Welcome Guest: S’enregistrer | Connexion
 
FAQ| Rechercher| Membres| Groupes
 
Romanya Ermenileri
 
Poster un nouveau sujet   Répondre au sujet
Armenian on web Index du Forum -> News et articles - Լուրեր, Յօդուածներ - Haber ve makaleler -> Diaspora arménien - Սփիւռք - Ermeni diasporası Aller à la page: 1, 2  >
Sujet précédent :: Sujet suivant  
Auteur Message
Palutzi
Modérateur
Modérateur

Hors ligne

Inscrit le: 05 Sep 2007
Messages: 3 974
Point(s): 13 352
Moyenne de points: 3,36

MessagePosté le: Mer 16 Jan 2008 - 22:18
MessageSujet du message: Romanya Ermenileri
Répondre en citant

967 tarihli bir lahitte en eski Ermeni yerlesiminin oldugu yerlerin basinda simdiki Romanya topraklari oldugunu goruyoruz.1064 yilinda baskent Ani'nin dusmesi uzerine 150.000 insan goç yoluna dusmustur goç edenlerin bir kismi Kirim diger bir kisim Polonya ve simdiki Romanya topraklarina yerlesmislerdir.
Tuccar ve Zanaatçi kolonilerin XV yuzyildan itibaren baslica tercihi ulkeler arasinda Romanya ve Moldova geliyordu.Moldova'nin en etkin lideri olan Alexandre le Bon Psikopos Ohanes ila anlasarak Suceava sehrinde kendisine belirli yetkiler verdi  ve 4000 aileyi ulke ekonomisinin gelismesi için Moldova'ya yerlestirdi.Ayni donemde Suceava sehri Ermenilerin baslica yerlestikleri bir sehir haline geldi.Daha sonralari Kirim'in Tatarlar tarafindan isgali uzerine 10.000 kisilik bir goç dalgasi yasandi Voyvodali Etienne Le Grand'nin goçmenleri kabul edecegini bildirdi. XV yuzyil ile XVII yuzyillari arasinda Moldova'da 20.000 Ermeni bulunuyordu.
Birinci dunya savasi enasinda genellikle Balkan ulkeleri sinirina yakin Edirne, Tekirdag ve Istanbul Ermenileri Romanya'ya siginiyorlardi .1940 yili istatiklerine gore Romanya'da 40.000 Ermeni bulunuyordu.
Romanya Ermeni varligi çok koklu bir geçmise sahip olsada bugun Romanya'da Ermeni nufusu gittikçe azalmaktadir 90'li yillarda 12.000 kadar Ermeni varligindan bahsedilirken bugun Romanya genelinde 6.500 kadar Ermeni yasamaktadir.
Romanya'da Orta çagda yapilmis bir çok Ermeni Apostolik ve Ermeni Katolik Kilisesi mevcuttur .Nicolae Ceausescu iktidari doneminde tum Ermeni okullari kapatilmisti ,1.789 kadar Ermeni-Romen karisimi aile mevcuttur.Romanya baskenti Bukres'te "Strada Armenească"  Isminde bir sokak bulunmakta Nor Giank ve Ararat isminde  periyotik Ermenice-Romence yayinlar mevcuttur.Romanya Parlamentosunda liberal olarak bulunan  Varujan Vosganyan ayrica Romanya Ermeniler birligi baskanliginida yurutmektedir.


 

 
 

Roumanie

Roumanie

Roumanie

Romanya'da 2007 ermeni Soykirimini anma toreni
Gherla Ermeni Katolik KilisesiErzsebetvaros Ermeni Katolik Kilisesi


http://www.personal.ceu.hu/students/02/Leon_Stacescu/rh.htm

Daha genis bilgi için linkRevenir en haut
Publicité


MessagePosté le: Mer 16 Jan 2008 - 22:18
MessageSujet du message: Publicité

PublicitéSupprimer les publicités ?
Revenir en haut
vahe2009
Modérateur Général
Modérateur Général

Hors ligne

Inscrit le: 07 Nov 2009
Messages: 25 509
Point(s): 72 617
Moyenne de points: 2,85

