Welcome Guest: Register | Log in
 
FAQ| Search| Memberlist| Usergroups
 
Bitlis Merkez Garmrag Surp Nşan Ermeni Kilisesi
 
Post new topic   Reply to topic
Armenian on web Forum Index -> D'hier à nos jours - Երեկ և այսօր - Dünden bugüne -> Les églises de l'Arménie Occidentale - Batı Ermenistan Kiliseleri
Previous topic :: Next topic  
Author Message
mafilou
Administrateur
Administrateur

Online

Joined: 04 Sep 2006
Posts: 14,384
Point(s): 43,590
Moyenne de points: 3.03

PostPosted: Fri 5 Apr 2013 - 11:54
PostPost subject: Bitlis Merkez Garmrag Surp Nşan Ermeni Kilisesi
Reply with quote

Bitlis Merkez Garmrag Surp Nşan Ermeni Kilisesi

Բաղեշ Քաղաք ԿԱՐՄՐԱԿ Սուրբ ՆՇԱՆ եկեղեցի (1)

armenian on web
Ardaşes S./Hocasaryan
5 Nisan 2013
http://team-aow.discuforum.info/t14349-Bitlis-Merkez-Garmrag-Surp-N-an-Erme…


TC Kültür ve Turizm Bakanlığı resmi sitesi envanterlerinde adı ‘Kilise’ olarak geçen Garmrag Surp Nşan Ermeni Kilisesi, Ermeni halkını yok sayma siyasetinin bir ürünü olsa gerek. Oysa ki, bir devlet bakanlığı, envanter hazırlarken yurttaşından daha fazla veriye sahiptir. Yabancı dilde hatıra kitaplarındaki Garmrag Kilisesi tarifi birebir örtüşmekte (2). Arşivlerden kilisenin önceleri Surp Giragos (3) olarak isimlendirildiği anlaşılıyor; bir devlet dairesi bu gerçeği yurttaşlarından saklamamalı.
Büyük Hayk’ın Duruperan Eyaleti, Pznunik Sancağında (Մեծ Հայքի Տուրուբերան աշխ-ի Բզնունիք գավ) yer alan Garmrak Kilisesi, Osmanlı Idari yerleşiminde Bitlis Eyaleti, Bitlis Sancağı, Bitlis Kazası’nda, Toroslar’ın (Տավրոս լեռնաշղթա) Dirngadar (Տիրնկատար) veya Dzirngadar (Ծիրնկատար ) dağı yakınında bulunmaktadır. Bitlis kalesinin batısında bulunan Amrtol Aziz Hovannes Manastırı’na (Ամրդոլու Ս Յովհաննէս վանք, (4) bağlı bir kilisedir ve şehirdeki 8 okuldan biri bu kilisenin yanında bulunmaktaydı. Yüzü aşkın öğrenciyi dört öğretmen eğitmekteydi.

Kilise Bitlis Kalesi’nin güney-doğusunda, Merkez – Hersan Mahallesi, Kurubulak Mevkiinde, Kurubulak Camii karşısında bulunmaktadır. Envanter’de Inhisar Caddesinde olduğu belirtilirken, haritalarda Topçular Sokağı (Fatiha Cad.)’nda yer aldığı görülmektedir.

Bitlis’in merkezinde, tütün fabrikasının avlusunda bulunan Bitlis Ermeni Kilisesi, üzerindeki kitabeye göre 1884-85 (bazı kaynaklarda 1844) yılarında inşa edilmiştir. Büyük ihtimalle bu tarihler gördüğu tamiratları göstermektedir. Dış duvarında Ermenice alfabeyle ‘ՌՅԼԳ’ oyulmuştur, 1333 tarihine karşılıktır (5).

Kilise, doğu-batı doğrultusunda uzanan muntazam dikdörtgen planlı ve üç sahanlı bir mimari şemaya sahiptir. Batı cephesinde yer alan bir ana kapı ile kiliseye giriş sağlanır. Kapının hemen üstünde hafifletme kemeri ve cephenin her iki yanında yuvarlak kemerli iki pencere yer alır. Kilisenin ikinci giriş kapısı güney cephesindedir.

