Welcome Guest: S’enregistrer | Connexion

FAQ| Rechercher| Membres| Groupes

Çankırı/Չանքըրը Sancagi

Armenian on web Index du Forum -> D'hier à nos jours - Երեկ և այսօր - Dünden bugüne -> Les villes d'Arménie Occidentale
Sujet précédent :: Sujet suivant  
Auteur Message
Palutzi
Modérateur
Modérateur

Point(s): 13 355
Moyenne de points: 3,36

MessagePosté le: Sam 27 Nov 2010 - 17:52
MessageSujet du message: Çankırı/Չանքըրը Sancagi
Répondre en citant

Çankırı/Չանքըրը Sancagi

Çankırı antik Paphlagon halkının başlıca yerleşim merkezi iken MÖ 5 yılında Roma imparatorlugu. yönetimine girdi ve kent statüsü kazandı. Gangra adı Paphlagonlardan veya daha eski bir dilden kalmış olmalıdır. 1101 yılına ait bir Haçlı belgesinde Gangara, 13. yuzyila'a ait Süryani Mihail vekâyinamesinde Kângar görülür. 20. yuzyilin başına dek Kângrı, Kengiri, Kengırı imlaları yaygındır.
Birinci dunya savasindan once Çankırı sancagindaki 1.000 Ermeni bir okul ve Surp Astvadzadzin Kilisesi etrafina toplanmislardi Koçhisar ve Tukte'de de bir kaç Ermeni ailesi yasiyordu.

Publicité

MessagePosté le: Sam 27 Nov 2010 - 17:52
MessageSujet du message: Publicité

PublicitéSupprimer les publicités ?
vahe2009
Modérateur Général
Modérateur Général

Point(s): 70 987
Moyenne de points: 2,85

MessagePosté le: Dim 7 Déc 2014 - 10:01
Répondre en citant

ERMENİLER , TÜRK KÜLTÜRÜ VE ÇANKIRI

Osmanlı döneminde Sâdık tebaa(millet-i sâdıka) olarak nitelenen Ermeniler, şehirlerde kuyumculuk, dülgerlik ve terzilik gibi işlerle uğraşıyorlardı. Ekonomik durumları oldukça iyi idi. Hiçbir baskıya ve ayrımcılığa tabi tutulmadıkları gibi kültürel bakımdan Türklerle bir bütünleşme sürecine girmişlerdi. Türkçe yazan aşugları[1], türküleri, klasik musikimizde meşhur bestekârları vardır. Meselâ Mevlevî Şeyhi İsmail Dede Efendi’nin(ö.1846) en seçkin öğrencisi Nikoğos Ağa[2], Ermeni asıllı çok değerli bir Türk Musikisi bestekârı ve hanendesidir. İsmail Dede Efendi, talebeliğe kabul etmek için şivesini düzeltme şartı koyunca, bunun için Ahmet Vefik Paşa’dan üç yıl edebiyat ve Türkçe dersi almıştır. Nikoğos Ağa’nın öğrencileri arasında Yenikapı Mevlevî şeyhi Mahmud Celaleddin Dede de vardır. Yine Kemanî Sebuh, Asdik Ağa(ö.1913), Udî Arşak(ö.1930) Türk musikisinin yüz bestekârı arasında sayılırlar.[3] Tatyos Efendi(ö.1913), Bîmen Şen(ö.1943), Levon Hancıyan(ö.1947) ve Artaki Candan gibi bir çok Ermeni asıllı Türk Musîkisi bestekâr ve icrâcısı mevcuttur.

Ermeniler arasında Türkçe yazan bir çok aşık bulunması, Türk edebiyatının Ermeni edebiyatı üzerindeki tesirlerini göstermektedir.[4]Daha birçok sanatkâr,esnaf, iş adamı samimiyetle ülkemize ve kültürümüze hizmet etmişlerdir. Bu insanlarla yerli entelleri; hele hele Taşnak, Hınçak ve Asala eşkıyasını karıştırmak haksızlık olur.

