Welcome Guest: S’enregistrer | Connexion
 
FAQ| Rechercher| Membres| Groupes
 
Mısırda Kıpti Hristiyanlara Yönelik Saldırılara Her Gün Bir Yensisi
 
Poster un nouveau sujet   Répondre au sujet
Armenian on web Index du Forum -> Courant / Contre-courant (points de vue - Տեսակետ - Görüş açısı) -> Documents - Փաստաթուղթեր (Archives/Dossiers - Arşiv/Dosya - Արխիւ)
Sujet précédent :: Sujet suivant  
Auteur Message
vahe2009
Modérateur Général
Modérateur Général

Hors ligne

Inscrit le: 07 Nov 2009
Messages: 25 958
Point(s): 73 945
Moyenne de points: 2,85

MessagePosté le: Mer 14 Aoû 2013 - 15:10
MessageSujet du message: Mısırda Kıpti Hristiyanlara Yönelik Saldırılara Her Gün Bir Yensisi
Répondre en citant

Mısırda Kıpti Hristiyanlara Yönelik Saldırılara Her Gün Bir Yensisi Ekleniyor

Katliam Girişimi Mısırda Ayin Yapan Kıpti Hristiyanların Kiliseleri Mursi Taraftarlarınca Ateşe Verilmek İstendi...


Mısır darbesine karşı demokratik direnişe karşı yapılan saldırı sonrası aradığı bahaneyi bulamayan darbe yönetimi başka başka yöntemlere başvuruyor. Sıradaki plan ülkenin yüzde 10'unu oluşturan 8 milyon Kıpti'yi sokağa dökmek ve Müslüman Kardeşler mensubu Mısırlılarla karşı karşıya getirmek. Ülkenin çeşitli şehirlerinde bulunan Kıpti kiliseleri kimliği belirsiz kişilerce ateşe verildi. Feyyum kentinde Hz. Meryem Kilisesi, Suhag'da Marcırcis Kilisesi ve Mina'da bulunan kiliseler kundaklandı.


http://yenisafak.com.tr/dunya-haber/kiptiler-uzerinden-provokasyon-14.08.2013-554792


Dernière édition par vahe2009 le Jeu 3 Avr 2014 - 14:15; édité 2 fois
Revenir en haut
Publicité


MessagePosté le: Mer 14 Aoû 2013 - 15:10
MessageSujet du message: Publicité

PublicitéSupprimer les publicités ?
Revenir en haut
vahe2009
Modérateur Général
Modérateur Général

Hors ligne

Inscrit le: 07 Nov 2009
Messages: 25 958
Point(s): 73 945
Moyenne de points: 2,85

MessagePosté le: Mer 14 Aoû 2013 - 15:12
MessageSujet du message: Mısırda Kıpti Hristiyanlara Yönelik Saldırılara Her Gün Bir Yensisi
Répondre en citant

Müslüman Kardeşler Mısır'daki Kıptileri tehdit ediyor
Mısır'da Kıpti Kilisesi psikoposu İslamcılar tarafından cemaate saldırı olabileceği gerekçesiyle halka açık görüşmeleri iptal etti.

BBC'nin haberine göre Müslüman Kardeşler Mısır'da Hristiyan Kıptileri Mursi'nin devrilmesini desteklemekle suçluyorlar. Uzun süredir Mısır'da islamcıların hedefinde olan Kıptiler can güvenliği endişesi içindeler.Mısır Kıpti Kilisesi psikoposu Tavadros, cemaate saldırı gerçekleşebileceği endişesiyle haftalık yapılan halka açık görüşmesini iptal etti. Müslüman Kardeşler ise Kıptileri hedef göstermeye devam ediyor. Mısır'da insan haklarına saygı duyulduğu sürece herkesin devleti yönetebileceğini söyleyen İngiltere'deki Kıptilerin lideri Piskopos Angaelos Müslüman Kardeşlerin hedefi haline geldi. Ayrıca Angaelos bir olayda ibadet edenler saklandığı sırada kiliseye El-Kaide bayrağının asıldığını söyledi.


