Welcome Guest: S’enregistrer | Connexion
 
FAQ| Rechercher| Membres| Groupes
 
İsrail jetleri Türk hava sahasını kullanıp Suriye'yi vurduğunda AKP'li
 
Poster un nouveau sujet   Répondre au sujet
Armenian on web Index du Forum -> News et articles - Լուրեր, Յօդուածներ - Haber ve makaleler -> News en bref ... Օրուան կարճ լուրեր ... Güncel kısa haberler
Sujet précédent :: Sujet suivant  
Auteur Message
vahe2009
Modérateur Général
Modérateur Général

Hors ligne

Inscrit le: 07 Nov 2009
Messages: 25 627
Point(s): 72 955
Moyenne de points: 2,85

MessagePosté le: Dim 31 Jan 2016 - 09:20
MessageSujet du message: İsrail jetleri Türk hava sahasını kullanıp Suriye'yi vurduğunda AKP'li
Répondre en citant

İsrail jetleri Türk hava sahasını kullanıp Suriye'yi vurduğunda AKP'li Cengaverler NEDEN suskundu...

Sen Böyle Yaparsan Rusya Ne Yapmaz ?Rusya'ya ait Su-24 uçağının Türkiye tarafından Lazkiye'de düşürülmesinin ardından AKP yandaşlarının başlattığı ve CHP ile MHP'nin katıldığı "sınır namustur" korosunun unuttuğu bazı tarihi gerçekler var.

Bunlardan bir tanesi, Erdoğan'ın "van minüt" şovuyla ve Mavi Marmara Katliamı ile Türkiye'nin arasının bozulduğu İsrail'le ilgili.

6 Eylül 2007 tarihinde, İsrail, adına "Meyva Bahçesi Operasyonu" verdiği bir gece yarısı operasyonu ile Suriye'nin Deyrezzor kentini vurdu.

ABD ve İsrail devletleri, konu hakkında aylarca süren bir medya sansürü uyguladı. İddiaya göre, İsrail jetleri, askeri amaçlar için kullanılan El Kibar isimli bir nükleer tesisi vurmuştu.

Operasyonda 8 uçak görev almış, bunlardan en az dördü Suriye hava sahasına girmişti. Bazı kaynaklar, saldırıdan bir gün önce İsrail komandolarının bölgeye giderek hedef için araştırma yaptığını iddia etmişti.

Ancak daha önemlisi, İsrail jetlerinin saldırı için Türkiye hava sahasını kullandığı iddiasıydı. Bu iddia doğrulandı; çünkü aynı yılın 23 Ekim günü, Londra'da Erdoğan'la bir araya gelen İsrail lideri Ehud Olmert, saldırıyı neden yaptıklarını anlattı ve sınır ihlalinin "bilinçli" olmadığını söyledi.

Türkiye ise, olay yaşandıktan sonra, "kendi topraklarında İsrail'e ait yakıt tankları bulduğu" için İsrail'i protesto etti.

Ancak Olmert, AKP hükümetinden "özür" dilediğini söyledi ve Erdoğan'la buluşmasında Beşar Esad'a "İsrail'le gizli görüşmelere devam" mesajını iletmesini istedi.

Erdoğan ve AKP, Suriye ile İsrail arasında 2010 yılının sonuna kadar "arabuluculuk" yaptı. O dönemler, Erdoğan'ın "kardeşim Esad" sözlerini, ABD ve İsrail'in ajandası doğrultusunda sarf ettiği sıklıkla gündeme gelmişti. İsrail'in Suriye'yi vurması ve sonrasında devam eden ilişkiler, Suriye'yi "yumuşatmak" için ABD'nin kendisine verdiği rolü oynayan Erdoğan'ın gerçekten de bu doğrultuda hareket ettiğini kanıtlar nitelikte.

