Welcome Guest: S’enregistrer | Connexion
 
FAQ| Rechercher| Membres| Groupes
 
Finlandiya Ermeni Toplumu / Suomi Armenian yhteisö
 
Poster un nouveau sujet   Répondre au sujet
Armenian on web Index du Forum -> News et articles - Լուրեր, Յօդուածներ - Haber ve makaleler -> Diaspora arménien - Սփիւռք - Ermeni diasporası
Sujet précédent :: Sujet suivant  
Auteur Message
vahe2009
Modérateur Général
Modérateur Général

Hors ligne

Inscrit le: 07 Nov 2009
Messages: 24 932
Point(s): 70 987
Moyenne de points: 2,85

MessagePosté le: Mer 28 Déc 2011 - 16:37
MessageSujet du message: Finlandiya Ermeni Toplumu / Suomi Armenian yhteisö
Répondre en citant

Finlandiya Ermeni Toplumu / Suomi Armenian yhteisö


Ermeni Fince Finlandiya'da yaşayan Ermeniler vardır. Ermenilerin sayısı 1.000 civarında tahmin edilen ve ağırlıklı olarak Orta Doğu ülkeleri geliyor. Son Norveç, Ermenistan Cumhuriyeti'nin yanı sıra bazı akını görmektir. Çoğu Ermeni Finliler başkenti Helsinki'de yaşıyor.

Ermenilerin çoğu, Holy Eçmiadzin See yetkisi altındaki Ermeni Apostolik Kilisesine ait.Ermeni Katolik Kilisesi'ne ait olan daha küçük bir sayı vardır.

Finlandiya, Ermenistan'ı 30 Aralık 1991 tarihinde tanıdı. Her iki ülke, 25 Mart 1992 tarihinde diplomatik ilişkiler kurdu. Ermenistan, Finlandiya'da yerleşik olmayan bir büyükelçi (Dışişleri Bakanlığı Erivan merkezli) tarafından temsil edilmektedir. Finlandiya, Ermenistan olmayan bir ikamet elçisi (Dışişleri Bakanlığı Helsinki merkezli) ve Erivan'da bir fahri konsolosluk tarafından temsil edilmektedir.

Ermeniler Finlandiya için sadece uzak bir insan değildir

http://www.migri.fi/netcomm/content.asp?article=3599

Ermenilerin Göç Haçlı Seferleri sırasında olan en erken zamanda başladı ve bugün dünyanın Ermenilerin çoğunluğu Ermenistan dışında yaşıyor.

Bu, Ermenilerin 24 yıl hatırlıyorum trajik durumlar ile ilişkili Nisan. Kitle, soykırım tartışmalı bir tanım giderek ısınan duyguların 1915 yılında o tarihte.


Bir asır önce üzerine rahip ve serseriler

Finlandiya daha Ermeni olacaktı eğer Finlandiya Rus İmparatorluğu ve savaş "açlık ve vilua muzdarip" Fin askerlerin bir parçası iken "Türkiye'ye karşı, ve karabuğday," bu, doğal olurdu.

Özerklik bilinen, ancak, bir Ermeni göçmen, 1889 yılında Helsinki yerleşti ve 1894 yılında Finlandiya vatandaşlığı için bir aile var Muhterem İbrahim Amirchanyanz (1838-1913), sadece bir. O, Ermenistan 25/02/1893 Geographic Society ile ilgili bir konferans verdi ve Müslümanlar arasında misyonerlik çalışması gibi bir kitap yayınladı. Kasım 1896 yılında Amirchanyanz mültecilere yardım etmek için Bulgaristan'a gitti. Öte yandan, keskin yorumları eleştirdi rağmen O, o aslında gördü İslam, bir Hıristiyan mezhebine takdir etmeyi öğrendim.

Daha da kötüsü halkının görüntü Finlandiya'da 1908 yılında banka notlar için hapis cezasına çarptırıldı Farsça Ermeni vatandaşın biri verdi. Bu süre zarfında Ermeniler serseri yarısı Ermeni serseriler ve dilenciler için İran'dan gelen oldu İsveç, de vardı.

İsveç özellikle yıl 1911-1912 yılında, 30 yıllık ortalama ihraç etti. Ermenilerin bir emniyet müdürü Esko Riekki olumsuz anılar, onlar "tarihsel Finlandiya oveliksi ve vicdansız. Genel insan hayır ve merhamet vetoovina almujenpyytäjinä, Türkçe baskı ve zulüm gibi deprem mağduru ... tanınmış olma eğilimindedir, çünkü"

Böylece, Mayıs 1926'da Cenevre'de Mülteci Sözleşmesi'nin Finlandiya temsilcisi bir "Ermeni mülteciler maahantuloanomuksia potansiyelini göz önünde tam özgürlük" tutukladı.

