Welcome Guest: S’enregistrer | Connexion
 
FAQ| Rechercher| Membres| Groupes
 
Meşhur Arkeolog Dr. Jörg Wagner Ermeni İddlarını Çütüttüğü İdda
 
Poster un nouveau sujet   Répondre au sujet
Armenian on web Index du Forum -> D'hier à nos jours - Երեկ և այսօր - Dünden bugüne -> Hamshen - Համշենի - Hemşin
Sujet précédent :: Sujet suivant  
Auteur Message
vahe2009
Modérateur Général
Modérateur Général

Hors ligne

Inscrit le: 07 Nov 2009
Messages: 25 679
Point(s): 73 112
Moyenne de points: 2,85

MessagePosté le: Jeu 26 Nov 2015 - 10:21
MessageSujet du message: Meşhur Arkeolog Dr. Jörg Wagner Ermeni İddlarını Çütüttüğü İdda
Répondre en citant

Meşhur Arkeolog Dr. Dr. Jörg Wagner Ermeni İddlarını Çütüttüğü İdda Edildi
3 bin 500 yıllık pantolon Hemşin'le ilgili Ermeni iddialarını çürüttü

Ermeni Diasporası'nın Rize’nin Hemşin ilçesinde yürüttüğü “Hemşinlilerin aslen Ermeni olduğu” yönündeki çalışmalar yeni bir bilimsel çalışma ile bir kez daha çürütüldü. Ünlü Alman Arkeolog Dr. Jörg Wagner’in 2014 yılının sonlarına doğru Doğu Türkistan’ın Turfan kenti yakınlarında antik bir Türk şehrinde yaptığı arkeolojik kazılarda 500’e yakın mezar bulunmuştu. Mezarlardan çıkartılan bir çok eşyanın günümüz Türkleri'nin halen yaşattığı kültür ile eşleştiği tespit edildi. Mezarlarda bulunan ve 3 bin 500 yıllık olduğu tahmin edilen pantolon ise bilim dünyası tarafından dünyanın en eski pantolonu olarak kabul edilmişti.

Yaklaşık 1 metre 4 cm uzunluğundaki dünyanın en eski pantolonunun diz kısmında bulunan şeritlerin üzerindeki damgalar, Dr. Mustafa Aksoy’un başlattığı bir çalışma ile Doğu Türkistan’dan Doğu Karadeniz’e uzanan etkileyici bir eşleşmeyi gün yüzüne çıkarttı. Aksoy, pantolonun üzerindeki damgaların Anadolu’da özellikle kilim ve çorapların üzerindeki motiflerle aynı olduğunu tespit etti. 3 bin 500 yıllık damganın Rize’nin Hemşin ilçesindeki yöresel el dokuması çorapların üzerinde de yer alması, Ermeni Diasporası'nın yıllardır Hemşin ile ilgili ortaya attığı asılsız iddiaları bir kez daha çürüttü. Aksoy’un çalışması Türk Dünyası Tarih Dergisi’nin Ekim ve Kasım sayılarında geniş yer buldu.

ERMENİ ARAŞTIRMACILAR DOĞU KARADENİZ’DE

Ermeni araştırmacılar bir çok platformda, çalışmada ve makalede Rize’nin Hemşin ilçesinde yaşayanların bin 800’lü yıllarda Osmanlı baskısı ile dinlerini değiştirmek zorunda bırakılan Ermeniler olduğunu iddia ediyor. Bu iddiaları ortaya atan ve savunan Ermeni araştırmacılar arasında başta Erivan Üniversitesi’nde kürsüsü bulunan Türkolog Lusine Sahakyan da var. Sık sık Rize’ye gelen Sahakyan, Çayeli, Hemşin, Çamlıhemşin ve Hopa ilçelerinde çalışmalarda bulunup temaslar kuruyor. Sahakyan’ın çeşitli bültenlerde Hemşin ile ilgili kaleme alınmış bir çok makalesi de bulunuyor. Sahakyan, 'akung.net' isimli Türkçe yayım yapan bir Ermeni internet sitesindeki makalesinde “18.yüzyılda zorla Müslümanlaştırılmış Hemşinli Ermeniler nesiller boyu hala Türkiye’de Rize vilayetinde, Çamlıhemşin (eski ismi; Aşağı Viçe/Vije), Hemşin (eski ismi; Hamşen), Pazar (eski ismi Atina), Fındıklı (eski ismi Viçe/Vije), Ardeşen(eski ismi Artaşen), Çayeli (eski ismi Mapavri), İkizdere (eski ismi Kura-i seba) ilçelerinde yaşamlarını sürdürmektedirler. Bu ilçelerin bazıları, tarihi Hamşen (Hemşin) bölgesini oluşturan yerlerdi. Zamanla Hemşinli Ermenilerin bir kısmı Artvin’in Hopa ve Borçka ilçelerine taşınmış. Ayrıca Erzurum, Sakarya ve Düzce vilayetlerinde bazı köyler Hemşinlilere aittir. Türkiye’nin büyüklü küçüklü pek çok kentinde Hemşinliler'e rastlamak mümkündür. Rize’de yaşayan Hemşinliler'de daha köklü bir Türkleşme yaşanmış, onlar anadilleri Ermenice'yi unutmuşlar ve Türkçe konuşmaktadırlar. Bazıları Ermeni kökenli olduklarını kabul etmekle birlikte artık Türkleştiklerini vurgulamaktadılrar. Çevrelerinde Türk soylarından geldikleri savı dolanmaktadır” ifadeleri yer alıyor.

