Welcome Guest: S’enregistrer | Connexion
 
FAQ| Rechercher| Membres| Groupes
 
Dacik Meclisinden Vekillerden Korkunç İÇ SAVAŞ Bilençosu :Cizrede
 
Poster un nouveau sujet   Répondre au sujet
Armenian on web Index du Forum -> Le Génocide Arménien - Հայկական Ցեղասպանութիւն - 1915 Ermeni Soykırımı -> Kürt-Ermeni ilişkileri ve 1915 Soykırımı
Sujet précédent :: Sujet suivant  
Auteur Message
vahe2009
Modérateur Général
Modérateur Général

Hors ligne

Inscrit le: 07 Nov 2009
Messages: 25 627
Point(s): 72 955
Moyenne de points: 2,85

MessagePosté le: Mer 9 Mar 2016 - 16:08
MessageSujet du message: Dacik Meclisinden Vekillerden Korkunç İÇ SAVAŞ Bilençosu :Cizrede
Répondre en citant

Dacik Meclisinden Vekillerden Korkunç İÇ SAVAŞ Bilençosu :Cizrede YANMIŞ İNSAN ETLERİ....


Cizre ölüm kokuyor

Adli Tıp Uzmanı Prof. Dr. Fincancı, “Cizre’de yanmış ve çürümüş insan eti kokuyordu. Evlerdeki eşyalar sanki bilerek, isteyerek tahrip edilmiş. Bu bir imha operasyonu” dedi. Bölgeye giden CHP heyetinden Sezgin Tanrıkulu da “Hâlâ ceset parçaları çıkıyor. Bunu çatışmayla izah edemezsiniz. Savaş görüntüsü var” diye konuştu.Şırnak Cizre’de 80 gün süren operasyonların tamamlanması ve sokağa çıkma yasağının kaldırılmasının ardından ilçede incelemelerde bulunan Türkiye İnsan Hakları Vakfı Başkanı ve adli tıp uzmanı Prof. Dr. Şebnem Korur Fincancı, bodrumda bir çocuğa ait çene kemiği bulduğunu belirterek “Cizre’de yanmış ve çürümüş insan eti kokuyordu. Evler yıkılmış, evlere girilmiş sanki eşyalar bilerek isteyerek tahrip edilmiş. Bu bir imha operasyonu. Bizi affetmeyecekler. Ben de kendimi afetmeyeceğim” dedi.

Cizre’de incelemelerde bulunan CHP heyetinden Sezgin Tanrıkulu da “Kaç kişinin öldüğü konusunda bile bilgi sahibi olmayan bir devlet var. Hâlâ molozların arasından, Dicle Nehri kenarından insan parçaları çıkıyor. Cizre’de her yerde ölüm kokusu vardı. Cizreliler, ‘biz düşman mıydık’ diye soruyor. Toplu konutlar inşa edebilirsiniz ancak Cumhuriyet’e olan aidiyet bağlarının kopuşunu nasıl onaracaksınız” dedi.

Cizre’de cenazelerin çıktığı Bostancı Sokak 23 numaradaki bodruma da giren Prof. Dr. Fincancı, gözlemlerini anlattı. Fincancı, “Sadece birinci bodruma girdik. 2. bodrum yıkıldığı için giremedik. Orası 4 katlı bir bina, çökmüştü. 3. bodrum da çok tehlikeli bulunduğu için oraya girmek mümkün olmadı. 1. bodrumda içeride yaralıların yaralarına bastığı yünler vardı. Onlar yanmamış. Duvar dibi tamamen yanmış kemik parçalarıyla kaplıydı. O yünler nasıl yanmamış bu sorgulamaya muhtaç. O cesetler nasıl yandı, yakıldı mı araştırılmalı. Orada bir çocuğa ait alt çene kemiği ve hemen yanında yanmış bir gözlük çerçevesi vardı” dedi.

‘Kaç kişi öldü?

