Welcome Guest: S’enregistrer | Connexion
 
FAQ| Rechercher| Membres| Groupes
 
Dersim’li Ermeniler’in bilinmeyen hikayesi - Vercihan Ziflioğlu
 
Poster un nouveau sujet   Répondre au sujet
Armenian on web Index du Forum -> D'hier à nos jours - Երեկ և այսօր - Dünden bugüne -> Dersim
Sujet précédent :: Sujet suivant  
Auteur Message
mafilou
Administrateur
Administrateur

Hors ligne

Inscrit le: 04 Sep 2006
Messages: 13 798
Point(s): 42 062
Moyenne de points: 3,05

MessagePosté le: Jeu 14 Jan 2016 - 13:21
MessageSujet du message: Dersim’li Ermeniler’in bilinmeyen hikayesi - Vercihan Ziflioğlu
Répondre en citant

Dersim’li Ermeniler’in bilinmeyen hikayesiAraştırmacı Kazım ve Nezahat Gündoğan çifti, yıllarca araştırdı, gizli belgelerin izini sürdü, kilometrelerce yol katetti ve Dersim katliamındaki Ermeniler’in hikayesini kitaplaştırdı. “Keşişin Torunları-Dersimli Ermeniler” kitabında pek bilinmeyen hayatları gün yüzüne çıkardı.

Vercihan Ziflioğlu
YENİ YÜZYIL GAZETESİ
2016-01-13  

DERSİM’deki Ermeni tabusu artık aralanıyor. Araştırmacı ve Belgeselci Kazım ve Nezahat Gündoğan çifti, yıllar boyu kilometrelerce yol kat edip belge ve evrakları toplayarak bugünkü adıyla Tunceli eski adıyla Dersim’de yaşanan olayları ve Ermeni tabusunu gündeme taşımaya karar verdi.
Yıllar sürdü
Yıllar süren özverili çalışmaların ardından Gündoğan çiftinin “Keşişin Torunları-Dersimli Ermeniler” kitabı Ayrıntı Yayınları’ndan bu hafta raflarda olacak. Kitabın kapağında, Kalan Müzik’in kurucusu Hasan Saltuk’un arşivinden çarpıcı bir de fotoğraf var. Gündoğan çiftine bir destek de kitap üzerine çekilmekte olan belgeselle ilgili Kültür Bakanlığı’ndan geldi. Kazım Gündoğan bakanlık tarafından yapılan bu desteğin tabunun aralanması anlamında büyük öneme sahip olduğunu söyledi. Gündoğan çiftinin bu çalışması ilk değil. 2012 yılında yayımladıkları “İki Tutam Saç-Dersim’in Kayıp Kızları” isimli çalışmalarıyla Türkiye’de Dersim tabusunun devletin gündemine gelmesini sağladı. Bu sayede dönemin Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan “Eğer devlet adına özür dilenecekse böyle bir literatür varsa ben özür dilerim” demişti. Kazım Gündoğan, yaptıkları uzun soluklu çalışmaları, yaşadıkları mücadeleyi ve kitabı Yeni Yüzyıl’a anlattı.
Erdoğan rahatlattı
Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın 2012’de Dersim tabusunu kırdığını belirten Gündoğan, bu sayede bu kitabı hazırlayabildiklerini söyledi ve ekledi: “Diğer kitabı hazırlarken tehditler aldık. Korktuk fakat korkunun ecele faydası olmadığının da bilincindeydik. Fakat Dersimli Ermeniler konusunu o dönemde aralayamadık. Oysa elde veriler vardı. 2012 yılında Erdoğan’ın yaptığı açıklamalar, devlet adına yapılan itiraflar konunun normalleşmesini sağladı. Bu sayede tanıklıklarına başvurduğumuz kişiler de rahatladı.”
Manastırdaki keşişin torunları
1938 yılında Dersim’de harekât başladığında bir bomba Seyit Rıza’nın evine, ikinci bomba da Halvori’deki Surp Garabet Vankı yani Ermeni Manastırı’na atıldı. 1938 yılında işte bu manastır önünde orada kalan Ermeniler fotoğraf çektirdi. Bu fotoğrafı Hasan Saltuk’un arşivinden bulduk. O fotoğrafı çektiren çocuklardan 10-12’si kurtuldu. İşte biz bu çocuklara ulaştık. Bunlar keşişin torunları. Bu çocuklar, Türkiye’nin geneline dağıldı ve birbirinden haberi olmadan yaşadı. Biz onları Tunceli’de buluşturduk. Biri Kürt olmuş, biri Alevi, bir Avrupa’da tekrar Hristiyanlığa geçmiş. Bu insanlar onca yıl birbirinden habersiz yaşamış, iletişim kuramamışlar. Onların ortak noktası keşişin torunları oluşu.”
‘Dersim konuşulsa Hrant ölmezdi’
AGOS Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink suikasta uğramadan kısa bir süre önce Atatürk’ün manevi kızı Sabiha Gökçen’in Ermeni kökenli olduğu iddiasıyla ilgili bir haber yapmıştı. Haber, Türkiye’de tepkiyle karşılandı. Hatta bu haberin Dink suikastının yolunu bile açtığı söylendi. Gündoğan “Eğer Dersim ve Ermeni konusu konuşulsaydı, konu tabu olmasaydı Hrant öldürülmezdi. Hrant öldürülmeyeceği gibi Tahir Elçi de öldürülmezdi” dedi.
Ayrıştırma yapıldı
“Son 35 yıldır Dersimde kimliksel ayrıştırma yapılarak konuşuluyor. Dersim Türklerin, Kürtlerin, Ermenilerin, Zazaların, Alevilerin ortak yaşam alanı. Ulusçu bakış açısı etnik kimlik ayrıştırmasına neden oluyor. Dersimli bir Türk bile bu ayrıştırmadan payını alıyor.”YENİ YÜZYIL GAZETESİ
_________________
Emeğe saygılı olun, alıntılarınızda link gösterin ...


