Welcome Guest: S’enregistrer | Connexion
 
FAQ| Rechercher| Membres| Groupes
 
Bitlis Güroymak Ağçur/Budaklı Çermuğunda kışın manda ve atlara ev
 
Poster un nouveau sujet   Répondre au sujet
Armenian on web Index du Forum -> D'hier à nos jours - Երեկ և այսօր - Dünden bugüne -> Les villes d'Arménie Occidentale
Sujet précédent :: Sujet suivant  
Auteur Message
vahe2009
Modérateur Général
Modérateur Général

Hors ligne

Inscrit le: 07 Nov 2009
Messages: 25 627
Point(s): 72 955
Moyenne de points: 2,85

MessagePosté le: Dim 6 Mar 2016 - 10:57
MessageSujet du message: Bitlis Güroymak Ağçur/Budaklı Çermuğunda kışın manda ve atlara ev
Répondre en citant

Bitlis Güroymak Ağçur/Budaklı Çermuğunda kışın manda ve atlara ev sahipliği Yapıyor'muşşş


Budaklı kaplıcası kışın manda ve atlara ev sahipliği yapıyor

Bitlis'in Güroymak İlçesi'ne bağlı Budaklı Köyü'ndeki kaplıca, yaz aylarında turistlere, kışın ise manda ve atlara ev sahipliği yapıyor.
Güroymak İlçesi'ne 7 kilometre uzaklıktaki Budaklı Köyü'nde bulunan ve 40 derece sıcaklıktaki suyuyla özellikle yaz döneminde şifa arayan yerli ve yabancı turistleri ağırlayan Budaklı kaplıcası, kışın da manda ve atların uğrak yeri haline geliyor.Dondurucu soğuğa rağmen köylüler at arabalarında koştuğu atlarını ve besledikleri mandaları etrafı karla kaplı kaplıcaya götürerek yıkıyorlar.Ortaya da bu keyifli kareler çıkıyor.. MUŞŞŞ ( bu satırlar yazan şahıs acaba bu sularda çimlenmeyi düşünür mü ? )

http://fotogaleri.hurriyet.com.tr/galeridetay/99053/2/8/budakli-kaplicasi-kisin-manda-ve-atlara-ev-sahipligi-yapiyorRevenir en haut
Publicité


MessagePosté le: Dim 6 Mar 2016 - 10:57
MessageSujet du message: Publicité

PublicitéSupprimer les publicités ?
Revenir en haut
vahe2009
Modérateur Général
Modérateur Général

Hors ligne

Inscrit le: 07 Nov 2009
Messages: 25 627
Point(s): 72 955
Moyenne de points: 2,85

MessagePosté le: Dim 6 Mar 2016 - 10:59
MessageSujet du message: Bitlis Güroymak Ağçur/Budaklı Çermuğunda kışın manda ve atlara ev
Répondre en citant

Tarihçe

Köyün adı yörede ağacur olarak bilinmekle beraber budaklı isminin nereden geldiği ve geçmişi hakkında saglıklı bilgi bulunmamaktadır.Ancak bitlis tarihine bakıldıgında birçok medeniyete ev sahipliği yaptıgı görülmektedir.köy sınırları içerisinde bulununan sıçak ve soguk KAPLIÇALARI sayesinde yurt içinden ve yurt dışından bol miktarda ziyaretci gelmektedir.burada bulunan kaplıcanın şeker,romatizma,bel agrıları,kadın hastalıkları,çilt hastalıkları gibi hastalıklarda alternatif tıp olarak kullanılmaya devam edilmektedir.(Hazırlayan:Şahin ASLAN)

Köyün gelenek,görenek ve yemekleri geniş yelpazeye sahip olup özellikle bölgede yaşayan kişiler tarafından adeta kültür haline getirilmiştir.köyde yaşayan ailelerin akraba olmalarında dolayı bu degerlerin bozulmamasına önem verilmektedir.özellikle köyde yardımlaşma ve imece usulü buğüne kadar yaşatılan en önemli değer ve kültürdür.(Hazırlıyan:Şahin ASLAN)