Revenir en haut
vahe2009
Modérateur Général
Modérateur Général

Hors ligne

Inscrit le: 07 Nov 2009
Messages: 25 958
Point(s): 73 945
Moyenne de points: 2,85

MessagePosté le: Sam 24 Aoû 2013 - 20:56
MessageSujet du message: Mısırda Kıpti Hristiyanlara Yönelik Saldırılara Her Gün Bir Yensisi
Répondre en citant

Hıristiyanlar diken üstündeMısır'da darbeden sonra 14 Ağustos'ta ordunun Mursi yandaşlarına düzenlediği kanlı saldırıdan sonra Hıristiyanlara yönelik saldırıların arttığı belirtildi. Muhammed Muris'nin devrilmesinde orduya destek verdiği gerekçesiyle hedef haline gelen Kıpti Hıristiyanlar radikal İslamcıların hedefi haline geldi. 14 Ağustos'ta ordunun Mursi yandaşlarına düzenlediği kanlı saldırıdan sonra 60'tan fazla kilisenin saldırıya uğradığı belirtildi.


Geçici hükümetin iddiasına göre saldırılar daha çok Nil Vadisi'nde yaşandı. Ama Hıristiyan aktivist ve kilise yetkililerinin iddiasına göre saldırılardan bir hafta sonra Mısır hükümeti herhangi bir soruştırma ve ek güvenlik önlemi almadı. ABD'nin Washington Post gazetesine konuşan bir Batılı yetkili bu saldırıların Müslüman Kardeşler tarafından düzenlendiğine inanmadığını söyledi. Yetkiliye göre saldırıların arkasında İslamcı yasadışı kanun düzenleyiciler var.

Nil Vadisi kenarındaki Minya'da yaşayanHıristiyan aileler saldırıların polis saldırısına misilleme olarak bu İslamcı örgütlerden geldiğini düşünüyor. Onlara göre Muhammed Mursi'nin devrilmesine yol açan 3 Temmuz darbesine destek verdikleri gerekçesiyle Hıristiyanları cezalandırıyorlar. İslamcı örgütlerin Hıristiyanların yanında polis karakollarına da saldırdıkları ifade edildi. Birçok Hıristiyan, polisin de suçlu olduğunu ileri sürüyor, en azından tepki vermekte başarısız olduğunu söylüyor.

Bir Hıristiyan aktivist grup olan Maspero Gençlik Birliği'nden Mina Thabet, "Şimdiye kadar gerçek veya ciddi bir soruşturma yaqpıldığını duymadık" dedi.

Saldırılardan çok fazla tedirgin olan Kıpti Hıristiyanlar oklullarının kapılarına "Mısır İslamdır" yazıları yazıldığını belirtti. Bazı görgü şahitleri yürüyüş yapan Müslüman Kardeşler üyelerinin arasından çıkan kişilerin de kiliselere saldırdıklarını ileri sürüyor.
Kıptilerin yeni lideri Tavadros, devrik cumhurbaşkanını açıkça eleştirirken Mısırlıları birbirlerine düşman eden bir lider olmakla suçlamıştı. Tavadros, Mursi'nin devrilmesini de olumlu karşıladığını açıklamıştı.

GAZETEPORT/DIŞ HABERLER

http://www.gazeteport.com.tr/haber/143337/hiristiyanlar-diken-ustunde

Kıpti Yayın Yönetmeni: 'Siyasi İslam Popüler Değil'WASHINGTON- Mısır’da Hristiyanlar’ın haftalık gazetesinin yayın yönetmeni Mursi’nin devrilmesini bir askeri yönetime geçiş yerine bir ‘halk darbesi’ olarak değerlendiriyor... Ülkenin pek çok yerinde Kıpti Hristiyan kiliseleri yıkılmış ya da zarar görmüş olsa da Sidhom umutlu. Yıkılan bu kiliselerin bazılarının Müslümanlar tarafından ibadet için de kullanıldığına dikkat çekiyor. Yayın yönetmeni Hristiyan Mısırlılar’ın zor bir zamandan geçmelerine rağmen kendilerini ülkede paralel bir savaş içinde bulmalarının zor olduğunu düşünüyor. Sidhom Hristiyanlar’ın güçlü bir Mısırlı kimliğine sahip olduğunu belirtiyor.

