Welcome Guest: S’enregistrer | Connexion
 
FAQ| Rechercher| Membres| Groupes
 
Ermeni Gölge Oyunları Sanatı / Armenian Shadow theatre
 
Poster un nouveau sujet   Répondre au sujet
Armenian on web Index du Forum -> Courant / Contre-courant (points de vue - Տեսակետ - Görüş açısı) -> Videos documentaires
Sujet précédent :: Sujet suivant  
Auteur Message
vahe2009
Modérateur Général
Modérateur Général

Hors ligne

Inscrit le: 07 Nov 2009
Messages: 25 728
Point(s): 73 259
Moyenne de points: 2,85

MessagePosté le: Ven 10 Fév 2012 - 15:45
MessageSujet du message: Ermeni Gölge Oyunları Sanatı / Armenian Shadow theatre
Répondre en citant

Ermeni Gölge Oyunları Sanatı /Armenian Shadow theatre

Gölge Oyunu geleneksel olarak hayvan derilerinden kesilerek hazırlanmış insan, hayvan, eşya gibi figürlerin bir ışık kaynağı önünde oynatılarak, gölgelerinin gerdirilmiş, beyaz bir perdeye düşürüldüğü gösteri sanatıdır.Çin'de halk arasındaki geleneksel bir oyun olan gölge oyunu, eşek veya sığır derilerinden yapılan figür ve dekorlarla perdenin arkasında oluşturulan gölgelerle gerçekleştirilir.
    Geleneksel gölge oyunu sanatçısının az olduğu günümüzde, Li Yonghong ailesi, Hu'nan eyaletinde üç kuşaktır gölge oyunu sanatıyla uğraşan tek aile olarak biliniyor.
    Li ailesinde, gölge oyunu sanatı konusunda en çok söz hakkına sahip kişi Li Yonghong'nun dedesi Li Jun'dur. 79 yaşındaki Li Jun, 57 yıldır gölge oyunu sanatıyla uğraşıyor. 2004 yılında, Li Jun'a Çin Kukla ve Gölge Oyunu Sanatı Derneği tarafından Ömür Boyu Başarı Ödülü verildi. Li Jun, aynı zamanda günümüzde Çin'in gölge oyunu sanatı çevresinde söz konusu ödülü alan iki sanatçıdan biridir.
    Li Yonghong "Küçükken köyde yaşıyordum ve oyuncağım yoktu. Bir defasında, dedemin gölge oyunu oynattığını gördüm ve onu çalıp oyuncak olarak oynadım" diye konuştu. Doğuştan gelen meraklı karakterinin de etkisiyle, Li Yonghong zamanla bu sanatla uğraşmaya başladı. Li Jun'un etkisiyle, tüm ailesi gölge oyununa düşkün oldu. Li Jun'un rehberliğinde aile üyeleri, sığır derisi ve kaba kumaştan gölge oyunu figürleri yapmaktan, bu figürleri oynatmaya ve müzik çalmaya kadar, gölge oyununun yapımını ve gösterimini tümüyle öğrenmiş oldular. Li ailesi gölge oyunu konusunda özellikle figürlerin yapımı ve senaryo tasarımında çok becerili.
    Li Jun'u en çok sevindiren, torununun 5 yaşındaki kızının da gölge oyununu sevmesi. Li Jun, "Yonghong'un gösterisi olduğunda torunumun çocuğu oyunu mutlaka izler ve oyundaki imajları taklit edip, başkalarına gösteri yapar" dedi. Li Yonghong, kızının çok geçmeden kendisinden bayrağı devralıp gölge oyunu sanatını sürdüreceğine inanıyor.
    Li ailesinin karagöz sanatında kaydettiği büyük başarı uluslararası toplumun da ilgisini çekti. Kısa süre önce ABD'deki Çinli göçmen bay Liu, Li ailesinin bu yöndeki başarısını incelemek için özel olarak Hu'nan Gölge Oyunu Sanatı Topluluğu'na gitti. Yurt dışında internet ve gazete gibi kültür sektöründeki işlerle uğraşan bay Liu, Çin'in halk sanatına derinden bağlı bir kişi.
    Bay Liu, "Çin'in halk sanatları özgün özelliklere sahip. Bu sefer Hu'nan'a gölge oyununun ABD'de Broadway'de sergilenmesini sağlamak için geldim"diye konuştu.