Bitlis iline 35 km, Güroymak ilçesine 10 km uzaklıktadır.ulaşım düz ve asfalt yoldan sağlanmaktadır.yazları sıcak kışları yagışlı ve soguk geçmektedir.dogusunda nemrut dagı batısında çukur dagı kuzeyinde mazı dagı batısında nemrut dagı uzantısı bulunmaktadır köyün 2 km altında başlayan sazlık bölge dolayısı ile hayvancılık için çok önemli bir bölgedir.Özellikle (çamış) Manda yetiştiriçiligi önemli bir yer

Bitlis Budaklı Kaplıcası

8 Nisan 2014 TÜRKİYE 18 Görünümler

Bitlis’in Güroymak (Norşin) İlçesi’ne bağlı Budaklı köyünde bulunan kaplıcayı sair yerlerdeki kaplıcalardan ayıran önemli bir fark bulunmakta.

Yazı ve Fotoğraflar: Oktay Subaşı

Bu kaplıca sadece şifa arama niyetiyle gelen misafirlere hizmet eden bir kaplıca değil. Hatta kaplıcanın çoğunluk müdavimleri insanlar değil; özellikle yörede bol miktarda bulunan mandalar ve atlar. Aslında kaplıca daha çok mandalar ve atlar tarafından kullanılıyor demek doğru olur. Bitlis ili, kış mevsiminin uzun ve çetin sürdüğü illerimizden biridir. Neredeyse bölge beş ay kadar karlar altında kalmakta, haliyle ekim ayı ile mayıs ayı başlarına kadar ziyaretçi alamamaktadır. Özellikle bu dönemde kaplıca mandalar, atlar ve çocuklara kalmaktadır.

Nemrut Dağı kraterinin hemen eteklerinde bulunan kaplıcada mandalar ve atlar kışın soğuğuna aldırış etmeksizin eksi derecelerde olan dondurucu havalarda bile kırk dereceyi bulan sıcak suda saatlerce keyifle vakit geçirebiliyorlar. Su ve çamuru seven mandaların böyle bir kaplıca civarında yaşıyor olmaları, onlar açısından büyük şans olsa gerek.Tabi ki köyün çocukları için de…Fotoğraflarını çekerken mandaların ve çocukların bu durumdan ne kadar memnun olduklarını yüzlerinden ve hareketlerinden görmek ve hissetmek mümkün.

Manda ve at yetiştiriciliği ile ilgilenenlerin sayısı yakın bölgelerde azalmasına rağmen, yörede uygulanan teşvik programlarıyla manda ve at yetiştiriciliği desteklenmekte ve gelir kaynağı olarak değerlendirilmektedir. Güroymak (Norşin) İlçesi, Bitlis’in Muş Ovası’na, doğu yönünden açılan başlangıç noktasında bulunmaktadır. Muş Ovası’nın geniş otlakları ve volkanik karakterli arazi yapısı nedeniyle çok sayıda sulak alanın olması manda ve at yetiştiriciliği için oldukça elverişli koşulları sağlamaktadır.

Kaplıcanın bulunduğu alanda herhangi bir yapılaşma olmadığından bu durum, mandalar açısından şimdilik bir şans. Çünkü ticari bir kullanım alanı değil. Dolayısıyla kaplıcanın müdavimleri yazın insanlar, kışın da mandalar olmaktadır. Mandalar ve atlarda bu durumu en iyi şekilde değerlendirmektedirler. Özellikle yarıyıl ve hafta sonu tatillerini fırsat bilen yakın köy çocukları,mandalar ve atlarla birlikte eksilerde seyreden soğuk havaya aldırış etmeden doyasıya eğlenerek kaplıcanın tadını çıkarmaktadır.

Budaklı Kaplıcası fotoğraflarını ilk izleyenler böyle bir yerin ülkemizde değil de, daha çok Afrika’da çekilmiş olabileceği konusunda yorumlar yapabilirler. Bu değerlendirmeler ülkemizin saklı çok sayıda bilinmeyen fotoğrafik güzelliklere sahip olduğu gerçeğini de bir kez daha hatırlatmaktadır.