ÇANKIRI’DA ERMENİLER

Çankırı’da sayıları az olmakla birlikte, bir Ermeni topluluğu bulunmakta idi. Kâtip Çelebi, gayrimüslim nüfusun livanın bütününde1000 kadar olduğunu söylemektedir. ( O dönemde Çankırı’ya Tosya ve Kalecik gibi kazalar da bağlıdır.) Bunların 700 kadarı Rum-Ortodoks, kalanı Gregoryen Ermeni’dir.

Çankırı merkezde 1869 salnamesine göre 264 Rum, 70 Ermeni bulunmaktadır.Evden bozma bir kiliselerinin olduğu, Liva idaresi, temyiz ve ticaret mahkemesi, belediye meclisi gibi birimlerde üye bulundurdukları görülmektedir.Salnamelerde görülen Karabet Ağa, Serkis Ağa, Papasoğlu Dimit Ağa, Sahık Ağa gibi isimler muhtemelen Ermeni cemaatının temsilcileridir.[5]

ONAY'IN TESPİTLERİ

Ahmet Talat Onay, çocukluk döneminde gayrı Türk unsurlarla ilişkilerini anlattığı bir makalesinde; “Annemin annesinin evi, Diyon adlı zengince bir Ermeni’nin evine bitişikti. Bu evin büyük kızı gelin oluyordu ve Ermeni çocuklar oyun yapıyorlar, biz de akraba ve komşu çocuklarıyla bunları seyrediyorduk. Birdenbire odaya başı kavuklu, hoca kıyafetli iki Ermeni çocuğu girdi. Maskaralık ve taklit yapıyorlardı. Bu durum, Müslümanlık damarlarımıza dokunmuştu. Derhal bir çıngar çıkardık ve sokağa çıkarak hep bir ağızdan:

-Gâvur..gâvur min mini, niye yedin peyniri…Anan seni dövecek, topal eşşeğe bindirecek!...
- İsa gökten inince, incili pabuç giyince; hani benim has Ermenilerim deyince, siz ne halt yiyeceksiniz? Diye bağırarak derneklerini dağıtmış ve öcümüzü almıştık.

Mahalledeki Ermeni ve civardaki Rum çocuklarıyla aşık oynardık. Ara sıra şundan bundan konuşurduk. Sözlerimiz daima Müslümanların-şuurlu olmayarak tabii ki Türklerin- kahramanlıklarına dair olurdu. Bu Hıristiyan çocuklar bize Osmanlı derlerdi. Fakat kızınca Ermeniler (Dacik), Rumlar (Türk) derlerdi. Dacik’in Türk demek olduğunu öğrenmiştik. Türk’e hakaret edilmesine tahammül edemezdik, bu yüzden kavga eksik olmazdı.”[6]

Yâran meclislerinde Tat(y)os adlı Ermeni asıllı bir kemancıdan bahsedilmektedir. Bu kişinin saf ve Müslümanlara çok yakın bir insan olduğu kaydedilmiştir.[7]

TARİHÇİ KONRAPA NE DİYOR?

Değerli bir tarihçi ve öğretmen olan Mehmed Zekâi Konrapa, ilk öğretmenliğini Çankırı İdadisi’nde yapmıştır. Onun bu öğretmenliği sırasında, Çankırı’daki Ermeniler konusundaki tespitleri bir hayli ilgi çekicidir.

“1911-12 ders yılında Çankırı’da ilk hocalığım sırasında hayretle görmüştüm. Çankırı İdadîsi(ortaokul)ne devam eden Ermeni öğrenciler olsun, kiliseye giden yerli Ermeni ahali olsun; Ermenice bilmiyorlar, Türkçeden başka dil konuşmuyorlardı.”[8]
M. Zekâi Konrapa, Kendi memleketi Bolu’da Ermenilerin Ermenice bildiğini belirtir. Eğer zorla değiştirilse idi, Bolu’dakilerin de dillerini unutmaları gerekirdi.

