Welcome Guest: S’enregistrer | Connexion

FAQ| Rechercher| Membres| Groupes

Dünya’yı Yerinden Oynatacak İddia !

Armenian on web Index du Forum -> News et articles - Լուրեր, Յօդուածներ - Haber ve makaleler -> News (Archives/Dossiers) - Haberler (Arşiv/Dosya) - Լուրեր (Արխիւ) Aller à la page: 1, 2, 3, 4  >
Sujet précédent :: Sujet suivant  
Auteur Message
Tarontzi
Super Membre
Super Membre

Point(s): 2 078
Moyenne de points: 5,44

MessagePosté le: Mer 2 Déc 2009 - 18:02
MessageSujet du message: Dünya’yı Yerinden Oynatacak İddia !
Répondre en citant

Dünya’yı Yerinden Oynatacak İddia !

Geçen hafta bir konferans vermek üzere Türkiye’ye gelen Amerikalı araştırmacı yazar Gene D. Matlock, ‘Ey Dünya İnsanları Hepiniz Türksünüz’ adlı kitabında da yer verdiği ilginç iddialarıyla ‘Tüm dünyanın kökeninin aslında Türkler olduğu’ tezini yeniden alevlendiriyor.
Akşam Pazar’a konuşan Matlock, kitabında din, dil, tarih ve kültür odaklı pek çok kaynak aracılığıyla tezine çarpı cı kanıtlar da sunuyor.
HERKES TÜRK! HZ. MUSA, İSA, MUHAMMED VE BUDA BİLE!..
Kadim Türkler, tüm insanların ataları olabilir mi? Maya ve Ayteklerden Kızılderililere, Ruslardan Hintlilere, Araplardan İngiliz, İtalyan ve Kuzey Avrupalılara hepsinin kökenlerinin Türk olduğu söylense inanır mısınız? Peki, acaba Hz. İbrahim, Hz. Musa, Hz. İsa, Hz. Muhammet ve Buda da Türk müydü? Tüm dinler Kadim Türklerin Tengri dininden mi türedi? Bunlar kafa karıştıran ama bir o kadar da merak uyandıran, cevaplaması zor sorular. Ancak bir araştırmacı bu soruların hepsine ‘evet’ cevabını veriyor. Ve iddiasının doğruluğuna dair kanıtları da ‘Ey Dünya İnsanları Hepiniz Türksünüz’ adlı kitabında önümüze sunuyor. İşin ilginç yanı, bu tezin sahibi Türk değil, bir Amerikalı: Gene D. Matlock.
KONUŞULAN İLK DİL DE TÜRKÇEYDİ
Temmuz ayında Hermes Yayınları tarafından Türkçe olarak basılan ‘Ey Dünya İnsanları Hepiniz Türksünüz / Kayıp Bir Uygarlığın Sırları Dünyayı Nasıl Değiştirebilir’ adlı kitabında Gene D. Matlock ilk insanların Türklerle başlayıp daha sonra dünyaya dağıldığını, ilk konuşulan dilin Türkçe olduğunu, bilimin, felsefe ve dinin yine Türklerden doğduğunu söylüyor. 65 yıldır Meksika’da yaşayan ve hem Hıristiyanlığın kökenleri hem de Meksika’daki Amerikan yerlilerinin kökenleri üzerine uzun yıllar boyunca araştırmalar yapan Matlock’un dini kitaplar, mitolojiler, kültür, gelenekler ve özellikle de dil biliminin ışığında elde ettiği ipuçlarını birleştirerek sunduğu kanıtlar da hayli şaşırtıcı.
İşte 81 yaşındaki Matlock’un çarpıcı iddiaları;
ARAŞTIRMAYA NASIL BAŞLADI?