Mısır’da Hristiyanlar’ın haftalık gazetesinin yayın yönetmeni Mursi’nin devrilmesini bir askeri yönetime geçiş yerine bir ‘halk darbesi’ olarak değerlendiriyor.

Vatani gazetesinin editörü Sidhom, Mübarek’in baskı rejimi sonrasında kendisi dahil birçok Mısırlı’nın Müslüman Kardeşler’in ülkeyi yönetme hakkı olduğunu düşündüğünü, ancak hareketin bunu başaramadığını söylüyor. Sidhom Mursi’nin devrilmeden önceki son aylarında halkın öfkesinin giderek arttığını ve insanların, Müslüman Kardeşler’in tek becerisinin, iktidarı ele geçirip diğer siyasi rakiplerini bertaraf etmek olduğunu düşünmeye başladığını söylüyor.

Sidhom, halk Haziran ayında sokaklara döküldüğünde ordunun kendilerini desteklemesi yönünden şanslı olduklarını da belirtiyor. Gazeteci uluslararası toplumda birçok kişi, geçici hükümeti bir askeri rejim olarak görse de ülkede birçok Mısırlı’nın gelişmeleri bir halk darbesi olarak nitelendirdiğine dikkat çekiyor. Halkın darbesine ordu destek vermiş.

Ordunun Mursi’nin görevden alınmasını protesto edenlere karşı uyguladığı şiddet sonucunda yüzlerce kişinin ölmesi, uluslararası kamuoyu tarafından kınandı. Ancak yayın yönetmeni bu noktadan sonra Mursi’nin başa geçmesinin mümkün olmadığını söylüyor.

Sidhom ayrıca ülkede bir iç savaş çıkması olasılığının da düşük olduğunu söyledi. Gazeteci altı ay önce böyle bir durumun mümkün olabileceğini ancak Müslüman ya da Hristiyan 30 milyon Mısırlı’nın sokaklara dökülmüş olmasının bu olasılığı azalttığını düşünüyor. Sidhom nereden bakılırsa bakılsın, Mısır’ın yüzde 85 ile yüzde 90’ının Müslüman Kardeşler ve siyasi İslam’ı istemediğini iddia ediyor.

Ona göre yaşananlar bir iç savaşın başladığı anlamına gelmiyor.

Ülkenin pek çok yerinde Kıpti Hristiyan kiliseleri yıkılmış ya da zarar görmüş olsa da Sidhom umutlu. Yıkılan bu kiliselerin bazılarının Müslümanlar tarafından ibadet için de kullanıldığına dikkat çekiyor. Yayın yönetmeni Hristiyan Mısırlılar’ın zor bir zamandan geçmelerine rağmen kendilerini ülkede paralel bir savaş içinde bulmalarının zor olduğunu düşünüyor. Sidhom Hristiyanlar’ın güçlü bir Mısırlı kimliğine sahip olduğunu belirtiyor. Gazeteciye göre bazı güçler, ülkede dinsel bir çatışma yaratıp uluslararası toplumu Hristiyanlar’ı ve kiliselerini kurtarmaya çağırmak isteyebilir. Sidhom, Mısırlı Hristiyanlar’ın böyle bir şeye yanaşmayacağını düşünüyor.