Bu yazı 2013 yılının Mayıs ayında yayınlanan Gezgin Dergisi’nin 75. sayısından alınmıştır.


Revenir en haut
vahe2009
Modérateur Général
Modérateur Général

Hors ligne

Inscrit le: 07 Nov 2009
Messages: 25 627
Point(s): 72 955
Moyenne de points: 2,85

MessagePosté le: Dim 6 Mar 2016 - 11:05
MessageSujet du message: Bitlis Güroymak Ağçur/Budaklı Çermuğunda kışın manda ve atlara ev
Répondre en citant

Tilapia balığı Türkiye’de ilk defa Budaklı Kaplıcası'nda yetiştirilecekTatlı su balıklarından olan Tilapia Balığı yetiştiriciliği Türkiye’de ilk defa Bitlis’in Güroymak Kaymakamlığı tarafından Budaklı Kaplıcası’nda yapılacak.

Yıllarca yurdun dört bir yanından şifa arayanların akın ettiği Budaklı Kaplıcası artık hem şifa arayanların hem de Tatlı su balıklarından olan Tilapia Balığının ortak mekanı olacak. Güroymak Kaymakamlığı tarafından hazırlanarak Kırsal Kesimi Destekleme Projesi (KDRP) kapsamında İçişleri Bakanlığı’na sunulan Tilapia balığının desteklenmesi projesinin hayata geçmesiyle Türkiye’de ilk defa Budaklı Kaplıcasında yani sıcak suda balık yetiştiriciliğine başlanmış olacak. Bu proje aynı zamanda Türkiye’de bu alanda hayata geçirilmiş ilk projede olmuş olacak. Projenin en büyük amacı ise hem Türkiye’de ilk defa sıcak suda balık yetiştiriciliğini Güroymak’tan ülke geneline yaymak hem de ilçe ekonomisine katkı sunmak. Ayrıca yine proje kapsamında balıkçılık adı altında ilçede tesis açılması planlanıyor.

Dünyanın en lezzetli olan balığı olan Somon Balığından sonra en lezzetli ikinci balık türü olarak bilinen Tilapia balığı Dünya’da sadece Dünyanın en soğuk ülkesi olarak ve aynı zamanda sıcak sularının fazla bulunduğu ülke olarak bilinen İzlanda’da bulunuyor. Tilapia balığı yetiştiriciliğinin Türkiye’de ilk defa Güroymak’ta bulunan Budaklı Kaplıcalarında yapılacağını belirten Güroymak Kaymakamı Çağlayan Kaya, "Belki bunu Bitlis halkımız belki Türkiye’de ki vatandaşlarımız ilk kez duyacak. Türkiye’de ilk olacak bu. Dünyanın şuan en lezzetli balığı somon balığıdır. Norveç ve Kuzey İrlanda taraflarında yetişİR. Ondan sonra ise en lezzetli balık türü Tilapia balığıdır. Bu balık sıcak suda yaşıyor. 30 ile 40 santigrat derece arasında değişen sıcak suda yaşıyor. Biz bunun araştırmasını yaptık. İlçemizdeki çıkan bu suyumuz da yetişme şartlarının uygun olduğu kanaatine vardık. Valiliğimizle yaptığımız görüşmeler neticesinde sayın valimizin de desteği ile şuan İçişleri Bakanlığı Köylere Dönüş Rehabilitasyon Projesi kapsamında bunu bakanlığımıza sunduk." dedi.

"KAPLICADAN EN İYİ ŞEKİLDE İSTİFADE EDİLİLECEK"