Nişan Parlakian Ve S. Peter Cowe By Ermeni tiyatrosunun Giriş
 
   Bunu sürekli olmamıştır rağmen Ermeni edebiyatının tartışmasız, Avrasya'nın en uzun ve en çeşitli dramatik geleneklerinden birine sahip. Doğası gereği, tiyatro, şiir aksine, bir tiyatro kurum ve aktörlerin ilişkili grupların yanı sıra, oldukça büyük ve nispeten sofistike izleyici varlığına bağlı bir kentsel sanat. Ermeni tiyatrosu için, bu koşullar Konstantinopolis, Osmanlı İmparatorluğu'nun başkenti ve Tiflis, Transkafkasya Rus genel valiliği yönetim merkezi şehirler tarafından karşılandı. On dokuzuncu yüzyılın ikinci yarısında gelişen bir orta sınıfın geniş Ermeni topluluklarına, gelişmiş eğitim sistemi, ve Batı Avrupa ile önemli bir sosyoekonomik ve kültürel temas sahip hem de.

   Benzer koşullarda kentsel yapı önemli derecede yaşandığı, Roma döneminde Ermenistan'da galip geldi. Bu şehirlerin bazıları tiyatroları ile teçhiz edilmiştir, örneğin, Artaşat, Kral Artaşes I (188-160 M.Ö.) başkenti ve Tigranocerta, Tigran başkenti Büyük (95 - 56/5 BC). Tarihçi Cassius Dio oğlunun başı Agave dramatik girişinde istihdam kafatası, Romalı general Crassus idi olduğu, M.Ö. 53 yılında Euripides * Bacchalar unutulmaz performansı kaydeder. Yazar Plutarch (MS 50 - 125) tarafından değerli edildi ayrıca Yunanca trajediler oluşan, - üretim Kral Artawazd II (34 M.Ö. 55) tarafından denetlenmektedir ancak survived.1 yok


   O zaman on yedinci yüzyılın ikinci yarısına kadar hiçbir dramatik bir metin var, gözlük ve çeşitli teatral performansı çekiciliklerini sürseler de. Erken dördüncü yüzyılda ve Ermeni kimliğinin önemli bir unsuru olarak yeni dinin artan önemi Hristiyanlığı Ermeni mahkeme dönüşüm rağmen, antik tanrılar ve kahramanların efsane recitation, sözlü olarak ozan (gusan) tarafından iletilir saz eşliğinde ve doğaçlama jest, kilisenin muhalefet üzerindeki Ortaçağ'da da devam ediyor. Dini ritüel dramatik detaylandırılması paralel mim ve dans performansları Mahkemesi, örneğin, Palm Pazar Dmbatsek [kapıların açılması] ve erken modem dönemde Maundy Thursday.2 üzerine Feet Yıkama olarak, Ermeniler de dahil olduğu gölge oyunu (Karagöz) ve böyle ardı oyunu (merkezi evreleme), gibi saçmalık çeşitli, daha later.3 dedi edileceği hakkında

   Cizvit okulu tiyatro Doğu ve Batı Avrupa sineması üzerinde belirgin etkiler bıraktı. Etkisi altında, okul Ermeni dramaturji yeni bir hareket yetiştirmek için ilk kurum oldu. Bunun ilk meyvesi Ermenistan Hıristiyanlaştırılması Roma şehit Aziz Hripsime rolünü Lvov Papalık Akademisi'nde 1668 bir neoklasik trajikomedi oldu. Çalışma Ortadoğu'nun farklı yerlerinde ticaretle uğraşan Ermeni toplulukları arasında Counter-Reformasyon Proselitizm simgesel ve Roma ile Polonya Ermenilerin birliği ilerletmek için yapıldı. Sonraki bir buçuk yüzyıl boyunca bu geleneği sıkıca San Lazzaro, Venedik Ermeni Katolik Mkhitarist Kardeşlik çabalarıyla Ermeni kültürünün köklü oldu.

