Welcome Guest: S’enregistrer | Connexion
 
FAQ| Rechercher| Membres| Groupes
 
İsrael Tanap Yerine ( Bitimi 2021) Kendi Boru Hattını 2019'da Biter
 
Poster un nouveau sujet   Répondre au sujet
Armenian on web Index du Forum -> News et articles - Լուրեր, Յօդուածներ - Haber ve makaleler -> News en bref ... Օրուան կարճ լուրեր ... Güncel kısa haberler
Sujet précédent :: Sujet suivant  
Auteur Message
vahe2009
Modérateur Général
Modérateur Général

Hors ligne

Inscrit le: 07 Nov 2009
Messages: 25 627
Point(s): 72 955
Moyenne de points: 2,85

MessagePosté le: Sam 19 Déc 2015 - 11:29
MessageSujet du message: İsrael Tanap Yerine ( Bitimi 2021) Kendi Boru Hattını 2019'da Biter
Répondre en citant

İsrael Tanap Yerine ( Bitimi 2021) Kendi Boru Hattını 2019'da Biter Bizim GAZI AL Teklifi Azerileri Çılgına Çevirdi


Normalleşme olursa İsrail-Türkiye Boru Hattı 2019’a yetişebilir.srail ile Türkiye arasındaki yakınlaşmada doğalgazın önemli etkisi var. İsrail için en ekonomik yol gazını Türkiye’ye taşımak; Türkiye ise gazda kriz yaşadığı Rusya’ya alternatif oluşturmak istiyor. Bu yüzden Tel Aviv-Ankara arasındaki yakınlaşma, İsrail-Türkiye Boru Hattı görüşmelerini hızlandırabilir. 2016’da bir gaz anlaşması yapılırsa, İsrail gazı 2019’da Türkiye pazarına giriş yapabilir.

TÜRKİYE ve İsrail arasında son dönemdeki sıcak gelişmeler ve normalleşme, İsrail-Türkiye doğalgaz boru hattının da önünün açıldığı yorumlarına neden oluyor. Aslında iki ülkedeki şirketler arasındaki görüşmeler bozuk olan siyasi ilişkilere rağmen sürüyordu. Ancak belirsizlik gölgesinde sürüyordu. Türkiye ve İsrail’in İsviçre’de anlaşmaya vardığı; İsrail’in Mavi Marmara baskını için Türkiye’ye tazminat ödeyeceği ve büyükelçilerin göreve başlayacağı haberi, şüphesiz İsrail doğalgazının akıbeti açısından da oldukça önemli. Normalleşme sağlanırsa, doğalgaz anlaşması imzalanabilir. Böylece Türkiye’ye 25 yıl boyunca İsrail’den yıllık 10 milyar metreküp (bcm), yani toplamda yaklaşık 250 milyar metreküp doğalgaz gelebilir. Türkiye’nin 2014 yılındaki 49.2 bcm doğalgaz ithalatı dikkate alındığında, yıllık 10 milyar metreküp Türkiye’nin toplam gaz ithalatının yüzde 21’ine tekabül ediyor.
2019’A YETİŞİR

Konuya yakın kaynaklar, Türkiye ve İsrail arasındaki yakınlaşmanın, iki ülke arasında uzun yıllardır devam eden doğalgaz görüşmelerinde, anlaşma sürecini hızlandırabileceğini söylerken, İsrail gazının 2019 gibi Türkiye’ye gelebileceğine işaret ediyor. İsrail ile devam doğalgaz görüşmeleri hakkında bilgi sahibi bir sektör temsilcisi, şöyle konuşuyor: “İsrail’deki doğalgaz yataklarını işleten Delek ve Nobel şirketlerinin öncelikle Türkiye tarafı ile doğalgaz alım-satım sözleşmesi imzalaması gerekiyor. Bu, Türkiye’deki bir özel şirket, özel şirketler konsorsiyumu, BOTAŞ veya Türk Petrolleri gibi bir kamu şirketi veya özel-kamu ortaklığı ile olabilir. Eğer 2016’ya kadar pürüzler çözülür ve 2016’da taraflar arasında bir sözleşme imzalanırsa, Delek ve Nobel saha geliştirme projesine başlayacak. Yıllık 10 bcm gaz, günlük 30 milyon metreküp eder, bu gazın çıkarılması için ilave sondajlar yapmaları gerekecek, daha sonra sondajlardan çıkan gazlar bir platformda toplanacak. Sonuçta gaz şu anda Türkiye’ye satılabilir halde değil, denizin altında. Saha geliştirmesi için 2 yıl civarında zamana ihtiyaç var. Eğer 2016’da sözleşme imzalanır ve saha geliştirme çalışmaları başlarsa, 2019’da İsrail’den Türkiye’ye gaz akışı başlayabilir. Sahadaki platform ile Türkiye sahili arasında yaklaşık 475 kilometrelik bir boru hattı inşası gerekiyor.”RUS GAZINA ÇARE Mİ?