Tanrıkulu “Cizre’de fotoğraf karelerine, görüntülere sığmayan tablo var. ‘Temizledik’ dedikleri Cizre yakılmış ve yıkılmış. Cizrelilerin duyguları da yakılmış ve yıkılmış. ‘Biz düşman mıydık’ diyerek söze başlıyor Cizreliler. En gelişmiş, tank, top gibi savaş araçları kullanılmış. İnsanlar için toplu konutlar inşa edebilirsiniz ancak Cumhuriyet’e olan aidiyet bağlarınının kopuşunu nasıl onaracaksınız? Bunun farkında olmayan bir devlet var” diye konuştu.

‘Savaş görüntüsü’

Tanrıkulu, “Cizre’de hâlâ taziyesi yapılmamış ölümler var. Sağda solda, yıkıntılar arasında, hafriyatların içinde, Dicle Nehri kenarında ceset parçaları çıkıyor. Bunu çatışmayla izah edemezsiniz. Bir savaş görüntüsü var. Tanklar, toplar nerede kullanılır? Savaşta kullanılır. Boş binaların çatılarına bayrak asılmış. Savaşta ele geçirdiğiniz yere bayrak asarsınız. Operasyonları yürütenlere ‘yakın, yıkın’ talimatı verilmiş. Hiçbir hukuk kuralı uygulanmamış. Hukukun olmadığı yerde otopsi raporu da olmaz otopsiler de hukuka uygun olarak yapılmaz. Ölümler her zaman delildir çünkü” dedi.

http://www.cumhuriyet.com.tr/haber/turkiye/493779/Cizre_olum_kokuyor.html


Revenir en haut
Publicité


MessagePosté le: Mer 9 Mar 2016 - 16:08
MessageSujet du message: Publicité

PublicitéSupprimer les publicités ?
Revenir en haut
vahe2009
Modérateur Général
Modérateur Général

Hors ligne

Inscrit le: 07 Nov 2009
Messages: 25 627
Point(s): 72 955
Moyenne de points: 2,85

MessagePosté le: Mer 9 Mar 2016 - 16:10
MessageSujet du message: Dacik Meclisinden Vekillerden Korkunç İÇ SAVAŞ Bilençosu :Cizrede
Répondre en citant

CHP'li Tanrıkulu, Cizre için araştırma komisyonu istedi

CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu, Şırnak'ın Cizre ilçesinde uygulanan sokağa çıkma yasağı ve yaşanan olayların araştırılması için, meclis araştırma komisyonu kurulması istemiyle TBMM Başkanlığı'na dilekçe verdi.

AİHM, Türkiye’den Cizre için savunma istedi

Bir süre önce, CHP'li milletvekilleriyle incelemelerde bulunduğu Cizre'den dönen Tanrıkulu, Cizre'de yaşanan olayların araştırılması için TBMM Başkanlığı'na dün verdiği dilekçede, bir komisyon kurulması talebinde bulundu. Parlamento'da grubu bulunan 4 siyasi partilerin üyelerinden oluşan araştırma komisyonu kurulması isteyen Tanrıkulu, dilekçesinde şu görüşlere yer v

http://tr.sputniknews.com/turkiye/20160309/1021381054/chp-tanrikulu-cizre-arastirma-komisyonu.html


Revenir en haut
vahe2009
Modérateur Général
Modérateur Général

Hors ligne

Inscrit le: 07 Nov 2009
Messages: 25 627
Point(s): 72 955
Moyenne de points: 2,85

MessagePosté le: Ven 11 Mar 2016 - 16:53
MessageSujet du message: Dacik Meclisinden Vekillerden Korkunç İÇ SAVAŞ Bilençosu :Cizrede
Répondre en citant

RT muhabiri Cizre'deki tanıklarla konuştu
Russia Today (RT) kanalından William Whiteman, yaklaşık 80 gün süren sokağa çıkma yasağının 2 Mart’ta sabaha karşı kaldırıldığı Şırnak’ın Cizre ilçesini görüntüledi.
Cizre'de silah ve patlama sesleri

‘Cizre’de yaklaşık 120 kişi diri diri yakıldı’