   Bu dini cemaat gramerler, sözlükler ve çeviri bir dizi ertelemeyi yanı sıra Ermeni klasisizm edebi hareketin açılışını ve ilk modern eleştirel tarih üreten, tüccar eli desteği ile Ermeni yayıncılık gelişiminde önemli bir rol oynadı Ermeni halkı. Bu Mkhitarist dramalar Mardi Gras ve diğer tatillerde yapımları-evinde bulunuyorlardı. Temelde İncil ve dini temaları çekilen ve klasik Ermenice oluşan, trajediler de laik tarihinin bölüm tedavi, örneğin, Kral Khosrov ve haince ölümü. Metastasio, Alfieri ve Comeille oynanan da çevirisi yapıldı. Komedi, aksine, Goldoni ve Moliere.4 eserleri ile desteklenen rengarenk Osmanlı başkenti (Yahudi, Rum, Arnavut, vs), çekilen stok karakterler içeren, çoğunlukla Konstantinopolis Ermeni argo yazılmış canlı farces edildi

   1808 yılında Mkhitarist okul tiyatro Konstantinopolis ve 1820 yılında 1860'larda eski Mkhitarist, Khoren Kalfayian, Ermeni xenophilia eleştirme trajedi Arşak II ve rollicking saçmalık alafranga yazdı Kırım, getirildi. Tiflis, Gürcistan'ın başkenti ve Ermeniler Erivan Hanlığı olanlar tarafından, 1828 yılında, takip edilecek, 1801 yılında İran ile Rusya kural geçti. Bu dönemi artık ilk müdürü Moskova'da eğitim görmüş din adamı Harutiwn Alamdarian (1795-1834) idi Nersisian okul, oldu en önemlisi olan Transkafkasya, adı ne Ermeni eğitim kurumlarının önemli bir genişleme tanık oldu. O, Ermenistan Yaralar (1858) İran'dan kurtuluş Ermeni mücadelesinin onun roman tedavisi için daha ünlü onun öğrenci Khachatur Abovian tarafından duygusal çalışma Theodora veya Filial Love (1841) etkisinde daha Romantik ven, drama tanıttı.

   Ermeni dramı desteklemek için ikinci toplumsal kurum gönüllü dernek oldu. Eğitim ve kültür projeleri teşvik amacı ile on dokuzuncu yüzyılda şehirler bir dizi yılında kurulan bu örgütlerin gibi 1821 yılında Kalküta yazılmış Duplicity arasında Mıkırtiç Martirosian komedi Physiognomist gibi oynar yapıldı ve Mkhitarist-edu inde tarafından yazılmış Romantik milliyetçiliğin çalışır 1860'lı yıllarda İstanbul Mıkırtiç Beshigtashlian ve Tovmas Teizian ve yazarlardan. Yakında Rus İmparatorluğu'nun içine Erivan Hanlığı girmesinden sonra, orada bir Ermeni amatör grup da 1827,5 yılında Griboedov Kullanıcı derece başarılı komedi Wit of Woes prömiyeri

   Tiflis'te profesyonel bir tiyatro yaratma yönünde ilk adımı o oyunlar gibi rüşvet, büro gerilik ve Çarlık bürokrasisi gibi sosyal hastalıklar taşlayan sahnelenen burada 1836 yılında, bir salona evinin birinci katında döndü, drama Galust Shermazanian, tarafından yapıldı . Bu daha gerçekçi, laik yaklaşım Racine'in Athalie (1834) bir çeviriye giriş ve 1850'lerde sosyal devrimci Mikayel Nalbandian yazılarında Sargis Tigranyan tarafından ciddi bir Ermeni tiyatro eleştirisinin ilk eserlerinde de karşımıza çıkmaktadır. Böyle Nikoğayos Pughinian ve Mikayel olarak Moskova Üniversitesi, bu on yılın süresince öğrenciler Ter-Grigoryan mezuniyetten sonra Kafkasya'ya bu transfer, şehrin Ermeni tüccar sınıfının görgü alay, Tiflis Ermeni lehçesinde vodvillerin yazmaya ve üretmeye başladı. Bu matrisin Out İyi şans mı Gece, aynı yıl Hapşırma sahnelenen 1863 yılında ilk Doğu'da Ermeni tiyatro kumpanyası, Gabriel Sundukian ilk iş ortaya çıktı. Seleflerinden eserleri unutulup geçmiş olmasına rağmen, Sundukian en oeuvre sürekli Ermeni sahnede deyimini çağrıştırdınız edilir.


