Welcome Guest: S’enregistrer | Connexion
 
FAQ| Rechercher| Membres| Groupes
 
Karnig Ekserciyan’a ne oldu? (Vahan Altiparmak)
 
Poster un nouveau sujet   Répondre au sujet
Armenian on web Index du Forum -> News et articles - Լուրեր, Յօդուածներ - Haber ve makaleler -> News (Archives/Dossiers) - Haberler (Arşiv/Dosya) - Լուրեր (Արխիւ)
Sujet précédent :: Sujet suivant  
Auteur Message
nemesis
Nouveau membre
Nouveau membre

Hors ligne

Inscrit le: 22 Aoû 2008
Messages: 10
Point(s): 77
Moyenne de points: 7,70

MessagePosté le: Dim 31 Mai 2009 - 15:33
MessageSujet du message: Karnig Ekserciyan’a ne oldu? (Vahan Altiparmak)
Répondre en citant

Karnig Ekserciyan’a ne oldu? (Vahan Altiparmak)


Ünlü resam ve öğretmen Telemark Ekserciyan’ın kendi kadar ünlü kardeşi Karnig Ekserciyan (1858-1931), günümüze kadar hakkında hiç bir bilgi bulunmayan resamlarımızdandı. Amerika’nın Boston şehrine yerleşen ve sanat hayatını burada sürdüren sanatcı önemli kişilerin portrelerini yapan ünlü bir resam olarak saygın bir yere sahip olmuş. Makine mühendisliginde kendi soyadlarını taşıyan “Equation of the movment of Eksergian” (Ekserciyan Harket Denklemi) adlı denklemin sahibleri ve modern trenin babası olarak bilinen Rupen ve Levon, Karnig Ekserciyan’ın oğullarıdır.

