Welcome Guest: S’enregistrer | Connexion
 
FAQ| Rechercher| Membres| Groupes
 
İsrail, Ermeni tasarısını kabul etmedi!
 
Poster un nouveau sujet   Répondre au sujet
Armenian on web Index du Forum -> Le Génocide Arménien - Հայկական Ցեղասպանութիւն - 1915 Ermeni Soykırımı -> 24 Nisan 1915'i anma, tartışmalar - commémorations, débats, annonces
Sujet précédent :: Sujet suivant  
Auteur Message
guest
Super Membre
Super Membre

Hors ligne

Inscrit le: 10 Avr 2011
Messages: 1 383
Point(s): 3 710
Moyenne de points: 2,68

MessagePosté le: Mer 14 Fév 2018 - 22:23
MessageSujet du message: İsrail, Ermeni tasarısını kabul etmedi!
Répondre en citant

İsrail, Ermeni tasarısını kabul etmedi!

İsrail parlamentosu, 1915 olaylarının ‘Ermeni soykırımı’ olarak tanınmasını öngören yasa tasarısını reddetti.Sputnik'in Jerusalem post gazetesine dayandırdığı haberde, "Knesset (İsrail parlamentosu), Eş Atid partisi temsilcisi Yair Lapid tarafından desteklenen ‘Ermeni soykırımı' tanıma tasarısını oylamayla reddetti" dendi.Habere göre Lapid, Holokost'u yaşayan halkı temsil eden parlamentonun 1915 olaylarını ‘Ermeni soykırımı' olarak tanımaması ve anma gününü tayin etmemesi için hiçbir nedeni olmadığını söyledi.İsrail Dışişleri Bakan Yardımcısı Tsipi Hotoveli, 1915 olaylarının 100. yıldönümü nedeniyle Erivan'a parlamento heyetinin gönderildiğini hatırlatarak, "Ama ülkemiz, karmaşıklığı ve diplomatik sonuçları ve ayrıca belirgin siyasi doğası nedeniyle bu konuda resmi duruş sergilemeyecek" diye açıkladı.Gazete, daha önce Knesset Başkanı Yuliy Edelşteyn'in 2015 yılında hükümeti tutumunu değiştirmeye çağırdığını, 2016'da da parlamentonun eğitim komitesinin ‘soykırımı' kabul ettiğini hatırlattı.

http://www.yenicaggazetesi.com.tr/israil-ermeni-tasarisini-kabul-etmedi-184245h.htm


Revenir en haut
Publicité


MessagePosté le: Mer 14 Fév 2018 - 22:23
MessageSujet du message: Publicité

PublicitéSupprimer les publicités ?
Revenir en haut
guest
Super Membre
Super Membre

Hors ligne

Inscrit le: 10 Avr 2011
Messages: 1 383
Point(s): 3 710
Moyenne de points: 2,68

MessagePosté le: Mer 14 Fév 2018 - 22:44
MessageSujet du message: İsrail, Ermeni tasarısını kabul etmedi!
Répondre en citant

KNESSET VOTES DOWN BILL RECOGNIZING ARMENIAN GENOCIDEThe Knesset rejected a bill sponsored by Yesh Atid chairman Yair Lapid to have Israel recognize the Armenian Genocide, in a preliminary vote Wednesday. “There is no reason that the Knesset, which represents a nation that went through the Holocaust, shouldn’t recognize the Armenian Genocide and have a remembrance day for it,” Lapid said.Deputy Foreign Minister Tzipi Hotovely said sent a parliamentary delegation to the 100th anniversary event in Yerevan, but will not take an official stance on the matter, “in light of its complexity and diplomatic repercussions, and because it has a clear political connection.”

Knesset Speaker Yuli Edelstein called on the government in 2015 to change its stance, and in 2016 the Knesset Education Committee recognized the genocide.

BY LAHAV HARKOV

http://www.jpost.com/Breaking-News/Knesset-votes-down-bill-recognizing-Armenian-genocide-542609


Revenir en haut
vahe2009
Modérateur Général
Modérateur Général

Hors ligne

Inscrit le: 07 Nov 2009
Messages: 25 482
Point(s): 72 542
Moyenne de points: 2,85

MessagePosté le: Ven 16 Fév 2018 - 18:24
MessageSujet du message: İsrail, Ermeni tasarısını kabul etmedi!
Répondre en citant

İsrail Parlamentosu’nun Ermeni Soykırımı tasarısını kabul etmemesinin nedeniOrta Doğu araştırmaları uzmanı Armen Petrosyan İsrail Parlamentosu (Knesset) tarafından Ermeni Soykırımını tanıyan yasa tasarısının kabul edilmemesinin sebeplerini değerlendirdi.

