Welcome Guest: S’enregistrer | Connexion
 
FAQ| Rechercher| Membres| Groupes
 
Daciklerin Yeni Rüyası Her Gün Küfrettikleri İran Şialarına Nasıl MAL
 
Poster un nouveau sujet   Répondre au sujet
Armenian on web Index du Forum -> News et articles - Լուրեր, Յօդուածներ - Haber ve makaleler -> News en bref ... Օրուան կարճ լուրեր ... Güncel kısa haberler
Sujet précédent :: Sujet suivant  
Auteur Message
vahe2009
Modérateur Général
Modérateur Général

Hors ligne

Inscrit le: 07 Nov 2009
Messages: 25 627
Point(s): 72 955
Moyenne de points: 2,85

MessagePosté le: Mar 19 Jan 2016 - 12:12
MessageSujet du message: Daciklerin Yeni Rüyası Her Gün Küfrettikleri İran Şialarına Nasıl MAL
Répondre en citant

Daciklerin Yeni Rüyası Her Gün Küfrettikleri İran Şisalarına Nasıl MAL KAKALARIZ i Onları Nasıl Soyarız...


Mücevherde İran'la "altın" fırsat

İstanbul Maden ve Metaller İhracatçı Birlikleri (İMMİB) Mücevher İhracatçıları Birliği Başkanı Ayhan Güner, İran'ın, Türkiye mücevher sektörü için en önemli pazar olduğunu, hem külçe altın hem de ürün olarak en yüksek altın alımını yaptığını belirterek, "Daha katma değeri yüksek ürünlerin de ihracatının yapılabilmesiyle mevcut ihracat rakamının yüzde 20 civarında yükseleceği öngörülebilir" dedi.


Güner, AA muhabirine yaptığı açıklamada, 2014 ihracat rakamlarına göre Türkiye'den İran’a en çok ihracatı 932 milyon dolarla mücevher sektörünün gerçekleştirdiğini, geçen yıl sonunda ise 881 milyon dolarla sektörünün söz konusu ülkeye ihracatta yine ilk sırada yer aldığını kaydetti.

İran ile ilgili bir değişimde olumlu veya olumsuz en çok mücevher sektörünün etkileneceğini belirten Güner, bu nedenle ambargo sonrası İran’a yönelik bir risk analizi yapılacaksa bunun en önemli belirleyicisinin mücevher sektörü olması gerektiğine işaret etti. Güner, "İran ile nükleer müzakereler başlangıç noktasındayken ve bölgesel politik krizler henüz yaşanmamışken 2012'de şöyle bir değerlendirmede bulunmuştum: İran’a yatırım yapacak firmalarımızın risk faktörünü de göz ardı etmemeleri gerekiyor. Zira bugün ABD ve AB ile ilişkilerini geliştirerek bu gelişmeye neden olan İran’ın bu konudaki kararlılığını ve istikrarı ne kadar sürdürebileceğini de hesaba katmak gerekiyor" diye konuştu.

Suriye konusunda Türkiye ile İran'ın fikir ayrılığı ile jeopolitik risklerin ekonomi üzerinde etkili olabileceğini ifade eden Güner, ambargoların kalkmasının, enerji, finans, altyapı ve inşaat sektörlerini hareketlendirme potansiyeli taşıdığını söyledi. Türk yatırımcıların hızlı davranarak bu potansiyeli fırsata çevirebileceklerini anlatan Güner, altın takı üretim kapasitesiyle İran'ın ciddi bir rakip haline gelebileceğini belirtti.

Güner, "Dünyanın en büyük 3. mücevher sektörü olarak sahip olduğumuz üretim kapasitesi, başta montür (çeşitli takılarda taşın yerleştirildiği çerçeve) olmak üzere güçlü sanayi ve elbette kültürel ve coğrafi yakınlık nedeniyle sektörümüz bu gelişmeden olumlu etkilenebilir. İran’a yaptırımlar hemen sıfırlanmayacak özellikle finans akışında zorluklar devam edecektir. Halkbank, İran ile ödemelerde aracı olursa ve bir şekilde finans akışı sağlanırsa sadece mücevher değil bütün sektörlerin İran'a ihracatı bu geçiş döneminde ikiye katlanacaktır" değerlendirmesinde bulundu.

