Welcome Guest: S’enregistrer | Connexion

FAQ| Rechercher| Membres| Groupes

Dacikler ,Ara Güler Tarafından Keşfedilen ASPENDOSu Mahfetmeyi

Armenian on web Index du Forum -> News et articles - Լուրեր, Յօդուածներ - Haber ve makaleler -> News en bref ... Օրուան կարճ լուրեր ... Güncel kısa haberler
Sujet précédent :: Sujet suivant  
Auteur Message
vahe2009
Modérateur Général
Modérateur Général

Point(s): 79 636
Moyenne de points: 2,82

MessagePosté le: Lun 28 Sep 2015 - 19:03
MessageSujet du message: Dacikler ,Ara Güler Tarafından Keşfedilen ASPENDOSu Mahfetmeyi
Répondre en citant

Dacikler ,Ara Güler Tarafından Keşfedilen ASPENDOSu Mahfetmeyi Başardılar...

Ara Güler Çılgına Döndü, Keşke Orayı Dünyaya Tanıtmasaydım ,Kendi Halinde Daha Güzeldi Dediği İleri Sürüldü

Ara Güler’in Gözünden Tüm Ayrıntılarıyla Aphrodisias 1958

Aydın’ın Geyre beldesinde bir baraj açılışı için bölgeye gazeteci olarak giden ve dönüşte yolunu kaybeden Ara Güler, bir köyden geçerken köylülerin tarihle içiçe yaşadığını görür. Köyde yaşayan insanlar tarafından Roma sütunları ve oturakları hala kullanılmaktaydı. Köyde yer alan her türlü mimari, Roma dönemi eserlerini de barındırmaktaydı. Tarihi lahitler bile üzüm şırası süzmek için kullanılıyordu. Köyün her yeri tarihle doluydu.

Ara Güler, şaşkınlık içinde bu güzelliklere baktıktan sonra köyün çeşitli yerlerinden onlarca fotoğraf çeker ve İstanbul’a döndükten sonra bu bölgeyi araştırmaya başlar. Fakat hiçbir bilgiye ulaşamaz. Kimsenin buradan haberi olmadığını fark eden Güler, çektiği fotoğrafları Times’a gönderir. Times yoluyla dünya basınına dağıtılan fotoğraflar bir anda büyük yankı uyandırır. Amerika’dan gelen arkeologlar Geyre’de araştırma yapmaya başladıklarında burasının Roma İmparatorluğu’na ait, tarihi MÖ. 500’li yıllara dayanan ve ismini tanrıça Afrodit’ten alan Aphrodisias antik kenti olduğu anlaşılır.

Prof. Dr. Kenan T. Erim Aphrodisias’a gelip hayran olduktan sonra, 1961’de Aphrodisias’ı kazmaya başladı.

Ara Güler, yaptığı bir röportajda Aprodisias ile tanışmasını şu sözlerle anlatıyor:

“Devir 1958. Adnan Menderes’in son zamanlarıydı. Aydın’da valiye gittim. “Adnan Menderes’in açılış yapacağı baraj var. Beni oraya gönder, açılışta resim çekeceğim” dedim. Şoför dedi “Ben bir kestirme yol biliyorum, oradan gidelim.” Kestirme yoldan giderken yolu kaybettik. Yolu kaybedince de nereye gitsek karşıma hep o büyük kayalar çıkıyordu. Güneş battı ve zifiri karanlık oldu.

Gidiyoruz, gidiyoruz yine aynı kayalıklara geliyoruz. Kaybolduk!
Baktım bir ışık var. Bir kahve… Kahveye girdik, adamlar oyun oynuyor. Lüks lambasıyla aydınlanıyordu. Biraz sonra gözüm ışığa alıştı, bir de baktım ki kahvede masa yok. Sütun başlıklarını masa yapmışlar ve üstünde domino oynuyorlar.

Tarih ve bugün içi içe yaşamaktadır. Böyle acayip bir yer hayatımda görmedim. Harabe dediğin harabedir. Ama bu öyle değil, bu bambaşka. Bu, tarih içinde yaşayan bir şehir…
Baktım ki taşların içinden suratlar bana bakıyor. Hemen aklıma röportajın adı geldi; Aphrodisias çığlığı…

O taşlar bana bakıyor ve “beni buradan kurtar!” diye çığlık atıyor.”

İşte o gün Ara Güler’in gözünden Aphrodisias fotoğrafları;

Aspendos Restorasyonu Mutfak Mermeri Eleştirisi Aldı

Antalya’daki Aspendos Antik Tiyatrosu’ndaki basamaklar ve oturakların orjinal koyu gri yerine beyaz mermer kullanılarak restore edilmesi , “mutfak mermeri”yle restore edildiği eleştirilerine yol açıtı. Tiyatro ayrıca UNESCO Dünya Kültürel Miras Listesi’ne aday.
Aspendos Antik Tiyatrosu Antalya’nın Serik İlçesi’nde iki tepe üzerinde bulunuyor. Tiyatro MS 2’nci yüzyılda Marcus Aurelius döneminde inşa edildi.
Antik Tiyatro geçen hafta sona eren Uluslararası Aspendos Opera ve Bale Festivali öncesinde 7- 8 ay boyunca restorasyon için kapalıydı. Restorasyonu Antalya Rölöve ve Anıtlar Müdürlüğü tarafından gerçekleştirildi.