MessagePosté le: Jeu 18 Nov 2010 - 10:01
MessageSujet du message: Romanyalı Ermeniler
Répondre en citant

http://en.wikipedia.org/wiki/Armenians_of_Romania

http://www.google.com.tr/search?as_q=Romania+AND+Armenian&as_epq=&as_oq=&as_eq=&hl=tr&biw=1024&bih=554&num=100&lr=&cr=&as_ft=i&as_filetype=&as_qdr=all&as_occt=any&as_dt=i&as_sitesearch=&as_rights=&safe=images&btnG=Google%27da+Arahttp://www.youtube.com/v/T_gmd_aQlFE


Dernière édition par vahe2009 le Dim 13 Fév 2011 - 11:12; édité 2 fois
Revenir en haut
vahe2009
Modérateur Général
Modérateur Général

Hors ligne

Inscrit le: 07 Nov 2009
Messages: 25 509
Point(s): 72 617
Moyenne de points: 2,85

MessagePosté le: Dim 13 Fév 2011 - 11:07
MessageSujet du message: Romanya Ermenileri
Répondre en citant

http://www.youtube.com/user/Zemeweba

Revenir en haut
Palutzi
Modérateur
Modérateur

Hors ligne

Inscrit le: 05 Sep 2007
Messages: 3 974
Point(s): 13 352
Moyenne de points: 3,36

MessagePosté le: Mar 1 Mar 2011 - 22:32
MessageSujet du message: Romanya Ermeni Toplumu Avrupa’nın en köklü Ermenileri: ‘Rumanahay’lar
Répondre en citant

Romanya Ermeni Toplumu Avrupa’nın en köklü Ermenileri: ‘Rumanahay’lar

Şu anki Romanya topraklarında yaşayan Ermenilerle ilgili ilk bilgilere aslında Moldavya tarihinin sayfalarında rastlıyoruz. Moldavya’daki Roman Prensliği’nin Cetatea Alba’daki bir yazıtında Ermenilerden bahsediliyor. Yazıtın tarihi milattan sonra 967.
Romanya’daki Ermeni kolonisinin bu denli eski bir topluluk olduğunu hiçbirimizin tahmin ettiğini sanmıyorum. Bu durum aslında Ermenilerin sandıklarından daha fazla Avrupalı olduğunu gösteriyor bizlere. Macar Kezaili Simon’un günlüklerinde de Dük Geza ve Kral Stefan’ın (997 – 1038) büyük bir Ermeni nüfusunu kendi krallıklarında Polonyalılar ve Greklerle birlikte barındırdığı tarih sayfalarında yazılı.

Moldovya’dan daha sonra Romanya’ya geçen Ermenilerin büyük bir çoğunluğu çeşitli zanaatlarla uğraşıyordu. İşte tam da bize göre bir şey. Ne kadar tanıdık bir hikâye değil mi? Tarihçi Nikol Lorga Ermenilerle ilgili şu notu düşmüş: Moldovya’nın bir ulus devlet olarak var olabilmesi, kendi topraklarında yaşayan diğer halkların, özellikle de Ermenilerin katılımıyla mümkün olmuştur.

Ermenilerin Romanya’nın güneyindeki Wallachia bölgesine yerleşmesi ise daha geç bir tarihte olmuştur. 14. yüzyılın başlarında Ermeniler Bükreş, Tirgovişte, Piteşti, Craiova ve Giurgiuya’da yaşıyorlardı.

Ermenilerin bugünkü Romanya’da varlıklarını kanıtlayan, bir anlamda onlar için bir doğum sertifikası niteliği taşıyan belge ise 30 Temmuz 1401 tarihli fermandır. Moldova Prensi Alexander the Bun (İyi Aleksander) tarafından çıkarılan bu fermanda Ermeni rahibin Suceava bölgesinin en yetkili din adamı olması buyurulmaktadır. Sucheava, Moldovya’nın en önemli bölgesi ve başkentidir. Bu belge bugün Ukrayna’da Lviv’deki Ermeni Episkoposluğu’nun arşivlerinde bulunmaktadır. Bir başka belge de yine Alexander the Bun tarafından 1407’de çıkarılan fermandır. Bu fermanda Moldovya’daki Ermenilerin Romanya topraklarına davet edilmesi ve vergi indirimlerinden yararlanması ile bazı ayrıcalıkların tanınması istenmektedir.