Yasa tasarısının reddedilmesinin öngörüldüğünü söyleyen Petrosyan “İlk önce Ermeni Soykırımının tanıma meselesinin gündeme getirilmesinin dönemi ve siyasi şartlarına bakmamız gerek.

Tasarı Aralık 2017’de ABD devlet Başkanı Donald Trump tarafından Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak tanışmasından dolayı Türkiye öncülüğünde İsrail’e karşı başlayan kampanyanın sürdüğü günlerde gündeme getirildi. Türkiye yönetimi mümkın olduğu her platformda ABD rejiminin yanısıra İsrail Devleti ve İsrail makamlarını şiddetle kınıyordu. Türkiye İsrail’i terör destekisi ve sivil katili olarak niteliyordu. Türkiye İsrail’e yönelik suçlamaları sürdürürken İsrail ise eşdeğer bir cevap olarak Ermeni Soykırımını tanıyan yasa tasarasının gündeme getirmesini seçti.

Ancak 20 Ocak’ta Suriye’nin Afrin bölgesinde Zeytin dalı isimli operasyonunun başlatilması ile birlikte Türkiye’nin ABD ritoriğinde konu değişikliği kaydedildi; Kudüs konusunun yerini ABD’nin Suriye’deki Kürtler’e destek verme konusu aldı, arka plana itilen Kudüs konusu ise bugün sadece Filistin kuruluşlarşı tarafından konuşuluyor. Meydana gelen yeni durumda İsrail’in Ermeni Soykırımını tanıyan tasarıyı kabul ederek Türkiye’nin ritoriğini yeniden kendisine çekmek istemediğini doğal. Ayrıca ikili ilişkilerinde yaşandığı gerginliğe rağmen İstail-Türkiye doğalgaz projelerinin henüz gündemde olmaya devam ettiğini de unutmamak gerekir” ifadelerini kullandı.

Tasarının Yesh Atid partisi tarafından gündeme getirildiğini hatırlatan Petrosyan reddedilme için bir başka sebeb olarak Yesh Atid’in koalisyon partneri olan ve yönetimde bulunan Likud partisi arasında son zamanlarda meydana gelen anlaşmazlıkları olduğunu ekledi.

Ermenihaber.am


Revenir en haut
mafilou
Administrateur
Administrateur

Hors ligne

Inscrit le: 04 Sep 2006
Messages: 13 533
Point(s): 41 319
Moyenne de points: 3,05

MessagePosté le: Sam 17 Fév 2018 - 05:20
MessageSujet du message: İsrail, Ermeni tasarısını kabul etmedi!
Répondre en citant

Türk basını, hükümeti ve devleti ancak böyle ÇARPTIRMALARLA gerçeği gizlemeye çalışmakta. NAFILE ! Işte GERÇEK !

http://team-aow.discuforum.info/t23315-Uluslararas-duzeyde-Ermenilerin-maruz-kald-klar-soyk-r-m-tan-yanlar.htm#p75931

Israil Parlamentosu Eğitim, Kültür ve Spor Komisyonu Ermeni Soykırımını 1 Ağustos 2016 tarihinde kabul etti.
_________________
Emeğe saygılı olun, alıntılarınızda link gösterin ...


Revenir en haut
vahe2009
Modérateur Général
Modérateur Général

Hors ligne

Inscrit le: 07 Nov 2009
Messages: 25 482
Point(s): 72 542
Moyenne de points: 2,85

MessagePosté le: Sam 17 Fév 2018 - 18:33
MessageSujet du message: İsrail, Ermeni tasarısını kabul etmedi!
Répondre en citant

“En çok ben…”

İsrail Parlamentosu (Knesset), çarşamba günkü oturumunda Yesh Atid Partisi’nin gündeme getirdiği “Ermeni Soykırımı’nı tanıma” konulu yasa tasarısını oyladı. Eski televizyon sunucusu ve oyuncu Yair Lapid liderliğindeki muhalefet partisinin tasarısı, genel kurulda 28’e karşı 41 oyla reddedildi. Lapid, oylamadan önce yaptığı açıklamada, “Holokost’u yaşamış bir halkı temsil eden parlamentonun, Ermeni Soykırımı’nı tanımaması için hiçbir sebep yok” demişti. Oylamanın sonuçlanmasının ardından konuşan Kudüs Ermeni Ulusal Komitesi Başkanı Hagop Sevan, “İsrail, 1915’te yaşananları bir gün mutlaka soykırım olarak tanıyacak” tahmininde bulundu.