Coğrafya Profesörü Johan Evert Rosberg bu kez sempatik hakkında yazdığı geniş coğrafi çalışmaları hakkında makale .
Daha fazla veya daha az masum ziyaretçi

Birinci Dünya Savaşı sırasında, hangi Sovyetler Birliği'ne Ermenistan Cumhuriyeti sonunda bağımsızlığını ilan etti, ancak henüz mülteci pasaportu vererek misyonunu 1928 yılında Finlandiya'ya gitti. Diğer taraftan Sovyet elçilik bir Ermeni Ben üzülmek Erzinkian (1881-1963) Finlandiya'da sığınma aramak için 1930 yılında karar olarak çalıştı ve İsveç güvenliğini artırmak Eylül 1944 yılında transfer edildi, Profesör Kimmo Rentola bir kitap (daha fazla bilgi yayımlamak için Emniyet durumunda ışık tutan Helsingin Sanomat gazete kitap incelemesi ).

Olan spektrum Finlandiya Ermeni maceracılar Temmuz 1930 içinde Finlandiya tarafında Solovki esir kampından bir mülteci grubu önderliğindeki Anushavan Zatikyan (Andrei Mikirtitsjan, 1894-1934?) Tamamladı. Grubun diğer Ermeniler ve mükemmel bir uyum içinde iki Müslüman dahildir. Zatikyan Paris'te Ermeni lider iletişim ve Finlandiya ile Sovyet Ermenistan'a kitle ürünlerin silah kaçırmaya başladı.

Kafkasya'da Sovyet iktidarına karşı ortak bir gerilla savaşında Ermeniler ve Müslümanlar anlatan Fin askeri istihbarat alınan istihbarat bilgileri ve derginin yan ürün. Şoklar da petrol kaynakları, İngiliz ait petrol şirketleri memnun idi. Ne yazık ki, güvenli Bölüm V kayıtlı olan dergi, bu Stella Polaris operasyon tahrip olabilir. Birkaç cümle ile tarih kitaplarında göz ardı edilmiş olayların benzersiz bir kaynak olacaktır.

Bu Zatikjanin arkadaşlar muhalefet birleşik eski düşman olarak, bu tür 1960'larda Ermeni olarak Türklere karşı uzlaşmaz bir kin, kendisini ikna etmek için verdiği vergi olmadığı dikkat çekicidir. Böylece, Zatikyan tarafından kaçak belgeler, iki dilli Ermeni ve Türk idi. Suomalaisetsivälle Zatikyan o İran'dan olduğunu arayan olduğu memnuniyeti ile güldü, ve hiç kimse uzak Finlandiya üzerinden, o ters yönde bir gerilla hareketi lider oldu düşünebiliriz.Anushavan Zatikyan

Anushavan Zatikjanin Fotoğraf: Ulusal Arşivler, EK-Valpo henkilömappi 11 041

Masum armenialaisvieraisiin Amerikalı yazar William Saroyan (1908-1981) hesaplanır, Sovyet Ermenistan'a bir dönüş Temmuz 1935, Anna'nın sokak müzik dükkanında Hotel Tower kaldı ve Jean Sibelius Järvenpää karşılamak için bir heves gitti. Saroyanin besteci tüm Finliler gibi, basit oldu hayran. Viski yazar tarafından canlandırıldı, Finlandia bir makalesinde izlenimlerini açıklanan "... ve geri Helsinki yolunda ben İrlanda manzara içinde Finlandia temiz temizlemek müzik görmeye başladı" (William Saroyan: William Saroyan Reader, s. 126-132) .
Finlandiya Ermeniler şimdi 200

Ve aileleri - Finlandiya 1938/07/05 Ermeni halı, eski bir piyano Tshimishkian Vartan (? 1881) vatandaşı oldu. Kızı Estonya daha sonra yarım yıl kız kardeşi gitti, ancak Sovyet işgali ile staj, ve 28/03/1945 tarihine kadar Finlandiya dönmek başardı.

Kış Savaşı, Fince vatandaşlık Adından da İsviçre armenialaistaustainen Gordon Doluchanjanz Maximilian (? 1912 -) için Değerlendirme 1940/01/09 verildi, ama arka planlar, Ermeniler diğer isimler arkasına gizlemek olabilir.

Finlandiya'da, milliyet tarafından nüfusun bir istatistik var, ama iki Ermenilerin ikamet eden Finlandiya 1946/01/06 Sovyet vatandaşı bulundu. 1991-2007 yılında Fin vatandaşı 40 Ermeni vatandaşlara verilen, ancak Finlandiya yerleşen Ermeniler, sayı 73, Ermenistan vatandaşları ve Ermeni asıllı sadece 58 değil 199 Ermeni dil, Finlandiya'da yaşayan, geç 2008 yılından bu yana üç kez olmalıdır. Sayıları bugün başlayan göre 1990'ların on katıdır.

