Welcome Guest: S’enregistrer | Connexion
 
FAQ| Rechercher| Membres| Groupes
 
1988 Sumgait Katliami
 
Poster un nouveau sujet   Répondre au sujet
Armenian on web Index du Forum -> D'hier à nos jours - Երեկ և այսօր - Dünden bugüne -> Sumgait, Maragha, Baku ve Hocalı
Sujet précédent :: Sujet suivant  
Auteur Message
Palutzi
Modérateur
Modérateur

Hors ligne

Inscrit le: 05 Sep 2007
Messages: 3 974
Point(s): 13 355
Moyenne de points: 3,36

MessagePosté le: Sam 1 Mar 2008 - 01:22
MessageSujet du message: 1988 Sumgait Katliami
Répondre en citant

1988 Sumgait Katliami


Avedis 05.02.2007, 11:05
Karabag savasi, 1988 ve Azeri'lerin Sumgait katliami.

1979’da Karabağ’daki Ermenilerin oranı yüzde 85’ten yüzde 75’e düşmüştür. Ermeni Cumhuriyeti’ndeki yurttaşları tarafından desteklenen yerel Ermeniler, bu bölgenin Azerbaycan hükümeti tarafından geri alınmak üzere muhafaza edildiğini ve Ermenilerin göçe teşvik edildiklerini ileri sürmüşlerdir. Ermeniler, Sovyet döneminde Ermeni nüfusunun yüzde 50’den yüzde 10’un altına düştüğü Nahçıvan’dakine benzer bir kaderden korkuyorlardı. Hem Karabağ’da hem de Ermenistan’ın kendisine, eylemciler 1960’larda Karabağ’ın Ermenistan’a dahil edilmesi için tahriklere başladılar. Fakat merkezî Sovyet hükümeti Karabağ’ın Azerbaycan’ın bir parçası olarak kalacağını defalarca belirtti. 13 Şubat 1988’de umulmadık şekilde, Karabağ Ermenileri aniden Karabağ’ın Ermenistan’a katılması yolunda bir dizi gösteri düzenlediler. Beş gün sonra Gorbaçov, onları teskin etmek amacıyla, milliyetlere karşı nasıl bir devlet politikası takip edileceğini müzakere için Merkez Komitesi’nin özel bir oturum yapmasını teklif etti. Ertesi gün Erivan’da binlerce kişi, Karabağ’ın desteklenmesi için yürüyüş yaptı ve Kremlin beklenmedik bir etnik-politik kriz ile yüzyüze geldi. Tarihsel bir hamleyle, genellikle Parti Politikasını nakletmekten başka bir şey yapmayan Karabağ Sovyeti 17’e karşı 100 oyla, Karabağ’ın Ermenistan’a verilmesi için SSCB Yüksek Sovyeti’ne tavassutta bulundu.

Moskova’daki otoriteler harekete geçmede tereddüt edip ve şaşkınlık gösterdikçe Ermenistan’daki hareket Şubat’ın son haftasında daha da büyüdü; süren nümayişlerde Erivan’da yüzbinlerce kişi yürüdü. Azerbaycanlılar Ermenistan’ın talebine tepki göstererek caddelere döküldüler. 28-29 Şubat günleri, Azerbaycan’ın sanayi şehri Sumgait’te isyancılar Ermeni kurbanlar aramak için sokaklarda dolaştılar, otobüsler durduruldu ve arandı; hastaneler ve resmi daireler işgal edildi. Askeri güçler isyancıları bastırmadan önce otuzbir kişi öldü, yüzlercesi dövüldü. Azeri aydınları ve yetkilileri isyancıları kınadılar, fakat Karabağ’ın kendi anavatanlarının tarihsel bir parçası olduğunu teyid ettiler. Gorbaçov hükümeti, -Birliğin iki cumhuriyetinin mütecavizleştikleri toprak anlaşmazlığını çözmek üzere- ne Sovyet Anayasası’nda ne de politik teamülde örneği olmayan politik bir krizle karşı karşıya geldi. Her iki ulus bölgeyle ilgili tarihsel iddialarda bulunuyorlardı. Ermeniler nüfus çoğunluklarına bakarak, demokratik prensiplere ve hatta Lenin’in halkların kendi kaderini tayin etme yolundaki beyanlarına dayandırdıkları fikirlerle taleplerini desteklediler. Azeriler toprak bütünlüğü ilkesine ve Anayasa’ya dayanarak karşı koydular.

