Welcome Guest: S’enregistrer | Connexion
 
FAQ| Rechercher| Membres| Groupes
 
ALEVİLİĞE ÖNCÜLÜK EDEN ERMENİ PAVLİKYAN HAREKETİ
 
Poster un nouveau sujet   Répondre au sujet
Armenian on web Index du Forum -> D'hier à nos jours - Երեկ և այսօր - Dünden bugüne -> Les Alévis (Alawis), d'hier à nos jours
Sujet précédent :: Sujet suivant  
Auteur Message
mafilou
Administrateur
Administrateur

Hors ligne

Inscrit le: 04 Sep 2006
Messages: 13 410
Point(s): 40 994
Moyenne de points: 3,06

MessagePosté le: Sam 7 Oct 2017 - 02:03
MessageSujet du message: ALEVİLİĞE ÖNCÜLÜK EDEN ERMENİ PAVLİKYAN HAREKETİ
Répondre en citant

ALEVİLİĞE ÖNCÜLÜK EDEN ERMENİ PAVLİKYAN HAREKETİAğustos 23rd, 2017
http://westernarmeniatv.com/tr/history/alevilige-onculuk-eden-ermeni-pavlik…

Ermeni dağlık platosu dünya medeniyetinin beşiği sayılan en eski öz yerleşim yerlerinden biridir Yeni araştırmalar ışığı altında Ermeni dağlık platosunun Hint-Avrupa ırkının önyurdu olduğu belirlenmiştir.
Dersim merkezli Alevi kültürünün oluşumunu da bu çerçevede değerlendirmek gerekir. Yeni bir düşüncedir ama doğrudur. Coğrafi Anadolu haritasına baktığınızda, Alevi kültürünün ve Alevi toplumunun Ermenistan dağlık platosunun, tarihi Ermenistan’ın Büyük Hayk diye anılan bölgesinde oluşup, yoğunlaştığını göreceksiniz.
Aleviliğin temelini teşkil eden Ermeni Pavlikyan hareketi üyelerinin mücadeleleri, maddi dünyaya karşı değil aksine maddi varlıkları kendi çıkarları için kullananlara karşıdır. Onların amacı maddi varlıkların eşit bir şekilde bölüşülmesini sağlamaktır. Burada sosyalizmin ilk nüvelerini görmekteyiz.
Kiliseye karşı duruş sergileyen Ermeni Pavlikyanlar, kendilerini “gerçek Hıristiyanlar” olarak tanımlamaktadırlar. Onlar kilise ritüellerine karşı çıkmaktadır. Ermeni Pavlikyan hareketinin yöneticileri, giyim ve yaşayış bakımından, diğer sıradan neferlerden hiç te ayrı değillerdi. Pavlikyanlar ellerinde bulundurdukları bölgelerde mülkiyet ve sınıfsal ayrıcalıkları ortadan kaldırmışlardı. Kadını, toplumda eşit vatandaş olarak kabul etmiş, evlilikler ise laik dünya görüşüne göre gerçekleştirilmiştir. Görüldüğü gibi Ermeni Pavlikyanlar aslında o zamanın şartlarında bir nevi sosyalist yapı oluşturmuşlardı. Tam da burada Ermeni Pavlikyanlar ile kalesi durumundaki Dersim’deki Alevi halkının siyasi yapısının ne kadar da birbirlerine uygun düştüğü hatırlanmalıdır. Ermeni Pavlikyanlar hareketinin bu kadar kök salıp tutmasının sebebi ve belkide tek sebebi bu sosyalist anlayışlarıydı. Siyaset bilimcilerin Pavlikyan Hareketinin bu sosyalist yanını incelemeleri belki dünya görüşümüzde tamalayıcı bir açıklığı giderecek ve belki dünya tarihine de büyük katkılar sunacaktır.
Pavlikyan Hareketi bastırıldıktan sonra, onun ideolojisi Ermenistan’da korunmuş, daha sonraları gerçekleşecek olan Tendürekyan Hareketinin doğmasına zemin hazırlamıştır.
Bizans İmparatorluğu Ermeni Pavlikyan Hareketine katılanların büyük bir kısmını zorla Trakya ve Makedonya’ya sürdü. Sürülen Ermeni Pavlikyanların etkisiyle buralarda Bogomiller hareketi alevlenmiştir. Dahası bilim insanları o dönemde Batı Avrupa’da başgösteren dine ters düşen yani heretik pekçok hareketleri Ermeni Pavlikyanlara bağlamaktadır. Hatta İngiliz tarihçi Gibon’a göre, ERMENİ PAVLİKYAN HAREKETİ; DOĞU’YU SARSMIŞ, BATI’YI İSE AYDINLATMIŞTIR.
Batı Ermenistan’ın tarihi Büyük Hayk’ının bir parçası olan Dersim’de Hıristiyanlaşmamış Ermeniler; bugün Alevi diye adlandırılan kendi kültürel düşüncelerini sürdüren insanlardır. Aleviler; Arevorti’lerin yani Güneş Çocuklarınının, Pavlikyanların ve Tendürekyanların bir devamıdır.
WAN
_________________
Emeğe saygılı olun, alıntılarınızda link gösterin ...


Revenir en haut
Publicité


MessagePosté le: Sam 7 Oct 2017 - 02:03
MessageSujet du message: Publicité

PublicitéSupprimer les publicités ?
Revenir en haut
Montrer les messages depuis:   
Armenian on web Index du Forum -> D'hier à nos jours - Երեկ և այսօր - Dünden bugüne -> Les Alévis (Alawis), d'hier à nos jours Toutes les heures sont au format GMT + 1 Heure
Poster un nouveau sujet   Répondre au sujet
Page 1 sur 1
Sauter vers:  

 Portail | Index | Créer un forum | Forum gratuit d’entraide | Annuaire des forums gratuits | Signaler une violation | Conditions générales d'utilisation
phpBB
Template by BMan1
Traduction par : phpBB-fr.com