"Kültürler benzer, takılar yüksek beğeni toplar"

Ayhan Güner, Türkiye’nin altın rafinerilerinin dünya çapında başarılı operasyonlara imza attığını, ayrıca İran kuyumculuk sektörünün ihtiyaç duyduğu uluslararası geçerlilikte külçe altını Türkiye'den temin edebileceğini belirterek, altın takı tüketimi bakımından iki ülke kültürlerinin birbirine çok yakın olduğunu, bu nedenle Türkiye'deki kuyumcuların ürettiği altın takıların İran’da daha yüksek beğeni toplayacağını söyledi. Güner, şunları kaydetti:

"Bir sorun yaşanmadığı takdirde İran, Türkiye mücevher sektörü için en önemli pazardır. İran, Türkiye’den hem külçe altın hem de ürün olarak en yüksek altın alımını yapan ülke. Ancak İran pazarına daha iyi vakıf olmak, o pazara özel üretim gerçekleştirmek gibi pek çok mesafenin aşılması gerekiyor. Daha katma değeri yüksek ürünlerin de ihracatının yapılabilmesiyle beraber mevcut ihracat rakamının yüzde 20 civarında yükseleceği öngörülebilir. Ancak tabii ki bunda pek çok etkenin devrede olacağını anımsatmaya gerek yok, en önemlisi altın fiyatları ve bölgesel istikrar. Yoksa Türk mücevher sektörü İran pazarı tarafından çok beğenilecek ve talep edilecektir."

http://www.milliyet.com.tr/mucevherde-iran-la-altin-firsat/ekonomi/detay/2181115/default.htm


Revenir en haut
Publicité


MessagePosté le: Mar 19 Jan 2016 - 12:12
MessageSujet du message: Publicité

PublicitéSupprimer les publicités ?
Revenir en haut
vahe2009
Modérateur Général
Modérateur Général

Hors ligne

Inscrit le: 07 Nov 2009
Messages: 25 627
Point(s): 72 955
Moyenne de points: 2,85

MessagePosté le: Mer 20 Jan 2016 - 09:40
MessageSujet du message: Daciklerin Yeni Rüyası Her Gün Küfrettikleri İran Şialarına Nasıl MAL
Répondre en citant

İran'dan Türkiye'ye 300 milyar dolarlık çağrıİran'ın Ankara Büyükelçisi Ali Reza Bikdeli, 300 milyar dolarlık enerji yatırımları için Türklere çağrıda bulundu.

İran'ın Ankara Büyükelçisi Ali Reza Bikdeli, yaptırımların kaldırılmasının İran ekonomisine olası etkileri ve bunun Türkiye-İran ekonomik ve ticari ilişkilerine yansımasını Hürriyet'e değerlendirdi. Bikdeli, İran yönetiminin toplam tutarı 300 milyar doları bulan petrol ve doğalgaz yatırımlarına Türk firmalarının katılabileceğini belirtirken, siyasi ilişkilerin korunmasına gösterilecek özenin ekonomik ilişkilere de olumlu yansıyabileceği mesajını verdi. Büyükelçiye sorduğumuz sorular ve yanıtları şöyle: İran'ın blokaj kalktıktan sonra kasasına aktaracağı nakit para ne kadar acaba? - Bu 100 milyar dolardan da fazladır. İran hükümetinin planı çerçevesinde ilk aşamada 30 milyar doları nakledilecektir. Eylem planı uygulanmadan önce bu paranın bir miktarını aktarmıştık. Şimdi bu devam edecek ve gelecek para 100 milyar dolardan da fazladır.
İran'ın ilk aşamada hangi alanlara öncelik vermesini bekliyorsunuz? - Bizim öngörümüz enerji, ulaştırma ve üretim alanlarına öncelik verileceğidir. Dolayısıyla bu alanlarda yabancı sermaye çekmeye dönük planlama yaptık. Teknoloji aktarımı ve sanayinin güncellenmesi ile İran ürünlerinin ihracatı için yeni pazarların bulunması planlar dahilinde.

4 BİNİ AŞKIN ŞİRKET

İran, yeni dönemde yatırım yapmak isteyecek Türk işadamlarına nasıl bir mesaj vermek ister? - Biz Türkiye ile yaptırımlar döneminde ilişkilerimizi geliştirmeyi başardık. Bu dönemde geliştirdiğimiz ilişkilerden elde ettiğimiz kazanımlar bu yeni dönemde kullanılacaktır. Biz geniş bir ekonomik işbirliği için altyapıyı hazırladık. Devletler olarak yüksek iş konseyleri düzenledik, çeşitli komiteler kurduk. Özel sektörde ise 4 bini aşkın birbiriyle çalışma tecrübesine sahip şirketler mevcut. Tabii yeni dönemde en önemli özellik rekabet konusu olacaktır. İki hükümet arasında mevcut iyi ilişkiler bu işbirliğinin gelişmesine yardımcı olacaktır ve dikkatli şekilde bunu korumamız lazım. İran halkı Türk ekonomisine ve halkına saygıyla yaklaşıyor. Bu bakışı korumaya çalışmalıyız. İran ekonomisin yeni oluşan gerçekliklerine de dikkat etmemiz lazım. Bundan sonra artık geleneksel ticaret yolları kullanılamaz. Piyasaların ve ticaretin karşılıklı gelişmesine her iki ülkenin de izin vermesi gerekiyor. Bizim yaptırımlardan aldığımız ders, komşularımızla yapacağımız işbirliğidir. Komşuları ile güçlü bağları olmayan ülkeler, düşmanlarının yaptırımları ve tehditleri nedeniyle sıkıntı yaşayabilirler.

