Welcome Guest: S’enregistrer | Connexion
 
FAQ| Rechercher| Membres| Groupes
 
10 Alman turisti katleden Suudi, acaba Türk İstihbarat Teşkilatının (MİT) elemanı mıydı ? Dacikler Almanlara gözdağı mı vermek istediler
 
Poster un nouveau sujet   Répondre au sujet
Armenian on web Index du Forum -> News et articles - Լուրեր, Յօդուածներ - Haber ve makaleler -> News en bref ... Օրուան կարճ լուրեր ... Güncel kısa haberler
Sujet précédent :: Sujet suivant  
Auteur Message
vahe2009
Modérateur Général
Modérateur Général

Hors ligne

Inscrit le: 07 Nov 2009
Messages: 25 683
Point(s): 73 128
Moyenne de points: 2,85

MessagePosté le: Dim 17 Jan 2016 - 12:16
MessageSujet du message: 10 Alman turisti katleden Suudi, acaba Türk İstihbarat Teşkilatının (MİT) elemanı mıydı ? Dacikler Almanlara gözdağı mı vermek istediler
Répondre en citant

Tiefe Zweifel:
10 deutsche Tourist Slaying Saudi Bürger Ich frage mich, ob die türkische Nachrichtenorganisation (MIT war) Element zu mir? .
Derin Kuşkular :
10 Alman turisti katleden Suudi, acaba Türk İstihbarat Teşkilatının (MİT) elemanı mıydı ? Dacikler Almanlara gözdağı mı vermek istediler

Canlı bomba saldırısını Suriye`den Türkiye`ye yeni giriş yapan Nabil Fadlı adlı Suudi Arabistan doğumlu teröristin gerçekleştirdiği belirlenlendi.


İstanbul Sultanahmet’te dün sabah saat 10:20′de canlı bomba saldırısı meydana geldi. Patlama sonucu, canlı bomba hariç, tamamı yabancı turist 10 kişi öldü, 11′i yabancı uyruklu 14 kişi de yaralandı. Olaydan saatler sonra teröristin kimliği de açıklandı.

Saldırıyı gerçekleştirenin 1988 Suudi Arabistan doğumlu, Suriye uyruklu Nabil Fadlı isimli erkek bir IŞİD militanı olduğu öğrenildi.

Hüsnü Mahalli: Bombacının ailesini 30 yıldır tanırımGazeteci Hüsnü Mahalli, Sultanahmet'teki kanlı saldırıyı gerçekleştiren canlı bombanın ailesini 30 yıldır tanıdığını söyleyerek, "İntihar eylemi gerçekleştirmeye müsait biriydi" dedi.Sultanahmet bombacısı Suriyeli Nabil Fadli’nin akrabası olduğunu dün akşam Halk TV’deki programında açıklayan gazeteci Hüsnü Mahalli, bombacının ailesini 30 yıldır tanıdığını, tanıdığı günden beri intihar eylemi yapmaya müsait, radikal dinci bir aile olduklarını söyledi."BOMBACININ AİLESİ RADİKAL DİNCİ BİR AİLEYDİ"

Konuya ilişkin soL'dan Ahmet Çınar'ın sorularını yanıtlayan gazeteci Hüsnü Mahalli, “Yeni Şafak yakın akrabam olduğunu yazmış. Uzak akrabadır. Aynı aşiretten olduğumuzu ben dün akşam Halk TV’deki programımda söyledim zaten. Bombacı Nabil Fadlı’nın amcasını tanırım. Babasını tanımam. Çünkü bunlar 1970’li yıllarda Suudi Arabistan’a gittiler. O zamanlardan beri radikal dinci, intihar eylemcisi olmaya müsait kişilerdi. Bunları televizyon ekranında kendim anlattım. Biz büyük bir aşiretiz. Babam da aşiret reisi. Bunları ben, orada yaşanan gerçeği anlatmak için ekranda söyledim. Bu aile, ta 30 yıl önceden acayip radikal dinci bir eğilim içinde olan bir aile. Aşirette çeşitli dallar olur. Nabil Fadlı’nın ailesi de o dallardan biridir. Biz de Cerablus kasabasında bir aşirettik” dedi.