Doğu batı yönde iki sıra halinde üçer sütün üzerine oturan kemerlerle üç nefe ayrılmıştır. Ortadaki daha geniş olan sahanlar, altı sütun ve sivri kemerlere yaslanan üç beşik tonoz ile örtülmüştür. Tonozla ayrıca sütunlar arasına enine atılan kemerlerle desteklenmiştir. Her sahan doğuda bir apsisle sonuçlanmıştır. Apsisler duvar derinliği göz önünde bulundurularak fazla derin inşa edilmemiştir. Günümüzde sadece sütun ve kemerler ayakta kalabilmiş, örtüsü yıkılmıştır.

İç mekan kuzey ve güney cephelerde açılan kemerli pencerelerle aydınlatılmıştır. Doğu ve batıda ise sahanları karşılayacak şekilde birer üst pencere açılmıştır. Kilisenin tüm duvarları kesme taş ile örülmüştür. Kilisenin kuzey ve güney cephelerindeki kademeli yuvarlak kemerli nişler, yapının başlıca mimari süsleme unsurlarıdır.

Kilise duvarlarında Hristiyan ikonografisine ait geometrik motifler bulunur. Doğu duvarında yarım silindirik bir apsisi olan kilise düzgün kesme taşla inşa edilmiştir.

Görseller :

Bitlis Merkez Garmrag Surp Nşan Ermeni Kilisesi
 
Բաղեշ Քաղաք ԿԱՐՄՐԱԿ Սուրբ ՆՇԱՆ եկեղեցի (1)     
.

.

..

.

..

.

.

01.12.1989 yılında tescil edilen kilise günümüzde bakımı ile sorumlu olması gereken kuruluş yoktur.
Binlerce yıldır bu topraklarda yaşayan Ermenilerin varlıkları definecilerin kazma-kürekleriyle, devletin Müslümanlaştırma, Türkleştirme gayretiyle yok olma üzere. (A. S./H.)

Dip notlar:

(1)- ԿԱՐՄԻՐ ԱԿՆ (Garmir/Karmir Akn/Agn), ԿԱՐՄՐԱԿ (Karmrak), ԿԱՐՄՐԱԿ Ս ՆՇԱՆ (Karmrak St Nşan), Ս Կիրակօս (Aziz Giragos)
(2)- Armenia Travels and Studie, H. F. B. LYNCH, Cilt II, The Turkish Provinces, 1901, p. 152
(3)- Ստեփան Մելիք-Բախշեան, Հայոց պաշտամունքային վայրեր, Երեվան, ԵՊՀ Հրատարակչություն, 2009, էջ. 215, 219 – (Stepan Melik Pakhşyan, Ermeni Ibadet Yerleri, s. 215, 219)
(4)- Ստեփան Մելիք-Բախշեան, Հայոց պաշտամունքային վայրեր », Երեվան, ԵՊՀ Հրատարակչություն, 2009, էջ 17 – (Stepan Melik Pakhşyan, Ermeni Ibadet Yerleri, s. 17)
(5)- Հայոց շարժական տոմար [Ermeni değişken takvim-NDLR] 12x30+5 ; 1460 tarihinde Justinian takvimine geçilmiştir]
Ermenilerin geleneksel takvimidir, "güneş takvimi" esasına dayalıdır.Takvimde bir yıl, her biri 30 günden oluşan 12 aydan oluşur. Geriye kalan 5 veya 6 gün ise "artık günler" olarak kabul edilir ve bir ay olarak kabul edilmez.


