Welcome Guest: S’enregistrer | Connexion
 
FAQ| Rechercher| Membres| Groupes
 
300 Yıllık Yahudi Mezarlığı Defineci Talanından Kurtulamadı
 
Poster un nouveau sujet   Répondre au sujet
Armenian on web Index du Forum -> News et articles - Լուրեր, Յօդուածներ - Haber ve makaleler -> News en bref ... Օրուան կարճ լուրեր ... Güncel kısa haberler
Sujet précédent :: Sujet suivant  
Auteur Message
vahe2009
Modérateur Général
Modérateur Général

Hors ligne

Inscrit le: 07 Nov 2009
Messages: 25 822
Point(s): 73 540
Moyenne de points: 2,85

MessagePosté le: Ven 5 Sep 2014 - 08:19
MessageSujet du message: 300 Yıllık Yahudi Mezarlığı Defineci Talanından Kurtulamadı
Répondre en citant

300 Yıllık Yahudi Mezarlığı Defineci Talanından KurtulamadıKırklareli'nde bulunan Musevi Mezarlığı, define avcılarının hedefi oldu. Yapılan incelemede define avcılarının, mezarları kazıp define aradıkları ortaya çıktı.

Edinilen bilgiye göre, Kırklareli İstasyon Mahallesi’nde bulunan Müslüman Şehir Mezarlığı’nın karşısında kalan Musevi Mezerlığı’nda, saat 16.00 sıralarında kimliği belirsiz kişi ya da kişilerce mezarlar kazılarak define arandı. Olay, şehir mezarlığı ve Musevi Mezarlığı’nın bekçisi tarafından fark edildi. Mezarlığın kapısının önünde kırmızı renkli bir aracın etrafı gözetlediğini ve şüpheli tavırlar sergilediğini gören bekçi, durumu hemen polise bildirdi. Bekçinin kendisini fark ettiğini gören define avcıları, olay yerinden hızla uzaklaştı. Olay yerine gelen polis ekiplerince mezarlıkta yapılan incelemelerde, mezarların üzerinde bulunan yaklaşık 300-400 kilogram ağırlığında mermerlerin çelik halatlarla kenara çekildiği ve mezarların kazılmaya başlandığının görüldüğü bildirildi.

Mezarlık bekçisi, mezarlığın içinde bir hareketlenme gördüğünü, mezarlığın önünde duran kırmızı aracın içinde bulunan bir kişinin sürekli etrafı kontrol ettiğini ifade etti. Durumdan şüphelendiğini söyleyen mezarlık bekçisi, hemen polise haber verdiğini dile getirdi.

Olay yerinde geniş çaplı aramalar yapan ekipler, kısa süre içerisinde şüphelendikleri iki kişiyi gözaltına aldı. Gözaltına alınan kişilerin olayla ilgili bağlantısının olup olmadığı ise araştırılıyor.

http://www.kirikhanolay.com.tr/asayis/295-yillik-musevi-mezarliginda-define-aradilar-h282554.html


Revenir en haut
Publicité


MessagePosté le: Ven 5 Sep 2014 - 08:19
MessageSujet du message: Publicité

PublicitéSupprimer les publicités ?
Revenir en haut
vahe2009
Modérateur Général
Modérateur Général

Hors ligne

Inscrit le: 07 Nov 2009
Messages: 25 822
Point(s): 73 540
Moyenne de points: 2,85

MessagePosté le: Ven 5 Sep 2014 - 08:24
MessageSujet du message: Bursadaki Yahudi Mezarlığı "Stadyum" Nedeniyle Kaldırılacak
Répondre en citant

Bursadaki Yahudi Mezarlığı "Stadyum" Nedeniyle KaldırılacakYasayla 76 yıl sonra sahiplerine iade edilen Bursa Merinos Kavşağı'ndaki Yahudi Mezarlığı, Stadyum Meydanı projesinin tam ortasında kaldığı için "Yahudi Mezarlığı taşınıyor mu?" sorusu gündeme geldi.

Bursa'da Bugün haber sitesinden Rabia Deniz'in haberine göre; Bursa'da son 6 senedir gündemde olan Stadyum Meydanı Projesi gündemden düşmüyor. Büyükşehir Belediye Meclisi'nden geçen plana göre Bursa'nın tarihi yapıları Atatürk Stadı, Atatürk Spor Salonu, Atatürk Kapalı Yüzme Havuzu ve Atatürk Anadolu Lisesi yıkılacak, İpekiş Fabrikası kür merkezi haline getirilecek. Bölgenin tam ortasında kalan küçük bir taşınmaz var ki, Bursa'da bulunan azınlık için oldukça önemli olan Yahudi Mezarlığı.YENİDEN Mİ ELDEN GİDİYOR?