Bu ilandan sonra 3000’e yakın Ermeninin bölgeye geldiği de daha sonraki yazışmalardan anlaşılıyor. 1457 ve 1504 yılları arasında Moldovya topraklarından Romanya topraklarına gelen Ermenilerin sayısı ise 10 bini buluyor. Bu göçle birlikte de Romanya’daki Ermenilerin sayısı 20 bine ulaşıyor. Özellikle ticaret ve zanaatla uğraşan Ermenilerin bu dönemde Romanya’ya göç etmesi, Moldovya’da kurulan Asya pazarlarını da Romanya’ya çekiyor. Yine Nikolai Iorga’ya göre: O zamanlarda Moldovya’da ticaret diye bir şey yoktu. Sadece ticaretle uğraşan Ermeniler vardı.

Avrupa’nın göbeğinde, ancak bir o kadar da Avrupalı olmayan bir ülke Romanya’da yaşayan Ermeniler işte böyle bir toplum. Avrupa’nın göbeğinde olmalarına rağmen lobi faaliyetleriyle ilgilenmediklerinden, birçok konuda gündem dışı kalsalar da, yakından bakıldığında sayıları çok az olmasına karşın Romanya Ermenileri ülkelerinde oluşturdukları köklü yapıyla dünyanın birçok yerindeki Ermeni azınlıklarına örnek oluşturabilecek bir bürokratik ve sosyal yapıya sahip.

Doğal olarak Romanya Ermenileri de tüm dünyada gözlemlenen kültürel erimeden nasibini almış. Ancak sayıları bugün net olarak 1742 olan Romanya Ermenileri halen ülkedeki en saygın azınlık. Bu arada yazının başından dikkatinizi çekmek isterim; diğer ülkelerde yaşayan Ermeni toplumların hiçbiri kendi sayılarını bu kadar net bilmezler. Ama Romanya’da bu iyi biliniyor. Çünkü nüfus sayımlarında isteğiniz üzerine, hangi etnik kimliğe ait olduğunuz soruluyor, dolayısıyla da, ortaya çıkan rakam da kendini Ermeni olarak tanımlayanların sayısını net olarak veriyor.

Romanya’daki azınlıklar üzerine yapılacak bir araştırma için başkent Bükreş’teyim. Gitmeden önce Romanya’da 1924’ten bu yana yayın yapan Ararat Gazetesi’nin editörleriyle sözleşmiştim. İlk gün Ararat’ın Bükreş Ermeni kilisesinin hemen yanındaki ofis ve matbaasını ziyaret ediyorum. Günlerden Pazar olduğu için ofis kapalı ama kilisede ayin sonrasında insanların toplandığı Ararat Agump’da (Ararat kulübü) gazetenin değerli yazarlarından Arpiar Sahakyan ile karşılaşıyoruz.

Sahakyan bir çevirmen, tarihçi ve yazar. Ailesi Cavakhlı. Yıllar önce Romanya’ya gelmiş. Romanya’daki Ermenilerin soykırımdan sonra oluşan bir topluluk olduğunu düşünmek yanlış olur. Zira 1915’ten çok öncelere dayanıyor buradaki Ermenilerin tarihi. Ancak Sahakyan da 1915 sonrasında Romanya’da Ermenilerin nüfusunda artış olduğunu doğruluyor. Tabii bu artış, daha sonra Ermeni ailelerin (Romanyalı olanların bile) Amerika Birleşik Devletleri ve ekonomik olarak daha iyi durumdaki diğer ülkelere göçünü durdurmuyor. O yüzden bugün ABD ve Arjantin’de önemli bir Rumanahay (Romanyalı Ermeni) nüfusu var.

Sahakyan ile Romanya Ermenilerinin köklü geçmişine doğru kısa bir yolculuğa çıkıyoruz. Sahakyan ile sohbetimizden ve kendisinin hazırladığı “Rumanahay’ların tarihi” kitapçığından derlediğim bilgileri sizlere aktarıyorum.

