Welcome Guest: S’enregistrer | Connexion

FAQ| Rechercher| Membres| Groupes

Gurbetteki Daciklerin 2025 Rüyası : 200 bin Türk patron AB’de

Armenian on web Index du Forum -> News et articles - Լուրեր, Յօդուածներ - Haber ve makaleler -> News en bref ... Օրուան կարճ լուրեր ... Güncel kısa haberler
Sujet précédent :: Sujet suivant  
Auteur Message
vahe2009
Modérateur Général
Modérateur Général

Point(s): 79 636
Moyenne de points: 2,82

MessagePosté le: Sam 6 Avr 2013 - 07:31
MessageSujet du message: Gurbetteki Daciklerin 2025 Rüyası : 200 bin Türk patron AB’de
Répondre en citant

Gurbetteki Daciklerin 2025 Rüyası : 200 bin Türk patron AB’de 1 Milyon AB'li İşçi...

GURBETTEKİ PATRONLAR

2025’te 200 bin Türk patron AB’de 1 milyon işçi çalıştıracak

Avrupa Birliği’ndeki Türk patronların sayısı 2025 yılında 200 bini geçecek, Türk patronların çalıştırdığı işçi sayısı 1 milyona ulaşacak. AB genelinde 25 milyar euroluk yatırıma sahip olacak Türk işletmecilerin cirosu 90 milyar euro’yu aşacak

Türk patronların sayısı Almanya’da 80 bine, Avrupa Birliği’de ise 140 bine yaklaştı. Türk girişimci sayısı 1997-2012 arasında yüzde 52 arttı. 20 yıldaki ortalama yüzde 8.7’lik artışın devamı halinde AB’de Türk girişimci sayısı 2025’te 200 bini aşacak.
Türkiye Avrupa Eğitim ve Bilimsel Araştırmalar Vakfı’nın (TAVAK) araştırmasına göre,   2020 yılında Almanya’daki Türk kökenli girişimcilerin sayısı ikiye katlanarak 130 bin olacak.
Bu sayılar içerisine Türkiye’den doğrudan yapılan yatırımlar ve Balkan ülkelerindeki Türk kökenli azınlıklar hesaba katılmıyor. Türk girişimci sayısındaki artışın önümüzdeki yıllarda biraz yavaşlaması bekleniyor. Doyma noktasına gelen gastronomi ve ticaret alanlarında yeni girişimcilerin önü kapalı görünüyor. Bu alanlardaki yoğunlaşmanın yanısıra zincirlerin kurulması yönünde eğilimler de görülmeye başlandı. Eğitimle edinilen meslekler bu alanlardaki fırsat maliyetini de yükseltici etki yapacak.

Nitelikli işler artacak

TAVAK, niteleksel yükselişin sayısal yükselişin önüne geçeceğini vurguluyor. Bu çerçevede, Almanya’daki 130 bin Türk işletmesinin çalışan sayısı 2020 yılında 750 bini bulacak. AB genelindeki Türk girişimcilerin yarattığı istihdam ise bir milyona ulaşacak.
Türk girişimcilerin yatırım hacmi 2020’de 18 milyar euro’ya, ciroları 70 milyar euro’ya yükselecek. AB genelinde ise toplam ciro 90 milyar euro ve yatırım hacmi 25 milyar euro seviyesine erişecek.
4.2 milyona ulaşan Türk nüfus, AB nüfusunun yüzde 1’ini teşkil ediyor. Yunanistan, Bulgaristan ve Romanya’dakiler de eklenince sayı 5.2 milyona ulaşıyor. Bu sayıya Kuzey Kıbrıs Türkleri dahil değil.
AB’de Türk nüfus 2025’te 6.5 milyona dayanacak. Balkan ülkeleriyle birlikte sayı 8 milyonu aşacak.

Patron Türklerin çoğu Almanya’da       

AB’deki Türk girişimcilerin büyük bölümü (yüzde 68) Almanya’da yaşıyor. Bunun ardından Fransa, Avusturya ve Hollanda geliyor. Türk işletmelerinin yatırım hacmi 2010’da 12.4 milyar euro’ya yükseldi. Ciroları 2008’de 45.4 milyar euro’ya ulaştı. İstihdam edilen personel sayılarında da artış oldu. Çalışan sayısı, 520 bin seviyesine yükseldi.
AB’nin yeni üyeleri Polonya, Çek Cumhuriyeti ve Macaristan, önemli sayıda Türk işletmeciliği barındırıyor. Bu ülkelerde yaşayan Türklerin hemen hemen tamamı yaşamlarını bağımsız çalışma yoluyla kazanıyor. 2007 başında AB’ye katılan Bulgaristan ve Romanya’daki Türk nüfus da göz önüne aldığında, ilgili sayılara 30 bin Türk kökenli girişimci daha ekleniyor.