“ÇIKIŞ NEDENLERİ ALEVİLERİ KESMEK”

Sultanahmet patlaması başta olmak üzere IŞİD’in saldırılarıyla ilgili tespitlerini de aktaran Hüsnü Mahalli şunları söyledi:

"Biz Kaide’yi 30 yıl konuştuk. Kaide’nin misyonu bitti. Usame bin Ladin’in Mayıs 2011’de Arap Baharı’yla misyonunu bitirdiler. Yeni bir şeyler gerekiyordu, yeni moda gerekiyordu. Yeni söylemler gerekiyordu. Kaide bir tarafa çekildi, Taliban bir tarafa çekildi. Onun yerine Nusra, IŞİD gibi garip garip yapıların çıkması gerekiyordu. Çıkardılar. Biz bundan sonra, dün Obama’nın dediği gibi, kuşaklar boyu bu işlerle uğraşacağız. Bunu biz yıllar önce söylüyorduk zaten. 2012’de yazdım. IŞİD bile yoktu o zaman. Ortadoğu’da kanlı dönem başlıyor dedik. Süreç belliydi yani. Kan gövdeyi götürsün, mezhep savaşı büyüsün istiyorlar. Bunların çıkış nedeni, ilk günden itibaren Alevileri kesmekti. Başbakan bile o zaman ‘Kemal Alevidir, Esad Alevidir’ diyordu ya… Hep mezhep savaşı yaptılar, binlerce fetva çıkardılar. Bunların tek varlık nedenleri Şiileri ve Alevileri öldürüp geçmek. Sonradan başka misyonlar üstlendiler, terör örgütleri böyledir… Büyüyünce kontrol dışına çıkarlar. 100 kişiyken kontrol edebilirsin ama şimdi IŞİD’in 50-60 bin adamı var. Kontrol edemezsin. Başka istihbarat örgütleri devreye giriyor.”

“ALEVİLER ÖLÜNCE ÜSKÜDAR'DA HELVA DAĞITANLAR VARDI”

IŞİD, Nusra, ÖSO gibi örgütlerin ölüm makinesi gibi çalıştığını ifade eden Mahalli, “Ruh hastası katillerin örgütü Nusra, Suriye kasabası Madaya'yı ele geçirip insanları rehin alıyor ama satılık medyaya bakarsak, Suriye ordusu suçlu... Madaya'yla bu kadar ilgilenen medya, Nusra’nın kuşatması altındaki, Türkiye sınırına yakın olan, şii ve alevilerin yaşadığı Nübbol, El Zehra, Kafreya kasabalarından hiç söz etmiyor! Bu kasabalar birkaç yıl önce kuşatıldığında öldürülen onlarca Alevi ve Şii'den söz eden yok. Bu insanlar hunharca öldürüldüğünde Fatih ve Üsküdar'da helva dağıtanlar vardı” dedi.

http://www.cumhuriyet.com.tr/haber/turkiye/464458/Husnu_Mahalli__Bombacinin_ailesini_30_yildir_tanirim.html#


Revenir en haut
Publicité


MessagePosté le: Dim 17 Jan 2016 - 12:16
MessageSujet du message: Publicité

PublicitéSupprimer les publicités ?
Revenir en haut
vahe2009
Modérateur Général
Modérateur Général

Hors ligne

Inscrit le: 07 Nov 2009
Messages: 25 683
Point(s): 73 128
Moyenne de points: 2,85

MessagePosté le: Dim 17 Jan 2016 - 12:18
MessageSujet du message: 10 Alman turisti katleden Suudi, acaba Türk İstihbarat Teşkilatının (MİT) elemanı mıydı ? Dacikler Almanlara gözdağı mı vermek istediler
Répondre en citant+18


https://www.google.com.tr/search?q=nabil+fadli+M%C4%B0T+eleman%C4%B1+%3F&ie=utf-8&oe=utf-8&gws_rd=cr&ei=KnmbVqTzCcK3sQGY5ZrQCw