Ermeni Örneğin Finlandiya uzak görünüyor ve hangi göçmenlerin çok az sayıda olmuştur bölgeler ve ülkeler arasında şaşırtıcı bağlantılar sahip olduğunu göstermektedir. Biz tamamen dünya tarihinin kargaşa izole, ama çok şey bakış açınıza göre çok farklı değildir. Bireysel hayat hikayeleri daha ilgi çekici yüzeysel genellemeler ve geniş kapsamlı etkileri olabilir.

Antero Leitzinger, araştırmacı, Göçmenlik Ülke Bilgi Servisi: Yazan

Hayastan Eurovision Şarkı Yarışması'nda finale kalan Maria Kizirian

http://www.mtv3.fi/helmi/viikonvaihde/artikkeli.shtml/1042468


..........................................................


Ermeni soykırım Miras (kitap)
Yazar Rahip Deacon Serafim Seppala


http://www.ortodoksi.net/index.php/Armenian_kansanmurhan_perint%C3%B6_%28kirja%29


http://www.google.fi/#sclient=psy-ab&hl=fi&source=hp&q=Suomen-Armenialaiset%2C&pbx=1&oq=Suomen-Armenialaiset%2C&aq=f&aqi=&aql=&gs_sm=e&gs_upl=3595l3595l4l3628l1l0l0l0l0l0l0l0ll0l0&bav=on.2,or.r_gc.r_pw.,cf.osb&fp=af22d711561df04e&biw=1024&bih=605

http://www.google.fi/search?q=%22Armenian+%22+koulu+OR+kirkko+OR+musiikki&hl=fi&biw=1024&bih=605&num=10&lr=&ft=i&cr=&safe=images

.

https://fi-fi.facebook.com/SuomiArmenia


Dernière édition par vahe2009 le Dim 29 Mar 2015 - 09:32; édité 2 fois
Revenir en haut
Publicité


MessagePosté le: Mer 28 Déc 2011 - 16:37
MessageSujet du message: Publicité

PublicitéSupprimer les publicités ?
Revenir en haut
vahe2009
Modérateur Général
Modérateur Général

Hors ligne

Inscrit le: 07 Nov 2009
Messages: 24 932
Point(s): 70 987
Moyenne de points: 2,85

MessagePosté le: Dim 29 Mar 2015 - 09:27
MessageSujet du message: Finlandiya Ermeni Toplumu / Suomi Armenian yhteisö
Répondre en citantKari Ikonen – piano

Ara Yaralyan – bass

Markku Ounaskari – drums

http://www.kariikonen.com/kari-ikonen-trio/


Revenir en haut
guest
Super Membre
Super Membre

Hors ligne

Inscrit le: 10 Avr 2011
Messages: 1 010
Point(s): 2 694
Moyenne de points: 2,67

MessagePosté le: Lun 20 Mar 2017 - 09:28
MessageSujet du message: Finlandiya Ermeni Toplumu / Suomi Armenian yhteisö
Répondre en citant

Garegin II, Finlandiya Ermeni toplumuyla biraraya geldi

Kiliselerarası ziyareti çerçevesind Finlandiya’da bulunan Katolikos Garegin II Hazretleri, 19 Mart’ta Helsinki Luteryen-İncil Ana Katedralinde, Finlandiya Ermeni toplumu tensilcileriyle biraraya geldi.

Ana Taht Enformasyon Dairesinden NEWS.am’e verilen bilgiye göre, Merkezi Avrupa ve İskandinav üllkeleriKatolikosluk naibi, Finlandiya Ermen toplumu adına Katolikos’a teşekkür etti ve ‘hoşgeldiniz’ dedi, Finlandiya Ermeni toplumunda son dönem gelişmelere ilişkin bilgi verdi.

Katoliks Hazretler buluşmada katılımcıların önerilerini dinledi onların soruların da yanıtladı

https://news.am/


Revenir en haut
Contenu Sponsorisé


MessagePosté le: Aujourd’hui à 13:28
MessageSujet du message: Finlandiya Ermeni Toplumu / Suomi Armenian yhteisö

Revenir en haut
Montrer les messages depuis:   
Armenian on web Index du Forum -> News et articles - Լուրեր, Յօդուածներ - Haber ve makaleler -> Diaspora arménien - Սփիւռք - Ermeni diasporası Toutes les heures sont au format GMT + 1 Heure
Poster un nouveau sujet   Répondre au sujet
Page 1 sur 1
Sauter vers:  

 Portail | Index | Créer un forum | Forum gratuit d’entraide | Annuaire des forums gratuits | Signaler une violation | Conditions générales d'utilisation
phpBB
Template by BMan1
Traduction par : phpBB-fr.com