Yıllar önce İsraillilerin Filistinlilere yaptığı kötü muamele sebebiyle çok üzülmüştüm ve bu insanların bir türlü paylaşamadığı kutsal toprakların tarihi ve buradaki dinlerin kökenleri üzerine araştırmalar yapmaya başladım. Bu araştırmalarımı bir yandan da yazıyordum. Araştırma ilerledikçe her şey beni önce Hindistan’a, daha da derinleştiğindeyse Hindistan’ın kuzeyine götürdü. Elimi neye atsam önünde sonunda her şeyin kaynağı olarak karşıma Türkler ve coğrafya olarak da Türkiye ve Orta Asya çıkıyordu. Zira dikkatle incelediğimde Eski Ahit (Kitab-ı Mukaddes’in ilk bölümünü oluşturan, Tevrat ve Zebur’u da kapsayan 39 kitap) ve İncil’de İsrail’den bahsedilmediğini gördüm. Kutsal kitaplarda bahsedilenler aslında Türkiye ile bağdaşıyordu. Nuh’un Gemisi efsanesi, Büyük Tufan… Hepsinin kökeni Türkiye ve Türklere dayanıyordu. Bu da bana şunu gösteriyordu: İnsanlığın başladığ yer Türkiye idi. Biz insanlar tüm uygarlığın atası olarak Sümer, Yunanistan, Mısır ve Çin’i görmeye yanlış bir şekilde şartlanmışız.
İNSANLIK TÜRKLERDEN NASIL BAŞLADI?
Matlock İnsanlığın Türklerden nasıl başladığını şöyle anlatıyor;
İLK İNSANLARIN YAŞADIĞI YER SİBİRYA BOZKIRLARI
Birkaç bin yıl önce Kuzey Kutup bölgesinde bir cennette, bolluk içinde yaşayan ileri derecede uygarlaşmış bir halk vardı… Dünyadaki bütün dinler hangi ulusa ait olursa olsun insanlığın beş kökensel ırkı olduğunu söyler. Bu beş ırka Kurus, Krishti ya da Krishtaya deniliyordu. Yaşadıkları yere ise Yahudilikte ve Hıristiyanlıkta Aden denir. Hindular buraya Uttura Kuru adını verir. Eski20Yunan tarihçileri ve mitolojisi ise buraya Hiperborea olarak göndermede bulunur. Tibetli Budistlar ise Khedar Hand (Tanrı Şiva’nın ülkesi) ve Şambala der. Aynı zamanda buraya Tanrı Şiva’nın toprakları anlamında Sivariya ve Sibirya da denmektedir. Yeni ilk insanların yaşadığı cennet bahçesi Sibirya bozkırlarıdır.
İLK İNSAN OLAN ADEM – ADAM TÜRKÇE’DE İNSANOĞLU DEMEK
Buradaki ilk insan olan Adem (İngilizcedeki yazılışıyla Adam) Türk dilinde ‘insanoğlu’ anlamında kullanılır. Nitekim buradaki yüksek zeka ve uygarlığa sahip ari ırk (aryan) Türk’tür. Türkler’in kendilerinden Kıpçaklar, Kurular ya da Aryanlar diye bahsetmesi de bunun kanıtıdır. Ancak pek çok farklı din ve mitolojide geçtiği üzere bu insanlar lanetlenip bir doğal felaket yaşar, dünya ekseninde meydana gelen ani bir sapma ile yaşadıkları yer donmuş, büyük seller olmuştur. Şimdi adına Türkler dediğimiz Kurular güneye, Orta Asya’ya kaçmak zorunda kalmıC5tır. Bu anlatılan Büyük Tufan’dı. Nuh ve insanlığın soyunu devam ettiren oğulları da işte bu kökenden geldi; yani Türk’tü.
NUH’UN GEMİSİ AĞRI DAĞI’NDA KARAYA OTURDU
Nuh’un gemisinin karaya oturduğu Ararat Dağı’nın Türkiye’deki Ağrı Dağı olduğu inancı da bunu kanıtlıyor. Böylece Türk soyundan gelen insanlık Türkiye’ye ve aşağıya Mezopotamya ve Hindistan’a dağıldı. Dolayısıyla Sümerler, Hititler, Iraklılar, Kürtler, Hintliler, Mısırlılar hepsi aslında Türk’tü. Kuzey Kutbu’ndan aşağı inerek Kuzey Avrupa’ya İsveç, Finlandiya, İngiltere’ye ve tüm dünyaya yayıldılar. Bugün herkes kendi neslinin izlerini Türklere dek sürebilir.
