Welcome Guest: S’enregistrer | Connexion

FAQ| Rechercher| Membres| Groupes

Antik Ermeniceyi Konuşabilen 35 Kişiden Biri

Armenian on web Index du Forum -> Courant / Contre-courant (points de vue - Տեսակետ - Görüş açısı) -> Videos documentaires
Sujet précédent :: Sujet suivant  
Auteur Message
vahe2009
Modérateur Général
Modérateur Général

Point(s): 73 945
Moyenne de points: 2,85

MessagePosté le: Mar 9 Oct 2012 - 08:25
MessageSujet du message: Antik Ermeniceyi Konuşabilen 35 Kişiden Biri
Répondre en citant

Antik Ermeniceyi ( Uratuca ) Konuşabilen 35 Kişiden Biri

DÜNYADAKİ 35 KİŞİDEN BİRİ O

Van'ın Gürpınar İlçesi'ndeki tarihi Urartu Kalesi'nin 49 yıllık bekçisi ve dünyada Urartuca'yı bilen nadir insanlardan olan Mehmet Kuşman, Urartuca'yı gelecek nesillere aktarmak için büyük özveri gösteriyor. 73 yaşındaki Kuşman, küçük bir kulübede Urartu harfleriyle levhalar ve süs eşyaları yapıp satıyor. Unutulmaması için de Urartuca'yı en büyük oğluna öğreten Kuşman, dilin yaşatılmasının çok önemli olduğunu söyledi. Urartucayı öğrenmek için büyük çaba gösterdiğini anlatan Kuşman, "Şu anda dünyada Ururtuca'yı bilen 35 kişiden biriyim. Ben bu dilin yaşaması için çalışmalarımı sürdüreceğim. Şimdi taş levhalar üzerine Urartuca yazıp süs eşyası olarak satıyorum. Buda benim için ayrıca bir gelir kaynağı oldu. Defalarca bu dili öğretmek için yetkililere başvurdum. Ancak hiç bir olumlu yanıt almadım. Ama dilin yaşaması için elimden geleni yapacağım" dedi.

Osman BEKLEYEN-VAN-DHA

Çivi Yazısını Ve Urartu Medeniyetini Amerikalılara Tanıttı
Vanlı Mehmet Kuşman, kalede bekçilik yaparak öğrendiği Urartuca çivi yazısını dünyaya tanıtmak için memleketinden binlerce kilometre uzaklıkta olan Amerika'ya gitti.
12/05/2010

Vanlı Mehmet Kuşman, kalede bekçilik yaparak öğrendiği Urartuca çivi yazısını dünyaya tanıtmak için memleketinden binlerce kilometre uzaklıkta olan Amerika'ya gitti.

Mehmet Kuşman, Pasifika Enstitüsü'nün California Eyaleti'nin Los Angeles şehrinde düzenlediği "2. Anadolu Kültür ve Yemek Festivali"ne Van Valiliği'nin davetlisi olarak katıldı. Kuşman, ikinci kez katıldığı festivalde hem Urartuca çivi yazısı hakkında Amerikalı tarihçilere bilgi verdi hem de taş üzerine işlediği Urartu alfabesi, rakamları, Tanrı Haldi'nin resimlerini, kolyeleri, burçları ve hayvan figürlerinden oluşan hediyeliklerinin satışını yaptı. Kuşman, festivalin kendisine maddi açıdan ziyade Türkiye'nin ve Van'ın tanıtımına önemli katkı sağladığını belirtti. Festival alanında sürprizlerle de karşılaştığını dile getiren Kuşman, "Ben Hoşap Kalesi'nde bekçilik yaparken tanıştığım bazı Amerikalıları görünce hem onlar şaşırdı, hem de ben şaşırdım. Onlarla konuştuğumda tekrar Van'a gelmek istediklerini söylediler. Bunları duyunca gerçekten mutlu oldum" dedi.

Amerikalıların Urartu çivi yazısına büyük ilgi gösterdiğini ifade eden Kuşman, konuştuğu insanlarla dilinin döndüğü kadarıyla da Türkiye, Van ve Urartu medeniyeti hakkında bilgi verdiğini anlattı.

DÜNYADA ÇİVİ YAZISINI TEK KİŞİ

Ortaokul mezunu olan Kuşman, Gürpınar ilçesine bağlı Çavuştepe köyündeki Kral Sarduri II'ye ait dönemin eyalet merkezi olan Çavuştepe Kalesi'nin 40 yıllık bekçiliğini yapmış. Kaleye kazı yapmak için gelen hocalardan aldığı kitaplarla öğrendiğini belirten Kuşman, şu an dünyada Urartu çivi yazısını bilen tek, okuyan ise 36 kişinin olduğunu söylüyor. Yaşının ilerlemiş olmasına rağmen Van'da Urartu dilinin yazılması ve okunması için büyük bir çaba sarf ettiğini dile getiren Kuşman, karşısına yüksekokul mezunu olmadığı için 'kurs açamazsın' engeli çıkmış. Kuşman, ille de bu dili öğretmek için inat edince de çareyi kendi çocuklarına öğretmeye karar vermiş. Şu an Antakya Mustafa Kemal Üniversitesi Kamu Yönetimi Bölümü 3. sınıf öğrencisi oğlu olan Erzen'e bu dili öğreten Kuşman, özellikle yurtdışından turizmciler tarafından Urartu eserleri hakkında bilgi verilmesi için davetler gelmiş, ancak o işlerinin yoğunluğu sebebiyle katılamadığını belirtiyor.