Vampirlerin ülkesinde Ermeniler

Vampirler diyarı Transilvanya’da ise Ermenilerin varlığına ilk olarak 1281 yılında Transilvanya Kralı Ladislau IV’ün kurulmasına izin verdiği Ermeni Manastırı’nda rastlıyoruz. Terra Armenorum ve Monasterium Armenorum ileriki dönemlerde bölgede kurulacak Armenopolis şehrinin ilk temellerini teşkil etmiştir. Transilvanya’da Gherla yakınlarında 1700’lerde kurulan Armenopolis 1672’den beri bölgede yerleşik olarak yaşayan Ermenilerin başkenti olmuştur. Şehir İmparator Leopold I’in izniyle Viyana’daki hazineye 25 bin gulden verilmesi karşılığında kurulmuştur. Alexanyan’ın planını çizdiği Armenopolis şehri daha sonra tarihi boyunca Transilvanya’nın ticaret merkeziydi.

İkinci büyük Ermeni şehri Elisabetopolis (bugünkü adıyla Dumbraveni) ise, 1658’den sonra Ermenilerin yerleştiği bir şehir olmuş ve 1799’da resmen bir Ermeni kenti olarak tasdiklenerek, Armenopolis ile birlikte serbest ticaret bölgesine dönüşmüştür.

Ermeniler Transilvanya’da kendi bölgelerinde özerk yönetimlere de sahip olmuşlardır. Transilvanya’daki Ermeni toplulukların yaşadıkları şehirler, kendi mahkemeleri ve kendi yaşlılar meclisi tarafından yönetiliyordu. Bunlarla ilgili en önemli bilgiler Mıkhitar Goş’un yazılarında yer alıyor.

İmparator Francis Joseph’e göre “Ermeniler Transilvanya ticaretinin vazgeçilmez unsurlarıdır. 1742 yılının 15 Şubat’ında ise Prens Mihai Rocavita Ermenilere Bükreş’te kendilerine bir kilise inşa etmesi için izin vermiş.

Bugün Romanya’nın en büyük şehirlerinde, mutlaka bir Ermeni Kilisesi bulmak mümkün. Botaşani’de Surp Astvadzadzin (135), 1395’te aynı isimle bir kilise de İaşi’de inşa edilmiş, Surp Eçimiadzin Suceava’da (1521), yine Suceava’da Zamca Manastırı (1551) ve Haghigadar Manastırı (1512) Romanya’daki başlıca Ermeni ibadethaneleridir.

Transilvanya’da Katolik Ermeni Kilisesi de mevcuttur. Surp Soğomon (1724) ve Yerrortutyun (1776) Gherla en ünlüleridir.

Romanya’da uzun yıllar yaşayan Ermeniler yeni bir lehçe de oluşturmuşlardır. Bölgede yaşayan Türk, Tatar ve Moldavyalıların etkisi ve bu dillerde geçen bazı kelimelerin kullanıldığı bu diyalekt, 20. yüzyılın başlarında 1915’te Romanya’ya göç eden Ermenilerle birlikte yol almıştır.

1915’te Osmanlı topraklarından gelen Ermenilere kapı açan ilk ülkeler arasındadır Romanya. Romanya’daki Ermeni toplumunun da yardımı ile Soykırım’dan kurtulan ailelerin birçoğu Romanya vatandaşlığı almıştır. Ancak yıllar içerisinde gerek ekonomik sebepler, gerekse komünist rejim nedeniyle Ermeniler ülkeyi terk etmişlerdir.

Romanya’dan göç eden Ermenilerin büyük bir kesimi bugün Arjantin ve Los Angeles’ta yaşamaktadır. Romanya’da Roman diliyle yayımlanan Ararat Gazetesi’nin halen Los Angeles’ta 300 okuyucusunun bulunması, bu göçün en önemli kanıtı sayılabilir.

Roman edebiyatında Ermeniler

Romanya’da ilk Ermenice sözlük 1847 yılında Albina Matbaası tarafından yayımlanmış. George Asachi’nin hazırladığı sözlüğü Ermeni Kilisesi’nde Hıristiyanlık kitabı izlemiş. 1911’den itibaren Bükreş’te Masis adı altında bir çocuk kitapları serisi de yayımlanmıştır. Bu kitapları hazırlayan Magardici Bodurian daha sonra 1938 yılında Ermenice Ansiklopedi’yi hazırlamıştır.