"HEMŞİNLİLER ÖZ VE ÖZ TÜRKTÜR"

Konuyla ilgili bilgiler veren Rizeli araştırmacı ve yazar Recep Koyuncu, Hemşin bölgesinde uzun yıllardır süre gelen tarihsel araştırmaları çerçevesinde Hemşin ve çevresinde yaşayanların öz ve öz Türk olduklarını söyledi. Koyuncu “Ermeni araştırmacılar bölgede yaşayanların Osmanlı baskısı ile dinleri değiştirilmiş Ermeniler olduğunu iddia ediyor. Bu değişimin 1800’lü yıllarda başlayarak günümüze kadar geldiği iddia ediliyor. Ancak Çamlıhemşin Ülkü Köyü’nde bulunan bir koç başının 1200’lü yıllarda yapıldığı tespit edilmiştir. Koç başı heykeller bilindiği gibi Türk kültürüdür. Aynı zamanda Hemşin’de 1690 tarihli Müslüman mezar taşları bulunmaktadır. Belirlenemeyen tarihlerden kalma evlerdeki Davut Yıldızı işlemeleri de önemli bir Türk kültürüdür. Bütün bunların yanında bölgede Ermeni varlığını ispatlayacak her hangi bir bulgu yoktur. Hemşin bölgesinde Ermenice’ye rastlanılmamaktadır. Bölgede kilise kalıntısı bile yoktur. Ermeni araştırmacıların iddialarının bilimsel hiçbir tutarlılığı yoktur. Bölgemizdeki çalışmalarının bilimsel araştırma niteliği taşıdığını düşünmekte zordur. Dr. Mustafa Aksoy hocamızın Doğu Türkistan’dan Rize’ye uzanan 3 bin 500 yıllık damga çalışması da iddiaları çürüten yeni bir bilimsel delil oluşturmaktadır” dedi.

GÖKTÜRK FIRAT


http://www.iha.com.tr/haber-3-bin-500-yillik-pantolon-hemsinle-ilgili-ermeni-iddialarini-curuttu-514965/


Dernière édition par vahe2009 le Lun 26 Mar 2018 - 16:56; édité 4 fois
Revenir en haut
Publicité


MessagePosté le: Jeu 26 Nov 2015 - 10:21
MessageSujet du message: Publicité

PublicitéSupprimer les publicités ?
Revenir en haut
vahe2009
Modérateur Général
Modérateur Général

Hors ligne

Inscrit le: 07 Nov 2009
Messages: 25 679
Point(s): 73 112
Moyenne de points: 2,85

MessagePosté le: Jeu 26 Nov 2015 - 10:26
MessageSujet du message: Meşhur Arkeolog Dr. Jörg Wagner Ermeni İddlarını Çütüttüğü İdda
Répondre en citant

ARKEOLOJİ İLE CASUSLUK

Bu sapık söyleme ( -ki teori bile denemez- )göre, Hititler de Aryenlerden gelmektedir. "Aryen Nesi"ler Ankara'nın, "Aryen Pala"lar Çorum-Afyon arasının, "Aryen Selukid"ler de Zeugma'nın asıl sahipleridir. İşin ilginç tarafı, Kürtler ve Urartuların devamı (!) Ermenilerin de Aryenlere dayandığını iddia eden Prof.Dr. Jörg Wagner, F. Hans Günther gibi Alman arkeologlar (!), kendilerinin daha farklı olarak Aryenlerin en saf ve asil boyundan geldiklerine inanmaktadırlar. Böylece, Türkiye'deki "47 ayrı etnik halk"ın mevcudiyetini ispatlama gayreti içine giren Almanya, PKK'ya verdiği desteğin meşruluğunu ırk akrabalığı ile sağlama almaktadır.