İpekiş Fabrikası ile Emniyet Müdürlüğü'ne ait arazinin arasında kalan Yahudi Mezarlığı'nın ne olacağı sorusu şimdiden gündemdeki yerini aldı. Mayıs ayında Büyükşehir Belediye Meclisi'nde planlar onaylanırken, tam 76 yıl sonra Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından 2011 yılında Yahudilere iade edilen mezarlık, 'Yeniden mi elden gidiyor?' sorularını da beraberinde getirdi. Bursa Türk Musevi Cemaati Vakfı Başkanı Leon Elnekave, kendileri için oldukça önemli olan mezarlığın Büyükşehir Belediyesi tarafından korunacağına inandıklarını belirtti.

ESKİ SAHİPLERİNE İADE EDİLDİ

Bursa'daki gayrımüslimlerin gömüldüğü tek mezarlık olan Merinos Kavşağı'ndaki Yahudi mezarlığı, 76 yıl aradan sonra Bursa Türk Musevi Cemaati Vakfı'na iade edildi. Büyükşehir Belediyesi'ne bağlı olan bu mezarlığın mülkiyeti, Vakıflar Kanunu'nda yapılan düzenlemeyle eski sahiplerine geçmiş oldu. Bursa'daki gayrimüslim vatandaşlar, o tarihten itibaren vefat eden yakınları için belediyeden izin almadan defin işlemlerini kendi dini kurallarına uygun bir şekilde gerçekleştirebiliyor.

"BİZİM İÇİN ÇOK ÖNEMLİ"

Bursa Türk Musevi Cemaati Vakfı Başkanı Leon Elnekave, kendileri için oldukça önemli olan mezarlığın Büyükşehir Belediyesi tarafından korunacağına inandıklarını söyledi. Zaten yıllar önce kendileri olan mezarlığın 2011 yılında geri iade edildiğini hatırlatan Elnekave, "Cemaat olarak 65 kişi kaldık. Bu mezarlık bizim için çok önemli. İade edildiğinden bu yana kendimiz kullanıyoruz. Büyükşehir Belediyesi bu alanı koruyacaktır. Bizi ilgilendiren bir durum olsa haberimiz elbette olurdu" diye konuştu.

PLANDA MEZARLIK ALANI KORUNUYOR

Yeni planda mezarlık alanı ve emniyet müdürlüğünün bulunduğu resmi alan korunuyor. Büyükşehir Belediyesi 2007 yılında, Atatürk Stadyumu, Atatürk Spor Salonu, Atatürk Kapalı Yüzme Havuzu, Atatürk Anadolu Lisesi, İpekiş Fabrikası, Yahudi Mezarlığı ve Emniyet Müdürlüğü'nün kullandığı alanla birlikte 849 dönümlük bölgeyi, otel ve alışveriş merkezi olarak planlanmıştı. Meslek odalarının bu plana yaptığı itiraz sonucu bu alan Bursa Koruma Bölge Kurulu kararıyla 3. derece Doğal Sit Alanı ilan edildi. 20 Mayıs tarihinde toplanan Büyükşehir Belediye Meclisi AK Parti Grubu'nun girişimiyle "Stadyum Meydan Projesi" adı verilen projeye ilişkin 1/1000 ve 1/5000'lik plan değişikliklerini gündeme aldı ve Atatürk Stadı, Atatürk Spor Salonu, Atatürk Kapalı Yüzme Havuzu ve Atatürk Anadolu Lisesi'nin yıkımını içeren bu değişikliği CHP ve MHP'nin itirazına rağmen Meclis'ten geçti. Plana göre İpekiş Fabrikası termal kür merkezi olarak hizmet verecek.

1/ bin ölçekli Kültür Park Koruma Amaçlı İmar Planı'nda kalan kuzeydoğu kısmının Rekreasyon Alanı'na alınması ve plan notlarının Özel Sağlık Tesis Alanı (Termal Kür Merkezi) yapılaşma konuşu emsal 0,80 Kat:5 Yükseklik: 21,50 ve Uygulama Bursa Büyükşehir Belediyesi'nce onaylanan proje Bursa Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu'nun onayına sunuldu.