Ticaretle başladılar üretime geçiyorlar

TAVAK’ın araştırmasına göre, Almanya ekonomisinde dünün ve bugünün tüccarları, yarının üreticilerine dönüşüyor. Almanya’da yetişen girişimci kuşak ile üretim alanı, yeni bir itici güç kazanıyor. Bu kuşakla birlikte, Almanya’da pazara sürülen Türk ürünleri. Artan biçimde Almanya’da imal edilmeye başlayacak, dağıtımı ve ihracı buradan yapılacak. Bu sayede üretimin her aşamasında istihdam alanları açılacak.
Türk işletmelerinin müşteri potansiyeli gelecek yıllarda artış gösterecek. Bunun şartı Türk olmayan gruplara yönelimde yatıyor. Bir diğer belirgin eğilim, büyüme yönünde oluşuyor. Türk girişimciler kapasite artırımı, ürün sağlayıcı ve daha iyi şartlar gibi yöntemlerle hedeflerine doğru ilerlerken, büyük işletme olmanın sağladığı avantajlardan yararlanmaya yöneldiler.

Bazı riskler de var

Türk girişimciliğine dair gelecek beklentilerinde elbetteki yalnız pozitif öğeler yok. İşletmelerin kurulup gelişmelerinde bazı zorluklar sözkonusu olacak. Türk girişimcilerin gelecek perspektiflerini genelde pozitif değerlendirmemize rağmen, mikroekonomik düzlemde ciddi problem alanları sözkonusu:
1- Yakın gelecekte Türk girişimciler için kendilerine uygun halef bulma sorunu ortaya çıkacak. Konseptsiz ve geniş kapsamlı düşünülmeden girilen işler, bu durumdan en yoğun biçimde etkilenme riski taşıyor.
2- Türk rakiplerin belli branşlarda pazara uygun fiyat politikası yerine, yıkıcı bir fiyat rekabetine girmesi ikinci riski oluşturuyor. Küçük, sermaye yapısı zayıf işletmeler, büyük işletmelerce pazardan çıkışa zorlanıyor.
3- Türk gıda maddeleri pazarında, sektörün hazım kapasitesinin üzerinde işletme piyasaya giriyor. Bu nedenle, bu pazarlarda başarılı olabilmek için yenilikçi fikirlere ihtiyaç var.
4- Yeni işletmeler için pazara giriş, mevcut işletmeleri sağlamlaştırma veya genişletme, ancak enformasyon toplumunun gerektirdiği temel bilgilere sahip olmakla gerçekleştirebilecek.

İlk Türk mezbahasını kurdu, gurbetçiyi rakısız bırakmadı

Almanya’da ilk Türk mezbahasını kuran Aydın Yardımcı anlatıyor:
“Almanya’ya geldiğim zaman Türklerin özellikle et ihtiyaçlarının büyük boyutlara vardığını gördüm. Köln’de dernek başkanı iken insanlarımızın isteği üzerine 1975’Te ilk Türk mezbahasını açtım ve Almanya’daki Türklere Türk usullerine göre kesilmiş et satışına başladım. 1982’de TAVAK Vakfı’nın ortaya çıkardığı Almanya’daki Türk işadamları kapsamında Köln’de Türk Alman İş Adamları Derneği kurdum. Bu, işlevinde kurulan tek kuruluştu. Daha sonra başka kuruluşlar da oluştu. 1994’te Türk Alman İş Adamları Federasyonu’nu (TİDAF) kurdum ve bunun Almanya’nın her bölgesinde yan kuruluşları vardı. Bu arada Almanya’da ‘rakı’nın temsilciliğini aldım ve Almanya’ya Türk rakısını başarı ile soktum. Daha sonra Türk Demokrasi Vakfı’nı kurdum.  Bugün görüyorum ki yalnız Almanya’daki Türk işadamlarının sayısı 80 bin gibi ciddi bir rakama ulaşmış. Bizler yaptığımız yatırımlarla Türklere istihdam da sağlıyoruz. Bugün bizim mezbahamızdan yalnız Türkler değil İtalyanlar, Yunanlar ve diğer göçmenler de et alıyor.”

Fehim Genç -Milliyet

Armenian on web Index du Forum -> News et articles - Լուրեր, Յօդուածներ - Haber ve makaleler -> News en bref ... Օրուան կարճ լուրեր ... Güncel kısa haberler Toutes les heures sont au format GMT + 1 Heure
Page 1 sur 1
Sauter vers:  

Index | Créer un forum | Forum gratuit d’entraide | Annuaire des forums gratuits | Signaler une violation | Charte | Conditions générales d'utilisation
phpBB
Template by BMan1
Traduction par : phpBB-fr.com