Bibliografya:

- Armenia Travels and Studie, H. F. B. LYNCH, Cilt II, The Turkish Provinces, 1901
- La Turquie d’Asie, Vital CUINET, Paris 1892

Görseller :

Efsanevi topraklar, Google Map, Wikipedi, TC Turizm ve Kültür Bakanlığı, Armenica, Armenian Studies, Armenocide

(A. S./H.)
http://team-aow.discuforum.info/t14349-Bitlis-Merkez-Garmrag-Surp-N-an-Erme…

_________________
Emeğe saygılı olun, alıntılarınızda link gösterin ...


Back to top
Publicité


PostPosted: Fri 5 Apr 2013 - 11:54
PostPost subject: Publicité

PublicitéSupprimer les publicités ?
Back to top
mafilou
Administrateur
Administrateur

Online

Joined: 04 Sep 2006
Posts: 14,384
Point(s): 43,590
Moyenne de points: 3.03

PostPosted: Tue 10 Nov 2015 - 17:06
PostPost subject: Bitlis Merkez Garmrag Surp Nşan Ermeni Kilisesi
Reply with quote

Garmrag Surp Nışan Kilise’nin restorasyon projesi kabul edildi

6 Kasım 2015
http://www.bitlisportal.com/garmrag-surp-nisan-kilisenin-restorasyon-projes…

Bitlis Belediyesi’nin ilde bulunan Garmrag Surp Nışan Kilise’nin restorasyonu yapılarak “Bitlis Kent Müzesi” olarak kullanılması amacıyla Doğu Anadolu Kalkınma...

Bitlis Belediyesi’nin ilde bulunan Garmrag Surp Nışan Kilise’nin restorasyonu yapılarak “Bitlis Kent Müzesi” olarak kullanılması amacıyla Doğu Anadolu Kalkınma Ajansı (DAKA)’ya sunduğu proje onaylandı.
Bitlis Belediyesi, Bitlis merkez Hersan Mahallesi Kurubulak mevkiinde bulunan tescilli Kilise’yi restorasyondan geçirdikten sonra “Bitlis Kent Müzesi” olarak hizmete sunmak üzere hazırladığı restorasyon projesi Van Kültür Varlıklarını Koruma Kurulu tarafından kabul gören proje DAKA tarafından da onaylandı.
Projenin onaylanmasıyla birlikte DAKA’dan alınacak olan ödenekle tarihi kilise restore edildikten sonra Bitlis Kent Müzesi” olarak hizmete sunulacak.
Konuyla ilgili bilgi veren Bitlis Belediyesi Eş Başkanı Hüseyin Olan, “Kentimiz tarihsel yapılar bakımından bölgede en fazla olduğu kentlerden biridir. Belediye olarak bizde bu yapıların restorasyonu konusunda çalışmalarımızı sürdürüyoruz ve bu yönde projelerimiz bulunmaktadır.’’dedi.


_________________
Emeğe saygılı olun, alıntılarınızda link gösterin ...


Back to top
azad
V.I.P.
V.I.P.

Offline

Joined: 06 Sep 2006
Posts: 877
Point(s): 2,553
Moyenne de points: 2.91

PostPosted: Sun 19 Nov 2017 - 04:04
PostPost subject: Bitlis Merkez Garmrag Surp Nşan Ermeni Kilisesi
Reply with quote

Ermeni kilisesi kaderine terk edildi

14 Kasım 2017
http://mezopotamyaajansi.com/search/content/view/5537?page=1&key=9a24d8…BİTLİS - Surp Garmrag Nışan Ermeni Kilisesi ilgisizlikten önce kümbeti sonra iç kolonları devrildi. DBP’li belediyenin kiliseyi restore etme girişimleri, kayyum atanmasıyla sonuçsuz kaldı.
Bitlis merkez Hersan Mahallesi Kurubulak'taki Surp Garmrag Nışan Ermeni Kilisesi’nin üzerinde bulunduğu arazinin sahipleri değişti, ancak kaderi değişmedi. 1921 yılında kilisenin bulunduğu arazi tekel fabrikasına verildi. 1990’lı yıllara kadar kümbetiyle birlikte sağlam olan kilise ilgisizlikten iç kolonları devrildi. 6 yıl önce de 4 metre yüksekliğinde dikdörtgen şekilli kilisenin içerisinde bulunan işlemeli kolonlar yıkıldı.