Revenir en haut
Publicité


MessagePosté le: Jeu 14 Jan 2016 - 13:21
MessageSujet du message: Publicité

PublicitéSupprimer les publicités ?
Revenir en haut
IRA
Modérateur
Modérateur

Hors ligne

Inscrit le: 03 Nov 2013
Messages: 882
Point(s): 2 440
Moyenne de points: 2,77

MessagePosté le: Mar 28 Fév 2017 - 18:34
MessageSujet du message: ‘Vank’ın Çocukları’
Répondre en citant
1915 Ermeni soykırımında sağ kalan Dersimli Ermenilerin 1937-38 Dersim Tertelesi’nde ve sonrasında yaşadıklarını anlatan, Nezahat Gündoğan’ın yönetmen koltuğunda oturduğu ‘Vank’ın Çocukları’ belgeselinin galası yapıldı.
1915 Ermeni soykırımı ve 38 Dersim Tertelesinden hayatta kalan Dersim Ermeni hikayelerinden birini anlatan ‘Vank’ın Çocukları’ belgesel filmin galası, 9 Şubat 2017 tarihinde İstanbul Beyoğlu sinemasında yapıldı. Yoğun ilgi gösterilen filmin galasını Karin Karakaşlı sundu.
Karakaşlı, galanın açılış konuşmasında 'bazı işlerin derdi vardır. Derdi olanın meramı vardır. Biz bugün böyle bir meram için buluştuk. Takip edenlerin bildiği üzere, Nezahat ve Kazım Gündoğan, Dersim üzerinden bize koca bir Türkiye tarihini katman katman bizden gizlenmiş, yaşayanlarının elinden alınmış hayat üzerinden nasıl incelelikle aktardığını bilirler' dedi. 
‘Vank’ın Çocukları’, Munzur Akmazsa (2004)’, ‘İki Tutam Saç-Dersim’in Kayıp Kızları’ (2010) ve ‘Hay Way Zaman’ (2013) belgesel filmleriyle Dersim Katliamı tartışmalarına ilişkin farklı bir pencere açan Yönetmen Nezahat Gündoğan’ın dördüncü belgeseli. 
Dersim Halvori Surp Garabed Vank’ının (Aziz Garabed Manastırı) ve onun son keşişinin merkeze alındığı belgesel, Keşiş’in çocukları ve torunlarının cesaretli ve acı dolu tanıklıklarını aktarıyor.
1937 senesinde bombalana kadar bir ibadet mekanı olan Surp Garabed Vank, 1938 senesinde tamamen yıkıldı, son Keşiş acımazca öldürüldü. Gündoğan, hayatta kalabilen ve sürgün edilerek İstanbul, İzmir, Bolu, Konya ve Dersim’e giden bu son keşiş’in hayatta kalan çocukları, torunlarının tanıklıklarını kayıt altına alıyor. 
Artık hayatta olmayan Sultan ve Aslıhan (Kiremitçiyan) ölmeden önce çocuklarından dahi gizlemiş oldukları yaşanmışlarını belgeselde aktarıyor. Belgeselde, ülkenin farklı coğrafyalarına sürgün edilen Dersimli Ermenilerin Müslümanlaştırılması, Alevileşen çocukları ve torunlarının travmatik yaşamları, parçalanmış bellekleri, köklerini arama süreci ve Dersim’e yolculuğu anlatılıyor. 