İSRAİL’deki toplam üretilebilir doğalgaz rezervi 1.1 trilyon metreküp civarında. Bu da Türkiye’nin geçen yıl tükettiği gazın yaklaşık 20 katına tekabül ediyor. Ancak İsrail parlamentosu, bu gazın bir bölümünün İsrail’in iç tüketimine ayrılmasını, yaklaşık 540 milyar metreküpünün de ihracatını öngören bir karar çıkardı. İsrail’den gelecek gaz, kısa dönemde bir Rus gazı kesintisine çare olabilir mi? Bu soruyu uzmanlar şöyle yanıtlıyor: “Rusya her şeyi göze alıp vanayı kapatırsa Türkiye’nin ayazda kalacağı belli. Rus gazıyla alakalı tedbirler en erken 2-3 yılda gerçekleşebilir, kısa vadede hiçbiri Rusya’ya çare değil. Ne İsrail, ne Kürt gazı, ne de Katar gazı kısa sürede Rus gazında olası bir kesintiye çare olmuyor” şeklinde konuşuyor. Reuters’a konuşan kaynaklar, “İsrail Türkiye’nin yanı sıra Ürdün, Filistin, Mısır, Güney Kıbrıs gibi diğer ülkelerle de görüşüyor; bütün pazar alternatiflerini değerlendirmek istiyor. Son dönemde Mısır’daki gaz keşfi olunca avantaj Türkiye’ye geçti. İsrail gazını ihraç etmek için Mısır’daki LNG çevirim tesislerinin artık İsrail’den gelecek kaynağa ihtiyacı kalmadı. Türkiye’ye gaz satışı ticari olarak da avantajlı konuma geldi” diyor.

Kıbrıs sorununu çözebilir

BİR başka sektör temsilcisi ise İsrail-Türkiye gaz boru hattının, Kıbrıs sorununun çözümü açısından kritik olduğunu vurgulayarak, “Türkiye, İsrail ile ilişkilerini normalleştirdiğinde yalnızca doğalgaz kaynaklarını çeşitlendirmiş olmayacak, Kıbrıs’ta çözüme de yakınlaşmış olacak. İsrail gaz rezervlerini bir milli güvenlik unsuru ve ülkelerle ittifak yapmak için koz olarak kullanıyor. Gazda Yunanistan-Güney Kıbrıs Rum Yönetimi-Mısır-İsrail dörtlü ittifakı yaptı. İsrail gaz sattığı ülkelerin kendisine güvenlik endişesi yaratmamasını istiyor ve gazını dış politika konjonktürünü kendi lehine çevirecek araç olarak kullanmak istiyor. Doğu Akdeniz’de bulunan gaz rezervleri Türkiye bu oyunda yer almadığı sürece Avrupa pazarına ulaşamıyor. Güney Kıbrıs ve İsrail gazının Avrupa’ya çıkmasının tek ekonomik yolu, Kıbrıs üzerinden Türkiye’ye boru hattı ile taşımak. Bunun içinse, hem Kıbrıs sorunun çözülmesi, hem de Türkiye-İsrail ilişkilerinin normalleşmesi gerekiyor. Gazın Türkiye’ye gelmesini Kıbrıs sorunu etkiliyor. Kıbrıs münhasır bölgesine girmeden offshore boru hattı Türkiye’ye ulaşamıyor.”

İsrail’den ne kadar gaz Türkiye’ye gelir?