Demokratik Bölgeler Partili (DBP) Bitlis Belediye Eşbaşkanı Hüseyin Olan, kilisenin restorasyonu için çalışma başlattı, ancak kayyum atanmasıyla birlikte uğraşlar da yarım kaldı.

DBP’Lİ BELEDİYENİN GİRİŞİMLERİ SONUÇSUZ KALDI

Olan, Doğu Anadolu Kalkınma Ajansı’na (DAKA) proje dahi hazırlanarak kilisenin restorasyonunun hızlandırılmasını istedi. Olan, ayrıca Türkiye Ermenileri Patrikhanesi’ni ziyaret ederek Başpiskopos Aram Ateşyan’la da görüşme gerçekleştirdi. Belediyeye kayyum atanması ve Olan’ın tutuklanmasıyla birlikte kilisenin restorasyonu için yapılan çabalar da boşa gitti. Kilisenin kent müzesine dönüştürülmesi için çalışan Olan, talep gelmesi durumunda ise kiliseyi ibadete açacaklarını söylemişti.

İŞ MAKİNALARI KİLİSENİN ETRAFINA PARK EDİLİYOR

Kilisenin etrafı belediye garajı olarak kullanılmaya başlanırken belediyeye ait ağır iş makineleri de duvarı çatlayan ve yıkım aşamasında olan kilisenin yanına park ediliyor. Tüm duvarları kesme taşla yapılan kilisenin 2 kapısı dökülen hafriyatlar ve gerçekleşen yıkımla birlikte kapanırken, ayakta duran kapısı ise kapanmak üzere. Yine kilisenin giriş kapısının solunda bulunan duvarının da yana doğru eğrildiği ve gün geçtikçe yıkıma yaklaştığı görüldü. Kilisenin duvarlarına da çok sayıda çivinin çakılması tarihin nasıl tahrip edildiğini gün yüzüne çıkarıyor.
_________________

Karanlık aydınlıktan, yalan gerçekten kaçar, Güneş yanlız olsada etrafa ışık saçar,üzülme doğruların kaderidir yanlızlık, kargalar sürüyle, kartallar yanlız uçar.


Back to top
azad
V.I.P.
V.I.P.

Offline

Joined: 06 Sep 2006
Posts: 877
Point(s): 2,553
Moyenne de points: 2.91

PostPosted: Sun 19 Nov 2017 - 04:06
PostPost subject: Bitlis Merkez Garmrag Surp Nşan Ermeni Kilisesi
Reply with quote