‘Tarihsel gerçeklerin ortaya çıkması zaman alıyor’
Film galasından önce bir konuşma yapan yönetmen Gündoğan, ‘Vank’ın çocukları’ filminin gerçekleşmesinin yaklaşık dört sene sürdüğünü söyledi: ‘Ülkemizde tarihsel gerçeklerin üzeri, resmi ideoloji ve resmi tarih tarafından saklandığını, gizlendiğini, yok sayıldığını hepimiz biliyoruz. Hakikatlerin peşine düşmek, ortaya çıkarmak çok uzun zaman gerektiriyor’ dedi. Gündoğan, belgesellerinin sadece  bir film olmadığını, tarihsel hakikat mücadelesi olduğunu da belirtti.
Nezahat Gündoğanşunları söyledi: ‘Bu topraklarda Kürt olmak, Alevi olmak, kadın olmak, eşcinsel olmak, çocuk olmak, kısacası öteki olmak oldukça zor. Bunun derin acılarını bugün daha katmarli yaşıyoruz. Ama bu topraklarda Ermeni olmak daha zor sanırım. Ötekilerin de ötekileri oluyor. Bugün onlardan bazılarının hikayelerini dinledik. Umarım ki bu film daha çok yaşanmış, anlatılmamış hikayelerin anlatıcısı olur, onun önünü açar. Yine umarım ki daha büyük acıların, daha büyük zulümlerin yaşamasını bir nebze de olsa engel olur, böyle bir bilinç taşır’ dedi.
‘Vank’ın Çocukları’nın yapımcısı Kazım Gündoğan, gerçekleştirdikleri dört belgesel projesinin de Dersim üzerine olmasını; ‘Dersim’den çıkamıyoruz’ şeklinde özetlerken: ‘Geçmişte sorunları çözülmemiş toplumların ve bireylerin bugününe ve geleceğine dair bir düşünce üretemeyeceklerini’ söyledi.
Gündoğan, ‘Vank’ın Çocukları’nın yakın zamanda gösterime girmesini planladıklarını belirtti.
_________________
Tzourou Ira
Athens
Constantinople


Revenir en haut
Contenu Sponsorisé


MessagePosté le: Aujourd’hui à 09:19
MessageSujet du message: Dersim’li Ermeniler’in bilinmeyen hikayesi - Vercihan Ziflioğlu

Revenir en haut
Montrer les messages depuis:   
Armenian on web Index du Forum -> D'hier à nos jours - Երեկ և այսօր - Dünden bugüne -> Dersim Toutes les heures sont au format GMT + 1 Heure
Poster un nouveau sujet   Répondre au sujet
Page 1 sur 1
Sauter vers:  

 Index | Créer un forum | Forum gratuit d’entraide | Annuaire des forums gratuits | Signaler une violation | Conditions générales d'utilisation
phpBB
Template by BMan1
Traduction par : phpBB-fr.com