Sumgait ile, Karabağ krizinin ilk safhası sona erdi. Karabağ’ın Ermenistan’a barışçı yollarla bağlanması ihtimali, her iki taraf tutumlarını sertleştirdiği için şu anda uzak görünüyor. Her iki tarafı tatmin edecek fakat sadece ütopik bir orta yol olarak, bir buçuk yıl süre ile (Temmuz 1988’den Kasım 1989’a kadar) Karabağ doğrudan Moskova’nın idaresine verildi. Fakat bu sadece çatışmaların yoğunlaşmasına yol açtı. Hem Ermenistan’da (Karabağ Komitesi, daha sonra Ermeni Ulusal Hareketi) hem de Azerbaycan’da (Azerbaycan Halk Cephesi) adında kuvvetli milliyetçi cepheler teşkil edildi. Önceleri bunlar, milliyetçi intelijensiyaların gücünü, nüfuzunu ve etkilerini temsil ettiler, fakat ardından her iki cumhuriyette daha az eğitimli ve imtiyazlı kişiler seferber oldular. 1988 Kasım ortalarında kalabalık bir topluluk Karabağ’daki Azerbaycan otoritesi üzerindeki Ermeni tecavüzleri olarak niteledikleri olayları protesto etmek üzere yürüyüşe geçti. Dinamik bir genç işçi olan Nimet Panakov öncülüğünde konuşmacılar komünist liderliği ve şehir aydınlarını itham ettiler. Azerbaycan Halk Cephesi, Azerbaycan toplumunun karşılaştığı çokyönlü sorunlardan endişe duyanlar ile öncellikle Karabağ sorununa önem verilmesini isteyenler arasında, toplumsal ve politik olarak bölündü. Hiçbir önemli Azerbaycanlı aydın ve politikacı Karabağ’ın kendi kaderini tayin etmesine rıza göstermeyeceği için, Azerbaycan toplumunun demokratikleşmesi saikini duraklattı.

Ermenilere karşı şiddet Kasım’da Ermenilerin azınlıkta olduğu Kirovabat (Gence-ç.n.) ve Nahçivan’da yeniden patlak verdi. Azerbaycan ve Ermenistan’da etnik gruplar arasında beraber yaşama [atmosferinin] tamamen bozulması, aynı dönemde Baltık bölgesindeki daha geniş otonomi talepleri ile birleşince, Gorbaçov’un Rus olmayanlara perestroykanın tehlikede olduğu ikazını yapmasına yol açtı. “Biz bir aileyiz” diye rica etti, “müşterek bir evimiz olacak” dedi. Fakat hem Ermenistan hem de Azerbaycan’da kızgınlık ve korkunun üstesinden rica veya geciktirmelerle gelinemezdi. Gorbaçov’un Rus olmayan milliyetlere karşı yürüttüğü tereddütlü ve tutarsız politikaları da, başlangıçta kazandığı sempati ve desteği aşındırmıştı. Onbinlerce Ermeni göçmeni Azerbaycan’ı terkederek Ermenistan’a giderken, 1988 sonunda onbinlerce Azeri de, misillemeden korkarak Ermenistan’dan göç etti. Çoğunlukla Ermenistan’ın kırsal kesiminden göç eden Azeri göçmenler sonunda Bakü’ye ve diğer şehirlere geldiklerinde, kendilerini işsizliğin yüksek olduğu, hiç de misafirperver olmayan, sıkıntılı bir çevrede buldular. Anavatanlarında dışlanmışlar ve köylerini terketmeleri için baskı yapan Ermenilere çok içerlemişlerdi. Daha sonra, bu yerleşemeyen göçmenlerin büyük kalabalıklar oluşturarak 1990 Ocak ayında Bakü’de Ermenilere vahşice saldırdıkları bildirilmiştir.

