Welcome Guest: S’enregistrer | Connexion

FAQ| Rechercher| Membres| Groupes

'Soykırım müzesi'ne Türk bölümü

Armenian on web Index du Forum -> Le Génocide Arménien - Հայկական Ցեղասպանութիւն - 1915 Ermeni Soykırımı -> Statistiques, Chronologie, Archive
Sujet précédent :: Sujet suivant  
Auteur Message
mafilou
Administrateur
Administrateur

Point(s): 47 809
Moyenne de points: 3,00

MessagePosté le: Mar 15 Mai 2012 - 01:45
MessageSujet du message: 'Soykırım müzesi'ne Türk bölümü
Répondre en citant

'Soykırım müzesi'ne Türk bölümü

14/05/2012 2:00
http://www.radikal.com.tr/

Erivan'daki müzede tehcir sırasında Ermenilere yardım eden Türkler için de özel bölüm açılacak. Müzenin bu yıl Türkiye'den 100 ziyaretçisi vardı.

Müze Müdürü Hayk Demoyan, Ermenilere yardım eden Türklerle ilgili belge topladıklarını söyledi
ERİVAN- 1915’teki Ermeni tehcirinin anısına Ermenistan ’ın başkenti Erivan’daki ‘Soykırım Müzesi’ tarihi bir adım atmaya hazırlanıyor. Müzede, tehcir sırasında Ermenilere yardım eden Türkler için de özel bir bölüm açılacak. Hrant Dink Vakfı’nın organizasyonuyla Erivan’a gelen Türk gazetecilerin sorularını yanıtlayan Soykırım Müzesi ve Enstitüsü Direktörü Hayk Demoyan, müzeye her yıl milyonlarca ziyaretçi geldiğini söyledi. Türkiye’den 2008’den sonra düzenli ziyaretçi akışı olduğunu belirten Demoyan, bu yıl Türkiye ’den 100 kadar ziyaretçi geldiğini ifade etti.
Türkiye ’den gelen ziyaretçilerin kendileri için de ‘ilginç’ olduğunu anlatan Demoyan şöyle konuştu:
“ Türkiye ’den gelenler, ‘burada gördüğüm şeylere nasıl inanacağım, ne kadar güvenilir’ gibi soru işaretleriyle geliyorlar. Ama her 10 ziyaretçiden 9’u, müzeden ikna olmuş şekilde çıkıyor. Bizim bir ziyaretçi defterimiz var. Oraya Türkçe duygularını yazan, altına imzasını koyan insanlar var. Genel olarak, çok üzgün olduklarını, Ermenilerin yaşadıklarının ne kadar zor olduğunu anlamaya çalıştıklarını yazıyorlar. Bir Türk gazeteci oraya yazılanların fotoğrafını çekmek istemişti ve çok büyük olay yaşanmıştı. Çünkü oraya yazılanlar çok özel bir şey. Bir de bizi şoke eden bir olay olmuştu. 25-26 yaşlarında İstanbul’da bilgisayar mühendisliğinde okuyan bir genç burada ağlamaya başladı. Sonra hiçbir yorum yapmadan buradan ayrıldı.”
Müzenin, bütün Türkleri zan altında bırakmadığını savunan Demoyan, “Burası Ermeni tarihinin anlatıldığı bir müze değil. Burası aslında Türk ve Ermeni anılarının, geçmişinin anlatıldığı bir müze” dedi.
Tarihçi Murat Bardakçı tarafından yayımlanan Talat Paşa’ya ait tehcir notlarının da yapılacak düzenlemeden sonra sergide yer alacağını ifade eden Hayk Demoyan, tehcir sırasında Ermenilere yardım eden Türkler ve Müslümanlarla ilgili çok fazla bilgi ve belge topladıklarını da anlattı:
“Zaten Ermenilere yardım eden Türkler büyük resmin bir parçası. Yeni sergi anlayışımızda detaylara ineceğiz. Türkler, Ermenilere yardım ederken kendi hayatlarını riske attılar. ‘Tehcir sırasında Ermenilere yardımcı olanlar cezalandırılacaktır’ hükmünde bazı kararlar çıktı. Bu ceza, evinizin önünde asılmaydı.”

YORUM ....

14/5/2012 - 11:42
RadikalGokhan "Komple Yalan" diye başlık atmışsın ama tek doğru, tek gerçek kelâm edememişsin. Bu durumda sadece yazdıklarının başlığı doğru olmuş. Bak ben sana biraz doğrulardan, gerçeklerden bahsedeyim. Öğren, Ermenilere yardım edenlerin evleri önünde asıldığını ve evlerini yakıldığını ve bunları gerçekleştirmek için kanun ve emir çıkartıldığını: “...Der-Zor mutasarrıfı esbaki Ali Suad bey livay-i mezkûreye sevk edilen Ermenilerin akıbetleri hakkında malumat vermekte ve hatta Tasviri Efkâr gazetesi muharrirliğinde bulunmuş olan Halep’te ajans telgrafları tabi’i (êditeur) Agâh Bey’in Der-Zor mutasarrıfı Salih Zeki beye “senin için 10 bin Ermeni imha etti diyorlar” demesine karşı Zeki Bey’in “Benim namusum var, 10 bine tenezzül etmem, daha çık bakalım” cevabını vermiş olduğunu Agâh Bey’in rivayetine dermeyan (ileri sürmek) eylemektedir. (tertip 16 ve tertip 14 vesika 4 tertip II vesika I) Mamuretülaziz valisi tarafından Malatya mutasarrıfına şifre ile verilen telgrafta (emir) tebligatı akideye rağmen yine yollarda pek çok cesedlerin bulunduğu ihbar ediliyor. Bundaki mehaziri muhtaç izah olamadığı gibi bunda terahi gösteren (geri durmak) memurların şiddetle tecziyeleri (cezalandırma) Dahiliye nezareti celilesinden ekiden (kesin olarak) bildirilmekle hudut dahilindeki bilumum cesedler dikkatli bir surette defnedilmek için kafi miktarda jandarma ile ileri gelen memurinden birkaç zatın bu işe memur edilerek hemen her tarafa çıkarılması lüzumu ihtar olunmaktadır. Diyarbekir’den sevk edilen Ermenilerin yüz yirmi bin (120 000) nüfusa baliğ olduğu hakkındaki Vali Dr. Reşid’in dahiliye nezaretine yolladığı 15/Eylül-1915 tarihli şifre vekayiin derecei şümul ehemmiyetini ira’ya kafidir. (tertip 12 vesika I) Bir Ermeniyi tesahüp (sahip çıkmak, korumak) edecek bir Müslimin hanesi önünde idam ve hanesi ihrâk (yakmak) ve memuriyetten ise tard (kovmak) ve divani harba sevk ve...” Kaynak: Divanı Harbi Orfi - İttihad ve Terakkî Cemiyeti Katibi Mes’ullerinin Muhakemesi (Muhakeme Zabit Ceridesi)

http://www.radikal.com.tr/Radikal.aspx?aType=RadikalDetayV3&ArticleID=1…

Armenian on web Index du Forum -> Le Génocide Arménien - Հայկական Ցեղասպանութիւն - 1915 Ermeni Soykırımı -> Statistiques, Chronologie, Archive Toutes les heures sont au format GMT + 1 Heure
Page 1 sur 1
Sauter vers:  

Index | Créer un forum | Forum gratuit d’entraide | Annuaire des forums gratuits | Signaler une violation | Charte | Conditions générales d'utilisation
phpBB
Template by BMan1
Traduction par : phpBB-fr.com