Zaten "Arap baharı" Suriye'de de patlak verince, Suriye hükümeti durumu anlayarak İsrail masasından kalktı ve AKP'ye cephe aldı. Pazarlığın içeriği ise, Suriye'nin İran-Hizbullah-Hamas ekseninden çıkması karşılığında, İsrail'in işgal ve ilhak ettiği Golan Tepeleri'nin Suriye'ye iadesiydi...

İsrail'in Türk hava sahasını işgali Wikileaks belgelerine de yansımıştı. Dönemin 1. Ordu Komutanı Ergin Saygun, ABD'lilere İsrail'i şikayet etmekle yetinmişti. Oysa operasyon, ABD'nin onayıyla yapılmıştı.

http://haber.sol.org.tr/dunya/israil-jetleri-turk-hava-sahasini-kullanip-suriyeyi-vurdugunda-akpliler-suskundu-137395


Revenir en haut
Publicité


MessagePosté le: Dim 31 Jan 2016 - 09:20
MessageSujet du message: Publicité

PublicitéSupprimer les publicités ?
Revenir en haut
vahe2009
Modérateur Général
Modérateur Général

Hors ligne

Inscrit le: 07 Nov 2009
Messages: 25 627
Point(s): 72 955
Moyenne de points: 2,85

MessagePosté le: Dim 31 Jan 2016 - 09:21
MessageSujet du message: İsrail jetleri Türk hava sahasını kullanıp Suriye'yi vurduğunda AKP'li
Répondre en citant

İSRAİL TÜRKİYE ÜZERİNDEN SURİYE'Yİ NASIL VURDUÇok değil 9 yıl önce İsrail uçakları Türk hava sahasını kullanarak Suriye’yi vurmuştu. O dönem kimse “egemenlik ihlali”nden bahsetmemişti.Rusya’yla yaşanan uçak krizi gündemdeki yerini koruyor. Rus uçağı Türk hava sahasına girince vurulmalı mıydı vurulmamalı mıydı? Bu soruya taraflar farklı yanıt veriyorlar. Türkiye’yi yönetenler Türkiye’nin egemenlik meselesini anlatıyorlar. Oysa unutulan bir şey var. Çok değil 9 yıl önce İsrail uçakları Türk hava sahasını kullanarak Suriye’yi vurmuştu. O dönem kimse“egemenlik ihlali”nden bahsetmemişti.

2007 yılında gerçekleşen olay bugünlerde İsrail basınında Suriye krizinin de etkisiyle yeniden haber oldu. Operasyonun ayrıntıları, dudak uçuklatan detaylar, ardından yaşanan suikast İsrail basınında birer “başarı öyküsü”olarak yer alıyor. İsrail savaş uçaklarının Türkiye sınırını kullanarak Suriye’de bulunan nükleer reaktörü vurduğu Operation Orchard – Meyve Bahçesi Operasyonu- adı verilen saldırının ayrıntılarını Odatv okuru için toparladık.

2007 yılında Suriye topraklarına gizli bir görev için giren İsrail özel birlikleri, Deyre-Zor’da nükleer reaktör bulunduğundan şüphelendikleri alana mümkün olduğunca sokularak su ve toprak örnekleri toplarlar. Ele geçirilen örnekler Tel Aviv’de bulunan laboratuvarda analiz edilir. Toplanan örneklerde nükleer atık izleri tespit edilse de reaktörün henüz tam kapasitede çalışmadığı yapılan testler ile elde edilen sonuçlarda gözlenmektedir.

GÖREV 69. FİLOYA VERİLMİŞTİ

Yetkililer acilen gizli bir toplantı düzenleyerek reaktörün bulunduğu bölgeye dair toplanan uydu görüntülerini inceleme altına alırlar.İhtimaller değerlendirildikten sonra reaktörün bulunduğu alan ve binalar tespit edilir. Suriye reaktör hakkında Uluslar Arası Atom Enerjisi Kurumu’na herhangi bir bilgi vermemiş, çalışmaları gizlice sürdürmektedir.