FİNLANDİYA’DA KIRKPINAR VAR, URDU DİLİNDE TÜRKÇE KELİMELER VAR
Dünyanın her köşesinde kullanılan dilden inançlara ve tanrı isimlerine kada r her şeyin dil olarak aynı kökenden geldiğini görebilirsiniz. Bu tüm dinlerin, dillerin de tek bir kaynaktan çıktığını gösteriyor: Türklerden! İngiltere’den, Finlandiya’ya insan isimlerinden yer isimlerine Türkçe kökenli kelimelere rastlayabilirsiniz. Finlandiya’da Kırkpınar diye bir yer var! Urdu dilinde binlerce Türkçe kelime var. Hintlilerin Kutsal Kitabı Mahabharata aslında Türklerin tarihlerini anlatıyor. Yunanlıların büyük tanrısı Zeus’un ismi de Türkçe. Kudüs, İsa gibi kelimelerin kökeni de aslında Türkçe ve dahası bu bahsedilen yerler de aslında İsrail’de değil Türkiye’de; İsa da bu topraklarda yaşadı.
DNA’YA GÖRE ALTAY’DAN GELDİLER
Öte yandan yakın tarihte Keltlerin (İrlandalılar, Galiler, İskoçyalılar) DNA’sı incelendi ve Altay’dan geldikleri kanıtlandı. Vikingler, Finikeliler ve İtalya’nın Roma İmparatorluğu’ndan yıllar önce burada ya9 Fayan ve Roma’nın kurucuları sayılan yerli halkı Etrüskler de Türk’tür. Estrüskler’in DNA’larının Türklerinkiyle yüzde 97 aynı olduğu bilimsel olarak kanıtlanmıştır.
KIZILDERİLİLER DE TÜRKTÜR!
Kızılderililer Türk’tür, bunu kendileri de söyler. Kültür ve geleneklerindeki benzerlik aşikâr. Özellikle Amerika’da Türk soyundan geldiğini söyleyen Meluncanlar’dan olan Cherokee’ler Türkiye ile bugün çok yakın ilişkiler içindedir.
AMERİKA’YI İSPANYOLLAR DEĞİL TÜRKLER KEŞFETTİ
‘Amerika kıtasındaki pek çok yer ismi aslında Türkçe kökenli. Meksika’daki Teotihuacan kalıntıları aslında Türkçe olan Tea (tanrı)+ Tiwa (Bir Türk boyu olan Tuvaların bugün bir cumhuriyeti de vardır) + Han (krallık anlamına gelen Türkçe kelime) kelimelerinden tCremiştir.
Peru’daki Karal kalıntılarındaki piramitler Mısır’dakilerden daha eskidir ve Türkçe’de ‘hükümdar’ anlamına gelen kral kelimesinden türemiştir.
Meksika’da bugün de Türkçe kökenli birçok kelime kullanılıyor. Örneğin dağ/tepelere Meksika’da tepek deniliyor; Atatepek, Çapultepek isminde şehirler bulunuyor. Havasu diye bir yer bile var.
İspanyollar Meksika’ya ilk geldiklerinde Aztek’lere hangi tanrıya inandıklarını sorduğunda onlar ‘İnana’ cevabını vermişti. Bu Antik Sümer’de de bir tanrıçanın adı. Yani Sümerler ile Aztekler aradaki onca mesafeye, okyanusa rağmen aynı adlı tanrıya inanıyor.
Dahası Meksikalılar da Hintliler de Türkleri aynı kelimeyle ‘Karaskus’ diye adlandırıyordu. Demek ki Amerika’yı İspanyollar değil, önce Türkler keşfetmişti. Sonuçta bunlar gibi sayısız örnek şunu gösteriyor: Dünyanın her köşesindeki bütün uygarlıklar Orta Asya’dan geçmiş ve her yerde ortak olarak karşımıza çıkan din, dil, kültür ve inanışları buradan tüm dünyaya taşımıştır.’