ASIL FIRSAT ENERJİDE

Enerji konusunda nasıl bir işbirliği gelişebilir? -İran 6'ncı 5 yıllık Kalkınma Planı çerçevesinde enerjiyle ilgili planlarını uygulayacaktır. Enerji konusu hali hazırda İran ekonomisinin en önemli kısmı olacaktır. İran ve Türkiye arasında enerji işbirliği çok çeşitlidir ve gelişmiştir. Ki petrol ve doğalgaz ticareti onlardan sadece bir tanesidir. Petrol ve doğalgaz hatları ve rafineri kurulmasını geçmişte konuştuk. Ayrıca doğalgazın Türkmenistan'dan Türkiye ve İran'dan Avrupa'ya aktarılması da konuştuğumuz konulardandı. Geçmişte üzerinden müzakereler yaptığımız ve güzel sonuçlar alınan konulardan biri de elektrik ve yenilebilir enerjiydi. Türk firmaların doğalgaz ve petrol alanlarında potansiyelleri çerçevesinde katılabilecekleri 300 milyar dolar tutarında projeler mevcuttur. Petrol ve doğalgaz alanında işbirliği sırf ticaret değildir. Belki de iki ülke arasında çok güçlü ekonomik ilişkiler için de garantidir. Avrupa Birliği ülkeleri nasıl kendi aralarında işbirliğini güçlendirmeye çalışıyorsa aynı şeyi Türkiye ve İran da yapmalıdır.

TAV ve TURKCELL TEKRARLANMAZ

İran'a geçmişte yatırım yapan Turkcell ve TAV gibi şirketler geçmişte sıkıntı yaşamıştı. Yatırım yapmak isteyen şirketlere ne gibi güvenceler verebilirsiniz? Yeni dönemin hedefleri arasında yabancı yatırımcı cezbetmek var. Turkcell ve TAV gibi firmaların İran'da karşı karşıya kaldığı sıkıntılar, ki çok eskide kaldı. Sonrasında İran'da yatırım yapıp da çok başarıya ulaşan firmalar da gördük. İran'da yatırım yapan firmalar bundan memnundur ve yatırımlarını birkaç kat artırdılar. Yeni dönemde -ki gelecek aydan itibaren başlayacak- yabancı yatırımcılara verilecek garantiler geçmişten çok daha sağlam olacaktır.

TÜSİAD ÇOK UZAK KALDI

TÜSİAD'ın yakında bir ziyareti olacak mı? - Evet, bir takım yazışmalar yaptık bu ziyaretle ilgili. Tabii bugünlerde pek çok ziyaret yapılıyor İran'a ama TÜSİAD'ın yapacağı ziyaretin kendi çapında önemlidir. TÜSİAD önemli bir ekonomik kuruluştur ama İran'dan uzak kaldı. Biz umuyoruz ki TÜSİAD'ın yapacağı ziyaret Türkiye-İran ekonomik ilişkilerine de katkı verir. (Hürriyet)

http://www.gazetevatan.com/iran-dan-turkiye-ye-300-milyar-dolarlik-cagri-906777-ekonomi/


Revenir en haut
Contenu Sponsorisé


MessagePosté le: Aujourd’hui à 21:08
MessageSujet du message: Daciklerin Yeni Rüyası Her Gün Küfrettikleri İran Şialarına Nasıl MAL

Revenir en haut
Montrer les messages depuis:   
Armenian on web Index du Forum -> News et articles - Լուրեր, Յօդուածներ - Haber ve makaleler -> News en bref ... Օրուան կարճ լուրեր ... Güncel kısa haberler Toutes les heures sont au format GMT + 1 Heure
Poster un nouveau sujet   Répondre au sujet
Page 1 sur 1
Sauter vers:  

 Portail | Index | Créer un forum | Forum gratuit d’entraide | Annuaire des forums gratuits | Signaler une violation | Conditions générales d'utilisation
phpBB
Template by BMan1
Traduction par : phpBB-fr.com