Meseleye biraz uzaktan bakanlar için, oylama sonucu belki biraz şaşırtıcı gelebilir. İsrail’in, “Türkiye aleyhine” bir tasarıyı şevkle kabul edeceği de düşünülebilir. Oysa öyle değil. Söz konusu tasarı, Knesset gündemine daha önce de getirilmiş ve yine reddedilmişti. Son girişimin de aynı şekilde başarıya ulaşmayacağı, daha oylama başlamadan biliniyordu. Bunun başlıca üç sebebi var:

İsrail yönetimi, Türkiye’nin hassas olduğu böylesine bir meselede, Ankara’yı karşısına almak istemiyor. İki ülke arasındaki ilişkilerin en gerilimli olduğu dönemlerde dahi, İsrail “Ermeni kozu”nu kullanmayı düşünmedi. Benyamin Netanyahu gibi ülkesinin dış ilişkilerinde özensiz ve başına buyruk davranmayı adet haline getiren bir başbakan döneminde bile bu olmadı. Türkiye’yi tamamen kaybetmek, Ortadoğu’nun mevcut şartları içinde, İsrail’in işine gelecek bir şey değil. Bu nedenle, Ermenilerin bütün isteklerine ve çağrılarına rağmen, “soykırım tasarısı” ciddiyetle ele alınmadı.

İkinci sebep, İsrail’in, Türkiye ile olduğundan çok daha yakın ve derin ilişkilerle bağlı bulunduğu Azerbaycan’ın hassasiyeti. Petrolünün yüzde 40’ını Azerbaycan’dan ithal eden ve bu ülkeye savunma sistemleriyle silah ihraç eden İsrail, Bakü ile ilişkilerini hiçbir şekilde sekteye uğratmak istemiyor. Azerbaycan, İran’a yakınlığı nedeniyle de İsrail’in bilhassa özel ilgi gösterdiği bir ülke. İran’a düzenlenecek muhtemel bir askeri operasyonda, Azerbaycan’ın “askeri üs” olarak kullanılabileceği değerlendiriliyor. Bu yönüyle, Tel Aviv-Bakü ilişkileri, gelecek on yıllar düşünülerek dizayn ediliyor. Deniz bağlantısı bulunmayan, izole Ermenistan’ı Azerbaycan’la kıyaslayan İsrail devlet aklı, Ermenilerin taleplerini yerine getirme uğruna Azerbaycan’ı kaybetmeyi mantıklı ve kârlı bulmuyor.

Üçüncü sebep ise, resmen açıklanmasa da, diğer iki stratejik unsurun şuuraltındaki teorik çerçevesini oluşturuyor adeta: İşgal politikalarına yöneltilen her türlü eleştiriyi Yahudilerin uğradığı mezalimi dünyanın başına kakarak susturan İsrail, bir başka “soykırım”ın dünyanın gündeminde kalmasını istemiyor. Bir tür, “En çok ben zulüm gördüm, benim yaşadıklarımdan başkası gündemi meşgul etmesin” takıntısı. Holokost’u uluslararası konumunu sağlamlaştırmakta ustalıkla kullanan İsrail, ortak olarak ikinci bir “mezalim” istemiyor. İlginç, dikkat çekici, psikolojik yönü de düşünülesi bir durum bu.

Son tasarının reddedilmesinde, bir ilave sebep daha var. O da, İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu hakkında -yine geçen hafta- açılan yolsuzluk soruşturması. Netanyahu’nun başını ciddi şekilde ağrıtacağı anlaşılan soruşturma sürecinde şahitliğine başvurulan isimlerden biri de, Ermeni tasarısının mimari Yair Lapid. Milletvekillerinin kararında, “Lapid’e bir zafer daha hediye etmeme” düşüncesinin de etkili olduğu belirtiliyor. İsrail iç siyasetindeki gerilimin yüksekliği dikkate alındığında, “Ermenilerle gündemi meşgul etmenin sırası mı?” fikrinin hâkim olduğu düşünülebilir.