Azerbaycan’dan gelen evsiz Ermenilerin çoğu, cumhuriyetin ikinci ve üçüncü büyük şehirlerini takip eden şiddetli depremden bir kaç gün önce Leninakan ve Kirovakan’a yerleştiler. 1988 yılının sonuna gelindiğinde, doğanın ve komşularının yarattığı çifte trajediden şaşkına dönen Ermeniler, bir yıllık politik vaadler ve hayal kırıklığına uğramış ümitlerin kasvetli sonuçlarından sıyrılmaya çalışmaktaydılar. Aynı zamanda, Ermenistan’daki tahribat üzerine ABD’deki görkemli ziyaretlerini kısa kesen Gorbaçov ve meslektaşları, Sovyet çıkmazının en önemli sorunu ile yüzleşmek zorunda kaldılar - dünyanın en büyük ülkesini, çok milliyetli son imparatorluğu sürdürürken nasıl demokratlaştıracak, nasıl modernize edeceklerdi.

Sumgait Kentinde Azeriler tarafindan katledilen insanlarimiz.


Lola Avagyan, born in 1961


Yury Avagyan, born in 1936 in the village of Mohrenes, Hadrut region, Nagorno-Karabakh Autonomous


Albert Avanesyan, born in 1955


Valery Avanesyan, born in 1957


Misha Ambartsumyan, born in 1941 in the village of Zamzur, Nagorno-Karabakh Autonomous District.


Artash Arakelyan, born in 1937 in the village of Chardakhlu, Shamkhor region, Azerbaijani SSR.


Armo Aramyan, born in 1928 in the village of Kyatuk, Nagorno-Karabakh Autonomous District.


Arthur Aramyan, born in 1963 in the village of Kyatuk, Nagorno-Karabakh Autonomous District


Vladimir Arushanyan, born in 1936 in the village of Arjadzor, Nagorno-Karabakh Autonomous District.


Razmella Arushanyan, born in 1939 in the village of Chldran, Nagorno-Karabakh Autonomous District.


Arshak Babayan, born in 1931 in the village of Akaku, Hadrut region of the Nagorno-Karabakh Autonomous


Yelena Babayan, born in 1932 in the village of Metsashen, Martakert region of the Nagorno-Karabakh


Alexander Gambaryan, born in 1926 in the village of Verkhny Chaylu, Nagorno-Karabakh Autonomous


Emma Grigoryan, born in 1930 in the village of Armyanskie Borisy, Shahumyan region


Seda Danielyan, born in 1938


Raisa Melkumyan, born in 1934 in the village of Jilan, Hadrut region, Nagorno-Karabakh Autonomous


Irina Melkumyan, born in 1961 in the village of Jilan, Hadrut region, Nagorno-Karabakh Autonomous


Phiruza Melkumyan, 70 year old


Revenir en haut
Publicité


MessagePosté le: Sam 1 Mar 2008 - 01:22
MessageSujet du message: Publicité

PublicitéSupprimer les publicités ?
Revenir en haut
Hayjan
Inspector
Inspector

Hors ligne

Inscrit le: 31 Jan 2008
Messages: 5 358
Point(s): 15 955
Moyenne de points: 2,98

MessagePosté le: Sam 22 Mar 2008 - 00:40
MessageSujet du message: 1988 Sumgait Katliami
Répondre en citant

Azeriler tehtidlerine devam ederse Ermenistan karabagi resmen taniyacak.Diger bolgeler de Ermenistan haritasina dahil olacak.Azerilere nanik yapmak icin sabirsizlaniyorum.Tehtidlere devam etseler de bu isi bitirsek.
Zaten cok uzadi. Mr. Green


Revenir en haut
Hayjan
Inspector
Inspector

Hors ligne

Inscrit le: 31 Jan 2008
Messages: 5 358
Point(s): 15 955
Moyenne de points: 2,98

MessagePosté le: Mar 25 Mar 2008 - 22:32
MessageSujet du message: 1988 Sumgait Katliami
Répondre en citant