Festival alanındaki Van standına Urartu çivi yazıtları asılırken, çok sayıda ziyaretçi de bu yazıtların önünde hatıra fotoğrafı çektirdi

video: http://webtv.hurriyet.com.tr/2/39293/21651791/1/dunyadaki-35-kisiden-biri-o.aspx

Publicité

MessagePosté le: Mar 9 Oct 2012 - 08:25
MessageSujet du message: Publicité

PublicitéSupprimer les publicités ?
vahe2009
Modérateur Général
Modérateur Général

Point(s): 73 945
Moyenne de points: 2,85

MessagePosté le: Ven 2 Nov 2018 - 11:43
Répondre en citant

URARTU MEHMET

Profesyonel veya amatör olsun tüm arkeoloji, tarih ve kültür sevenlerin tanıması gereken sevdalı bir kişiliktir MEHMET KUŞMAN… Özellikle tarih ve rehberlik okuyan gençler onu mutlaka tanımalı.

Urartuca dilini, dünyada konuşan ve yazabilen 38 kişiden biri olan emekli bir müze bekçisi Mehmet Kuşman. Vizyon sahibi olmayan, tüm gün hiçbir şey yapmadan duran insanlara, kahvelerde okey oynayan zaman öldüren yaşıtlarına ve okul diplomasına sahip olunca her türlü kariyere sahip olacaklarına inanan az çalışarak çok kazanacaklarını düşünen teknokratların tanıması gereken bir yaşam öyküsüdür.

Çevresinde ona “Urartu Mehmet“ derler, son Erciş depreminde evi zaran gören ve 13 kişilik ailesine bakmaya çalışan ve yıllarca çocuklarını Van Gürpınar Çavuştepe’de bekçilik yaparak okutan bir baba.

2005 yılına kadar resmi bekçilik yaptıktan sonra emekli oldu ama halen gönüllü olarak bekçilik yapmayı sürdürüyor. Şimdilerde İstanbul da yaşıyor, yazları da Çavuştepe’de gönüllü kültür elçisi.

Peki, Mehmet Kuşman kimdir.? Neden ona Urartu Mehmet derler.? Konuyu baştan sona anlatalım:

Urartular M.Ö 860-660 arası Doğu Anadolu da ilk kurulan yönetim merkezi Çavuştepe olan bir uygarlık. İlk kralının adı Sarduri olup inandıkları tanrının adı HALDİ. Ve bu demir çağı uygarlığının en büyük özelliği, devlet yönetiminde iyi oldukları gibi çok iyi mühendis, demirci ve marangozları bulunması. Bugün Van da hala kullanılan su kanalları sayesinde sulu tarım yapmışlar, barajlar kurmuşlar ve demire gerek aksesuar gerekse savaş aletleri yaparak hayat vermişler. Kökenleri Hurriler olan bu uygarlığın kökenleri Kafkasya ya dayanıyor fakat Ermeniler veya Kürtlerle hiçbir ilgisi yok. Başkentlerinin adı Tuşba yani bugünkü Van Kalesinin olduğu yer ama ana yönetim merkezi Çavuştepe ören yeri.
Urartular, çivi yazısı kullandılar; alfabeleri 54 harften oluşuyor, 19 yy’dan sonra bu alfabe uzmanlar tarafından çözüldü. Urartu çivi yazı alfabesi ; 5’i sesli diğerleri iki harfli hecelerden oluşuyor.

Dünyada Urartu yazısını okuyan ve yazan 38 kişi var ve bunların 23 kişisi Türkiye de yaşıyor ama üzülerek söyleyelim; Türkiye’deki üniversitelerde başta Van’da olmak üzere bir Urartu kürsüsü veya Urartu konulu bir bölüm yok yani bu dil gelecekte yok olmaya mahkûm gibi görünüyor.
Çavuştepeli Urartu Mehmet, Urartuca’yı yıllardır okuyup yazıyor. Hatta taşlara işleyerek sanata bile dönüştürmüş. Hangi sembol hangi harfe denk geliyor, yıllarca araştırdı. Alfabeyi öğrenme sonrası ise 12 yıllık yoğun çalışma ile Urartuca’yı konuşmaya da başladı. Urartu Çavuştepe kazı alanının hemen girişinde bulunan taş kulübede bazalt üzerine Tanrı Haldi, Sarduri ve Urartu motiflerini yıllarca nakşetti ve gelen turistlere satarak çocuklarını okuttu.

Taşları Diyarbakır ve Antakya Amanos dağlarında bilhassa gezerek bulmuş ve çivi yazısı ile işlemiş.