Kaynak: turkishforum.com.tr/tr

Publicité

MessagePosté le: Mer 2 Déc 2009 - 18:02
MessageSujet du message: Publicité

PublicitéSupprimer les publicités ?
Atatürkçü
Nouveau membre
Nouveau membre

Point(s): 303
Moyenne de points: 4,09

MessagePosté le: Mer 2 Déc 2009 - 20:26
Répondre en citant

Herkesin Türk olmadığını biliyoruz da ama Ermeniler ilk Yasef'ten türemiştir tezini Ermenilerden duyuyorum çoğu zaman.
Yasef bizim de ilk atamız olarak bilinir, yıllardan beri.
Eğer öyleyse Ermeniler Türk kökenlidir, Türkler de Ermeni kökenlidir.

''Dünyada herşey için, medeniyet için, hayat için, başarı için, en hakiki mürşit bilimdir, fendir.'' Kemal Atatürk

Palutzi
Modérateur
Modérateur

Point(s): 13 355
Moyenne de points: 3,36

MessagePosté le: Mer 2 Déc 2009 - 20:39
Répondre en citant

Atatürkçü a écrit:
Herkesin Türk olmadığını biliyoruz da ama Ermeniler ilk Yasef'ten türemiştir tezini Ermenilerden duyuyorum çoğu zaman.
Yasef bizim de ilk atamız olarak bilinir, yıllardan beri.
Eğer öyleyse Ermeniler Türk kökenlidir, Türkler de Ermeni kökenlidir.

Herkesin Turk oldugunu Turkler'den baska idia eden de yok.
Ermeniler asirlardir Yasef'in soyundan geldiklerini soyluyorlar Turkler ise yillardir Sumerli, Kizilderili ,Etrusklu hatta Truvali olduklarini idia etmekteler.
Yani kimi ozenip kimi begeniyorlarsa onu sahipleniyorlar. ama oz kardesleri olan Mogollar'in soyundan geldiklerini nedense kabul edemiyorlar.
Turkler Ural Altay Dil grubuna dahil olup Mogol, Tunguz, Kore, Japon, gibi halklarla akrabadirlar.
Ermeniler Hint-Avrupa Dil grubuna dahil olup Germen, Latin, Hint, Arnavut Slav dillerini konusan halklarla kardestirler.

Atatürkçü
Nouveau membre
Nouveau membre

MessagePosté le: Mer 2 Déc 2009 - 20:45
Répondre en citant

Hayır bu uzun zamandan beri tartışma konusudur. Avrupa'dan göçen Ermenilerin AHD' nin köklerinden olduğu yaygın kanıdır. Uzun zamandan beri bu Ermenilerin de kafasıı kurcalamaktadır İranlılarla temas ettikten sonra kalıtsal özelliklerinin değiştiklerine inanıyorlar.
Biz Ermeniyiz, siz Türksünüz.
Şimdi durum bu.

Dil konusu ise ayrıdır ırk ayrıdır. Kazaklarla Türkiye Türkleri aynı dili konuşmazlar ama aynı köklerden gelirler ne demek istediğimi anlıyorsundur. Kazakların dilinin nasıl değiştiğine girmeye gerek yok konu ırk konusu. Gerçi etnologlar için dünyada safkan bir ırk kalmamıştır bir ırk var insan ırkı onu kabul ederiz.