Romanya’nın yazın dünyasındaki önemli isimler arasında yer alan bir diğer Ermeni yazar ise tarihçi H. Siruni’dir (1890-1973). Siruni, adını ünlü Roman şair Mihai Eminescu’nun şiirlerini çevirerek duyurmuştur. Diğer Ünlü Romanyalı Ermeni yazarlar arasında Grigore Geilav, Grigore Buicliu, Zareh Balbul, ve Krikor Covrighian sayılabilir.

Romanya Ermenileri Birliği

Romanya Ermenileri Birliği 25 Ocak 1919’da Osmanlı topraklarından Romanya’ya gelen Ermenilerin girişimleriyle kuruldu. Krikor Trancu İaşi ilk başkanıydı. Armenag Manissalıyan’ın başkanlığındaki dönemde ise Romanya Ermenileri Birliği Osmanlı’dan gelen Ermenilerin sorunları ile daha yakından ilgilendi. Romanyalı yerleşik Ermenilerin girişimleri sayesinde 1915’te gelen 20 bin Ermeni, Romanya vatandaşlığına geçirildi. 1990-1996 yılları arasında Varujan Vosganyan’ın başkanlığını yaptığı Romanya Ermenileri Birliği kendini parlamentoda da temsil etme hakkını elde etti. 1996 yılından itibaren, Ermeni toplumu, Meclis’te Romanya Ermenileri Birliği Başkanı ve seçilerek göreve gelen bir milletvekili (Varujan Pambukciyan) tarafından temsil ediliyor.

Kaynak http://romanority.wordpress.com/2010/08/21/avrupa%E2%80%99nin-en-koklu-ermenileri-%E2%80%98rumanahay%E2%80%99lar/ Ermeni Kilisesi Khaçkar
Romanya Ermeni Kilisesi'nin iç kismiՀայ Առաքելական Եկեղեցին աշխարհի հնագույն ազգային եկեղեցին է և աշխարհի հնագույն քրիստոնեական համայնքներից մեկը: Այն հիմնադրվել է Գրիգոր Լուսավորչի կողմից 301 թ., երբ Հայաստանը Քրիստոնեությունը ընդունել է որպես պետական կրոն Տրդատ Երրորդի թագավորության օրոք: Romanya Bukres Ermeni Kilisesi/Armenian Church of Bucharest,Romania


 Iaşi'deki Ermeni Mezarligi
Ermeni Kilisesi içi kismi
 Catholikos'un Romanya Ziyareti

 Catholikos'un Romanya Ziyareti
 Catholikos'un Romanya Ziyareti
 Catholikos'un Romanya Ziyareti
Spiru C. Haret (February 15, 1851, Iaşi – 17 December 1912) was a Romanian-Armenian mathematician, astronomer and politician. Romanyali Ermeni Politikaci Matematikçi ve Astronomi uzmani Spiru Haret

Ari Tun-Eve don projesi

Buyuk Kahraman Anranik'in Romanya'daki bustu

Revenir en haut
Hayjan
Inspector
Inspector

Hors ligne

Inscrit le: 31 Jan 2008
Messages: 5 358
Point(s): 15 950
Moyenne de points: 2,98

MessagePosté le: Mar 1 Mar 2011 - 22:48
MessageSujet du message: Romanya Ermenileri
Répondre en citant

Guzel bir demet daha sundun Palutzi,bravo.

Revenir en haut
Palutzi
Modérateur
Modérateur

Hors ligne

Inscrit le: 05 Sep 2007
Messages: 3 974
Point(s): 13 352
Moyenne de points: 3,36

MessagePosté le: Mar 1 Mar 2011 - 23:41
MessageSujet du message: Romanya Ermenileri
Répondre en citant

Tesekkurler Hayjan guzel faydali bilgiler içeriyor.