Revenir en haut
vahe2009
Modérateur Général
Modérateur Général

Hors ligne

Inscrit le: 07 Nov 2009
Messages: 25 683
Point(s): 73 128
Moyenne de points: 2,85

MessagePosté le: Dim 17 Jan 2016 - 15:45
MessageSujet du message: 10 Alman turisti katleden Suudi, acaba Türk İstihbarat Teşkilatının (MİT) elemanı mıydı ? Dacikler Almanlara gözdağı mı vermek istediler
Répondre en citant
İstanbul Sultanahmet’te 10 kişinin hayatını kaybettiği saldırının ardından canlı bomba Nabil Fadli’nin kimliğinin kısa sürede açıklanması bombacının takipte olduğu şüphesine yol açtı. Çıkan haberlere ve yetkililerin açıklamasına göre, Fadli takipte değildi. “Fadli’nin sığınmacı olarak İstanbul’a geldiği”, Zeytinburnu’nda olduğu öne sürülen “Göç İdaresi Müdürlüğü’nde parmak izi alındığı için kimliğinin hızlıca tespit edildiği” basında yer buldu. Fadli’nin saldırıdan 1 hafta önce yani 5 Ocak 2016’da Türkiye’ye sığınmacı olarak giriş yaptığı belirtiliyordu.
Bu bilgi üzerinden tüm gazeteler canlı bombanın “Göç İdaresi Müdürlüğü’nde parmak izi verdiğini” yazdı. Aydınlık bu işin gerçeğini araştırdı.

GÖÇ İDARESİ VATAN CADDESİ’NDE

İlk iş olarak sığınmacıların kayıt işlemlerinin yapıldığı İstabul İl Emniyet Müdürlüğü’ne yakın mesafedeki Göç İdaresi İl Müdürlüğü’ne gittik. Canlı bomba Fadli’nin parmak izinin, iddia edildiği gibi orada alınıp alınmadığını, sığınmacılara uygulanan işlemleri sorduk. Yetkililer, oldukça şaşırtıçı bir yanıt verdi: Canlı bombanın parmak izi Göç İdaresi İl Müdürlüğü’nde alınmamıştı. Parmak izi kaydı Göç İdaresi İl Müdürlüğü’nde değil Emniyet’te yapılan bir işlemdi.

İLK KAYIT EMNİYETTE

Bunun üzerine İstanbul Zeytinburnu İlçe Emniyet Müdürlüğü Yabancı Büro Amirliği’ne gittik. Kapıdan içeri girdiğimizde bizi karşılayan polis memurları büronun faaliyet göstermediğini söylediler. Sorularımız üzerine görüştüğümüz yetkililer, Türkiye’ye gelen sığınmacıların internet üzerinden randevu aldığını, saat 17.00’den sonra Emniyet’e geldiklerini, ilk başvuruyu burada aldıklarını, başvuru yapan kişiler için kayıt açıldığını ve parmak izlerinin emniyette alındığını belirtti. Emniyet’teki kayıt ve parmak izi işlemlerinin ardından sığınmacıların diğer genel işlemlerini tamamlamak üzere Vatan Caddesi’ndeki Göç İdaresi İl Müdürlüğü’ne gönderildiği ifade edildi. Emniyet’in ardından, Göç İdaresi İl Müdürlüğü’ndeki işlemlerini de tamamlayan sığınmacılara, sağlık hizmetlerinden yararlanabilmeleri için geçici bir kart verildiği belirtildi. “Yabancılar Büro Amirliği’nin faaliyet göstermediği bu durumda sığınmacıların parmak izlerini, kayıt işlemlerini kim yapıyor?” sorumuzu yetkililer şöyle yanıtladı: “Olay yeri incelemedeki arkadaşlarımız dönüşümlü olarak o saatten sonra çalışıyor. Gelen sığınmacıların parmak izlerini onlar alıyor.”