''Dünyada herşey için, medeniyet için, hayat için, başarı için, en hakiki mürşit bilimdir, fendir.'' Kemal Atatürk

Palutzi
Modérateur
Modérateur

MessagePosté le: Mer 2 Déc 2009 - 20:50
Répondre en citant

Atatürkçü a écrit:
Hayır bu uzun zamandan beri tartışma konusudur. Avrupa'dan göçen Ermenilerin AHD' nin köklerinden olduğu yaygın kanıdır. Uzun zamandan beri bu Ermenilerin de kafasıı kurcalamaktadır İranlılarla temas ettikten sonra kalıtsal özelliklerinin değiştiklerine inanıyorlar.
Biz Ermeniyiz, siz Türksünüz.
Şimdi durum bu.

Dil konusu ise ayrıdır ırk ayrıdır. Kazaklarla Türkiye Türkleri aynı dili konuşmazlar ama aynı köklerden gelirler ne demek istediğimi anlıyorsundur. Kazakların dilinin nasıl değiştiğine girmeye gerek yok konu ırk konusu. Gerçi etnologlar için dünyada safkan bir ırk kalmamıştır bir ırk var insan ırkı onu kabul ederiz.

Hayir Ermeni genleri tum halklar arasinda en fazla Turk genlerine yabancidir. Dil ,etniside ,kultur,Din olarak Ermeniler ve Turkler iki farkli halktir.
Turkiye gerçegine bakarsan 75 Milyon nufuslu Turkiye'de 20 Milyon Kurd, 4 Milyon Zaza, 7-8 Milyon Kafkasyali, 5 Milyon dolayinda Balkan kokenli, 3 Milyon Cingene, 1 Milyon Azeri, 3 Milyon Arap yasamakta .durum boyle olunca Turkler'in daha çok hangi halklarla karistiklari da belli olmakta.

Atatürkçü
Nouveau membre
Nouveau membre

MessagePosté le: Mer 2 Déc 2009 - 20:55
Répondre en citant

Bugünün verileri son yüzyıla girerken oluşan demografik yapıdır Türkiye'de. Bu bu durum geçmişte de böyledir anlayışı çıkmaz.
Ayrıca nüfusu arttıran demografik yapıyı değiştiren halkalrımız da var. En çok çoğalan toplumumuz Kürtlerdir.

Palutzi
Modérateur
Modérateur

MessagePosté le: Mer 2 Déc 2009 - 21:05
Répondre en citant

Atatürkçü a écrit:
Bugünün verileri son yüzyıla girerken oluşan demografik yapıdır Türkiye'de. Bu bu durum geçmişte de böyledir anlayışı çıkmaz.
Ayrıca nüfusu arttıran demografik yapıyı değiştiren halkalrımız da var. En çok çoğalan toplumumuz Kürtlerdir.

Turkiye'de Turklere en yakin Ermeni toplumu Hemshin Ermenileri'dir, Kurdler son 30 yilda nufus olarak çogalmaktalar, bununla birlikte nufusu çogalmasi diger halklar arasinda da yogundur.
Biz koken olarak Urartu ve Frigyaliyiz bizim etnik kimligimiz konusunda bunun disinda yapilan idialar'da dogru degil.
Fakat Turkiye'de bu durum oldukça Politiklestirilip, irkçilik derecesine varmis durumda ,neredeyse Dunyayi Turklestiren bir zihniyet ,diger baska konularda da inandiriciligini dogal olarak kaybedecektir.

Atatürkçü
Nouveau membre
Nouveau membre

MessagePosté le: Mer 2 Déc 2009 - 21:07
Répondre en citant

Urartu'nun hala Türk devleti olduğunun aksisi yönde bir açıklama yapmadılar antropologlar.
Hemşinlilere gelince onlar Ermenilere en yakın topluluktur, Ermenidirler szilerden tek farkları dinleridir.