Karnig Ekserciyan Amerıka’nın Boston şehrine yerleşdikden kısa bir süre sonra F & C adılı bir firma kuranarak resim çalışmalarına başlar. 8 Augustos 1891 tarihli Washington Post Gazetesinde yer alan Telemark Ekserciyan’ın ölüm ilanında, Karnig’in tanınmış bir resam oldugu ve kardeşi Telemark ile beraber çalışdıgı yazmakda. New York şehrinde National Academy of Design’da düzenlen birçok sergiye katılan kardeşler İstanbulda Ermenice olarak attıkları imzalarını Amerikada İngilizce ‘Eksergian’ olarak atmışlar.
Kısa sürede üne kavuşan Karnig Ekserciyan, 1885’li yıllardan başlayan başarılı koriyeri süresince önemli politikacılar ve zengin iş adamlarının resimlerini yaparak Amerika’nın varlıklı ailelerinden biri olmuş. Orkestra şefligi de yapan Karnig, aynı zamanda Amerika’da bu devirde öne çıkan kadın hakları savunucularından. 1897 yıllında bir keman ögretmeni ile evlenen Karnig’in Boston’da ünlü müzisyen composer Alan Hovhaness (Alan Vaness Chakmakcıyan)’ in de aralarında bulundugu geniş bir müzik çevresi ve saygıdeger bir yeri var. Karnig Eksergiyan’ın torunu at binicisi ve dans öğretmeni Gloria (Eksergian) Shaw’ın dedesine yazdıgı mekduplardan, akşam yemeklerinin yegane konusunun fizik, matematik veya sanatın herangi bir dalı olan bu evinin Ermeniligin bütün özeliklerini taşıdıgını anlatır
Karnig Ekserciyan’ın 30 Mart 1889’da dogan oğlu Rupen, MİT (Massachusetts Institute of Technology)’de orkestra şefligi yapmış zamanın ünlü müzüsyenlerindendir. Makine mühendisligi dalında Amerika’nın en önemli üniversitesi olan MIT’i bitiren Rupen Ekserciyan tren taşımacılıgının altın çağı sayıldığı bu yıllarda lokomatif, yolcu ve yük vagonları üzerine çalışmaya başlar. Kendinden 9 yaş küçük kardeşi, 10 Mayıs 1898 dogumlu Carolus Levon’un da aynı üniversiteyi bitirdikden sonra kendisine katılmasıyla Amerikan tarihine modern trenin babaları’ olarak geçen kardeşler, çeşitli üniversitelerde yüzlerce konferans vermiş önemli profösörlerdir . Bu yıllarda lokomatifin dış şeklini günümüzün lokomotifleri gibi ayrodinamik şekliyle inşaa etmeye başlayan kardeşler, yolcu vagonlarını tek parça metalden pres ile şekilendirip yaparak zaman ve madiaat olarak tasaruf edilmesini sağlayan buluşlarıyla tanılmaya başlamışlar.
Kardeşlerin tren vagonları üzerine yapdıkları buluşlar sonucu günümüzde kullanılan yük vagonlarının keşifi ile taşımacılıkda zaman ve maddiat açısından
Amerikan ekonomisine kazandırdıkları avantaj büyükdür. Taşınalacak olan yükün çeşidine göre dış hatları degiştirilebilen vagonlar sayesinde tarım, hayvancılık, madencilik, kerestecilik başda olmak üzere birçok endüstüri mallarını daha hızlı ve ucuz olarak transfer edebilme imkanı bulabilmiştir. Bugun kulan ve taşımacılıkda onemli bir yeri olan konteynırlar kardeşlerin eseridir. Buluşları ile yolcu taşımacılıgında kullanılan yolcu vagonlarının hızlı ve ucuz olarak yapımını saglayan kardeşler aynı zamanda
iki katlı yataklı yolcu vagonları keşif edereler. Kısa sürede büyün dünyaya yayılan yataklı yolcu vagonları sayesinde, insanlar uzun mesafelere daha rahat bir şekilde yolculuk etme imkanı bulabilmişlerdir.
Trenin dış yapısında yapdıkları komple degişiklik dışında kardeşler, tren aksamlarının daha kolay ve saglam olarak monte edilebilmesini saglayan degişikliklerle tren şasesine bugünkü şeklini veren mühendislerdir. Motorun gücünü tekerleklere dagıtan şaft üzerine yerleştirdikleri bir parça ile şafta meydana gelen tehlikeli titremeyi durdurmuşlardır.
Kardeşlerin tren üzerine yapdıkları en büyük buluş ise fren sisteminde yapdıkları degişikliklerdir. O tarihe kadar u şeklinde bir çelik parçanın tren tekerlegi üzerine basınçla yitilerek sürtüşme sonucu tirenler durdurulabiliyordu. Bu sürtüşme sonucu ısınan tekerlek ve firen parçaları en sık degiştirilen ve kazaya yol açan bir problem idi. Firen sistemi üzerinde bir degişiklik yapmayan kardeşler, tekerlegin temas ettigi firen bölümüne iki şerit halinde döküm demir parçalar ekliyerek ilk firen papucunu keşif ederler. Yeni firen sisteminde zamanlan aşınan papuçlar degişyirilebilir olması, metal bölümlerinin eski sistemden daha az temas ettigi için ve ısıya dayanıklı döküm-demir olmaması sayesinde ısınmanın minimuma indirilmesi dışında, 100 km hızla giden bir tiren firene basıldıkdan 110 metre sonra durabilirken yeni sistem bu mesafeyi 30 metrenin altına indirmiştir.
1930’lu yıllarda Rupen ve Levon Ekserciyan kardeşler hızla önem kazanan otomotif enistürisi ve ilk zamanlarda özellikle agır vasıtalar üzerine çalışmalar yapmışdır.
Tren firenini agır vasıtalara uygulama fikri ile yola çıkan Amerikanın ünlü otomotif firması ‘Budd Co’ aynı firmanın baş mühendisi olarak çalışan Levon Ekserciyan’dan agır vasıta araçlar için bir fıren sistemi bulmasını ister. Çalışmalar sonucu tren fıreninin vasıtalara uyarlanamıyacagını anlayan Levon bugün kullanılan ve ufak araçlardan daha farklı olarak çalışan bir fıren sistemi geliştirmiştir. Levon Eksergian’ın keşettigi bu firen sistemi günümüzde agır vasıtaların standart firen sistemidir. Ağır vasıtalar üzerine kardeşlerin yapdıgı buluşlar arasında araba cantlarını tek barça pres ile imalatı bir digger önemli buluşdur. Eskiden bugünkü bisiklet tekerlegı gibi tellerleden yapılan araba cantlarını bu buluş ile günümüz standartlarıyla yapılan şeklini alır. Bu system ile kolay ve ucuz imal edilebilen tekerlekler ilk yıllarda bisikletlere bile uygulanmış.
Rupen Ekserciyan 1961 yılında ölürdügünde adına sayısız patent bulunan Amerikanın ünlü mucitlerdendi. 1937 yılında tren endüstürisinde yapdıgı buluşlar dolayısıyle Henderson’ ödülüne layık görülür. Levon Ekserciyan aynı ödülü 1954 yılında tren vagonlarında kullanılan disk fren sistemini keşfetmesinden sonra alır. Disk fıren sistemi bugün bütün binek arabalarda kulanılan tek sistemdir.
II dünya savaşının başlamasıyla, savaşa katılması kesinleşen Amerikan hükümetinin istegi üzerine kardeşler silah yapımı üzerine çalışmalara başlarlar. Bu yıllarda kardeşlerin ilk buluşu Rupen Eksergiyan’ın uçaksavar üzerine yapdıgı buluştur. Uçaksavarın 360 derece dönebilecek bir platforma otutturarak her açıda ateş edebilmesi, mermilerinin daha kolay olarak aksamadan uçaksavarları beslemesini saglayan mermi kutularının uçaksavarların yaına monte edilmesi ile Amerikan savaş gemileri özellikle Pasifik Savaşında kendilerini daha iyi kouyabilmiştir.