HIRİSTİYAN TÜRKLER MESELESİ

Bu tespit, Anadolu’ya bazı Türklerin Hristiyanlıktan bile önce geldiği, farklı dinlere sahip olmakla birlikte dillerini unutmadıklarını ortaya koyar. Hristiyan olmuş bazı Türklerin varlığını ispat eder. Bu insanların Türkçeden başka dil bilmediği anlaşılmıştır. Yunanistan ile yaptığımız nüfus mübadelesinde oraya gönderdiğimiz insanların çoğunluğu Ortodoks Türkler’di. Karamanlılar, Sivaslılar, Akdağlılar, Bayburtlular diye anılan bu insanlar, Rumca bilmedikleri için çok sıkıntılara ve aşağılanmalara maruz kalmışlardır.[9] Yunan hükûmeti, bunların kiliselerinde Türkçe ibadet edildiğini görünce, papazlarını değiştirip, Rum papazlar tayin etmiş; çocuklarına Yunanca öğretmek için kreşler açmıştır.

Hıristiyan olmaları sebebiyle kendilerini Rumlara yakın gören, fakat dilleri isimleri ve âdetleri ile Türk olan bu insanlar perişan bir haldedirler. Hallerini yine Türkçe ifade etmişlerdir. Şu dörtlük göz yaşartıcı biçimde onların gerçeğini yansıtıyor:

“Kerçi Rum isek de rumca pilmez turkce soyleriz,
Ne turkce yazar okuruz, ne de rumca soyleriz.
Oyle mahludı hattı tarikatımız vardır
Hurûfumuz Yunanîce, turkce merâm eyleriz.”

NOT: 2005 yılında bu sitenin eski versiyonunda yayınlanmış olan bu yazı güncellenmiştir.(Hakkı Duran)
[1] Sensin arı gız Meriem / Yazıhlarıma derman .
Tangrıdır senden doğan /Tangrım anası Meriem.
....................................
Uçmag gapısın açdı / Bağlı yolları çözdü
Beni tamudan kurtardı / Tangrım anası Meriem"
Bu dörtlükler, bir Ermeni aşuguna aittir. Dikkat edilirse, İsa’nın anası Meryem övülürken, uçmak,tamu,yazık, tanrı gibi öz Türkçe kelimeler kullanılmaktadır. Bu hususlar Hristiyan Türkler gerçeği ile yakından ilgilidir. “Sarı Gelin” ve “Çırpınırdın Karadeniz” türkülerinin Ermeniler tarafından da söylenmesi, hem bu konuyla ve hem de Türk Kültüründen etkilenmeleriyle alakalıdır.

[2] Nikoğos Ağa, (1836-1885), Sultan Azizi devrinin en önde gelen Türk musikisi bestekar, hanende ve hocaları arasında yer alır. Sesi çok güzel ve okuyuşu parlaktı. Dini musiki eserlerini de meşk etmiş, Ezan-ı Muhammedi’yi Sultan Abdülmecid’in huzurunda okumuştur. Öğrencisi olmak üzere, İsmail Dede Efendi’nin huzuruna çıkarılmış; Dede Efendi, “şivesini düzelt”mesini istemiş, bu sebeple A.Vefik Paşa’dan üç yıl edebiyat dersi almıştır. Türk musikisi nota kolleksiyonu yapan Dâmad Edhem Paşa tarafından korunup kollanmıştır.

[3] Sadun Aksüt, , Türk Musikisinin 100 Bestekârı, İstanbul 1993.
[4] Bu konuda geniş bilgi için bkz.: Fuad Köprülü, Edebiyat Araştırmaları, Ankara-1986, s.239-269.
[5] Ömer Türkoğlu, , Sâlnâmelerde Çankırı, Çankırı-1999.
[6]Ahmet Talat Onay, “Nasıl Türkçü Oldum-2” Duygu gazetesi, sayı:278, Çankırı.Onay’ın çocukluk dönemi anıları da gayrımüslimlerle ilişkilerin bir hayli sıkı olduğu gerçeğini değiştirmemektedir
[7] Hasan Üçok, Çankırı Tarih ve Halkıyatı, Ankara 2002. s.62
[8] M.Zekai Konrapa,, Bolu Tarihi, Bolu-1960, s.593.
[9] Bu konuda geniş bilgi için bkz.:Mehmet ERÖZ, Hristiyanlaşan Türkler,Ankara-1983.

