Welcome Guest: S’enregistrer | Connexion
 
FAQ| Rechercher| Membres| Groupes
 
Evropa Göçmen Dacik İşçilerin VERİMSİZLİĞİNDEN Rahatsız,Suriyeliler
 
Poster un nouveau sujet   Répondre au sujet
Armenian on web Index du Forum -> News et articles - Լուրեր, Յօդուածներ - Haber ve makaleler -> News en bref ... Օրուան կարճ լուրեր ... Güncel kısa haberler
Sujet précédent :: Sujet suivant  
Auteur Message
vahe2009
Modérateur Général
Modérateur Général

Hors ligne

Inscrit le: 07 Nov 2009
Messages: 25 960
Point(s): 73 950
Moyenne de points: 2,85

MessagePosté le: Jeu 25 Fév 2016 - 10:00
MessageSujet du message: Evropa Göçmen Dacik İşçilerin VERİMSİZLİĞİNDEN Rahatsız,Suriyeliler
Répondre en citant

Evropa Göçmen Dacik İşçilerin VERİMSİZLİĞİNDEN Rahatsız,

Suriyeliler Daha Verimli Çalıştığı Ortaya Çıktı,

Dacikler Memleketlerine GönderilebilirGöçmen işçiler Türkleri geçti

OECD’nin göçmenlerin işgücü piyasasındaki yerine yönelik araştırması çarpıcı sonuçlar ortaya koydu. Verilere göre Türkiye’de göçmenlerin istihdam oranı ve işgücüne katılım oranı Türk vatandaşlarından yüksek. Göçmenlerde istihdam oranı yüzde 54 iken Türk vatandaşlarında yüzde 49.6.

Ekonomik Kalkınma ve İşbirliği Örgütü (OECD), üye 34 ülkede göçmen işgücünü araştırdı. Hürriyet gazatesinden Şebnem Turhan'ın haberine göre araştırma sonuçları oldukça çarpıcı. Türkiye’de göçmenlerin işgücüne katılım oranı yüzde 61.3. Türk vatandaşlarında ise OECD verilerine göre işgücüne katılım oranı sadece yüzde 55.1.

Ayrıca Türk vatandaşlarının istihdam oranı yüzde 49.6 iken göçmenlerin istihdam oranı yüzde 54 olarak belirleniyor. Türkiye’de 2.5 milyon Suriyelinin yanı sıra eski Doğu Bloku ülkelerinden ve Avrupa ile ABD’den gelen göçmenlerin oluşturduğu nüfus istihdam piyasasında Türklerden çok daha aktif ve başarılı. Suriyeli göçmenler gelmeden önce ise oranlar Türk vatandaşları daha yüksek istihdam ve işgücüne katılım oranına sahipti.

6 AY BEKLEYECEKLER

Göçmen işgücünün Türkiye’nin en güncel sorunlarından biri olduğu hatırlatılan habere göre kısa süre önce yapılan yeni düzenleme 2.5 milyon Suriyelinin çalışma çağında olanlarına istihdam kapısını açtı. Yönetmeliğe göre, Suriye uyruklular, geçici koruma kayıt tarihinin üzerinden 6 ay geçtikten sonra çalışma izni almak için başvuruda bulunabilecek. Henüz rakamlar ortada olmasa da Suriyelilerin yüzde 52’nin işgücüne katılması öngörülüyor. Çalışma Genel Müdürü Nurcan Önder’in Meclis Mülteci Alt Komisyonu’nda verdiği bilgilere göre sadece yüzde 3’ü eğitimli-vasıflı yüzde 80’inin mesleği ise ‘bilinmeyen’ kategorisinde. Önder bugüne kadar 8 bin başvuru olduğunu ve 7 bin 351 Suriyeliye çalışma izni verildiğini açıkladı. Bu vasıfsız işçiler çalışma izinleriyle işgücü piyasasında çok daha aktif olacak. Bir kısmının kayıtdışı çalıştığı verilere yansımıştı.Suriyeli sığınmacılara çalışma izni yürürlüğe girdi

İŞSİZLİKTE KÖTÜ

OECD ise tüm üye ülkelerindeki göçmen istihdamını araştırdı. Bu sonuçlara göre Türkiye’deki göçmenlerin istihdam oranı yüzde 54. Erkeklerde bu oran yüzde 70.5, kadınlarda ise yüzde 37.2. Bu oranlar 2010'da, yani Suriyeli göçmenler henüz Türkiye’ye gelmeden önce erkeklerde istihdama oranı yüzde 64.5, kadınlarda yüzde 27.8 idi. Türk vatandaşlarına gelindiğinde ise istihdam oranı erkeklerde yüzde 69.6, kadınlarda sadece yüzde 29.5. 201 yılında Türk vatandaşı erkeklerin istihdam oranı yüzde 66.7 idi ve göçmen erkeklerine göre daha yüksek bir orana sahipti.

Göçmenlerden Türk vatandaşlarının daha iyi olduğu tek konu işsizlik oranında. Göçmenlerde işsizlik oranı yüzde 12 iken Türk vatandaşlarında yüzde 10. Erkek göçmenlerin işsizlik oranı yüzde 10.5, kadın göçmenlerin ise yüzde 14.7. Türk vatandaşı erkeklerin işsizlik oranı yüzde 9.2, kadınların yüzde 12. İşgücüne katılım oranı da oldukça yüksek. Göçmenlerin işgücüne katılım oranı yüzde 61.8, Türk vatandaşlarının ise yüzde 55.1. Türk vatandaşı erkeklerde bu oran yüzde 76.6 iken göçmen erkeklerde yüzde 78.7, göçmen kadınların işgücüne katılım oranı yüzde 43.6, Türk vatandaşı kadınlarda ise yüzde 33.5.

EKONOMİYE KATKI 356 MİLYAR DOLAR

Bu arada Dünya Bankası’nın göçmenlerin ekonomiye etkisi üzerine yaptığı bir araştırma, göçmenlerin katkısının oldukça büyük olduğunu ortaya koyuyor. Araştırmaya göre küresel ekonomiye göçmenlerin net mali etkisi 356 milyar dolar seviyesinde olacak. Bazı ekonomistler ise 25 yıl içinde göçmenlerin global ekonomiye etkisinin 39 trilyon doları bulacağını öngörüyor. Ayrıca işgücü arzının bu kadar hızlı artması yerel ekonomilerin işgücü piyasasında yenilenmeyi de kaçınılmaz hale getirecek. Büyük potansiyel taşıyan göçmen işgücü özellikle gelişmiş ülkelerdeki yaşlı nüfusun yerine istihdam piyasasında büyük rol oynayacak.

http://tr.sputniknews.com/ekonomi/20160225/1021109850/gocmen-isci-turkiye-istihdam-oecd.html


Revenir en haut
Publicité


MessagePosté le: Jeu 25 Fév 2016 - 10:00
MessageSujet du message: Publicité

PublicitéSupprimer les publicités ?
Revenir en haut
Montrer les messages depuis:   
Armenian on web Index du Forum -> News et articles - Լուրեր, Յօդուածներ - Haber ve makaleler -> News en bref ... Օրուան կարճ լուրեր ... Güncel kısa haberler Toutes les heures sont au format GMT + 1 Heure
Poster un nouveau sujet   Répondre au sujet
Page 1 sur 1
Sauter vers:  

 Portail | Index | Créer un forum | Forum gratuit d’entraide | Annuaire des forums gratuits | Signaler une violation | Conditions générales d'utilisation
phpBB
Template by BMan1
Traduction par : phpBB-fr.com