Bazı kaynaklara göre Esad’ın Kuzey Kore ile yakın ilişkiler geliştirmeye başlaması, her iki ülkeyi batılı güçlerin gözünde makul hedefler haline getirdi. Kuzey Kore’yi koruyan Çin ve Rusya gibi güçlü unsurlar bulunsa da, Suriye’nin daha kolay bir hedef olacağı düşünülür.

İsrail bu görevi özel bir hava birliği olan 69. Filo’ya verir. 69 “Hammers”Squadron, F-15l Thunder uçaklarını kullanan İsrail’in en iyi eğitilmiş birliği olarak bilinmektedir. Aynı birlik 25 yıl önce 7 Haziran 1981’de benzer bir görev gerçekleştirerek Saddam Hüseyin’in Irak’ta bulunan nükler tesislerini vurmuştu.

SURİYE HAVA SAVUNMA SİSTEMİ NEDEN GÜÇLÜ

Çeyrek asır sonra gerçekleştirecekleri operasyon ise daha zorlu geçecektir. Suriye’nin hava savunma sistemi bölgedeki hemen hiç bir ülkede eşi benzeri bulunmayan nitelikte donanıma sahiptir. Normal şartlar altında ABD’den satın alınan bir sistem ABD tarafından engellenebilse de, Suriye akıllı davranarak hava savunma sistemleri Rusya’dan temin ederek bu riski ortadan kaldırmayı başarmıştı. İsrail uçaklarının bu sistemi aldatması gerekmektedir. Bugün Suriye’nin düşmanlarının etkili bir hava saldırısı gerçekleştirememe sebepleri aynı savunma sistemidir.

İsrail de bu konuda boş değildir. ABD’den sağladıkları uçakları çok sayıda hava savunma sistemini aldatacak şekilde tasarlanmıştır. Sahip oldukları sistemlere güvenen hava kuvvetleri Suriye içlerine kadar kendilerini belli etmeden ilerleyebileceklerini düşünmektedir. Aynı zamanda yapılan çalışmalar sonucunda Suriye’nin batısında bulunan Tartus limanına yanaşan bir gemiden reaktör için gereken önemli ekipmanın ülkeye sokulduğu tespit edilmiştir. İstihbaratı değerlendiren dönemin İsrail başbakanı Ehud Olmert operasyonun acilen başlaması için düğmeye basar.

UÇAKLAR TÜRKİYE ÜZERİNDEN VURDU

Operasyon o denli gizlidir ki, havalanan 10 savaş uçağının pilotu ne görev hakkında bilgiye sahiptirler ne de nereye gideceklerini bilmemektedirler. Gereken bilgiler havalandıktan sonra kendilerine verilir. Uçaklar Akdeniz üzerinden Türkiye yönünde ilerleyerek, Türk hava sahasına girerler. İskenderun üzerinden ilerleyen uçaklar Türkiye-Suriye sınırı boyunca hareket ederek Karkamış-Konak arası bir noktadan Suriye’ye girerler. O günlerde henüz ‘One minute’ ve Mavi Marmara vakaları yaşanmamış, Türkiye ve İsrail arasındaki ilişkiler rayında ilerlemektedir.

RAPOR SURİYE’DEYKEN GÖNDERİLDİ

Suriye hava sahasına giren uçaklar görünmez niteliklerini korumaktadırlar. Radarın başındaki operatör rapor edeceği tek bir veri ile karşılaşmaz. Pilotlara bombalayacakları binaların koordinatları işte tam bu noktada gönderilir.

Operasyon hakkında konuşan eski bir İsrail pilotu, uçakların görünmez olma niteliğine rağmen bu tip bir görevde, hele ki Suriye’nin hava savunma sistemlerinin gücü düşünüldüğünde gergin olmamalarının imkansızlığından söz ediyor. Bilhassa hedefleri vurma anında pilotların bütünüyle vuracakları noktaya odaklanmak zorunda kalışlarının kendilerini savunmak konusunda bir açık yarattığını anlatıyor.