Odatv.com

http://www.odatv.com/n.php?n=bu-kez-yahudi-mezarligina-goz-diktiler-1308141200


Revenir en haut
vahe2009
Modérateur Général
Modérateur Général

Hors ligne

Inscrit le: 07 Nov 2009
Messages: 25 822
Point(s): 73 540
Moyenne de points: 2,85

MessagePosté le: Ven 5 Sep 2014 - 08:32
MessageSujet du message: Smyrna Urladaki Tarihi Yahudi Mezarlığında Kırık Mezar Taşlarından
Répondre en citant

Smyrna Urladaki Tarihi Yahudi Mezarlığında Kırık Mezar Taşlarından Başka Bir Şey KalmadıUrla Atatürk AnıtıH(z)urriyet'e iyi taşımalar


Revenir en haut
vahe2009
Modérateur Général
Modérateur Général

Hors ligne

Inscrit le: 07 Nov 2009
Messages: 25 822
Point(s): 73 540
Moyenne de points: 2,85

MessagePosté le: Ven 5 Sep 2014 - 08:38
MessageSujet du message: Smyrna Konak Tünel inşaatından Çıkan Kemikler Musevi Cemaatine
Répondre en citant

Smyrna Konak Tünel inşaatından Çıkan Kemikler Musevi Cemaatine Verilmiş
Konak Tüneli inşaatının Varyant yönünden tarihi Damlacık semtinin bir parçası olan Sümer Mahallesi'nin yarısını yutacak çalışmada geri sayım başladı. Mahalledeki 82 binadan, aralarında üç tescilli tarihi binanın da yer aldığı 39'u Bakanlar Kurulu Kararı'yla başlatılan çalışmayla kamulaştırıldı. Tescilli tarihi Damlacık Camisi'nin ise yıkılmayacağı bildirildi. Bölgenin tarihi yerleşim yeri olması 2'nci ve 3'üncü derece arkeolojik SİT kararları bulunması nedeniyle inşaat öncesi Müze Müdürlüğü gözetiminde kazı yapılıyor.

MEZAR TAŞLARI İÇİN YAZI YAZILDI

Tünel ağzının ön bölümü olan Arkeoloji Müzesi'nin altındaki bölgede ilk arkeolojik kazılarda yerin 7 metre altında, geçmişte burada bulunan Musevi Mezarlığı'ndaki mezarlar ve kemikler çıktı. Kemikler kutulara konuldu. Kutular da İzmir Musevi cemaatine teslim edildi. Mezar taşları ise yerlerinden kaldırılmadı. Bu konuda yetkili Kültür ve Turizm Bakanlığı olduğu için Ankara'ya yazı yazıldı.

İzmir Musevi Cemaati Başkan Jak Kaya, kazıda çıkan kemiklerin kendilerine kutular içinde verildiğini açıladı. Bu kemikleri dini merasim sonrası gömüye açık alan Altındağ Musevi Mezarlığı'na gömeceklerini belirten Kaya, "Kazı devam ediyor. Daha kemik çıkabileceği ihtimali nedeniyle gömü için bekliyoruz. 19'uncu yüzyılda buradaki mezarlığın kullanıldığını biliyoruz. Cumhuriyet öncesi gömüye açıkmış. Daha sonra önce Gürçeşme, ardında da Altındağ Mezarlığı kullanılmaya başlandı" dedi.

GAZİ ÜNİVERSİTESİ'NDEN RAPOR

Öte yandan İzmir 1 Numaralı Kültür Varlıkları Koruma Kurulu'nun Varyant'da yıkılması kararlaştırılan üç tescilli bina, müze ve Damlacık Camisi'yle ilgili Gazi Üniversitesi'nin hazırladığı statik raporu da tamamlandı. Kurul'a gönderilen raporda, üç tescilli binanın yıkılmasının doğru olduğu, çünkü ileride zarar görebileceği, inşaat çalışmalarına dayanamayabileceği belirtildi. Arkeoloji Müzesi ve Damlacık Camii'nin ise inşaattan etkilenmeyeceği bildirildi. (Utku Bolulu/DHA)

http://www.egepostasi.com/haber/Tunel-insaatindan-cikan-kemikler-Musevi-cemaatine-verildi/17396


Revenir en haut
anuanu
Modérateur
Modérateur

Hors ligne

Inscrit le: 16 Oct 2010
Messages: 4 831
Point(s): 11 927
Moyenne de points: 2,47

MessagePosté le: Ven 5 Sep 2014 - 20:09
MessageSujet du message: 300 Yıllık Yahudi Mezarlığı Defineci Talanından Kurtulamadı
Répondre en citant

Taslarda ne yazildigini anlamiyorum ama ne kadar açi boyle yazili mezar taslarini sonradan bulmak.
Bunlar bu insanlari ne kadar üzuyordur.