Whiteman, özellikle bir bodrumda mahsur kalan insanların operasyonla öldürüldüğü ve diri diri yakılma iddialarıyla gündeme gelen Cizre’deki görgü tanıklarıyla konuştu. Tanıklardan biri, operasyon düzenlenen binalardan birindeki kan izlerini göstererek “Bunun kimsenin başına gelmesini istemem. (Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip) Erdoğan dünyamızı başımıza yıktı. Bizi yaktı” dedi. “300, 400, belki de 500 kişi vardı. Aralarında yaşlılar, kadınlar ve çocuklar vardı. Bazıları 10 yaşındaydı. Hamileliğinin son aylarındaki bir kadını öldürdüler” diyen tanık, “Erdoğan ağır silahlarla hepsini öldürdü. Bu evi yıktı. ‘Teröristlerle’ mücadele ettiklerini söylüyorlar. Hani nerede teröristler?” diye konuştu.

Diğer taraftan şehrin içinde dolaşırken burnuna çürüyen cansız bedenlerin kesif kokusunu aldığını anlatan Whiteman, bir kadının binaların birinde 45-50 kişinin diri diri yakıldığını ve bazılarının kafasının kesildiğini söylediğini aktardı. Tanık, “Türk güçleri hepsini yaktı. Bodruma girdiğimizde, kafası kesilmiş bedenler bulduk” dedi.

http://tr.sputniknews.com/turkiye/20160311/1021419509/rt-cizre-sirnak-opera…


Revenir en haut
vahe2009
Modérateur Général
Modérateur Général

Hors ligne

Inscrit le: 07 Nov 2009
Messages: 25 627
Point(s): 72 955
Moyenne de points: 2,85

MessagePosté le: Mer 11 Mai 2016 - 08:43
MessageSujet du message: Dacik Meclisinden Vekillerden Korkunç İÇ SAVAŞ Bilençosu :Cizrede
Répondre en citant

BM'den Cizre için bağımsız soruşturma çağrısıBirleşmiş Milletler insan hakları yetkilisi Türkiye'nin güney doğusundan gelen ihlâl haberlerini "endişe verici" diye niteledi, bağımsız soruşturma açılması çağrısı yaptı.

BM'nin İnsan Hakları Yüksek Komiseri Zeyd Raad el Hüseyin, Türkiye'yi de bağımsız soruşturma yürütecek ekibin bölgede engellenmeden gezebilmesine izin vermeye çağırdı.

Cenevre'de yapılan yazılı açıklamada Zeyd el Hüseyin, kendilerine Aralık ayı ortalarından Mart ayı başlarına kadar Cizre'de Türk ordusu ve güvenlik güçleri tarafından işlendiği ileri sürülen ihlâllerle ilgili olarak çeşitli güvenilir kaynaklardan giderek artan sayıda bir çok bilgi ulaştığını, ve ortaya çıkan tablonun henüz net olmamakla birlikte "çok endişe verici" olduğunu söyledi.
'Devletin sorumluluğu' vurgusu

BM İnsan Hakları Yüksek Komiseri PKK ile bağlantısı olduğu iddia edilen gençlik grupları ve diğer devlet dışı yapıların yasa dışı eylemleri ve şiddetini" de kuvvetle kınadığını, terör eylemleri sonucu meydana gelmiş tüm can kayıplarından üzüntü duyduğunu söyledi, fakat şöyle devam etti:

“Ne var ki kendi halkını şiddet eylemlerinden korumak Türkiye'nin görevidir. Yetkililerin terörizm karşıtı operasyonlar yaparken insan haklarına, işkence, yargısız infaz, orantısız öldürücü şiddet ve keyfi gözaltı eylemlerini yasaklayan uluslararası hukuka daima saygı göstermesi temel önem arzetmektedir."
Cizre'deki üç bodrum

Açıklamada, bu haberlerde geçen iddialar arasında, kadın ve çocuklar da dahil, silahsız sivillere keskin nişancılarca veya tank ve diğer zırhlı araçlardan kasten ateş açılmasının da bulunduğu kaydedildi.BM insan hakları yetkilisinin açıklamasında, bölgeden işkence, keyfi gözaltı, sivillere ait binaların orantısız tahribi haberlerinin de geldiği kaydediliyor.