10 UÇAKTAN BİRİ VURULDU

Hedeflerine ulaşan uçaklar nükleer reaktörü ve çevresindeki binaları vurmaya başladıklarında, Suriye hava savunma sistemleri acilen devreye girer ve 10 uçaktan sadece bir tanesi vurularak düşürülür. Görev başarı ile tamamlandı kabul edilir, en tehlikeli kısmı sona ermiştir. Uçaklar geri dönüş yoluna koyulduklarında başbakan Olmert, ABD başkanı Bush’u arayarak operasyonun başarıya ulaştığınıbildirir. İkili birbirlerini tebrik ederler.

SURİYE NASIL GİZLEDİ

Akıllardaki soru, Suriye bu noktaya gelene kadar nükleer reaktörü ne şekilde gizli tutmayı başarmıştır? Konu hakkında fikirlerini paylaşan yetkililer, Suriye’nin akıllıca davranarak elektronik iletişim kullanmadığını, reaktör ile ilgili tüm çalışmaları ve görüşmeleri kağıt üzerinde gerçekleştirdikleri yazışmalar ile hayata geçirdiklerini, bu sayede uzun süre gizliliğin korunmasının başarıldığını söylüyorlar.

Nükleer silah üretme çalışmaların başında bulunan kişinin Suriye’nin ikinci en güçlü insanı ve Esad’ın gölgesi olarak bilinen, General Muhammed Süleyman olduğu bilgisi ele geçirilir. Esad’ın sağ kolu olan Süleyman da bu operasyondan sonra olağan hedef haline geliyor.İsrail için bu iş henüz sona ermemiştir, zira reaktör vurulsa da beş yıl içerisinde yenisi kurularak işler hale getirilmesi mümkündür.

MUHAMMED SÜLEYMAN SUİKASTİ

Muhammed Süleyman’ın çok iyi korunuyor olması ve genelde Suriye’nin en güvenli yeri sayılan Şam’da ikamet etmesi kendisini zorlu bir hedef haline getirmektedir. Fakat en zor hedefin dahi savunmasının kırıldığı bir nokta bulunmaktadır. 2008 yazında Süleyman’ın bir süre için Tartus/Avila’da bulunan ikinci evinde kalacağı istihbaratı alınır.

Generalin tatil yaptığı esnada öldürülmesi görevi Mossad bünyesinde görevli ‘Kid’ adlı özel bir birliğe verilir. En iyi şekilde yetiştirilmişekip, çok iyi korunan Süleyman’ın villasına ne şekilde girebileceklerini araştırırken, gerektiği takdirde generali öldürmek için tüm kasabayıyok etmeyi göze alırlar. Bu esnada Süleyman’ın en savunmasız anının denizi izlemek üzere villasının balkonuna çıktığı an olduğu tespit edilir. Özel kuvvetler, bir bot ile denizden yaklaşarak balkona çıkan Süleyman’ı keskin nişancılar ile vurmayı planlasalar da bu oldukça riskli bir girişim olacaktır.

2 Ağustos 2008, Muhammed Süleyman hafta sonunu geçirmek için sakin taşra kasabasına doğru yola çıkar. Aynı zamanda Tartus limanından demir alan ufak ancak lüks bir yat da bölgeye doğru ilerlemektedir. Kid adı verilen özel birlik keskin nişancı dalgıçlarını da yatla birlikte bölgeye gönderir. Süleyman villasında dostları için bir davet vermektedir. Çok sayıda misafiri ile vakit geçirmek üzere genişbalkona çıktığında dalgıçlar su yüzeyinde hedeflerinin ortaya çıkmasını beklemektedirler.