Revenir en haut
guest
Super Membre
Super Membre

Hors ligne

Inscrit le: 10 Avr 2011
Messages: 1 579
Point(s): 4 229
Moyenne de points: 2,68

MessagePosté le: Jeu 6 Sep 2018 - 11:24
MessageSujet du message: 300 Yıllık Yahudi Mezarlığı Defineci Talanından Kurtulamadı
Répondre en citant

Bir ata sporu: Define uğruna azınlığın mezarlarını, mülkünü, eşelemekKöşemde elimden geldiğince antisemitizme dair güncel gelişmeleri mizahla sunmaya çalışırım. Bu hafta eriştiğim kaynak ise 6 – 7 Eylül kafasının defineciler arasında hâlâ yaşadığını gözler önüne sermekte. Bazı bilinçsiz definecilerin ülkedeki azınlık mallarını ve tarihi nasıl talan ettiğini ne kadarınız takip ediyor bilmiyorum ama durumun vahimliği farklı mecralarda defalarca yazıldı, çizildi. Azınlık mezarlığına makineyle dalandan tutun, kırık testi buldu diye Yahudi evlerini dümdüz edene kadar ilginç hadiselerle karşılaşmaktayız. Define uğruna dibi kazılmamış kilise kaldı mı bilmiyorum. Bunların ne kadarı izinli, bir devlet azınlık mezarlarında kazı yapılmasına nasıl izin verir aklım almıyor.
Günümüzde hâlâ azınlık mallarını, mezarlarını define bulma ümidiyle yağmalayanlar maalesef ki var. Yahudi sembollerini pentagram işareti zanneden mi, definelerle gömüldüğümüze inanan mı, ölen kişinin na’şını yaktığımızı düşünen mi… Definecilerde her türlü ilginç fikir hâkim. Kendi aralarındaki yazışmalarını sizinle paylaşırken, iyi okumalar diliyorum.

VAKA1: BİR DEFİNECİ BOŞ BİR YAHUDİ EVİ BULUYOR

İlk vakamızda defineci, boş bir arazide Yahudi evi bulur, define bulma umuduyla evin içini kazmaya, talan etmeye başlar. Daha önce defalarca define için kazıldığı belirtilen bu evde, önceden boş bir küp bulunduğu için bu kişi, evin altında saklanmış çok gizli bir define olduğuna inanır ve defineyi ortaya çıkarmak için aşağıda fotoğraflarını göreceğiniz Yahudi evini komple yıktırır. Yahudi evinin bahçesinde yer alan dut, çam ve incir ağaçlarından üçgensel anlamlar çıkarmaya çalışan defineci, vaktinde dönem şartları yüzünden Türkiye’den göçen Yahudi vatandaşımızın evinin bahçesinde saklanmış çok değerli bir defineyi bıraktığına düşünmektedir. Yazışmalarında define için aramada kullandığı sapan detektör az da olsa sinyal vermektedir. Bu kişi evi yıktırırken definecilerin fikir alışverişinde bulunduğu definesohpeti.com adresindeki internetteki foruma şöyle yazar:Eski Yahudi evi, dut çam incir üçgeni!!!

Defineci 1: Resimde görüldüğü gibi sağ köşede incirin yaprakları gözüküyor tam karşıda çam ağacı ve yanında dut yaşları hemen hemen aynı sanırım. Evin içerisini birçok kez kazmışlar ve 1 adet boş küp bulmuşlar. Evi yıktırdım(???) ben de ama bir şey çıkmadı sizce bir yerde ipucu var mı üstatlar?
Defineci 2: Kuyu yok mu kuyu?
Defineci 3: Çıkan küpler su küpü de olabilir. Detektörle tara etrafı ya da orayı burayı elle. Başka çaren yok eğer şüpheleniyorsan.
Defineci 1: Eskiden varmış duyduğumuza göre ama nerede kim bilir? Sapan ötüyor, çalışmıyor frekansı minimuma getirdim yine ayni.
Defineci 4: Yahudi evi olduğunu nerden anladınız? Hem Yahudilerden bize fayda değil zarar gelir kardeşim.
Defineci 5: Çevreyi titizlikle inceleyin ağaçlarda göz seklinde çentik veya ok el simgeleri basak işareti pentagram veya yıldız bu işaretlerden birisi mutlaka olmalı.