Հայկական եկեղեցին թողնվել է բախտի քմահաճույքին

2017/11/16
http://akunq.net/am/?p=57135

Կարմրակ Սուրբ Նշան հայկական եկեղեցին անուշադրության է մատնվել, որի պատճատով քանդվել են եկեղեցու գմբեթն ու ներսի սյուները: Կիսատ են մնացել ժողովրդավար շրջաններ կուսակցության կողմից քաղաքապետարանին ներկայացված եկեղեցու վերականգնման աշխատաքներն ու հոգաբարձուի նշանակման գործը: Բիթլիսի կենտրոնական Հերսան թաղամասի Քուրուբուլաք փողոցում գտնվող Կարմրակ Սուրբ Նշան հայկական եկեղեցու տարածքի սեփականատերը փոխվել է, սակայն եկեղեցու վիճակը նույնն է մնացել: 1921 թ. եկեղեցուն պատկանող տարածքը հանձնվել է տեղի ծխախոտագործական ֆաբրիկային: Մինչ 1990-ական թթ. կանգուն են մնացել թե՛ եկեղեցին, թե՛ նրա գմբեթը, սակայն հետագայում, անուշադրության մատնվելու հետևանքով, նեսրի սյուները սկսել են քանդվել: 6 տարի առաջ էլ փլվել են 4 մետր բարձրություն ունեցող ուղղանկյունաձև եկեղեցու որմնանկարներով սյուները:
Ժողովրդավար շրջաններ կուսակցությունից (ԴՇԿ) Բիթլիսի փոխքաղաքապետ նշանակված Հուսեին Օլանն ասել է, որ եկեղեցու վերականգնման աշխատանքներն սկսվել են, սակայն հոգաբարձու չնշանակվելու հետ մեկտեղ կիսատ են մնացել նաև վերականգնման աշխատանքները:
ԴՇԿ-ի կողմից քաղաքապետարանին ներկայացված նախաձեռնությունները արդյունք չեն տվել
Օլանը նշել է, որ դիմել է Արևելյան Անատոլիայի զարգացման գործակալությանը (DAKA) (այն պետք է եկեղեցու վերականգնման համար նախագիծ պատրաստեր)՝ եկեղեցու վերականգնման աշխատանքներն արագացնելու պահանջով: Բացի այդ՝ Օլանն այցելել է Թուրքիայի հայոց պատրարքություն ու հանդիպում է ունեցել արքեպիսկոպոս Արամ Աթեշյանի հետ: Բայց երբ հոգաբարձու նշանակելու գործը կիսատ մնաց, իսկ Օլանն էլ ձերբակալվեց, վերականգնման աշխատանքների ուղղությամբ ներդրված ջանքներն ապարդյուն անցան: Օլանը ձգտում էր եկեղեցին վերածել քաղաքային թանգարանի, սակայն դիմումի պատասխանը չստանալու պատճառով եկեղեցին դեռ կմնա որպես աղոթատեղի:
Աշխատանքային մեքենաները կայանվում են եկեղեցու շրջակայքում
Եկեղեցու շրջակայքը քաղաքապետարանի աշխատակիցների ավտոկայանատեղին է դարձել, քաղաքապետարանին պատկանող տարբեր աշխատանքներ կատարելու համար նախատեսված մեծ մեքենաները ևս կայանվում են եկեղեցու մոտ, որի պատերը ճաքած են ու գտնվում են ավերված վիճակում: Եկեղեցու բոլոր պատերը կառուցված են հարթ քարերով: Նրա երկու դռները գանձ որոնողների ու քանդումների պատճառով ջարդվել են, իսկ կանգուն մնացած դուռն էլ այնպիսի վիճակում է, որ վաղ թե ուշ կջարդվի։ Եկեղեցու մուտքի դռան ձախ կողմում գտնվող պատն էլ է մի կողմ թեքվել և ամեն րոպե կարող է փլվել։ Եկեղեցու պատերին խփված բազմաթիվ մեխերն էլ ցույց են տալիս, թե ինչպես է ջնջվում եկեղեցու պատմությունը։


http://mezopotamyaajansi.com/search/content/view/5537?page=1&key=9a24d8…
Թարգմանեց Անի Մելքոնյանը
_________________

Karanlık aydınlıktan, yalan gerçekten kaçar, Güneş yanlız olsada etrafa ışık saçar,üzülme doğruların kaderidir yanlızlık, kargalar sürüyle, kartallar yanlız uçar.


Back to top
Contenu Sponsorisé


PostPosted: Today at 02:00
PostPost subject: Bitlis Merkez Garmrag Surp Nşan Ermeni Kilisesi

Back to top
Display posts from previous:   
Armenian on web Forum Index -> D'hier à nos jours - Երեկ և այսօր - Dünden bugüne -> Les églises de l'Arménie Occidentale - Batı Ermenistan Kiliseleri All times are GMT + 1 Hour
Post new topic   Reply to topic
Page 1 of 1
Jump to:  

 Portal | Index | Create a forum | Free support forum | Free forums directory | Report a violation | Conditions générales d'utilisation
phpBB
Template by BMan1