http://semrabayraktar.blogspot.com.tr/2012/06/arkeoloji-ile-casusluk.html


Revenir en haut
vahe2009
Modérateur Général
Modérateur Général

Hors ligne

Inscrit le: 07 Nov 2009
Messages: 25 679
Point(s): 73 112
Moyenne de points: 2,85

MessagePosté le: Mer 10 Fév 2016 - 11:41
MessageSujet du message: Meşhur Arkeolog Dr. Jörg Wagner Ermeni İddlarını Çütüttüğü İdda
Répondre en citant

Dünya’nın en eski 5 kıyafeti (fotolar)

“Demokrathaber” sitesi, antik döneminden günümüze kalan en eski kıyafet parçalarını sunuyor. Dünyanın en eski 5 kıyafet parçası arasında Ermenistan’da bulunan en eski ayakkabı da yer aldı.

İşte listede yer alan kiyafetler:

TARKAN ELBİSESİ (MÖ. 2800)

Tarkan elbisesi, dünyanın bilinen en eski kıyafet parçası ve ilk Hanedanlık Dönemi’ne tarihlendiriliyor (MÖ. 2800). “Tarkan” ismi, Kahire’nin güneyinde yer alan bir Antik Mısır mezarlığının adından geliyor. Elbise, 1913’te Petrie Müzesi tarafından bu mezarlıkta gerçekleştirilen kazılarda, bir keten yığınının arasında bulundu ve nihayet 1977 yılında Victoria ve Albert Müzesi’nin Tekstil Muhafaza Atölyesi tarafından temizlendi. Elbise, şu anda İngiltere’deki Petrie Müzesi’nde sergileniyor.

DÜNYANIN EN ESKİ SÜTYENİ (MS. 1400)

“Sütyen” kelimesi 20. yüzyılda kullanılmaya başlandı, ancak sütyenin tarihi MS. 1390 ve 1485 yılları arasına kadar uzanıyor. Bu sütyen, Avusturya’daki Lengberg Kalesi’nin restorasyonu sırasında, deri parçası, ayakkabı, kumaş ve halat gibi eşyalarla birlikte bulundu. Eşyalar arasında bulunan bu sütyen, dantel ile süslenmiş 4 keten sütyenden bir tanesiydi. Bu sütyenlere giyildikleri dönemde “göğüs çantası” (breastbag) adı veriliyordu.

3,300 YILLIK PANTOLONLAR

Çin’de, Tarım Havzası’ndaki Yanghai Mezarlığı’nda kazılarını gerçekleştiren Alman Arkeoloji Enstitüsü’nden bir kazı ekibi bu keşfe imza attı. Dünyanın en eski kıyafet örneklerinden olan bu pantolonlar, göçebe çobanlara aitti ve tarihleri 3,300 yıl öncesine dayanıyordu. İklim sayesinde hem pantolonlar, hem de bunları giyen insanların kalıntıları iyi bir şekilde muhafaza edilmişti.

ARENİ-1 AYAKKABISI (MÖ. 3500)

Dünyanın en eski ayakkabısını, 2008 yılında, Ermeni bir yüksek lisans öğrencisi, Ermenistan’ın Vayots Dzor şehrindeki Areni-1 Mağarası’ndaki kazı esnasında keşfetti. Bu tek ayakkabı, mağaranın koşulları ve etrafındaki koyun gübreleri sayesinde, bulunduğunda neredeyse mükemmel bir durumdaydı. Dünyanın bilinen en eski ayakkabısı MÖ. 3500 yılına tarihlendiriliyor ve şu anda Ermenistan Tarih Müzesi’nde sergileniyor.

MÖ. 2500 YILINDAN KALMA CÜZDAN

Almanya’nın Lipzig şehrinin yakınında gerçekleşen kazılarda, arkeologlar dünyanın en eski cüzdanı olduğuna inandıkları bir cüzdan keşfettiler. Malzemesi oldukça aşınmıştı, ancak cüzdanın süslemeleri hala seçilebiliyordu; neredeyse 100’e yakın köpek dişi bir araya yerleştirilmişti. Cüzdan, MÖ. 2500 ve 2200 yılları arasına tarihlendirilen bir mezar içerisinde keşfedildi. Köpek dişleri Taş Devri boyunca da çok popüler bir süsleme öğesiydi.