Genel yayın yönetmeni Mısırlı Kıptiler’in Papa’sı İkinci Tavadros’la hemfikir. Zaman içinde yıkılan kiliseler Hristiyan ve Müslümanlar’ın ortak çalışmasıyla tekrar inşa edilecek.


http://www.amerikaninsesi.com/content/kipti-yayin-yonetmeni-siyasi-islam-populer-degil/1736033.html


Revenir en haut
guest
Super Membre
Super Membre

Hors ligne

Inscrit le: 10 Avr 2011
Messages: 1 623
Point(s): 4 354
Moyenne de points: 2,68

MessagePosté le: Sam 30 Déc 2017 - 11:04
MessageSujet du message: Mısırda Kıpti Hristiyanlara Yönelik Saldırılara Her Gün Bir Yensisi
Répondre en citant

Kahire'de Kıpti kilisesine düzenlenen saldırıyı IŞİD üstlendiMısır'ın başkenti Kahire'nin güneyindeki bir kiliseye düzenlenen ve en az 9 kişinin yaşamını yitirdiği silahlı saldırıyı IŞİD üstlendi.Mısır'ın başkenti Kahire'nin güneyindeki Hilvan'da bulunan ve Kıptilerin gittiği Mar Mina kilisesine düzenlenen saldırıyı IŞİD üstlendi.IŞİD bağlantısıyla bilinen AMAK haber ajansında, Kıpti kilisesine düzenlenen saldırının IŞİD tarafından gerçekleştirildiği ileri sürüldü.

Düzenlenen silahlı saldırıda 1'i polis en az 9 kişi hayatını kaybetmişti. Sağlık Bakanlığı, saldırganın da öldürüldüğünü açıkladı. Ancak daha sonra İçişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada saldırganın yaralı ve gözaltında olduğu belirtildi. Saldırganın tüfek, mermi ve kilisenin içinde patlatmayı amaçladığı anlaşılan bir bomba bulunduğu belirtildi.

https://tr.sputniknews.com/ortadogu/201712291031618692-kahire-kilise-saldirisi-isid-ustlendi/


Revenir en haut
vahe2009
Modérateur Général
Modérateur Général

Hors ligne

Inscrit le: 07 Nov 2009
Messages: 25 958
Point(s): 73 945
Moyenne de points: 2,85

MessagePosté le: Ven 12 Oct 2018 - 09:00
MessageSujet du message: Mısırda Kıpti Hristiyanlara Yönelik Saldırılara Her Gün Bir Yensisi
Répondre en citant

Mısır’da Hristiyanlara saldıran 17 kişiye idam cezası verildi

Mısır’da askeri mahkeme ülkede yaşayan Hristiyanlara yönelik saldırılara karışan 17 kişiye idam cezası verdi.

Mısırlı insan hakları avukatı Halid el Masri, İskenderiye kentindeki askeri mahkemenin Hristiyanlara yönelik saldırılara karışan 17 kişiye idam cezası verdiğini açıkaldı.

Avukat aynı mahkemenin 19 kişiye müebbet, 10 kişiye de terörizmle bağlantılı suçlardan 10 ila 15 yıl arasında hapis cezaları verildiğini belirtti.

El Masri’nin aktardığına göre askeri mahkemede savcılar sanıklara IŞİD örgütüne üye olmak, Hristiyanların kiliselerine ve güvenlik güçlerine saldırı planı yapmak suçlamaları yöneltti..

Sanıkların bir kısmının Aralık 2016’da başkent Kahire’de Kıpti Hristiyanlar’a ait olan St. Mark Katedrali’nin yanındaki şapele yönelik olan ve 29 kişinin ölümüyle sonuçlanan bombalı saldırıdaki rolleri nedeniyle, bir kısmının Nisan 2017’de İskenderiye ve Tanta’daki kiliselere yapılan ve 45 kişinin ölümüyle sonuçlanan bombalı saldırılardaki rolleri nedeniyle, bir kısmının da 2017’de bir kontrol noktasında 8 polisin öldürüldüğü saldırıyla ilgili rolleri nedeniyle ceza aldığı açıklandı.
Kiliseler ve katedrale yönelik saldırıları IŞİD üstlenmişti.İskenderiye’deki kiliselere yönelik bombalı saldırı her yıl Paskalya Bayramı’ndan bir hafta önce kutlanan Çiçek Bayramı’nda (Palmiye Pazarı da deniyor) düzenlenmiş ve saldırı sonrası Cumhurbaşkanı Abdülfettah El Sisi hala yürürlükte olan olağanüstü hal (OHAL) uygulamasını hayata geçirmişti.

