Welcome Guest: S’enregistrer | Connexion
 
FAQ| Rechercher| Membres| Groupes
 
Hay ve Armen İsimlerinin Etimolojisi Üzerine
 
Poster un nouveau sujet   Répondre au sujet
Armenian on web Index du Forum -> Courant / Contre-courant (points de vue - Տեսակետ - Görüş açısı) -> Histoire arménienne-Հայոց Պատմություն-Ermeni tarihi
Sujet précédent :: Sujet suivant  
Auteur Message
mafilou
Administrateur
Administrateur

Hors ligne

Inscrit le: 04 Sep 2006
Messages: 13 123
Point(s): 40 403
Moyenne de points: 3,08

MessagePosté le: Lun 20 Nov 2017 - 00:42
MessageSujet du message: Hay ve Armen İsimlerinin Etimolojisi Üzerine
Répondre en citant

Hay ve Armen İsimlerinin Etimolojisi Üzerinehttp://westernarmeniatv.com/tr/history/հայ-և-արմեն-անվանումների-ծագման-մասի…
4TH, 2017 TARIH

Ermeni tarihinde kabul edilen görüşe göre gerek Hay’lar (Ermeniler) gerekse Hay (Ermeni) ismi ata Hayk’tan gelmektedir. Hayk’ın soyundan gelen nesillerin dalları hakkında tarihçi Movses Khorenatsi ve daha önce yaşamış Kaldealı Mar Abbas Katina’nın tarihinden bahseden Adsız (Ananun)tarihçi yazmıştır.
Bir görüşe göre Hay (Ermeni) halkı Hay ve Armen olmak üzere iki kavimden oluşmuştur. Fakat bu görüş basit bir yanlış anlaşılma sonucudur, çünkü Hay-Ar kökeni Ar-Ara-Har Tanrının isminden türetilmiştir. Aslında bir tane kavim vardı ve onun ismi de Hay’dı, fakat komşu kavimler ve uluslar onlara Ar men demişlerdi. Ermenicede Har kökeni Hay’a (r sesi y sesine) değişmiş, böylece: r = y’ye dönüşmüştü. Örneğin, Ararat = Ayrarat, Hark = Hayk.
Ermenicede kelimenin başında ünlü harf öncesi ses değişmeleri yaşayan kelimeler istisna olmayıp, sıkça H ya da Y sesini alırlar, mesela: Khorenatsi’nin andığı Hayk-Hark, ya da (v)ogi-hogi (Erm. “ruh”), Rom-Hrom, Yunanca igea (sağlık) kelimesinin Ermenice’deki telaffuz şekli “higena” gibi.
Ar-Har-hay ses değişilkiğinden kaynaklanan örneklere Ermenicede özellikle Hotorcur, Zeytun, Hacın, Hemşin lehçelerinde, Hadrut’un Tumm köyü şivesinde ve Kapan’ın Araşen köyünde rastlanır.
Hemşin lehçesinde: cuy – cur (su), ayi – ari (gel) vs..
Hay-Har-Ar geçiş örnekleri Khorenatsi’nin bahsettiği Hayk’ın nesillerine referanslarında da bulunmaktadır: Aramanyak Hayk’tan olmadır.
Böylece Khorenatsi’nin tanıklığı, Hayk isminin kökeninde Ar-ın, Armen isminin kökeninde ise Har’ın olduğunu kanıtlıyor: Har-Harmen=Armen:

Kaynakça:

A Gharibyan, Հայ բարբառագիտություն (Ermeni lehçebilimi), Erivan, 1953, s. 132.
94. Gavukçyan, Արմեն և Հայ անվանումների ծագումը և Ուրարտուն (Armen ve Hay isimlerinin etimolojisi ve Urartu), s. 91-94.
Gr. Ghapantsyan, «Արա Գեղեցիկի պաշտամունքը» (“Ara Geğetsik (Güzel Ara) taabbüdü”), s. 77-78.
181. Matakyan. «Արա Գեղեցիկ» (“Ara Geğetsik”), s. 181.

Hazırlayan:
N. Margaryan
_________________
Emeğe saygılı olun, alıntılarınızda link gösterin ...


Revenir en haut
Visiter le site web du posteur
Publicité


MessagePosté le: Lun 20 Nov 2017 - 00:42
MessageSujet du message: Publicité

PublicitéSupprimer les publicités ?
Revenir en haut
Montrer les messages depuis:   
Armenian on web Index du Forum -> Courant / Contre-courant (points de vue - Տեսակետ - Görüş açısı) -> Histoire arménienne-Հայոց Պատմություն-Ermeni tarihi Toutes les heures sont au format GMT + 1 Heure
Poster un nouveau sujet   Répondre au sujet
Page 1 sur 1
Sauter vers:  

 Portail | Index | Créer un forum | Forum gratuit d’entraide | Annuaire des forums gratuits | Signaler une violation | Conditions générales d'utilisation
phpBB
Template by BMan1
Traduction par : phpBB-fr.com