Hakkı Duran

http://www.cansaati.org/topluluk/forum_posts.asp?TID=2102

https://www.google.com.tr/search?q=ermeni+site:http://www.cansaati.org&client=opera&hs=2vE&biw=1024&bih=666&source=lnms&sa=X&ei=dxeEVMTWG8joaLGGgfAK&ved=0CAcQ_AUoAA&dpr=1

Dalyan
Nouveau membre
Nouveau membre

Point(s): 9
Moyenne de points: 3,00

MessagePosté le: Mer 1 Juin 2016 - 18:12
Répondre en citant

Merhaba, http://team-aow.discuforum.info/t12168-Kore-Savas-nda-Sehit-Olan-Ermeniler-… şu yazıyı görünce kayıt olmak istedim. Dursun Dalyan benim dedemin abisi yani büyük amcam. Amcamızdan gittikten sonra haber alamadık, şehit olduğunu tahmin ediyoruz. Biz Çankırı Karaörenliyiz. Ne zamandır etnik kökenimizi araştırıyoruz. Bizi araştırmaya sürükleyen etken türkmen boyuyla yakından uzaktan alakamızın olmaması, köyümüzün türkmen boylarındandan aile gelmeden önce bile Ermenilerin Rumların olması. Aslında belirli bulgular var fakat emin değiliz. Köyümüz toplam 2 soydan oluşmakta. Biri biziz. Diğer soy Kınık boyundan yerleşenler. Köy çok eski bi köy, eskiden Rumlar ve Ermeniler varmış biz müslüman olup asimile olduğunu düşünüyoruz. Çünkü 1800'lerde gayrimüslim nüfus variken 1890'lardan başlayan tarihlerde sıfırlanmış, halk yerleşik hiç göç etmemiş hiç göç vermemişde. Son dönemlerde (bizde dahil) Ankara göç verdik. Köyümüzün ortasında kilise bile varmış, bildiğim kadarıyla 1919-1923 aralarında kilise camiye çevirilip kilise taşları evlerde kullanılmış. Şive Kapadokya Rumcasına yakın. Camide duvarında kocaman haç vardır. Halkda bilir. Bizler Osmanlıya asker ve hatta abdülhamite bile kilercibaşı vermişiz. Bizden hiç bahsedilmez. Küçük bi köy olduğundan (öyle zannediyorum) herhangi bi belge bulamıyorum devlet dairesine gidip eski kimlik kaydı istediğimde geri çeviriliyorum. Köyde araştırmaya çıktığımda tersleniyorum. Acaba bana referans olabilecek bilgiler var mıdır, varsa nerde bulabilirim? Çok teşekkürler.