Revenir en haut
vahe2009
Modérateur Général
Modérateur Général

Hors ligne

Inscrit le: 07 Nov 2009
Messages: 25 509
Point(s): 72 617
Moyenne de points: 2,85

MessagePosté le: Ven 22 Avr 2011 - 08:34
MessageSujet du message: Romanya Ermenileri
Répondre en citant

CAPRIEL DEDEIAN video channel :http://www.youtube.com/user/capojazz#p/u

Revenir en haut
vahe2009
Modérateur Général
Modérateur Général

Hors ligne

Inscrit le: 07 Nov 2009
Messages: 25 509
Point(s): 72 617
Moyenne de points: 2,85

MessagePosté le: Ven 15 Juil 2011 - 10:07
MessageSujet du message: Romanya Ermenileri
Répondre en citanthttp://www.youtube.com/user/dlivianu


Revenir en haut
vahe2009
Modérateur Général
Modérateur Général

Hors ligne

Inscrit le: 07 Nov 2009
Messages: 25 509
Point(s): 72 617
Moyenne de points: 2,85

MessagePosté le: Ven 15 Juil 2011 - 10:09
MessageSujet du message: Romanya Ermenileri
Répondre en citant

http://ro.wikipedia.org/w/index.php?title=Special:C%C4%83utare&ns0=1&redirs=0&search=ARMENEASCA&limit=250&offset=0

Revenir en haut
vahe2009
Modérateur Général
Modérateur Général

Hors ligne

Inscrit le: 07 Nov 2009
Messages: 25 509
Point(s): 72 617
Moyenne de points: 2,85

MessagePosté le: Mar 10 Juil 2012 - 08:18
MessageSujet du message: Romanya Ermenileri
Répondre en citant

http://www.rafficulturalassociation.org/index.html

Revenir en haut
vahe2009
Modérateur Général
Modérateur Général

Hors ligne

Inscrit le: 07 Nov 2009
Messages: 25 509
Point(s): 72 617
Moyenne de points: 2,85

MessagePosté le: Dim 4 Nov 2012 - 10:43
MessageSujet du message: Romanya Ermenileri
Répondre en citant

http://www.youtube.com/user/capojazz/videos?query=armenian

Revenir en haut
vahe2009
Modérateur Général
Modérateur Général

Hors ligne

Inscrit le: 07 Nov 2009
Messages: 25 509
Point(s): 72 617
Moyenne de points: 2,85

MessagePosté le: Mar 30 Juil 2013 - 18:17
MessageSujet du message: Romanya Ermenileri
Répondre en citant

Romanya’nın Tulcea ilinde «Ermeni Kültür Gecesi» gerçekleştirildiomanya’nın Tulcea kentinde«Çok Kültürlü Filmler Haftası» Festivali çerçevesinde 27 Temmuz’da «Ermeni Kültür Gecesi» gerçekleştirildi. Tulcea bölgesel yönetimi davetiyle Romanya Ermeni Diyakosluğu ruhani önderi Piskopos Tatev Hakobyan ve Romanya Ermenileri Birliği Bşk. Yard., milletvekili Varujan Pambukçuyan yanısıra etkinlikte Ermenistan’ın Romanya Büyükelçisi Hamlet Gasparyan hazır bulundular.

Dışişleri Bakanlığı Basın servisinden verilen bilgiye göre; Tulcea yöresi azınlılarına yönelik etkinlik Romanya Hükümeti, eyalet ve kent yönetimi desteğinde sekizinci kez gerçekleştirilmekte. Etkinliğe Rus, Ukrayna, İtalyan, Alman, Yunan, Türk-Tatar, Roman ve Ermeni toplumsal birlikleri katıldılar.

27 Temmuz akşamı Tulcea merkezi meydanında yerel Roman Müzik Grubu ve Bükreş Ermeni «Vardavar» Dans grubu konser verdiler. Konser programı sonrasında Romanya’lı Ermeni rejisör Florin Gevorgyan’ın «Bir gecelik aşk» kısa metrajlı filminin gösterimi gerçekleştirildi.

Elçi Gasparyan etkinlik çerçevesinde Tulcea ili yöneticisi (prefect) Lucian Simeon’la işbirliği bağları tesisi yolunda görüştü. Romanya Ermenileri Birliği Tulcea Şb. başkanı da olan Lucian Simeon, il ve Ermenistan’ın herhangi bir eyaleti arasında bağların tesisine katkıda bulunmaya hazır olduğunu ifade etti.