Dernière édition par vahe2009 le Ven 10 Fév 2012 - 16:00; édité 5 fois
Revenir en haut
Publicité


MessagePosté le: Ven 10 Fév 2012 - 15:45
MessageSujet du message: Publicité

PublicitéSupprimer les publicités ?
Revenir en haut
vahe2009
Modérateur Général
Modérateur Général

Hors ligne

Inscrit le: 07 Nov 2009
Messages: 25 728
Point(s): 73 259
Moyenne de points: 2,85

MessagePosté le: Ven 10 Fév 2012 - 15:47
MessageSujet du message: Ermeni Gölge Oyunları Sanatı / Armenian Shadow theatre
Répondre en citant

Revenir en haut
vahe2009
Modérateur Général
Modérateur Général

Hors ligne

Inscrit le: 07 Nov 2009
Messages: 25 728
Point(s): 73 259
Moyenne de points: 2,85

MessagePosté le: Sam 14 Juil 2018 - 10:21
MessageSujet du message: Ermeni Gölge Oyunları Sanatı / Armenian Shadow theatre
Répondre en citant

Illuminating the Shadowy Art of Armenian Puppet TheaterArmenian shadow puppetry is a technique whose origins can be traced to the 1300s. The puppet theater group known as Ayrogi has set out to keep this imaginative art form alive. (Narek Harutyunyan)

Tricksters and beasts dance across the imagination in these silhouetted puppet shows

ehind a screen, puppets mounted on long, slim sticks dance and sway, twirling, backlit so that only their dark shadows appear, while puppeteers called Karagyoz players sing, provide sound effects and create voices for the characters. An interpreter translates, telling in English the Armenian stories like a libretto for an opera, so the audience will understand.

The Armenian Shadow Puppet Theater, known as Karagyoz, was especially popular in the 18th century. But it has roots dating back to the 14th century, with shared sources in South Asia, the Middle East and North Africa.

“They are oldest in Egypt and the countries of Maghrib, Greece and the Ottoman Empire,” explains Levon Abrahamian, an anthropologist and a curator of the 2018 Armenia program at the Smithsonian Folklife Festival. “Armenians were doing this in the Ottoman Empire because part of Armenia, Western Armenia, is now in Turkey.”

Now, a new version of the Armenian Shadow Puppet Theater, called Ayrogi, is touring Armenia, staging modern performances reviving the traditions of the past. Ayrogi performed at this year’s Folklife Festival, which concluded this past weekend. Some of the players travel by horseback, stopping to perform horse shows, songs, folk dances and shadow puppet shows.

ehind a screen, puppets mounted on long, slim sticks dance and sway, twirling, backlit so that only their dark shadows appear, while puppeteers called Karagyoz players sing, provide sound effects and create voices for the characters. An interpreter translates, telling in English the Armenian stories like a libretto for an opera, so the audience will understand.

The Armenian Shadow Puppet Theater, known as Karagyoz, was especially popular in the 18th century. But it has roots dating back to the 14th century, with shared sources in South Asia, the Middle East and North Africa.

“They are oldest in Egypt and the countries of Maghrib, Greece and the Ottoman Empire,” explains Levon Abrahamian, an anthropologist and a curator of the 2018 Armenia program at the Smithsonian Folklife Festival. “Armenians were doing this in the Ottoman Empire because part of Armenia, Western Armenia, is now in Turkey.”

Now, a new version of the Armenian Shadow Puppet Theater, called Ayrogi, is touring Armenia, staging modern performances reviving the traditions of the past. Ayrogi performed at this year’s Folklife Festival, which concluded this past weekend. Some of the players travel by horseback, stopping to perform horse shows, songs, folk dances and shadow puppet shows.

By Allison Keyes
smithsonian.com

https://www.smithsonianmag.com/smithsonian-institution/illuminating-shadowy-art-armenian-puppet-theater-180969622/


Revenir en haut
Contenu Sponsorisé


MessagePosté le: Aujourd’hui à 02:22
MessageSujet du message: Ermeni Gölge Oyunları Sanatı / Armenian Shadow theatre

Revenir en haut
Montrer les messages depuis:   
Armenian on web Index du Forum -> Courant / Contre-courant (points de vue - Տեսակետ - Görüş açısı) -> Videos documentaires Toutes les heures sont au format GMT + 1 Heure
Poster un nouveau sujet   Répondre au sujet
Page 1 sur 1
Sauter vers:  

 Portail | Index | Créer un forum | Forum gratuit d’entraide | Annuaire des forums gratuits | Signaler une violation | Conditions générales d'utilisation
phpBB
Template by BMan1
Traduction par : phpBB-fr.com