vahe2009
Modérateur Général
Modérateur Général

MessagePosté le: Jeu 2 Juin 2016 - 11:53
Répondre en citant

Dalyan a écrit:
Merhaba, http://team-aow.discuforum.info/t12168-Kore-Savas-nda-Sehit-Olan-Ermeniler-… şu yazıyı görünce kayıt olmak istedim. Dursun Dalyan benim dedemin abisi yani büyük amcam. Amcamızdan gittikten sonra haber alamadık, şehit olduğunu tahmin ediyoruz. Biz Çankırı Karaörenliyiz. Ne zamandır etnik kökenimizi araştırıyoruz. Bizi araştırmaya sürükleyen etken türkmen boyuyla yakından uzaktan alakamızın olmaması, köyümüzün türkmen boylarındandan aile gelmeden önce bile Ermenilerin Rumların olması. Aslında belirli bulgular var fakat emin değiliz. Köyümüz toplam 2 soydan oluşmakta. Biri biziz. Diğer soy Kınık boyundan yerleşenler. Köy çok eski bi köy, eskiden Rumlar ve Ermeniler varmış biz müslüman olup asimile olduğunu düşünüyoruz. Çünkü 1800'lerde gayrimüslim nüfus variken 1890'lardan başlayan tarihlerde sıfırlanmış, halk yerleşik hiç göç etmemiş hiç göç vermemişde. Son dönemlerde (bizde dahil) Ankara göç verdik. Köyümüzün ortasında kilise bile varmış, bildiğim kadarıyla 1919-1923 aralarında kilise camiye çevirilip kilise taşları evlerde kullanılmış. Şive Kapadokya Rumcasına yakın. Camide duvarında kocaman haç vardır. Halkda bilir. Bizler Osmanlıya asker ve hatta abdülhamite bile kilercibaşı vermişiz. Bizden hiç bahsedilmez. Küçük bi köy olduğundan (öyle zannediyorum) herhangi bi belge bulamıyorum devlet dairesine gidip eski kimlik kaydı istediğimde geri çeviriliyorum. Köyde araştırmaya çıktığımda tersleniyorum. Acaba bana referans olabilecek bilgiler var mıdır, varsa nerde bulabilirim? Çok teşekkürler.

II Nesil Öncesini Öğrenmek YASAKTIR

Türkiye’de devlet dedenizin kim olduğu bilgisini bile “gizli” sınıfına sokup, yalnızca mahkeme bir sakınca görmezse size veriyor

görmezse size veriyor.

Nüfus Hizmetleri Kanunu’nun 44’üncü maddesinde nüfus kaydıyla ilgili “Kaydın sahipleri ancak, alt ve üst soylarına ait nüfus kayıt örneklerini doğrudan almaya yetkili olup bunlar dışında diğer kişilerin nüfus kayıt örneklerini almaları mümkün değildir” deniyor. Aynı kanunda “Nüfus kayıtları ve bu kayıtların tutulmasına dayanak olan belgeler gizlidir. Bunlar, yetkili ve sorumlu memurlar ile teftiş ve denetim yetkisi olanlar dışında kimse tarafından görülüp incelenemez” ifadeleri yer alıyor.

Kişi dedesini ve önceki kuşaklarını öğrenmek istiyorsa Aile Mahkemesi’ne başvurması bu arada 228.30 TL harç bedeli ödemesi gerekiyor. Başvurunun ardından mahkeme gerekçeyi kabul ederse ve kayıtların açıklanmasında herhangi bir sakınca görmezse Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü’nden gerekli bilgileri istiyor.

Konuyu Taraf’a değerlendiren avukat Erdal Doğan, devletin elinde kayıtların olduğunu ancak bunları vatandaşa vermediğini belirterek “Genelkurmay, Tapu Müdürlükleri, Başbakanlık, İçişleri Bakanlığı, Nüfus Müdürlüğü’nde kayıtlar var. Ama bunlara ulaşmak zor” dedi. Doğan, Ermeni soykırımının arşivlerdeki etkisine de dikkat çekerek “1915 öncesi ve sonrası kayıtlar arasında çok ciddi problemler mevcut. Arşivlerin bir kısmı yakılmış” dedi.

http://arsiv.taraf.com.tr/haber-yazdir-102347.html

vahe2009
Modérateur Général
Modérateur Général

MessagePosté le: Jeu 2 Juin 2016 - 11:55
Répondre en citant

Dalyan a écrit:

https://www.google.com.tr/search?q=surname "dalyan"&ie=utf-8&oe=utf…

https://www.google.com.tr/webhp?hl=tr#hl=tr&q=etymology AND dalyan

http://www.liquisearch.com/dalyan/etymology

https://www.google.com.tr/webhp?hl=tr#hl=tr&q=armenian surname dalyan

http://forebears.io/surnames/dalyan

Dalyan
Nouveau membre
Nouveau membre

MessagePosté le: Jeu 2 Juin 2016 - 18:50
Répondre en citant

Bunun peşine düşeceğim ama. Eğer türk devletinde olmaz ise yurtdışında etnik köken testleri yapılıyormuş, onlarla öğrenirim. Çok teşekkür ederim yardımcı olduğunuz için.