Mahkemenin kararına temyiz yolunun açık olduğu da belirtildi. Mısır nüfusunun yüzde 10’unu Hristiyanlar oluşturuyor.

https://tr.sputniknews.com/ortadogu/201810111035623915-misir-hristiyan-sald…


Revenir en haut
guest
Super Membre
Super Membre

Hors ligne

Inscrit le: 10 Avr 2011
Messages: 1 623
Point(s): 4 354
Moyenne de points: 2,68

MessagePosté le: Ven 2 Nov 2018 - 19:29
MessageSujet du message: Mısırda Kıpti Hristiyanlara Yönelik Saldırılara Her Gün Bir Yensisi
Répondre en citant

Egypt: Deadly attack on bus near Coptic Christian monasterySeveral reported dead and wounded following assault on vehicle travelling near monastery in Minya, south of Cairo.The Egyptian city of Minya is located about 270km south of the capital, Cairo [Al Jazeera]

At least seven people have been killed in an assault on a bus carrying visitors to a monastery in northern Egypt, according to a Coptic Church official.

The incident took place on Friday as the vehicle was nearby the Saint Samuel Coptic Christian monastery close to Minya, a city about 270km south of the capital, Cairo.

The Islamic State of Iraq and the Levant (ISIL, also known as ISIS) group claimed responsibility for the attack, via its Amaq website. It did not provide any evidence to support its claim.

The archbishop of Minya, Anba Makarious, told the Reuters news agency that at least seven people were killed and 14 wounded in the attack.

"Terrorists opened fire on a tour bus from Sohag province, heading back from the ... monastery," Makarious said. He had earlier said the bus was approaching the monastery.

Church spokesperson Bouls Halim told The Associated Press news agency the death toll was likely to rise, while a spokesperson for the Interior Ministry put the number of wounded at 12.

Egyptian President Abdel Fattah el-Sisi said he was "deeply saddened" by the attack and vowed to push ahead with Egypt's campaign against "terrorism".

"This incident will not undermine the will of our nation to continue its battle for survival and construction," Sisi said on Twitter.

Friday's assault marked the second attack claimed by ISIL on Christians heading to the Saint Samuel monastery in as many years.

In May 2017, at least 28 people were killed and dozens more wounded when gunmen opened fire on a vehicle carrying Coptic Christians to the complex.

Copts, a Christian minority that make up about 10 percent of Egypt's estimated 99 million people, in recent years, have been repeatedly targeted by ISIL in recent years.

SOURCE: Al Jazeera and news agencies

https://www.aljazeera.com/news/2018/11/month-khashoggi-killing-probe-progress-181102081631040.html


Revenir en haut
Contenu Sponsorisé


MessagePosté le: Aujourd’hui à 01:33
MessageSujet du message: Mısırda Kıpti Hristiyanlara Yönelik Saldırılara Her Gün Bir Yensisi

Revenir en haut
Montrer les messages depuis:   
Armenian on web Index du Forum -> Courant / Contre-courant (points de vue - Տեսակետ - Görüş açısı) -> Documents - Փաստաթուղթեր (Archives/Dossiers - Arşiv/Dosya - Արխիւ) Toutes les heures sont au format GMT + 1 Heure
Poster un nouveau sujet   Répondre au sujet
Page 1 sur 1
Sauter vers:  

 Portail | Index | Créer un forum | Forum gratuit d’entraide | Annuaire des forums gratuits | Signaler une violation | Conditions générales d'utilisation
phpBB
Template by BMan1
Traduction par : phpBB-fr.com