İlk sinyali Ankara’da verdiSultanahmet Meydanı’nda düzenlenen terör saldırısının faili Nabil Fadli’nin, 19-23 Aralık’ta Ankara Ulus’taki bir otelde konakladığı belirlendi. Suriye uyruklu Fadli’nin cep telefonuna ait sinyal kayıtlarını incelemeye alan terör ve istihbarat ekipleri, telefonun ilk olarak 19 Aralık’ta AŞTİ yakınlarında sinyal verdiğini tespit etti.

OTELDEN AYRILDI ANCAK...

Teröristin Mamak Gülveren Mahallesi’nde taksiye bindiğinin belirlenmesinin ardından şoförün bilgisine başvuruldu. Şoför, ifadesinde, taksisine binen Fadli’nin Arapça konuştuğunu, bunun üzerine yardım etmesi için Arapça bilen yakınını arayarak cep telefonunu müşterisine uzattığını anlattı. Fadli, görüştüğü kişiye “Suriyelilerin kaldığı otele gitmek istediğini” söylemişti... Şoför, Fadli’yi Ulus civarındaki birkaç otele götürmüş ancak olumlu cevap alamamıştı. Çoğunlukla Suriyelilerin kaldığı aynı civardaki otel Fadli’yi kabul etmişti. Emniyet kaynaklarına göre terörist 23 Aralık’ta otelden çıkış yaptı, telefon kayıtlarına göre bir süre daha otel civarından ayrılmadı. Oteldeki güvenlik kamerası kayıtlarının ise cihazın hafızasının dolması nedeniyle sistem tarafından otomatik silindiği, dışarıdan müdahalede bulunulmadığı tespit edildi.

‘AYRI HÜCRELERE BAĞLILAR’

Emniyet, Fadli’nin Ankara’da kaldığı sürede keşifte bulunduğu Etlik’teki Caferi Camisi’nde namaz kıldığı yönündeki haberlerin doğru olmadığını bildirdi. Emniyet yetkilileri, 30 Aralık’ta Ankara’da yakalanan 2 canlı bombadan Musa Canöz’ün, istihbarat ve terör ekipleri tarafından takip edildiği süreçte söz konusu camide namaz kıldığı ve aynı dönemde diğer zanlı Adnan Yıldırım ile kentteki bazı noktalarda keşif yaptıklarının tespit edildiği bilgisini verdi. Yetkililer, yakalanan 2 canlı bomba ile hafta başında gözaltına alınan 16 IŞİD şüphelisi ve Fadli’nin, IŞİD’e ait farklı hücreler tarafından yönlendirildiğine dikkati çekerek, bu kişiler arasında herhangi bir bağ bulunduğuna dair tespitin bulunmadığını kaydetti.

Seda Akyüz

http://www.aydinlikgazete.com/turkiye/parmak-izini-emniyet-e-vermis-h81983.html


Revenir en haut
vahe2009
Modérateur Général
Modérateur Général

Hors ligne

Inscrit le: 07 Nov 2009
Messages: 25 683
Point(s): 73 128
Moyenne de points: 2,85

MessagePosté le: Dim 17 Jan 2016 - 15:51
MessageSujet du message: 10 Alman turisti katleden Suudi, acaba Türk İstihbarat Teşkilatının (MİT) elemanı mıydı ? Dacikler Almanlara gözdağı mı vermek istediler
Répondre en citantAlmanya Federal Emniyet Dairesi (BKA) Başkanı Holger Münch, Sultanhamet Meydanı’nda geçen hafta düzenlenen kanlı intihar saldırısına ilişkin açıklama yaptı.Sultanhamet Meydanı’nda geçen hafta düzenlenen kanlı intihar saldırısında ölen ve Cumartesi günü Berlin’e getirilen 10 Alman vatandaşının cenazelerinin defnedilmeden önce üzerlerinde otopsi yapılacağı belirtilirken, Almanya Federal Emniyet Dairesi (BKA) Başkanı Holger Münch, "İpuçları IŞİD’i gösteriyor" dedi.