mafilou
Administrateur
Administrateur

Point(s): 40 281
Moyenne de points: 3,08

MessagePosté le: Lun 6 Juin 2016 - 02:42
Répondre en citant

Palutzi a écrit:
Çankırı/Չանքըրը Sancagi

Çankırı antik Paphlagon halkının başlıca yerleşim merkezi iken MÖ 5 yılında Roma imparatorlugu. yönetimine girdi ve kent statüsü kazandı. Gangra adı Paphlagonlardan veya daha eski bir dilden kalmış olmalıdır. 1101 yılına ait bir Haçlı belgesinde Gangara, 13. yuzyila'a ait Süryani Mihail vekâyinamesinde Kângar görülür. 20. yuzyilin başına dek Kângrı, Kengiri, Kengırı imlaları yaygındır.
Birinci dunya savasindan once Çankırı sancagindaki 1.000 Ermeni bir okul ve Surp Astvadzadzin Kilisesi etrafina toplanmislardi Koçhisar ve Tukte'de de bir kaç Ermeni ailesi yasiyordu.

Surp Astvadzadzin Kilisesi (http://team-aow.discuforum.info/t6371-Ankara-Kagatia-Surp-Asdvadzadzin-K-rm-z-Manast-r-Garmir-Vank.htm )

Kengırı ne zaman Çankırı oldu
Çankırı olarak ifadelendirilmesi ve yazılması 1925 yılında A.Talat ONAY'ın Türkiye Büyük Millet Meclisine arkadaşları ile beraber bir tezkire sunması ve tezkirenin kabulü ile gerçekleşmiştir.

Dernière édition par mafilou le Lun 6 Juin 2016 - 03:03; édité 1 fois
Visiter le site web du posteur
mafilou
Administrateur
Administrateur

Point(s): 40 281
Moyenne de points: 3,08

MessagePosté le: Lun 6 Juin 2016 - 02:47
Répondre en citant

Çankırı Suyolu vakıf kayıtlarına göre ticaretle uğraşan, dükkan ve işyeri sahibi Ermeni ve Rum isimleri.