SEKTÖR temsilcileri, bu sorunun yanıtını yıllık 8 ila 10 bcm olarak veriyor. Türkiye’nin bu yıl için tahmini doğalgaz tüketim rakamı yaklaşık 51 bcm, 2014 yılında ise Türkiye genelinde 48 bcm doğalgaz tüketimi gerçekleşmişti. Reuters’a bilgi veren bir kaynak, İsrail’in oluşturduğu Leviathan Konsorsiyumu ile görüşmelerin yaşanan siyasi gelişmelere rağmen hiç kesilmediğini belirterek, “Siyasi otoritelerden de kimse görüşmelerin kesilmesini istemedi. Siyasi ortam çözülünce doğalgaz alınabileceği ifade ediliyordu. Rusya ile yaşanan gerilimin yanı sıra İsrail ve Türkiye’deki seçimlerin de tamamlanması süreçte hızlı şekilde yol alınmasının önünü açtı” dedi. İsrail’den gaz alınmasıyla Turcas-Enerjisa ortaklığı, Zorlu ve Enka gibi gruplar ilgileniyor. Söz konusu şirketler, İsrail’deki şirketlerle fiyat, güzergah, ortaklık gibi konuları uzun süredir müzakere ediyor. Rusya ile yaşanan krizin İsrail ile gelinen noktada bir etkisi olup olmadığını sorduğumuz bir sektör temsilcisi, “Rusya krizinden sonra bu konuyu ilk olarak İsrail gündeme getirdi. İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu, Ankara’ya özel temsilcisini gönderdiğini açıkladı. Rusya ile uçak krizinde ‘Gaz kesilecek mi’ tartışmalarının başladığı ve Türkiye’nin Katar, Azerbaycan, Türkmenistan gibi ülkelerde alternatif arayışlarını başlattığı bu dönemde, İsrail ‘Benim de gazım var’ diye ortaya çıktı. Türkiye arz güvenliği için kaynak çeşitliliğine gitmesi gerektiğini gördü. İsrail de bunu iyi değerlendirdi. İsrail gazı için de en ekonomik çözüm Türkiye’ye çıkmak. Bu projenin artık ivme kazanmasını bekliyoruz. Diğer yandan, bugüne kadar Türkiye hep gaz almak için ülkelerin ayağına gitti. Rusya’ya, Azerbaycan’a, Nijerya’ya şimdiye kadar hep biz gittik. İlk kez birisi diyor ki ‘Bizim gazımızı alın’. İsrail’in bu gazı satmak istemesi ve yumuşama ortamı, Türkiye’nin pazarlıkta elini güçlendiriyor” diyor.

http://www.hurriyet.com.tr/normallesme-olursa-israil-turkiye-boru-hatti-2019a-yetisebilir-40029001?_sgm_campaign=scn_a0046116293a0000&_sgm_source=40029001&_sgm_action=Click-Dynamic


Revenir en haut
Publicité


MessagePosté le: Sam 19 Déc 2015 - 11:29
MessageSujet du message: Publicité

PublicitéSupprimer les publicités ?
Revenir en haut
vahe2009
Modérateur Général
Modérateur Général

Hors ligne

Inscrit le: 07 Nov 2009
Messages: 25 627
Point(s): 72 955
Moyenne de points: 2,85

MessagePosté le: Jeu 24 Déc 2015 - 23:25
MessageSujet du message: İsrael Tanap Yerine ( Bitimi 2021) Kendi Boru Hattını 2019'da Biter
Répondre en citant

"İsrail için en iyi pazar Türkiye"
Türkiye’nin, İsrail'le yaptığı ve “Henüz tam olarak anlaşma sağlanmadı” dediği anlaşmanın maddelerinden biri de doğal gaz ticaretiyle ilgili. Oslo Barış Araştırmaları Enstitüsü Kıbrıs Merkezi Direktörü Harry Tzimitras ile İsrail-Türkiye yakınlaşmasının enerji ayağını konuştuk.

Türkiye ile İsrail arasında beş yıl süren gerilim, yerini olası bir anlaşmaya bırakmak üzere. İki devlet arasındaki geleneksel stratejik bağların yanı sıra, iki ülkenin de bölgedeki daha büyük sorunlarla baş edebilmek için işbirliğine ihtiyaç duyması, böyle bir yakınlaşmanın yolunu açtı. Türkiye’nin “Henüz tam olarak anlaşma sağlanmadı” dediği anlaşmanın maddelerinden biri de doğal gaz ticaretiyle ilgili. Koç ve Bilgi üniversitelerinde de bir süre görev almış, dünyanın önde gelen Doğu Akdeniz uzmanlarından, Oslo Barış Araştırmaları Enstitüsü Kıbrıs Merkezi Direktörü Harry Tzimitras ile İsrail-Türkiye yakınlaşmasının enerji ayağını konuştuk.

Bölgede yaşanan siyasi sorunlar, pragmatizm tabanında iki ülke arasında yakınlaşmanın tetikleyicisi olabiliyor. Bir diğer tetikleyici de enerji… İsrail-Türkiye yakınlaşmasını nasıl yorumluyorsunuz?