Budaklı Kaplıcası'nın şimdiye kadar şifa yönüyle anıldığını bundan sonra ise hem şifa yönü hem de içerisinde yetiştirilecek lezzetli balık türleriyle adından söz ettireceğini kaydeden Kaymakam Kaya, Budaklı Kaplıcasından en iyi şekilde istifade edileceğini ifade ederek şöyle konuştu: "Atıl vaziyetinde duran bu kaplıcamızı sıcak su balıkçılık yetiştiriciliğinde en güzel şekilde değerlendirmek ve istifade etmek istiyoruz Böylece Türkiye’de Tilapia balığını tanıyacaklar. Sıcak suda balık yetiştiriciliğini tanıyacaklar. Ve lezzetli balık tatmak olacak. Bununla yine bir tesiste kurmak istiyoruz. Balık restoranı olarak. Bunu belki köyümüzde de düşünebiliriz, ilçe merkezimizde de düşünebiliriz. Çünkü Türkiye tanıyacak bunu. Türkiye de ilk olacak. Tekrar vurgulamak istiyorum Türkiye’de ilk olacak bu. Tülipa balıkçılığını biz Türkiye’ye Bitlisimize kazandırmak istiyoruz."

"TİLAPİA BALIĞI DÜNYANIN EN SOĞUK ÜLKESİ İZLANDA’DA YAŞIYOR"

Tilapia balığının Dünyanın sadece belli bölgelerinde yaşayabildiğini anlatan Kaymakam Kaya, "Bu balık türü şuanda bildiğim kadarıyla İzlanda yaşıyor. Malumunuz İzlanda dünyanın en soğuk memleketi. Fakat bir o kadar da sıcak memleket. Çünkü gaizerlerin çok olduğu sıcak su kaplıcalarının olduğu dünyanın en yüksek santigrat dereceleri suyun çıktığı bir ülkedir. Bu balık türü de İzlanda da yetişmektedir. Türkiye’de henüz bilinmiyor. Araştırmamızı yaptık jeotermal kapsamında. Fizik mühendislerimiz bunun çalışmalarını yaptılar. Mineral olarak hem de sıcak su derecesi olarak. Çok uygun olduğunun farkına vardık. Dedik ki hemen projemizi yapalım sunalım. Geçen ay itibarı ile valilik bünyemizde bakanlığımıza sunduk. İnşallah olumlu sonuç bekliyoruz." diye konuştu.

"İLÇE EKENOMİSİNE KATKI SUNACAK"

Tilapia balığı yetiştiriciliği ile hem Türkiye’de bir ilki gerçekleştireceklerine hem de bu sayede ilçe ekonomisine büyük ölçüde katkı sağlayacaklarını kaydeden Kaya şunları dile getirdi: "Bizim buradaki tek gayemiz illa burada bir balık yetiştirme değil. Bunu gerek ilçemizin gerek Bitlisimizin ekonomisine çok ciddi katkılar sağlayacaktır. Ve biz inanıyoruz ki bu Türkiye’de yaygınlaşacaktır. Çünkü Türkiye deprem bölgesi. Deprem bölgelerinin olan yerlerinin en büyük özelliği de kırık hat üzerinde olması ve sıcak su potansiyeli çok fazladır. Bugün gidin mesela bir afyon bir Erzurum bir Bingöl Türkiye’nin dört bir tarafında sıcak su kaynaklarımız mevcuttur. Biz öncülük etmek istiyoruz. Bu konuda en kısa sürede kazandırırsak Türkiye’de bu Tilapia balıkçılığı sıcak su balık yetiştiriciliği yaygınlaşacaktır diye ümit ediyoruz."


https://www.cihan.com.tr/tr/tilapia-baligi-turkiyede-ilk-defa-budakli-kaplicasinda-yetistirilecek-1382052.htm


Revenir en haut
Contenu Sponsorisé


MessagePosté le: Aujourd’hui à 21:24
MessageSujet du message: Bitlis Güroymak Ağçur/Budaklı Çermuğunda kışın manda ve atlara ev

Revenir en haut
Montrer les messages depuis:   
Armenian on web Index du Forum -> D'hier à nos jours - Երեկ և այսօր - Dünden bugüne -> Les villes d'Arménie Occidentale Toutes les heures sont au format GMT + 1 Heure
Poster un nouveau sujet   Répondre au sujet
Page 1 sur 1
Sauter vers:  

 Portail | Index | Créer un forum | Forum gratuit d’entraide | Annuaire des forums gratuits | Signaler une violation | Conditions générales d'utilisation
phpBB
Template by BMan1
Traduction par : phpBB-fr.com