1. Taşcı Hacı Nikola Ağa Sene 7 Şa’ban 1311
2. Kuzma? Oğlu Dimit 5 Cemaziyel Evvel Sene 1311-1317 Senesi
3. … ? Oğlu Vasil Muharrem 1303
4. Akgüloğlu Yorki Sene Hicri 1312-1313
5. Kürekçi Antaş? Hicri 1312
6. Yuvan Oğlu Hacı Efendi
7. Elmalının Andon
8. Kayacı? Oğlu Bedos
9. Karagül Oğlu Anastas? Ağa
10. Boyacı Karabet Sene 1319
11. Kantarcı Tanas? Ağa Sene 1319
12. Kunduracı Dimit Sene 1324-1325
13. Dimit Ağa Sene 1328
14. Kastamonulu Tiftikçi Yorki Sene 1328
15. Kürekçi Hacı Uvanis Oğlu Serkiz Sene 1329-1330
16. Ermeni Milletinden Karagöz Oğlu Biraderiserkiz Sene 1329-1331
17. Ermeni Milletinden Mıhçı Andon Usta Sene 1330-1333
18. Ermeni Milletinden Karagöz Oğlu Serkiz Ağa Sene 1330-1331
19. İngiliz Oğlu Karabet Sene 1330-1332
20. …? Oğlu Agop Sene 1331- 1336
21. Ermeni Milletinden Acem Oğlu Serkiz Sene 1332-1333
22. Kayserbey Mahallesinden Kalaycı Mihail Sene 1332
23. Terzi Esnafından Papas Oğlu Yuvanaki? Sene 1317-1324
24. Terzi Esnafından …._ Dimit Sene 1317
25. İzmirlioğlu Nikos Ağa Sene 1317
26. Terzi Anastas Oğlu Yuvan Sene 1317
27. Karakösten? Oğlu Yuvas Ağa Sene 1317 Yeni Çarşıda
28. Terzi Arnavudoğlu Simon Sene 1317 Yeni Çarşıda
29. Terzi Anastas Oğlu Tasas?? Sene 1317 Yeni Çarşıda
30. Sarı…? Karabet Sene 1317 Yeni Çarşıda
31. …..? Kirkor Sene 1317 Yeni Çarşıda
32. Tüccar Dikran? Sene 1317 Yeni Çarşıda
33. Kirko Parvanyan Sene 1317 Yeni Çarşıda
34. Katırcıoğlu Uhanis Sene 1317 Yeni Çarşıda
35. Hacı ….? Uzunyan Sene 1317 Yeni Çarşıda
36. …? Yuvan Sene 1317 Yeni Çarşıda
37. Sarrafoğlu Vasil Sene 1303
38. Terdos? Oğlu Pavli Sene 1335
39. Ermeni Milletinden Kavakçıyan Oğlu Mıgırdiç Sene 1335
40. Ermeni Milletinden Gazaroğlu Lion Sene 1336
41. ….. ? Oğlu Nikola Sene 1337
42. Eskişehirli Tanas Oğlu Yorki Sene 1337

Kaynak: Çankırı Belediyesi Dr.Rıfkı Kamil Urga Çankırı Araştırmaları Merkezi Arşivi Suyolu Vakfı Kayıt defteri.
Çeviri; Yüksel ARSLAN

ÇANKIRI EĞİTİM KÜLTÜR VE YARDIMLAŞMA VAKFI SENEDİ'nden
http://cankirivakfi.org.tr/vakfimiz/vakif-senedi
Citation:

MADDE 4: VAKFIN MAL VARLIĞI: Vakfın ilk kuruluş varlığı kurucular tarafından tahsis olunan 2.100.000 TL (İki milyon yüz bin TL)nakit ve 4.162.087 TL (Dört milyon yüzaltmışikibin seksenyedi TL) değerinde menkul mal varlığı olmak ceman 6.262.087 TL (Altı milyon ikiyüzaltmışikibin seksenyedi TL)’dir.
Vakıf bu mal varlığına ilaveten her türlü menkul, gayrimenkul, her türlü hak ve mallar, aidatlar, mal varlıklarının ve onların gelirlerini her türlü geliri, bağış, şartlı bağış, vasiyeti veya ölüme bağlı tasarrufla veya diğer herhangi bir hukuki yol ile veya satın alma yolu ile kısmen veya tamamen iktisap eder. Vakfın kuracağı veya iştirak edeceği her türlü işletmelerden ve şirketlerden ve faaliyetlerden elde edeceği her türlü geliri mal varlığına katar.

Ermeni ve Rum işyerlei nasıl 'vakıf malı' oldular?

Visiter le site web du posteur
Dalyan
Nouveau membre
Nouveau membre

MessagePosté le: Lun 6 Juin 2016 - 18:53
Répondre en citant

Çankırı da Ermenilerin konuştuğu bi lehçe var mıydı yoksa Ankara Ermenicesini mi konuşuyorlardı?

Seddül Bahir

Point(s): 3

MessagePosté le: Mar 14 Mar 2017 - 02:33
Répondre en citant

Dalyan a écrit:

**

Merhaba Sayın Dalyan, size 1831 tarihli Karaören köyü yani Osmanlıca Karaviran köyünün nüfus kaydını ekliyorum umarım işinize yarar.