VAKA 2: DEFİNECİ BU KEZ YAHUDİ MEZARINI ALTINA ÜSTÜNE GETİRİYOR!

Bu vakamızda ise elinde harita olan başka bir defineci, bir arazide bulduğu Yahudi mezarını define için kazmaya karar verir. Mezarı kazdıkça, parasal yönden pek bir şey bulamaz. Mezarı kazarken cinlerden korunmak için hocaya gittiğini belirten ve bu hocanın kendisine “Yahudi mezarının insan kanı istediğini (??*) ama kazmaya deva etmesi gerektiğini, yüklü miktar define olabileceğini” söylediğini yazar. Kazarken mezarın içerisinde çukurlar ve muhtemelen çürümüş tefilin parçaları bulan defineci hayal kırıklığıyla şöyle yazar:

Yahudi mezarının ayak ucu yardım!!!

Defineci 1: Selam arkadaşlar bir harita yardımı ile 500 metrekarelik bir alanda çalışma yaptık ve nokta olarak Yahudi mezarının ayak ucunu bulduk. Bir buçuk metre kadar baktık, fakat sonra dövülmüş ince kum gibi bir şey çıktı ve etrafta da 2-3 tane tilki yuvaları ve içlerinde küller var. Ne yapmam gerekiyor? Kazıya devam mı? Küllerin bir anlamı var mıdır?Talan edilen mezarlık

Defineci 2: Yahudi mezarını hiç duymadım, eski bazı medeniyetler ölüleri yakarak defnettiği doğrudur bunu bazen küpe koyarlar bazen de direkt toprağa, ölüleri yakarak gömülerden çok fazla obje çıktığını da görmedim. Sen araştırmaya devam et farklı nesnelere denk gelirsen yazarsın benden bu kadar diğer arkadaşlar ne der bilmem.
Defineci 3: Şu Yahudi işaret ve mezarını bayağı merak ettim.
Defineci 4: Kardeşim doğaya ters olan zaten işarettir. Demem o ki dövülmüş kum diyorsun ve küller bunlar emin ol işarettir. Her definede her mezarda oyma kabartma olacak diye de bir kaide yok. Madem elinde haritan var devam et.
Defineci 1: Harita elimde değil şu anda haritada mezarı göstermiyor. İşaretli bölgeyi bulduk ama tam nokta tespiti yapmadığımız için makineyle dolaşmaya başladık ve makine mezar ucunda sinyal verdi. Adam boyu kazmaya başladık ve kazarken sağda solda tilki yuvası dediğim delikler çıktı. İçlerinde de küller. Tilki yuvası demem de tilkiler altın olan bölgenin üstüne yuva yaparlar diye bir şey duymuştum. Doğru mu bilmiyorum. En sonda da dövülmüş kum ama içine harç gibi bir şey atılmış betonlaşmış gibi. Orda da bıraktık. Az değil çünkü 1.5-2 metre kazdık, yorulduk.
Bir de eklemek istediğim toprakta artık erimeye yüz tutmuş küflü boy boy saçma gibi şeyler çıktı ama o kadar derinden av saçması çıkmaz herhalde ve saçma olamayacak büyüklükte olanı da var. Ama o kadar çok kalmış ki penseyle sıktığımda alçı gibi ufalanıyor. Makine desteği yapacağız kısmetse. Tehlike derken 3 harfliler olabilir mi? Hoca ile de görüştük insan kanı istiyor falan dedi ama yüklü miktar var dedi ne kadar doğru bilemem. Allahın adıyla başladığımda bir şeyden zarar gelebileceğini düşünmem.

Riva HAYİM

http://www.salom.com.tr//haber-107913-bir_ata_sporu_define_ugruna_azinligin…


Revenir en haut
Contenu Sponsorisé


MessagePosté le: Aujourd’hui à 20:21
MessageSujet du message: 300 Yıllık Yahudi Mezarlığı Defineci Talanından Kurtulamadı

Revenir en haut
Montrer les messages depuis:   
Armenian on web Index du Forum -> News et articles - Լուրեր, Յօդուածներ - Haber ve makaleler -> News en bref ... Օրուան կարճ լուրեր ... Güncel kısa haberler Toutes les heures sont au format GMT + 1 Heure
Poster un nouveau sujet   Répondre au sujet
Page 1 sur 1
Sauter vers:  

 Index | Créer un forum | Forum gratuit d’entraide | Annuaire des forums gratuits | Signaler une violation | Conditions générales d'utilisation
phpBB
Template by BMan1
Traduction par : phpBB-fr.com