MILLIYET (beni takip ediyor)
Ermenistan Devlet Başkanı Robert Koçaryan, Ermeni güçleri tarafından işgal altında tutulan Azerbaycan toprağı Karabağ’ın bağımsızlık kararını tanıyabileceklerini ilk kez söyledi.
Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı’na (AGİT) bağlı Minsk Grubu’nun girişimlerinin Karabağ’da adil ve kalıcı bir barış sağlanabilmesi için en önemli şans olduğunu belirten Koçaryan, Azerbaycan tarafının son zamanlarda farklı bir yaklaşım benimsediğini savundu ve “Bizimle görüşmek istemiyorlarsa kendileri bilir. Ama görüşmeler kesilirse sorumluluk onların olur. Bu durumda biz de Karabağ’ı resmen tanımak ve ortak savunma anlaşması imzalamak zorunda kalırız” dedi.

Kosova göndermesi
Ermeni lider, Bakü’nün Kosova’nın bağımsızlık kararının Karabağ’a örnek oluşturmasından çekindiğini söyledi ve “Karabağ’ın bağımsız bir devlet olması için Kosova’dan daha fazla sebebi var. Karabağ, bütün organlarıyla işleyen ve sınırlarını koruyabilen bir devlete sahip” diye konuştu.


Revenir en haut
mafilou
Administrateur
Administrateur

Hors ligne

Inscrit le: 04 Sep 2006
Messages: 13 079
Point(s): 40 281
Moyenne de points: 3,08

MessagePosté le: Mar 25 Mar 2008 - 23:59
MessageSujet du message: 1988 Sumgait Katliami
Répondre en citant

Yardimin için tesekkürler Hayjan ... Wink Okay
_________________
Emeğe saygılı olun, alıntılarınızda link gösterin ...


Revenir en haut
Visiter le site web du posteur
Hayjan
Inspector
Inspector

Hors ligne

Inscrit le: 31 Jan 2008
Messages: 5 358
Point(s): 15 955
Moyenne de points: 2,98

MessagePosté le: Mer 26 Mar 2008 - 21:24
MessageSujet du message: 1988 Sumgait Katliami
Répondre en citant

Tum calismalarinizdan oturu ben sizlere tesekkur ederim. +1

Revenir en haut
BOLSAHAY
V.I.P.
V.I.P.

Hors ligne

Inscrit le: 06 Déc 2007
Messages: 1 933
Point(s): 5 773
Moyenne de points: 2,99

MessagePosté le: Jeu 27 Mar 2008 - 16:39
MessageSujet du message: 1988 Sumgait Katliami
Répondre en citant

Bakalim o zaman bu is nerelere kadar uzayacak. ONU mavi berelileri yollayacakmi barisi saglayabilmek için...

Revenir en haut
armagedon
Membre
Membre

Hors ligne

Inscrit le: 14 Sep 2008
Messages: 1
Point(s): 3
Moyenne de points: 3,00

MessagePosté le: Dim 14 Sep 2008 - 12:06
MessageSujet du message: 1988 Sumgait Katliami
Répondre en citant

ermeniler terefinden duzenlenmish Sumqayit olaylarini bu kadar yazarken bide Hocalida yapdiklarinizdan yazsaniz!

Revenir en haut
BOLSAHAY
V.I.P.
V.I.P.

Hors ligne

Inscrit le: 06 Déc 2007
Messages: 1 933
Point(s): 5 773
Moyenne de points: 2,99

MessagePosté le: Dim 14 Sep 2008 - 19:15
MessageSujet du message: 1988 Sumgait Katliami
Répondre en citant

Ermeniler tarafindan duzenlenmis sumgait olaylarimi??? Turk'musun azeri'misin bilmiyorum ama ortaligi karistirmak için geldiysen buraya yanlis yoldasin koçum,sen en iyisi git you tube de yasitlarinla konus,burada sana gore kimse yok,yolun açik olsun.