Daha önceki gerilime konu olan meselenin önemini göz ardı etmemek kaydıyla, gerçekçiliğin üstün gelmesi gerektiğini düşünüyorum ki, görünen de bunun olduğu yönünde. Ne bu iki hükümet, ne de uluslararası kamuoyu, İsrail’le Türkiye arasındaki bu yabancılaşmanın vereceği zararı karşılayamazdı. Uluslararası ilişkilerde ne dostluk, ne de düşmanlık bâki kalıyor ve bu üzücü bölgesel sorunlar ve enerji konusu, dediğiniz gibi tetikleyici olabiliyor. Evet, Türkiye bölgede açık ara enerjiye en çok gereksinim duyan ülke ve üretici olmadığı için büyük maliyetler karşılığında enerji ithal etmek durumunda. Her sene, yaklaşık 67 milyar dolar enerjiye harcanıyor ki, bu dış ticaret bilançosu açığının neredeyse üçte birini oluşturuyor. Tabii ki mesele sadece maliyetlerle değil, strateji ve güvenlikle de ilgili… Türkiye’nin enerji konularını öne alıp enerji kaynaklarını çeşitlendirmek istemesi ve bunu yaparken de pragmatik davranması, kolayca anlaşılabilir bir durum. Bu tablodaki önemli parametreyse tabii Türkiye ile Rusya arasındaki ilişkiler. Bu ilişkilerin oldukça kapsamlı olması bir yana, iki ülke birbirine hayli bağımlı. Türkiye, Rus gazına bağımlı ki, zaten Gazprom’un en büyük ikinci müşterisi ve dört milyon Rus turist her yıl bu ülkeyi tercih ediyor. Diğer taraftan, aynı sebeplerden dolayı, Rusya da, özellikle ülkenin içinde bulunduğu olumsuz ekonomik durumu göz önünde tuttuğumuzda, finansal anlamda Türkiye’ye bağımlı; çünkü elindeki doğal gaz için en büyük pazar burası. Her ne kadar iki ülke arasındaki ilişkiler bugünlerde çok sorunlu olsa da aradaki bağımlılık o kadar önemli ki, uzun vadede bu ilişkiden vazgeçmeleri mümkün değil. Esasında bu durum, konumuz olan Türkiye-İsrail ilişkilerinde yaşananlarla da kıyaslanabilir. İki ülke ilişkileri son beş yılda çok zorlu bir patikadan geçti, ama nihayetinde ilişkiler süregiden bu bozulmaya feda edilemeyecek kadar önemliydi. Türkiye-Rusya ilişkilerinde de eninde sonunda ortak çıkarlar çerçevesinde uzlaşmaya varılacağını düşünüyorum.

Türkiye, bölgede açık ara enerjiye en çok gereksinim duyan ülke ve üretici olmadığı için büyük maliyetler karşılığında enerji ithal etmek durumunda.

Uzun vade için böyle bir çıkarım yapmak mümkün olsa da, kısa vadede Türkiye-Rusya arasındaki gerilimin ortaya çıkardığı enerji sorunu malum. Türkiye acil olarak diğer enerji üreticilerini değerlendirmeye almak zorunda kaldı. Bir yandan da böyle kriz durumları fırsat yaratabiliyor; İsrail’le varılacağı söylenen anlaşmanın maddelerinden biri de doğal gaz. Bu konuda ne söylemek istersiniz?

Türkiye, Doğu Akdeniz’deki enerji kaynaklarını değerlendirirse bunun çok olumlu yan etkileri olabilir. Enerji, bu bölgedeki ülkeler için bir işbirliği platformuna dönüşerek, ilerde başka konularda da ittifaklar kurulmasına yol açabilir. Bu konudaki herhangi bir değerlendirmenin, finansal-ticari ve siyasi-stratejik olmak üzere iki ayağı olmalı. Uygulanabilir tüm keşif ve kullanım senaryoları, hem ticari olarak mantıklı, hem de siyasi olarak makul olmalıdır. Ne yazık ki, Doğu Akdeniz doğalgazı durumunda, şimdiye kadarki tartışmalar ve öncelikler, sadece siyasi değerlendirmelere dayanıyor ve genelde ticari açıdan mantıklı değilmiş gibi görünüyor. Arz ve talebe dair uluslararası gerçekler ve tüm dünyadaki şu anki petrol ve gaz fiyatları, Doğu Akdeniz’deki doğalgaz hacmi ve bir sürü ülke içi ve bölgesel gerçeklikler düşünülürse, İsrail doğalgazı için tek olmasa da en iyi pazar Türkiye’dir; belki Türkiye üzerinden de kısmen Avrupa… Ticari açıdan mantıklı olabilecek başka bir şey pek yok. Bu, İsrail’in doğalgaz ihracatı için açık ara en iyi seçenek gibi duruyor. Aynı zamanda bu Türkiye için de çok faydalı olabilir, çünkü böylece enerji ihtiyacının bir kısmını karşılayacak ve dağıtım için bir merkez haline gelecek. Dahası, Avrupa’da enerjinin çeşitlendirilmesine katkı sağlayacak ve Rus doğalgazına daha az bağımlı olacak. Ne var ki, siyasi değerlendirme ve meseleler, bugüne kadar bu seçeneğin düşünülmesine engel olmuştu.