Palutzi
Modérateur
Modérateur

MessagePosté le: Mer 2 Déc 2009 - 21:14
Répondre en citant

Atatürkçü a écrit:
Urartu'nun hala Türk devleti olduğunun aksisi yönde bir açıklama yapmadılar antropologlar.
Hemşinlilere gelince onlar Ermenilere en yakın topluluktur, Ermenidirler szilerden tek farkları dinleridir.

Turkler'in Urartular ile etnik anlamda bir yakinliklari yok , Urartular etnik olarak Mongolik degildirler .Turkler geldikleri cografyadan yola çikarak Mongolik kokenli bir halktir. Dil baglaminda Turkçe ile Urartuca arasinda bir benzerlik yok ,her seyden once Kizilderilileri Turk ilan eden Turk tarihçileri Kizilderililer ile Urartular arasindada bir yakinlik olmadigini bilmeleri gerekiyor.Turkler'in esas menseleri Mançurya Sibirya ve Mogolistan uçgeninde yer alan cografya 'ya dayaniyor.
Dil benzerligi bir halki baska bir halk yapmaz.
Hemshinliler Islamlasmis Ermenidirler.

Atatürkçü
Nouveau membre
Nouveau membre

MessagePosté le: Mer 2 Déc 2009 - 21:21
Répondre en citant

Dikkat ediyorum da tüm dayandığın ve tartışmayı düğümlemeye çalıştığın noktalar Orta Asya ve Mongol (Moğol) noktaları.
Yeni bulguları takip et yerinde saymaman için iyi olur.
Türkler'in Orta Asya kökenli olmadığı, Moğollarla aynı soydan gelmediği yönünde Türk antropologlar Türkiye'yi sarsan açıklamalar yaptılar kendilerine göre de mantıklı sayılabilecek nedenlere dayandırdılar.
Google'a ''Türkler Orta Asya kökenli değil'' şeklinde bir cümle yaz, arat bak neler çıkacak karşına.
Saygılar.

Dernière édition par Atatürkçü le Mer 2 Déc 2009 - 21:23; édité 1 fois
Atatürkçü
Nouveau membre
Nouveau membre

MessagePosté le: Mer 2 Déc 2009 - 21:22
Répondre en citant

Ayrıca aşağıdaki cümlelerinle benden farklı bir şey söylememiş aksine beni tekrarlamışsın Palutzi.
Citation:
Dil benzerligi bir halki baska bir halk yapmaz.
Hemshinliler Islamlasmis Ermenidirler.

mafilou
Administrateur
Administrateur

Point(s): 40 403
Moyenne de points: 3,08

MessagePosté le: Mer 2 Déc 2009 - 22:27
Répondre en citant

Merhaba
Tarontzi arkadaş haklı olarak, bana göre yönlendirmeyi amaçlayan bir yazıyı asmış. Şimdiye kadar bilinenleri « altüst » edercesine.
Bu bakımdan Wikipedia’nin
http://fr.wikipedia.org/wiki/Peuples_turcs
linkinde Palutzi arkadaşı destekleyen açıklamalar görülüyor. Yani Orta Asya doğuşlu. Ilave olarak da antropologların « yeni bulgu » larının çok tartışmalı olduğunun altı çiziliyor.
http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/c/cb/Carte_peuples_turc…
Bu araştırmayı senin önerinin, ''Türkler Orta Asya kökenli değil'' tersine « Türklerin kökeni » olarak arama yaptım.

Ermenilere gelince Yazef’ten değil Hayk’tan türemişlerdir.