Ama el Hüseyin, Cizre'de güvenlik kuvvetlerinin kuşattığı üç bodrum katına sığınmış 100'den fazla kişinin yakılarak öldürüldüklerine ilişkin tanıklıklara dayalı haberleri "bunlar arasında en kaygı verici olan" diye niteliyor.

Zeyd el Hüseyin, "Güvenlik güçlerine karşı savaşan gruplara yöneltilenler de dahil, tüm bu iddialar son derece ciddidir ve titizlikle soruşturmalıdır. Ancak bugüne kadar bu yapılmamış görünüyor. Türkiye hükümeti bizim ve Birleşmiş Milletler'in diğer organlarının bölgeyi ziyaret etme ve birinci elden bilgi toplama taleplerine yanıt vermedi" diye sürdürüyor.

BM İnsan Hakları Yüksek Komiserliği, Türkiye hükümetinden daha önce de defalarca bağımsız insan hakları denetçilerinin çalışmasına izin vermesini istemiş ancak şimdiye kadar olumlu bir yanıt almamıştı.

Şırnak'ın Cizre ilçesinde PKK'nın şehir örgütlenmesinin açtığı hendeklere karşı yapılan operasyonlar çerçevesinde Aralık ayı ortalarından Mart ayı başına kadar sokağa çıkma yasağı uygulanmıştı.Imogen Foulkes BBC Muhabiri, Cenevre

http://www.bbc.com/turkce/haberler/2016/05/160510_bm_guneydogu_cagri


Revenir en haut
guest
Super Membre
Super Membre

Hors ligne

Inscrit le: 10 Avr 2011
Messages: 1 422
Point(s): 3 806
Moyenne de points: 2,68

MessagePosté le: Lun 27 Juin 2016 - 12:57
MessageSujet du message: Dacik Meclisinden Vekillerden Korkunç İÇ SAVAŞ Bilençosu :Cizrede
Répondre en citant

Almanya’dan Türkiye için flaş suç duyurusuGüneydoğu'daki terörle mücadele operasyonları, aralarında milletvekillerinin de bulunduğu bir grup Alman tarafından mahkemeye taşındı.Almanya’da aralarında milletvekili, akademisyen ve gazetecilerin bulunduğu bir grup bugün Karlsruhe’deki federal savcılığa giderek Cumhurbaşkanı Erdoğan başta olmak üzere Türk yetkililer için suç duyurusunda bulundu. Suçlamalar arasında Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “savaş suçu işlediği ve insan haklarını ihal ettiği” iddiaları da yer aldı.

Güneydoğu Anadolu Bölgesi’ndeki terörle mücadele operasyonları ile ilgili olduğu öğrenilen suçlamalarda sadece Erdoğan’ın değil, eski Başbakan Ahmet Davutoğlu, eski Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül, İçişleri Bakanı Efkan Ala, Genelkurmay Başkanı Hulusi Akar ile bölgede görev yapan komutanların ve valilerin isminin de olduğu öğrenildi.

Zeynep GÜRCANLI

http://www.sozcu.com.tr/2016/gundem/almanyadan-turkiye-icin-flas-suc-duyurusu-1292687/


Revenir en haut
Contenu Sponsorisé


MessagePosté le: Aujourd’hui à 12:44
MessageSujet du message: Dacik Meclisinden Vekillerden Korkunç İÇ SAVAŞ Bilençosu :Cizrede

Revenir en haut
Montrer les messages depuis:   
Armenian on web Index du Forum -> Le Génocide Arménien - Հայկական Ցեղասպանութիւն - 1915 Ermeni Soykırımı -> Kürt-Ermeni ilişkileri ve 1915 Soykırımı Toutes les heures sont au format GMT + 1 Heure
Poster un nouveau sujet   Répondre au sujet
Page 1 sur 1
Sauter vers:  

 Portail | Index | Créer un forum | Forum gratuit d’entraide | Annuaire des forums gratuits | Signaler une violation | Conditions générales d'utilisation
phpBB
Template by BMan1
Traduction par : phpBB-fr.com