Holger Münch, Bild am Sonntag Gazetesine yaptığı açıklamada 7 Alman’ın yaralandığı saldırının sorumluluğunun üstlenilmediğine dikkat çekerek yine de ipuçlarının IŞİD'i gösterdiğini belirtti.

Münch “Fail Suriyeli mülteci olarak Türkiye'de kayıt altına alınmış. Bu tipik bir durum değil zira ülkede birçok Suriyeli kayıtsız göçmen olarak bulunuyor” diye konuştu.

Saldırganın daha büyük bir turist kafilesi aradığını belirten Holger Münch, DWelle’nin yansıttığı açıklamalarında eldeki bilgilere göre "özel olarak Almanlardan oluşan bir kafilenin seçilmediğini" belirtti.

Federal Emniyet Dairesi Başkanı Münch, saldırganın bağlantılı olduğu başka kişilerin olup olmadığının araştırıldığını da söyledi.

Odatv.com

http://odatv.com/alman-emniyetinden-sultanahmet-aciklamasi-1701161200.html


Revenir en haut
vahe2009
Modérateur Général
Modérateur Général

Hors ligne

Inscrit le: 07 Nov 2009
Messages: 25 683
Point(s): 73 128
Moyenne de points: 2,85

MessagePosté le: Mer 27 Jan 2016 - 09:15
MessageSujet du message: 10 Alman turisti katleden Suudi, acaba Türk İstihbarat Teşkilatının (MİT) elemanı mıydı ? Dacikler Almanlara gözdağı mı vermek istediler
Répondre en citant

Sultanahmet saldırısında ölenlerin sayısı 11'e yükseldi
Saldırıda ağır yaralanan bir Alman vatandaşı tedavi gördüğü hastanede hayatını kaybetti

http://t24.com.tr/haber/sultanahmet-saldirisinda-olenlerin-sayisi-11e-yukseldi,325751


Revenir en haut
vahe2009
Modérateur Général
Modérateur Général

Hors ligne

Inscrit le: 07 Nov 2009
Messages: 25 683
Point(s): 73 128
Moyenne de points: 2,85

MessagePosté le: Mer 24 Fév 2016 - 15:37
MessageSujet du message: 10 Alman turisti katleden Suudi, acaba Türk İstihbarat Teşkilatının (MİT) elemanı mıydı ? Dacikler Almanlara gözdağı mı vermek istediler
Répondre en citant

İstanbul, Sultanahmet'te 12 Ocak'ta IŞİD’in düzenlediği canlı bomba saldırısında yaralanan ve tedavisi devam eden bir Alman’ın hayatını kaybetmesiyle, ölenlerin sayısı 12’ye çıktı.

Alman haber ajansı dpa’nın aktardığı bilgiye göre, Bavyera İçişleri Bakanlığı, patlamada yaralanan 52 yaşındaki bir kadının Offenbach'ta tedavi gördüğü hastanede hayatını kaybettiğini duyurdu.http://tr.sputniknews.com/turkiye/20160224/1021083821/sultanahmet-saldiri-olu-sayi.html


Revenir en haut
Contenu Sponsorisé


MessagePosté le: Aujourd’hui à 08:51
MessageSujet du message: 10 Alman turisti katleden Suudi, acaba Türk İstihbarat Teşkilatının (MİT) elemanı mıydı ? Dacikler Almanlara gözdağı mı vermek istediler

Revenir en haut
Montrer les messages depuis:   
Armenian on web Index du Forum -> News et articles - Լուրեր, Յօդուածներ - Haber ve makaleler -> News en bref ... Օրուան կարճ լուրեր ... Güncel kısa haberler Toutes les heures sont au format GMT + 1 Heure
Poster un nouveau sujet   Répondre au sujet
Page 1 sur 1
Sauter vers:  

 Portail | Index | Créer un forum | Forum gratuit d’entraide | Annuaire des forums gratuits | Signaler une violation | Conditions générales d'utilisation
phpBB
Template by BMan1
Traduction par : phpBB-fr.com