Revenir en haut
vahe2009
Modérateur Général
Modérateur Général

Hors ligne

Inscrit le: 07 Nov 2009
Messages: 25 509
Point(s): 72 617
Moyenne de points: 2,85

MessagePosté le: Lun 28 Juil 2014 - 14:56
MessageSujet du message: Romanya Ermenileri
Répondre en citant

 M.Arabagian, Silistra, 1937      


  postally  used  in  1938
       


 
 
 


Revenir en haut
vahe2009
Modérateur Général
Modérateur Général

Hors ligne

Inscrit le: 07 Nov 2009
Messages: 25 509
Point(s): 72 617
Moyenne de points: 2,85

MessagePosté le: Ven 1 Aoû 2014 - 08:57
MessageSujet du message: Romanya Ermenileri
Répondre en citant

Bükreş’te «Ermeni Sokağı» Festivali gerçekleştirilecek
Romanya Ermenileri Birliği, Bükreş Belediyesi ve Bükreş Kültür Merkeziyle işbirliği çerçevesinde ikinci kez olmak üzere bu yıl 1-3 Ağustos’ta «Ermeni Sokağı» (Strada Armeneasca) Festivalini gerçekleştirmekte. Festival Ermeni Kilisesi avlusu, Romanya Ermenileri Birliği ofisi, Ermeni Kültür Merkezi ve Ermeni Sokağının bulunduğu Ermeni mahallesinde gerçekleştirilmekte.

«Ermeni Sokağı» Festivali, tüm Bükreşlilere yönelik Ermeni kütürünü tanıtmayı amaçlayan interaktif bir sokak etkinliği.

Festival çerçevesinde modern Ziyaretçiler Ermeni Sokağının kafelerinde Ermeni mutfağının tadına bakabilecekler, mahalde her tür hediyelik eşya, kitap vb. yer alacak.

Festival 1 Ağustos Cuma (16:00-22:00), 2 ve 3 Ağustosta (10:00-22:00) saatlerinde gerçekleştirilektir, giriş ücretsizdir.

Festival Romanya Ermenileri Birliği ve Ermeni Toplumu Gençlik Kuruluşu tarafından tertiplenmektedir.

http://news.am/tur/news/221744.html


Revenir en haut
vahe2009
Modérateur Général
Modérateur Général

Hors ligne

Inscrit le: 07 Nov 2009
Messages: 25 509
Point(s): 72 617
Moyenne de points: 2,85

MessagePosté le: Mar 30 Sep 2014 - 19:50
MessageSujet du message: Romanya Ermenileri
Répondre en citant

Romanya’nın Piteşti kentinde Ermeni Soykırımı anıtı açıldı

Romanya’nın Piteşti kentinde, remi yetkililer, Romanya Ermeni toplumu liderleri, Ermeni Genel Hayri Birliği temsilcileri ve farklı ülkelerden Ermeni Sorununun adil çözüm taraftarlarının katılımıyla Ermeni Soykırımına ithaf edilen Haçkar anıtın açılışı gerçekleştirildi. Amerika Ermeni Davası Ofisi Facebook sayfasından verilen bilgide açılış törenine Ermeni Apostolik Kilisesi Romanya Diyakosuğu ruhani önderi Piskopos Tatev Hakobyan yanısıra Ermenistan Parlamentosundan milletvekili Vahram Bağdasaryan katıldılar.

Açılış töreni sonrası katılımcılar «Piteşti Ermeni Toplumu Tarihi» başlıklı sergiyi ve daha sonra Piteşti Sp. Karapet Kilisesini (1852 tarihli) ziyaret ettiler.

NEWS.am


Revenir en haut
Contenu Sponsorisé


MessagePosté le: Aujourd’hui à 08:42
MessageSujet du message: Romanya Ermenileri

Revenir en haut
Montrer les messages depuis:   
Armenian on web Index du Forum -> News et articles - Լուրեր, Յօդուածներ - Haber ve makaleler -> Diaspora arménien - Սփիւռք - Ermeni diasporası Toutes les heures sont au format GMT + 1 Heure
Poster un nouveau sujet   Répondre au sujet Aller à la page: 1, 2  >
Page 1 sur 2
Sauter vers:  

 Portail | Index | Créer un forum | Forum gratuit d’entraide | Annuaire des forums gratuits | Signaler une violation | Conditions générales d'utilisation
phpBB
Template by BMan1
Traduction par : phpBB-fr.com