Revenir en haut
mafilou
Administrateur
Administrateur

Hors ligne

Inscrit le: 04 Sep 2006
Messages: 13 079
Point(s): 40 281
Moyenne de points: 3,08

MessagePosté le: Dim 14 Sep 2008 - 19:41
MessageSujet du message: 1988 Sumgait Katliami
Répondre en citant

Selam arkdadaslar
Armagedon arkadas, net'te gezilerim esnasinda bir azeri formuna katilimci oldum galiba yanilmiyorsam Naghitchevanlilar.
Ermenistan'a yani Ermenilere "halk" diyorlar yani Ermeniler "millet" degil.
Forumda konulan linkleri okudum hepsi saptirilmis; azeri wikipediasinda Ermenistan bile yok ...
Onlarin Wikipediasi biraz "tuhaf" ingilizce bilenler ingilizce wikipediadan yararlanabilirler.
Ben onlarin lisanindan anladim onlar da bizim yazimidan anliyacaklari için ve degisik bir görüs okumalari için buranin adresini ben verdim ...

Kabahat onlarda degil, onlara kisitli ya da saptirilmis bilgi verenlerde ...
_________________
Emeğe saygılı olun, alıntılarınızda link gösterin ...


Revenir en haut
Visiter le site web du posteur
BOLSAHAY
V.I.P.
V.I.P.

Hors ligne

Inscrit le: 06 Déc 2007
Messages: 1 933
Point(s): 5 773
Moyenne de points: 2,99

MessagePosté le: Dim 14 Sep 2008 - 19:53
MessageSujet du message: 1988 Sumgait Katliami
Répondre en citant

Mafilou,beni obur tarafda tanimistin,oraya artik yazmiyorum,sebebide sudur,orada Ermenilerden baska kimseye yer verilmiyor,hatta katilimcilar turk olduklari zaman bir iki mesajdan sonra kayitlari siliniyor. O kadar kapali bir yerde kendimi rahat hissetmedigim için artik oraya yazmiyorum. Burada tabiki turklerin yada azerilerin yazdiklarina yer var ama tabiki saygiyla,herif buraya gelip bir selam bile vermeden bu kadar hassas bir konuya cart diye girerse nasil bir kisi oldugunu ortaya koymus oluyor.

Revenir en haut
mafilou
Administrateur
Administrateur

Hors ligne

Inscrit le: 04 Sep 2006
Messages: 13 079
Point(s): 40 281
Moyenne de points: 3,08

MessagePosté le: Dim 14 Sep 2008 - 20:15
MessageSujet du message: 1988 Sumgait Katliami
Répondre en citant

Sevgili BOLSOHAY
Ben kendisinie özeline bir email çektim, merak etme ...

Iste onlarin linki

Ayrica içtenligine de tesekkürler ...
_________________
Emeğe saygılı olun, alıntılarınızda link gösterin ...


Revenir en haut
Visiter le site web du posteur
Hayjan
Inspector
Inspector

Hors ligne

Inscrit le: 31 Jan 2008
Messages: 5 358
Point(s): 15 955
Moyenne de points: 2,98

MessagePosté le: Dim 14 Sep 2008 - 20:38
MessageSujet du message: 1988 Sumgait Katliami
Répondre en citant

Bolsahay rest'in bir harika olmus tebrikler.Gayet açik ve net.Adamcagizin yazisindan belli'ki ne yazdigini bile bilmiyor.

Revenir en haut
BOLSAHAY
V.I.P.
V.I.P.

Hors ligne

Inscrit le: 06 Déc 2007
Messages: 1 933
Point(s): 5 773
Moyenne de points: 2,99

MessagePosté le: Dim 14 Sep 2008 - 21:09
MessageSujet du message: 1988 Sumgait Katliami
Répondre en citant

Sagol Hayjan,yurekten gelen bir "ilham"ile yazdim Mr. Green

Revenir en haut
IRA
Modérateur
Modérateur

Hors ligne

Inscrit le: 03 Nov 2013
Messages: 656
Point(s): 1 811
Moyenne de points: 2,76

MessagePosté le: Dim 26 Fév 2017 - 22:15
MessageSujet du message: 1988 Sumgait Katliami
Répondre en citant