KARAVİRAN KARYESİ (KARAÖREN KÖYÜ) – 1831 NÜFUS KAYDI:

29 Zilkade 1246 -- 11 Mayıs 1831 Tarihli Nüfus Sayımı;

Başbakanlık Osmanlı Arşivleri, Nüfus Defteri, Gömlek No: 001812 sayfa 83.

[Arşiv no: NFS.d.01812.00083]

Konu: Ankara vilayeti, Kengırı (Çankırı) Sancağı, Melan, Kurşunlu, Karapazar, Çerkeş, Keskin, Karacaviran, Bucura, Şabanözü, Kurupazarı kazası, Müslim defteri. (a.g.tt)

Not: Bu defter 1831 tarihinde, Çankırı Sancağına bağlı adı geçen kazalardaki Müslüman köylerin ve nüfuslarının kaydının tutulduğu bir defterdir. Defterde o günlerde Kuru Pazar biçiminde kayıtlı kazaya bağlı Karaviran yani Karaören köyünün nüfus bilgileri bulunmaktadır. Köyde Hıristiyan nüfus bulunmamaktadır. Ailenizin eski adını aile büyükleriniz bilecektir ve bu köye sonradan geldiklerini tahmin edersek nereden geldiklerini de hatırlamaları gerekiyor. 1934 soyadı kanunundan önce hangi aile adı/lakabı ile anıldığınız bulmaya çalışın. 1831 tarihinde Karaören köyünde 4 hane yaşamaktadır ve Hafız Osman Efendi köy imamı ve o günün muhtarı iken aile adı/lakabı belirtilmemiş fakat köyde ayrıca bir Seyyid bulunmaktadır ve o da muhtar nevinden İhtiyarî unvanı ile belirtilmiş bu ikinci muhtar gibidir. Üçüncü hanede Toruk-oğlu adında bir aile 4. Hane de ise Süleyman-oğlu adlı/lakaplı bir aile var. Ailenizin bu isimleri tanıyıp tanımadığını sorarsanız en azından bu köyle ilgili bağınız olup olmadığını çözer ve merak ettiğiniz diğer konuları araştırırsınız.

KAZA’İ KURU PAZAR

KARYE’İ KARAVİRAN (KARAÖREN)

HANE 1:
Karye’i mezbur İmam Hafız Osman Efendi Sinni 35, tevellüd Şakir 5 r 1247
- Karındaşı Abdurrahman sinni 20,
- Diğer karındaşı Ömer sinni 15 m(ücerred),
- Diğer karındaşı Lütfullah sinni 11.

HANE 2:
İhtiyarî Beyzade Es-Seyyid Mehmed sinni 55,
- Oğlu Ahmed sinni 18,
- Diğer oğlu Osman sinni 3, fevt 5 r 1247,
- Karındaşı oğlu Hasan sinni 30,
- Oğlu Ali sinni 8,

HANE 3:
Toruk-oğlu Osman sinni 60,
- Oğlu Ali sinni 20, tevellüd Mehmed veled-i merkume fi 15 ca 1247,
- Diğer oğlu Hüseyin sinni 15 m(ücerred),
- Diğer oğlu İbrahim sinni 10,
- Ali’nin oğlu İsmail sinni 3,

HANE 4:
Süleman-oğlu Yusuf sinni 65.

**
Karye: Köy,
Sinni: Yaşı,
Merkume: adı geçen,
Seyyid: Hz. Hüseyin soyundan gelen.
Tevellüd: yaşı,
Fevt: ölmüş.

Contenu Sponsorisé

MessagePosté le: Aujourd’hui à 02:17

Armenian on web Index du Forum -> D'hier à nos jours - Երեկ և այսօր - Dünden bugüne -> Les villes d'Arménie Occidentale Toutes les heures sont au format GMT + 1 Heure
Page 1 sur 1
Sauter vers:  

Portail | Index | Créer un forum | Forum gratuit d’entraide | Annuaire des forums gratuits | Signaler une violation | Conditions générales d'utilisation
phpBB
Template by BMan1
Traduction par : phpBB-fr.com