İki keskin nişancı tam Süleyman’ı vuracakları anda general bir sandalyeye oturur. Önünde bulunan insanlar hedefi örtmektedirler. İki dalgıç yerlerini değiştirmek zorunda kalırlar. İki keskin nişancı aynı anda ateş ederler. Verdiği akşam yemeği daveti esnasında kurşunlardan birisi boynuna, diğeri kafasına isabet eden Süleyman için güneş bir daha asla doğmayacaktır.

Esad ve Olmert aynı sene bir araya gelerek bir toplantı yapacaklardır. İsrail o günlerde henüz gerçekleştirdiği operasyon hakkında dışarıya bilgi sızdırmamıştır. Daha sonra benzer toplantılar Türkiye hükümeti ile de gerçekleşecektir. Bu görüşmeler başarısızlık ile sonuçlanınca Suriye vurulması elzem olan bir hedef olarak görülmeye başlanmıştır.

Kaynak: kudusgunu

http://www.kanal42haber.com/israil_turkiye_uzerinden_suriyeyi_nasil_vurdu_haber3630.html


Revenir en haut
vahe2009
Modérateur Général
Modérateur Général

Hors ligne

Inscrit le: 07 Nov 2009
Messages: 25 627
Point(s): 72 955
Moyenne de points: 2,85

MessagePosté le: Dim 31 Jan 2016 - 18:02
MessageSujet du message: İsrail jetleri Türk hava sahasını kullanıp Suriye'yi vurduğunda AKP'li
Répondre en citanthttp://www.rotahaber.com/siyaset/basbakan-davutoglu-rusya-yi-bir-kez-daha-uyariyorum-h582107.html

dünya bu cesur yüreğe hayran .. Rusyaya posta koyarken İsrael için neden susu pus oldular merak konusu


Revenir en haut
vahe2009
Modérateur Général
Modérateur Général

Hors ligne

Inscrit le: 07 Nov 2009
Messages: 25 627
Point(s): 72 955
Moyenne de points: 2,85

MessagePosté le: Dim 31 Jan 2016 - 18:15
MessageSujet du message: İsrail jetleri Türk hava sahasını kullanıp Suriye'yi vurduğunda AKP'li
Répondre en citanthttp://www.gazetevatan.com/davutoglu-ve-cavusoglu-ndan-rusya-nin-ihlaline-sert-tepki-910453-gundem/

Bugün Türkiye varsa Rusya'nın sayesindedir... Nankörlük herhalde karşılıksız kalmayacaktır


Revenir en haut
vahe2009
Modérateur Général
Modérateur Général

Hors ligne

Inscrit le: 07 Nov 2009
Messages: 25 627
Point(s): 72 955
Moyenne de points: 2,85

MessagePosté le: Mar 2 Fév 2016 - 20:31
MessageSujet du message: İsrail jetleri Türk hava sahasını kullanıp Suriye'yi vurduğunda AKP'li
Répondre en citant

http://team-aow.discuforum.info/t19944-T-rk-Yahudileri-Bizimkilerin-Uzaydaki-Uydular-Suriye-yi-zliyor-Rus.htm#p66664

Revenir en haut
Contenu Sponsorisé


MessagePosté le: Aujourd’hui à 21:16
MessageSujet du message: İsrail jetleri Türk hava sahasını kullanıp Suriye'yi vurduğunda AKP'li

Revenir en haut
Montrer les messages depuis:   
Armenian on web Index du Forum -> News et articles - Լուրեր, Յօդուածներ - Haber ve makaleler -> News en bref ... Օրուան կարճ լուրեր ... Güncel kısa haberler Toutes les heures sont au format GMT + 1 Heure
Poster un nouveau sujet   Répondre au sujet
Page 1 sur 1
Sauter vers:  

 Portail | Index | Créer un forum | Forum gratuit d’entraide | Annuaire des forums gratuits | Signaler une violation | Conditions générales d'utilisation
phpBB
Template by BMan1
Traduction par : phpBB-fr.com