Սումգայիթի ջարդեր
Azeri'lerin Sumgayıt katliamını unuttunuz mu ? Şubat 1988
Lola Avagyan,1961-Yury Avagyan,1936- Albert Avanesyan,1955-Valery Avanesyan,1957-Misha Ambartsumyan,1941-Artash Arakelyan, 1937- Armo Aramyan,1928 - Arthur Aramyan, 1963 - Vladimir Arushanyan,1936-Razmella Arushanyan,1939- Arshak Babayan,1931-Yelena Babayan,1932-Alexander Gambaryan,1926- Emma Grigoryan,1930- Seda Danielyan,1938 - Raisa Melkumyan,1934 - Irina Melkumyan,1961- Phiruza Melkumyan, 70 yaşında
#stopaliev #artsakhstrong #azerbaijanlandofcrimes #nkpeace #sumgaitpogrom #withoursoldiers


_________________
Tzourou Ira
Athens
Constantinople


Revenir en haut
guest
Super Membre
Super Membre

Hors ligne

Inscrit le: 10 Avr 2011
Messages: 1 010
Point(s): 2 694
Moyenne de points: 2,67

MessagePosté le: Sam 18 Mar 2017 - 08:40
MessageSujet du message: 1988 Sumgait Katliami
Répondre en citant

Azerbaycan Yahudileri
.
.
.
.
.
.

Cemaat yaşamı


1960'ların başında Azerbaycan Yahudi cemaatinde kültürel canlanma tekrar başladı. Samizdatlar basılmaya başlandı. 1988'de Bakü ve Sumgayıt'ta birçok kültürel ve Siyonist örgütler tekrar kuruldu ve Sovyetler Birliğinde ilk yasal İbranice dersleri Bakü'de öğretilmeye başlandı.

Musevi dilleri öğretimi 1930 ve 40'larda Kremlin tarafından kaldırılıp Yidiş ve Cuhuri dil eğitimi Rusça'yla değiştirildi. Sovyetler Birliği'nin çöküşünün ardından 1994'de dini eğitim veren bir yeşiva ve 1999'da Or Avner Habad Gündüz Okulu açıldı. 1994'te bir devlet üniversitesinde İbranice eğitimi başlayıp iki lisede de seçmeli ders olarak sunuldu. Yahudi çalışmalarına adanan Or Avner Habad Merkezi ise 31 Mayıs 2007'de Bakü'de açıldı. Bu merkez gündüz okulu, yuva, yurt, bilim departmanı ve kütüphane vs. servisleri sunmak amacıyla kuruldu.

2007 itibariyle Bakü'de Aşkenazlara, Cuhurolara ve Gurjimlere hizmet eden üç adet sinagog bulunmaktadır. Cuhuroların sinagogu Kafkasların en büyüğüdür. Kuba'nın yakınlarındaki Kırmızı Kasaba'da iki, Oğuz'da da bir sinagog bulunmaktadır. Privolnoe'deki Gerlere ait sinagog 1990'lardaki dış göçlerle azalan nüfus sebebiyle muhtemelen aktif halde değildir.

2005'te Yahudi asıllı Yevda Abramov Azerbaycan Millî Meclisi'nde vekillik yapmaktadır.

https://tr.wikipedia.org/wiki/Azerbaycan_Yahudileri


Revenir en haut
Contenu Sponsorisé


MessagePosté le: Aujourd’hui à 13:29
MessageSujet du message: 1988 Sumgait Katliami

Revenir en haut
Montrer les messages depuis:   
Armenian on web Index du Forum -> D'hier à nos jours - Երեկ և այսօր - Dünden bugüne -> Sumgait, Maragha, Baku ve Hocalı Toutes les heures sont au format GMT + 1 Heure
Poster un nouveau sujet   Répondre au sujet
Page 1 sur 1
Sauter vers:  

 Portail | Index | Créer un forum | Forum gratuit d’entraide | Annuaire des forums gratuits | Signaler une violation | Conditions générales d'utilisation
phpBB
Template by BMan1
Traduction par : phpBB-fr.com