II Dünya savaşı sırasında keşif edilen en önemli buluşlardan biri roketatarlardır.
İlk olarak İngiltere tarafından uçaklardan yer hedeflerine karşı kullanılan bu buluş Alman denizaltı ve tank hedeflerine karşı kullanılanılmış. 1944 yılında bulunan bu buluş Levon Eksergiyan’a aittir. Üzerinde pek bir degişiklikler yapılmayan roketatarları oluşturan yakıt, kanat ve patlayıcı bölümü günümüzede aynen kullanılmakdadır. Levon Ekserciyan 1946 yılında otomatik olarak doldurulup boşaltılan savaş toplarının da mucitidir. Dünyanın en büyük uçak şirketi ‘Lockheed Martin’ ile çalışan Levon Ekserciyan 1982 yılının Mayıs ayında ölür.


Revenir en haut
Publicité


MessagePosté le: Dim 31 Mai 2009 - 15:33
MessageSujet du message: Publicité

PublicitéSupprimer les publicités ?
Revenir en haut
IRA
Modérateur
Modérateur

Hors ligne

Inscrit le: 03 Nov 2013
Messages: 806
Point(s): 2 224
Moyenne de points: 2,76

MessagePosté le: Dim 25 Sep 2016 - 19:57
MessageSujet du message: Karnig Ekserciyan’a ne oldu? (Vahan Altiparmak)
Répondre en citant


_________________
Tzourou Ira
Athens
Constantinople


Revenir en haut
Contenu Sponsorisé


MessagePosté le: Aujourd’hui à 08:05
MessageSujet du message: Karnig Ekserciyan’a ne oldu? (Vahan Altiparmak)

Revenir en haut
Montrer les messages depuis:   
Armenian on web Index du Forum -> News et articles - Լուրեր, Յօդուածներ - Haber ve makaleler -> News (Archives/Dossiers) - Haberler (Arşiv/Dosya) - Լուրեր (Արխիւ) Toutes les heures sont au format GMT + 1 Heure
Poster un nouveau sujet   Répondre au sujet
Page 1 sur 1
Sauter vers:  

 Portail | Index | Créer un forum | Forum gratuit d’entraide | Annuaire des forums gratuits | Signaler une violation | Conditions générales d'utilisation
phpBB
Template by BMan1
Traduction par : phpBB-fr.com