Revenir en haut
vahe2009
Modérateur Général
Modérateur Général

Hors ligne

Inscrit le: 07 Nov 2009
Messages: 25 679
Point(s): 73 112
Moyenne de points: 2,85

MessagePosté le: Mer 10 Fév 2016 - 11:42
MessageSujet du message: Meşhur Arkeolog Dr. Jörg Wagner Ermeni İddlarını Çütüttüğü İdda
Répondre en citant

vahe2009 a écrit:
Arkeolog Meşhur Dr. Jörg Wagner Ermeni İddlarını Çütüttüğü İdda Edildi
3 bin 500 yıllık pantolon Hemşin'le ilgili Ermeni iddialarını çürüttü

Ermeni Diasporası'nın Rize’nin Hemşin ilçesinde yürüttüğü “Hemşinlilerin aslen Ermeni olduğu” yönündeki çalışmalar yeni bir bilimsel çalışma ile bir kez daha çürütüldü. Ünlü Alman Arkeolog Dr. Jörg Wagner’in 2014 yılının sonlarına doğru Doğu Türkistan’ın Turfan kenti yakınlarında antik bir Türk şehrinde yaptığı arkeolojik kazılarda 500’e yakın mezar bulunmuştu. Mezarlardan çıkartılan bir çok eşyanın günümüz Türkleri'nin halen yaşattığı kültür ile eşleştiği tespit edildi. Mezarlarda bulunan ve 3 bin 500 yıllık olduğu tahmin edilen pantolon ise bilim dünyası tarafından dünyanın en eski pantolonu olarak kabul edilmişti.

Yaklaşık 1 metre 4 cm uzunluğundaki dünyanın en eski pantolonunun diz kısmında bulunan şeritlerin üzerindeki damgalar, Dr. Mustafa Aksoy’un başlattığı bir çalışma ile Doğu Türkistan’dan Doğu Karadeniz’e uzanan etkileyici bir eşleşmeyi gün yüzüne çıkarttı. Aksoy, pantolonun üzerindeki damgaların Anadolu’da özellikle kilim ve çorapların üzerindeki motiflerle aynı olduğunu tespit etti. 3 bin 500 yıllık damganın Rize’nin Hemşin ilçesindeki yöresel el dokuması çorapların üzerinde de yer alması, Ermeni Diasporası'nın yıllardır Hemşin ile ilgili ortaya attığı asılsız iddiaları bir kez daha çürüttü. Aksoy’un çalışması Türk Dünyası Tarih Dergisi’nin Ekim ve Kasım sayılarında geniş yer buldu.

ERMENİ ARAŞTIRMACILAR DOĞU KARADENİZ’DE

Ermeni araştırmacılar bir çok platformda, çalışmada ve makalede Rize’nin Hemşin ilçesinde yaşayanların bin 800’lü yıllarda Osmanlı baskısı ile dinlerini değiştirmek zorunda bırakılan Ermeniler olduğunu iddia ediyor. Bu iddiaları ortaya atan ve savunan Ermeni araştırmacılar arasında başta Erivan Üniversitesi’nde kürsüsü bulunan Türkolog Lusine Sahakyan da var. Sık sık Rize’ye gelen Sahakyan, Çayeli, Hemşin, Çamlıhemşin ve Hopa ilçelerinde çalışmalarda bulunup temaslar kuruyor. Sahakyan’ın çeşitli bültenlerde Hemşin ile ilgili kaleme alınmış bir çok makalesi de bulunuyor. Sahakyan, 'akung.net' isimli Türkçe yayım yapan bir Ermeni internet sitesindeki makalesinde “18.yüzyılda zorla Müslümanlaştırılmış Hemşinli Ermeniler nesiller boyu hala Türkiye’de Rize vilayetinde, Çamlıhemşin (eski ismi; Aşağı Viçe/Vije), Hemşin (eski ismi; Hamşen), Pazar (eski ismi Atina), Fındıklı (eski ismi Viçe/Vije), Ardeşen(eski ismi Artaşen), Çayeli (eski ismi Mapavri), İkizdere (eski ismi Kura-i seba) ilçelerinde yaşamlarını sürdürmektedirler. Bu ilçelerin bazıları, tarihi Hamşen (Hemşin) bölgesini oluşturan yerlerdi. Zamanla Hemşinli Ermenilerin bir kısmı Artvin’in Hopa ve Borçka ilçelerine taşınmış. Ayrıca Erzurum, Sakarya ve Düzce vilayetlerinde bazı köyler Hemşinlilere aittir. Türkiye’nin büyüklü küçüklü pek çok kentinde Hemşinliler'e rastlamak mümkündür. Rize’de yaşayan Hemşinliler'de daha köklü bir Türkleşme yaşanmış, onlar anadilleri Ermenice'yi unutmuşlar ve Türkçe konuşmaktadırlar. Bazıları Ermeni kökenli olduklarını kabul etmekle birlikte artık Türkleştiklerini vurgulamaktadılrar. Çevrelerinde Türk soylarından geldikleri savı dolanmaktadır” ifadeleri yer alıyor.