Bu yıl Türkiye’de düzenlenecek G-20 Liderler Zirvesi’nin programında da Aspendos Antik Tiyatrosu yer alıyor.  Antalya programının gerçekleşeceği Belek’e 6 km uzak olan tiyatroyu Obama, Merkel, Putin gibi dünya liderlerinin ziyaret etmesi bekleniyor.
Antalya Kent Konseyi Turizm Çalışma Grubu Başkanı Recep Yavuz, son zamanlarda ülkemizde restorasyon faciaları yaşandığını, ve Aspendos’taki restorasyonu gördüğünde çok üzüldüğünü belirtti. Yavuz: “Hakikaten dönemi yansıtmayan, biraz karışık, anlamsız restorasyonlarla karşı karşıyayız. Restorasyon bence o dönemi yansıtan ve o eserin korunmasına önayak olan bir çalışma. O dönemi yansıtan derken, üstü fanuslarla kaplanmış bir İshakpaşa Sarayı, sanki sera görüntüsü veriyor. Veya geçtiğimiz günlerde gündeme gelen kalenin restorasyonu var. Kaş’ta tiyatronun içine dökülen betonlar. Bunların hepsi o eserin değerini önemli ölçüde zedeliyor. Tabii ki bunlara müdahil olunuyor, birtakım düzeltmeler oluyor ama Aspendos’ta yaşadığımız da çok üzücü” diyor.
Yavuz restorasyonu mutfak mermerine benzeterek şu açıklamalarda bulundu: “Aspendos’un taşının rengi koyu ve açık gri. Tabii ki bunu bilim adamları ve işinin ehli kişiler daha iyi bilecektir ama bir izleyici, turizmci ve kokartlı bir rehber olarak şunu söyleyebilirim; girdiğiniz anda restore edilen yerin göze çarpmaması gerekir. Zaten restorasyonda amaç budur. Siz oraya gittiğinizde zaten direkt o bembeyaz mermerleri görüyorsunuz ki çok can sıkıcı. Tiyatronun resmini bize vermeyen bir görünüm çiziyor. O yüzden çok üzücü buldum. O basamaklar yokken tiyatronun görünümü çok daha iyiydi.”

UNESCO Dünya Miras Listesi’ne aday olan antik tiyatronun dünyanın en önemli kültürel eserlerinden biri olduğuna dikkat çeken Recep Yavuz, tarihi, kültürel varlıkların restorasyonla ayakta tutulabildiğini belirterek şöyle dedi: “Ama o restorasyon hissedilmeyecek. Yaklaştıkça, belki el sürünce veya iyice yakından bakınca anlaşılması gerekiyor. Ama bizde öyle değil. Aspendos’a girince bembeyaz mermerler. Oraya girerken 2 bin yıl öncesinin dünyasına hazırlıyorsunuz kendinizi. 2 bin yıl öncesinde orada yapılan etkinliklere hazırlıyorsunuz ve birden günümüz taşları, mermerleriyle yapılmış oturma düzeni çok zavallı bir görünüm veriyor.”
Aspendos’a turlar düzenleyen rehber Alper Erpolat gelen turistlerden de benzer eleştiriler aldıklarını belirterek ilk tepkilerin renklerin çok bozuk olduğu ve fotoğraflarda çirkin bir görüntü yarattığı şeklinde olduğunu söyledi.

http://arkeofili.com/

vahe2009
Modérateur Général
Modérateur Général

Point(s): 79 636
Moyenne de points: 2,82

MessagePosté le: Mar 29 Sep 2015 - 13:47
MessageSujet du message: Dacikler ,Ara Güler Tarafından Keşfedilen ASPENDOSu Mahfetmeyi
Répondre en citant

http://www.hurriyet.com.tr/kelebek/keyif/30188625.asp

http://www.radikal.com.tr/turkiye/nereden_cikti_bu_zamanla_solar_anlayisi-1441878

Armenian on web Index du Forum -> News et articles - Լուրեր, Յօդուածներ - Haber ve makaleler -> News en bref ... Օրուան կարճ լուրեր ... Güncel kısa haberler Toutes les heures sont au format GMT + 1 Heure
Page 1 sur 1
Sauter vers:  

Index | Créer un forum | Forum gratuit d’entraide | Annuaire des forums gratuits | Signaler une violation | Charte | Conditions générales d'utilisation
phpBB
Template by BMan1
Traduction par : phpBB-fr.com