1915 Olayları’ndan söz açılmışken, daha önce yine bu köşede başka bir vesileyle atıfta bulunduğum bir kitabı hatırlatmak isterim: “İmparatorlukların Çöküşü, Osmanlı-Rus Çatışması, 1908-1918” (İş Kültür Yayınları). ABD’li akademisyen Michael Reynolds’un Osmanlı, Rus, Alman, Avusturya ve Macar arşivlerini elden geçirerek kaleme aldığı bu kitap, Osmanlı İmparatorluğu’nun çöküş döneminde Doğu Anadolu ve Kafkasya’da yaşanan çekişme ve çatışmaların ikna edici bir tasvirini sunuyor. Bu çerçevede, Ermenilerin karşı karşıya kaldığı tehcirin sebeplerini de ayrıntılı şekilde gözler önüne seren Reynolds, dönemin net bir fotoğrafını çekiyor. Kitap boyunca, Ermeni çetelerin Doğu Anadolu’daki tedhiş ve terör hareketleri, devletin buna karşı almak durumunda kaldığı tedbirler, bu gelişmelerin sivil halkın hayatına direkt etkileri vb. okunurken, aslında o döneme dair ne kadar az şey bildiğimiz gerçeğiyle de yüzleşmemek imkânsız.

“İmparatorlukların Çöküşü”, Rusya’nın Ortadoğu ve Arap coğrafyasında yeniden aktif olduğu bugünleri anlamlandırmak için de önemli bir metin. Ta Çarlık Rusyası döneminden bu yana aynı politikanın takip edildiğini ve farklı imajlar çizilse de aslında Moskova’nın Türkiye ve çevresine hep aynı mantıkla yaklaştığını kavrayabilmek, ancak yakın tarihin ayrıntılı biçimde bilinmesiyle mümkün. Bu bilinirse, Rusya konusundaki duygu ve düşüncelerimiz de makul bir dengeye oturabilir belki.

Taha Kılınç

https://www.yenisafak.com/yazarlar/tahakilinc/en-cok-ben-2044465


Revenir en haut
vahe2009
Modérateur Général
Modérateur Général

Hors ligne

Inscrit le: 07 Nov 2009
Messages: 25 482
Point(s): 72 542
Moyenne de points: 2,85

MessagePosté le: Mer 16 Mai 2018 - 10:14
MessageSujet du message: İsrail, Ermeni tasarısını kabul etmedi!
Répondre en citant

İsrail Eğitim Bakanı Ermeni Soykırımının tanınması çağrısında bulundu

İsrail Eğitim Bakanı Naftali Bennet Ermeni Soykırımının tanınması çağrısında bulundu.

ʺThe Times of Israelʺin verdiği habere göre bakan Bennet ʺKnesset başkanına Türkiye tarafından gerçekleştirilen Ermeni Soykırımının İsrail tarafından resmen tanınması için başvurdum. ʺ dedi.

2016 yılında Erdoğan’la ilişkilerin normalleştirilmesine ilişkin anlaşmanın yanlış olduğunu ve onmilyonlarca dolara mal olduğunu kaydederek kendisinin o anlaşmaya ‘Ret’ oyu kullandığını sözlerine ekledi.

Bakan İsrail yurttaşlarına Türkiye’ye ziyarette bulunmamalarını önermek yanısıra başbakana Bakanlar Kurulunda Suriye’de Kürt azınlığın haklarının tanınması konusunun görüşülmesi ricasında bulundu.

https://news.am/


Revenir en haut
azad
V.I.P.
V.I.P.

Hors ligne

Inscrit le: 06 Sep 2006
Messages: 762
Point(s): 2 246
Moyenne de points: 2,95

MessagePosté le: Mer 16 Mai 2018 - 22:35
MessageSujet du message: İsrail, Ermeni tasarısını kabul etmedi!
Répondre en citant

Türkiye ile anlasmazliklari oldugu anda bunu güncellestiriyorlar….
_________________

Karanlık aydınlıktan, yalan gerçekten kaçar, Güneş yanlız olsada etrafa ışık saçar,üzülme doğruların kaderidir yanlızlık, kargalar sürüyle, kartallar yanlız uçar.


Revenir en haut
Contenu Sponsorisé


MessagePosté le: Aujourd’hui à 23:04
MessageSujet du message: İsrail, Ermeni tasarısını kabul etmedi!

Revenir en haut
Montrer les messages depuis:   
Armenian on web Index du Forum -> Le Génocide Arménien - Հայկական Ցեղասպանութիւն - 1915 Ermeni Soykırımı -> 24 Nisan 1915'i anma, tartışmalar - commémorations, débats, annonces Toutes les heures sont au format GMT + 1 Heure
Poster un nouveau sujet   Répondre au sujet
Page 1 sur 1
Sauter vers:  

 Portail | Index | Créer un forum | Forum gratuit d’entraide | Annuaire des forums gratuits | Signaler une violation | Conditions générales d'utilisation
phpBB
Template by BMan1
Traduction par : phpBB-fr.com