"HEMŞİNLİLER ÖZ VE ÖZ TÜRKTÜR"

Konuyla ilgili bilgiler veren Rizeli araştırmacı ve yazar Recep Koyuncu, Hemşin bölgesinde uzun yıllardır süre gelen tarihsel araştırmaları çerçevesinde Hemşin ve çevresinde yaşayanların öz ve öz Türk olduklarını söyledi. Koyuncu “Ermeni araştırmacılar bölgede yaşayanların Osmanlı baskısı ile dinleri değiştirilmiş Ermeniler olduğunu iddia ediyor. Bu değişimin 1800’lü yıllarda başlayarak günümüze kadar geldiği iddia ediliyor. Ancak Çamlıhemşin Ülkü Köyü’nde bulunan bir koç başının 1200’lü yıllarda yapıldığı tespit edilmiştir. Koç başı heykeller bilindiği gibi Türk kültürüdür. Aynı zamanda Hemşin’de 1690 tarihli Müslüman mezar taşları bulunmaktadır. Belirlenemeyen tarihlerden kalma evlerdeki Davut Yıldızı işlemeleri de önemli bir Türk kültürüdür. Bütün bunların yanında bölgede Ermeni varlığını ispatlayacak her hangi bir bulgu yoktur. Hemşin bölgesinde Ermenice’ye rastlanılmamaktadır. Bölgede kilise kalıntısı bile yoktur. Ermeni araştırmacıların iddialarının bilimsel hiçbir tutarlılığı yoktur. Bölgemizdeki çalışmalarının bilimsel araştırma niteliği taşıdığını düşünmekte zordur. Dr. Mustafa Aksoy hocamızın Doğu Türkistan’dan Rize’ye uzanan 3 bin 500 yıllık damga çalışması da iddiaları çürüten yeni bir bilimsel delil oluşturmaktadır” dedi.

GÖKTÜRK FIRAT


http://www.iha.com.tr/haber-3-bin-500-yillik-pantolon-hemsinle-ilgili-ermeni-iddialarini-curuttu-514965/


Anita Toutikian · Art Therapist/Counselor at Beirut Art Therapy
pantalonun dizkapaklarinda ermeni nakislar var.


Revenir en haut
vahe2009
Modérateur Général
Modérateur Général

Hors ligne

Inscrit le: 07 Nov 2009
Messages: 25 679
Point(s): 73 112
Moyenne de points: 2,85

MessagePosté le: Mer 10 Fév 2016 - 11:43
MessageSujet du message: Meşhur Arkeolog Dr. Jörg Wagner Ermeni İddlarını Çütüttüğü İdda
Répondre en citant

Göktürk Fıratın Beyrut'tan gelen bu çıkışa ne yazacağı merak konusu

Revenir en haut
guest
Super Membre
Super Membre

Hors ligne

Inscrit le: 10 Avr 2011
Messages: 1 452
Point(s): 3 896
Moyenne de points: 2,68

MessagePosté le: Ven 2 Fév 2018 - 19:56
MessageSujet du message: Meşhur Arkeolog Dr. Jörg Wagner Ermeni İddlarını Çütüttüğü İdda
Répondre en citant

http://team-aow.discuforum.info/t23248-resmi-s-yleme-uygun-olarak-hareket-edersen-atalar-n-n-g-zleride-EK-K.htm?q=

Revenir en haut
Contenu Sponsorisé


MessagePosté le: Aujourd’hui à 04:49
MessageSujet du message: Meşhur Arkeolog Dr. Jörg Wagner Ermeni İddlarını Çütüttüğü İdda

Revenir en haut
Montrer les messages depuis:   
Armenian on web Index du Forum -> D'hier à nos jours - Երեկ և այսօր - Dünden bugüne -> Hamshen - Համշենի - Hemşin Toutes les heures sont au format GMT + 1 Heure
Poster un nouveau sujet   Répondre au sujet
Page 1 sur 1
Sauter vers:  

 Portail | Index | Créer un forum | Forum gratuit d’entraide | Annuaire des forums gratuits | Signaler une violation | Conditions générales d'utilisation
phpBB
Template by BMan1
Traduction par : phpBB-fr.com