Visiter le site web du posteur
Atatürkçü
Nouveau membre
Nouveau membre

MessagePosté le: Mer 2 Déc 2009 - 22:39
Répondre en citant

Her yeni bulgu eskiyi bulanların gözünde şüpheyle yaklaşılmış tartışma konusu olmuştur.
Ama bilim zaten tartışma üzerine ve ilerleyen zamanlarda sağlam delillerle eskinin eksikliklerini giderme, yanlışlarını yanlışlayarak düzeltme binası üzerine kuruludur. Her şey tartışılmalı, dünya tartışamaya tartışamaya bu hale geldi. Tartışmalardan kimse çekinmesin ve her tartışılanı da ''tamam bu bu kadar tatışıldığına göre doğru değildir'' düşüncesi çerçevesinde önyargıyla bakmayın. Yıllarca doğru bildiğiniz, ezberlediğiniz bilgileri biri gelir, ezberinizi bozarak çekip gider sessizce, bilim de ezberi bozar böyle. Bilim ezberleri bozmaktır zaten.
Einstein gibi bakılmalı olayları irdellerken.

Einstein'in dediği gibi :
''Dünya tarihinde muhteşem beyinler sıradan beyinlerin eleştirilerine maruz kalmışlardır.''

Palutzi
Modérateur
Modérateur

MessagePosté le: Mer 2 Déc 2009 - 22:59
Répondre en citant

Dilbilimciler ve Tarihçiler Turkler ile Mogollar'in ayni kokenden geldikleri gerçegini uzun yillardir yazmaktalar artik en eski dillerin bile bir çogunun hangi dil grubuyla akraba oldugu veya hangi dillerden etkilendigini ortaya konulmustur. Dusunsenize Turk Tarihçileri Misir Piramitleri'nin bile Turkler tarafindan yapildigini idia ediyorlar.
Tarih ve Bilim Turk antropologlarin elinde adeta oyuncak haline geldi her seyi yaz boz tahtasina çevirdiler Zazalari Uygur, Turkleri Truvali Fin Kizilderili, Sumerli Misirli Hitit hatta Ermeni bile yaptilar.
Iran bolgemizde ki en koklu devlet ve uygarlik ama Iran tum eski geçmisine ragmen bu tur masalsi ve komedi seklini alan seylerle ugrasmiyor.
Turk tarihçileri biribiriyle en ufak ilgileri bile olmayan halklari Turklestirmislerdir.

Wikipedia'nin Mogol dili ile ilgili sayfasinda soyle diyor :The Mongolic languages are a group of languages spoken in Central Asia, notably including Mongolian. Mongolic is sometimes grouped with Turkic and Tungusic as part of the larger Altaic family.
Tercumesi Mogolca Orta Asya'da konusulan bir dildir Mogolca olarak bilinmektedir Mogol dili Turk dil ile birlikte Turk dil ailesi içinde genis bir yer almaktadir.

http://en.wikipedia.org/wiki/Mongolic_languages

Bunu neden bir kuçuk dusurme olarak algiladiginizi anlamiyorum.

Atatürkçü
Nouveau membre
Nouveau membre

MessagePosté le: Mer 2 Déc 2009 - 23:21
Répondre en citant

Küçük düşürme olarak algılamam, aslım neyse inkar etmem ama işte mesele aslım neyse meselesidir. Ne ise öğrenelim, Orta Asya milletleri mert millettir kıvanç duyulur ancak onlarla.
Verdiğin adres güncellenmiş bilgiler içermiyor.
Yeni bulgular var olan bir adres vardı bende onu atayım buraya arayayım bekle.

Contenu Sponsorisé

MessagePosté le: Aujourd’hui à 16:48

Armenian on web Index du Forum -> News et articles - Լուրեր, Յօդուածներ - Haber ve makaleler -> News (Archives/Dossiers) - Haberler (Arşiv/Dosya) - Լուրեր (Արխիւ) Toutes les heures sont au format GMT + 1 Heure
Page 1 sur 4
Sauter vers:  

Portail | Index | Créer un forum | Forum gratuit d’entraide | Annuaire des forums gratuits | Signaler une violation | Conditions générales d'utilisation
phpBB
Template by BMan1
Traduction par : phpBB-fr.com