Urartu Mehmet bölgeye arasıra gelen turist rehberlerine, arkeologlara ve gezginliklere ören yerini karış karış bilmesinden dolayı gönüllü verilen küçük cep harçlıkları alarak bazen yarenlik etti.

Kendisi sanki bu kalede yüzyıllardır yaşayan bir Urartulu gibi O kaleyi tarihin derinliklerinden ortaya çıkarmış bir arkeolog kadar sevdalı ve 52 yıl arkeoloji alanını korumuş bir tarih sevdalısı.

Mehmet Kuşman, bir ilkokul mezunu, askerden döndükten sonra kendisine hemen bir iş arar Çavuştepe Urartu kazı alanında bekçilik işini bir şekilde bulur ve macera başlar. Arkeologlarla geçen bol zaman, kazılardan çıkan eserlerin tasnif edilmesi derken Urartuca çivi yazıları ortaya çıkmaya başlar fakat arkeologlar dahil bu yazıları okumakta zorlanmaktadır.

Mehmet bu durumu fark eder, dayanayıp kazı başkanına “Hocam biz bu dili öğrenemez miyiz.“ diye sorar ve “git başımızdan bizimle dalga mı geçiyorsun ” denilerek kovulur. Küçümsenmek çok ağrına gider ve büyük hırs yaparak 3 yıl gibi süre içinde Urartu çivi yazısı hakkında kişisel araştırmalar yapar ve sahada inceleme ve deneme yanılma yöntemi ile çivi yazısını çözer. Urartular hakkında kitap ve kitabe bulmak için İran, Gürcistan, Ermenistan’a; Irak ve Suriye ye giderek sonunda alfabeyi tamamlar.
Urartuca’yı öğrenmek için çocuklarının nafakasını yol masrafları için harcamış ve en önemlisi bir servet değerinde olan Urartulara ait bu önemli arkeolojik eserleri yıllarca define avcılarına karşı 52 yıl korumuş dürüst bir kahramandır.

Van’ın Gürpınar ilçesinde M.Ö 760-730 yılları arasında yapılan, Urartu medeniyetinin eyalet merkezi olarak kullanılan kalede 40 yıl önce bekçi olarak işe başladıktan sonra Urartu dilini öğrenen Kuşman, süreci 2003 yılında basına şöyle anlatıyordu: “kaleye kazıya gelen ve Urartuca bilen bilim adamlarından yardım istedim. Urartu alfabesini alıp, harfler üzerinde çalıştım. İnguş ve Çeçen dillerine yakın olduğunu öğrenince, bu dillere ait lügatleri okudum. 25 yıl sonunda Urartu metinlerini hem okuyup hem yazabiliyorum. Urartuca’yı Türkiye’de 23, dünyada 38 kişi biliyor. Diğerleri bilim adamı. Onlarla bazı toplantılarda buluşup görüş alışverişinde bulunuyoruz. En büyük hedefim bu dili yaygınlaştırmak. Emekli olunca, devletin desteğiyle bir eğitim atölyesi açıp, 30 gönüllüye bu dili öğreteceğim.“
ABD, Mehmet Kuşman’a Urartuca uzmanı olduğu için seminerler versin diye 2021’e kadar oturum vizesi vermiş fakat o, Çavuştepe de ömrünün geri kalanını geçirmek istiyor. O bir Urartu sevdalısı. Kendi deyimine göre, “her gün her yıl dünyanın her yanından turistler geliyor ve gidiyorlar ama ben yine kalede Urartularla yalnız kalıyorum.“
Gelen yabancı veya yerli turistler onun yaptıklarına iki kez şaşırıyorlar; biri yaptığı süs eşyaları, diğeri ise Urartuca’yı öğrenip yazması… Hatta çoğu zaman çivi yazılarını onun yaptığına bile inanmamışlar.

79 yaşındaki bekçi Mehmet Kuşman’ın tek dileği var; üniversitelerde Urartuca kürsüleri açılması. Bildiklerini öğretmek istiyor yoksa bu dil Türkiye de yok olacak .
Tüm bu yaşananlar; inanç ve tutku ile bir insanın hiç bir eğitim almadan neler başarabileceği özetidir.
Konunun meseli ; kendini hiç geliştirmeyenlerin kenarda beklettikleri ve para kazanmak amaçlı alınan okul diplomaları sadece birer kağıt parçası oluyor.

Son Urartulu Mehmet Kuşman belki de bunu fısıldıyor Urartuca dilinde kulağımıza. Anlamasak da .

Görsel kaynak:
www.arkeolojifili.com
www.ensonhaber.com

http://www.turizmhaberleri.com/haberayrinti.asp?ID=33846

Contenu Sponsorisé

MessagePosté le: Aujourd’hui à 00:54

Armenian on web Index du Forum -> Courant / Contre-courant (points de vue - Տեսակետ - Görüş açısı) -> Videos documentaires Toutes les heures sont au format GMT + 1 Heure
Page 1 sur 1
Sauter vers:  

Portail | Index | Créer un forum | Forum gratuit d’entraide | Annuaire des forums gratuits | Signaler une violation | Conditions générales d'utilisation
phpBB
Template by BMan1
Traduction par : phpBB-fr.com