revenir en haut
Contenu Sponsorisé


MessagePosté le: Aujourd’hui à 14:56
MessageSujet du message: Kürdistan bağımsızlık referandumu ve gelişmeler

Revenir en haut
Montrer les messages depuis:   
Armenian on web Index du Forum -> Le Génocide Arménien - Հայկական Ցեղասպանութիւն - 1915 Ermeni Soykırımı -> Kürt-Ermeni ilişkileri ve 1915 Soykırımı Toutes les heures sont au format GMT + 1 Heure
Poster un nouveau sujet   Répondre au sujet
Page 1 sur 1
Sauter vers:  

 Portail | Index | Créer un forum | Forum gratuit d’entraide | Annuaire des forums gratuits | Signaler une violation | Conditions générales d'utilisation
phpBB
Template by BMan1
Traduction par : phpBB-fr.com