Türkiye ve İsrail’in yeniden yakınlaşması, Kıbrıs sorununun çözümüne ilişkin ortaya çıkan dinamiğe eklenince, bölge için nasıl bir ortam oluştu?

Değişen uluslararası ve bölgesel gerçekler, seçeneklerin ve ihtimallerin pragmatik bir gözle yeniden değerlendirilmesine zemin hazırlayabilir. İsrail’in doğalgaz ihraç etmek için bir pazara acilen ihtiyacı var. Türkiye’nin alternatif enerji tedarikçilerini garanti altında alması da bir o kadar acil. Rusya’yla ilişkiler düzelse bile çeşitlilik önemini yitirmeyecektir. Avrupa’nın da kaynaklarını çeşitlendirmesi gerekiyor. Enerji fiyatlarının önümüzdeki on yılda daha da düşmesi ya da şu anki seviyelerde kalması bekleniyor. Küresel olarak talepten çok arz var, bu da Doğu Akdeniz doğalgazının dişli rakipleri olduğu anlamına geliyor. Bölgede barış ve istikrarı tehdit eden ciddi zorluklar var. Enerji, çeşitli devletler arasında güçlü bağlar oluşturarak ve güvenlik, istikrar, huzur ve barışı sağlamlaştırarak işbirliği için bir platform sağlayabilir. Mesela, Kıbrıs meselesi çözülürse İsrail’den Türkiye’ye bir boru hattı döşeme ihtimali doğabilir ki, bu da en ucuz ve hızlı çözümdür. Böylelikle enerji, bölgedeki birkaç devlet arasında işbirliği için katalizör ve barış için aracı olabilir. Bunlar, devletlerin görmezden gelemeyeceği kadar güçlü teşvikler; ayrıca zorluklar da boş verilemeyecek kadar büyük.

Türkiye, yeni Kıbrıs’tan büyük payı almaya çalışıyor

Maraş, KıbrısMaraş, Kıbrıs

Türkiye Müteahhitler Birliği ile Kuzey Kıbrıslı müteahhitler, aralarında imzaladıkları protokolle, Kıbrıs’taki inşaat projelerinde işbirliği yapmaya hazırlanıyorlar. Ada’da çözüm ihtimali somutlaştıktan sonra, olası bir barış ortamında ortaya çıkacak inşaat projelerini değerlendirmek isteyen Türkiyeli müteahhitler, ilk adımı Kıbrıs Harekâtı’nın ardından kırk yıldır Birleşmiş Milletler’in gözetiminde terk edilmiş durumda olan, 1960’lı yılların meşhur tatil yeri ‘hayalet kent’ Maraş’ta atarak, buradaki turizm potansiyelini değerlendirmek istiyorlar.
Kuzey Kıbrıslı müteahhitler, kısa süre önce Güney Kıbrıs’taki meslektaşlarıyla gelecekteki projeler için bir işbirliği zemini aramış, bunun üzerine Türkiyeli müteahhitler hamle yapmışlardı. KKTC Maliye Bakanı Birikim Öztürk ve Çalışma Bakanı Asım Akansoy’un katıldığı törende, her iki birlik arasında ‘Mutabakat Zaptı’ imzalandı. Anlaşmanın arka planını Kuzey Kıbrıs Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı’ya seçim döneminde danışmanlık yapmış olan

Fatih Gökhan Diler

http://www.agos.com.tr


Revenir en haut
Contenu Sponsorisé


MessagePosté le: Aujourd’hui à 03:29
MessageSujet du message: İsrael Tanap Yerine ( Bitimi 2021) Kendi Boru Hattını 2019'da Biter

Revenir en haut
Montrer les messages depuis:   
Armenian on web Index du Forum -> News et articles - Լուրեր, Յօդուածներ - Haber ve makaleler -> News en bref ... Օրուան կարճ լուրեր ... Güncel kısa haberler Toutes les heures sont au format GMT + 1 Heure
Poster un nouveau sujet   Répondre au sujet
Page 1 sur 1
Sauter vers:  

 Portail | Index | Créer un forum | Forum gratuit d’entraide | Annuaire des forums gratuits | Signaler une violation | Conditions générales d'utilisation
phpBB
Template by BMan1
Traduction par : phpBB-fr.com