Welcome Guest: S’enregistrer | Connexion
 
FAQ| Rechercher| Membres| Groupes
 
Erdoğan’ın kınanması ve "Ermeni soykırımını tanıyın" denmesi nedenleriyle AKP Hükümeti AP Roporu’nu iade ediyor
 
Poster un nouveau sujet   Répondre au sujet
Armenian on web Index du Forum -> Le Génocide Arménien - Հայկական Ցեղասպանութիւն - 1915 Ermeni Soykırımı -> 24 Nisan 1915'i anma, tartışmalar - commémorations, débats, annonces
Sujet précédent :: Sujet suivant  
Auteur Message
mafilou
Administrateur
Administrateur

Hors ligne

Inscrit le: 04 Sep 2006
Messages: 13 599
Point(s): 41 512
Moyenne de points: 3,05

MessagePosté le: Ven 15 Avr 2016 - 03:24
MessageSujet du message: Erdoğan’ın kınanması ve "Ermeni soykırımını tanıyın" denmesi nedenleriyle AKP Hükümeti AP Roporu’nu iade ediyor
Répondre en citant

Erdoğan’ın kınanması ve "Ermeni soykırımını tanıyın" denmesi nedenleriyle AKP Hükümeti AP Roporu’nu iade ediyor

AP'den AKP Hükümeti'ne 'en sert' rapor:

14 Nisan 2016
http://www.ozgur-gundem.org/

'Avrupa Parlamentosu (AP) Genel Kurulu'nda Türkiye İlerleme Raporu kabul edildi. Rapor'un 'son yılların en sert raporlardından biri' olduğu bildiriliyor. Ropor'da 'Kürt sorunu şiddetle çözülmez' deniyor. Ankara ise 'raporu tanımayacağını' açıkladı
HABER MERKEZİ - Avrupa Parlamentosu'nun (AP) Hollandalı üyelerinden Kati Piri tarafından hazırlanan "Türkiye raporu" AP Genel Kurulu'nda oylanıp, oy çokluğuyla kabul edildi. Bugüne kadar hazırlanan Türkiye raporlarının en serti olarak anılan raporda, Kürt sorunu ve basın özgürlüğüne dair eleştirilerin yanı sıra Cumhurbaşkanı Erdoğan'a "kınama" yer alıyor. Raporda Türkiye'deki reformlarla ilgili ise "Reformlar sadece yavaşlamadı geriye gitti" tespitinde bulunuluyor.

Kürt sorunu şiddetle çözülmez...
Türkiye'nin yargının bağımsızlığı, toplanma ve ifade özgürlüğü, insan haklarına ve hukuk devletine saygı gibi bazı ana alanlarda Kopenhag kriterlerinden uzaklaşmakta olduğunun belirtildiği raporda, "Kürt sorununa şiddete dayalı çözüm yok. PKK silah yerine beklentilerini barışçıl ve yasal yollarla dile getirmeli. Terörle mücadele operasyonları orantılı olmalı ve toplu cezalandırma halini almamalı" ifadeleri yer aldı.

Erdoğan'a kınama...
Basın özgürlüğünün konusunda Türkiye'nin sert bir şekilde eleştirildiği raporda, gazeteciler ve medyaya karşı her türlü baskı ve sindirmenin önüne geçilmesi ve soruşturulması gerektiği belirtildi. Medya ve internette özgür konuşmayı perdeleyen gergin siyasi havanın dağıtılması gerektiğinin ifade edildiği raporda, gazetelere el konulması ve Erdoğan'ın Can Dündar ve Erdem Gül'ün serbest bırakılmasıyla ilgili Anayasa Mahkemesi'ne yönelik yaptığı açıklamalar kınandı. Tutuklu gazetecilerin derhal serbest bırakılması çağrısının yapıldığı raporda, "AP, Türk liderliğindeki artan otoriter eğilimleri derin üzüntüyle karşılar" ifadeleri yer aldı.

İlerleme raporunun ertelenmesi
AP Komisyonu'nun, geçen yılki 2015 İlerleme Raporu'nun Türkiye'deki seçimlerden sonraya ertelemesinin de eleştirildiği raporda, Türkiye'de "yargı, temel haklar, adalet, özgürlük ve güvenlik alanlarında acil reformlara ihtiyaç olduğu" belirtildi. "Yolsuzluklarla mücedelenin Türkiye'nin önceliklerinden biri olması gerektiğinin" belirtildiği raporda, "farklı yaşam tarzlarına saygı gösterilmesi ve devlet ile dinin ayrı tutulmasının sürdürülmesi gerektiği" söylendi.

Düşünce özgürlüğü eleştirisi...
Raporda "kadına karşı şiddetin yüksek olduğu ve ilgili yasanın uygulanmasında eksiklikler olduğu" ifade edilirken, "barış için bildiri imzaladıkları gerekçesiyle binden fazla akademisyenin sindirme ve kovuşturmaya uğraması" eleştirildi.

Vize muafiyeti Haziran'a yetişmez
2015 Türkiye İlerleme Raporu öncesi AP'nin Strazburg'daki binasında basın konferansı düzenleyen Kati Piri, gazetecilerin sorularını yanıtladı. Rapor taslağının başlangıcında atıfta bulunan belgeler arasında AP'nin 15 Nisan 2015'te kabul edilen 1915 olaylarının yüzüncü yılıyla ilgili kararının da yer almasının teknik bir ayrıntı olduğunu dile getiren Piri, kararın üyelik sürecinden bağımsız olduğunu vurguladı. Piri, Türkiye ile Avrupa Birliği (AB) arasında yapılan "Geri Kabul Anlaşması" kapsamında Türkiye'ye uygulanan vizelerin kaldırılmasıyla ilgili olarak, "Son iki yılda Türkiye gözle görülür bir ilerleme katetti fakat vizeler kaldırılmadan önce halledilmesi gereken teknik meseleler var, haziran ayına yetişeceğini düşünmüyorum" dedi.

Biz ciddiyiz sizden aynısını bekliyoruz!
Türkiye'nin geçtiğimiz yılki ilerleme raporunun AP'ye iade etmesinin ardından bu yıl benzer bir durumun yaşanmasından endişe duymadıklarını belirten Piri, aksine Türkiye ile ilişkileri iyileştirmeyi umduklarını söyledi. Piri, "Demokratik yollarla seçilmiş Türk hükümetinin yine demokratik yollarla seçilmiş Parlamento'yu ciddiye alacağını düşünüyoruz" ifadelerini kullandı.

Hükümet raporu hazmedemedi...
Öte yandan Viyana'da bulunan AB Bakanı Volkan Bozkır, Roporu 'iade edeceklerini" duyurdu. Bozkır, Avusturya Dışişleri ve Entegrasyondan Sorumlu Bakanı Sebastian Kurz ile bir araya geldikten sonra gazetecilerin soruları yanıtladı.

Yok sayacaklarmış...
"Ermeni soykırımını tanıyın" denmesi nedeniyle Roporu iade edeceklerini söyleyen Bozkır şöyle konuştu: "AP'nin geçen yıl kabul ettiği rapor için de 1915 olaylarına soykırım şeklinde atıf yapılması durumunda iade edecekleri uyarısını yaptıklarını ve bunun da bu şekilde gerçekleştiğini" belirterek, "Bu çerçevede geçtiğimiz yıl 1915 olaylarına sözde soykırım referansı yapılması durumunda bu raporu iade edeceğimizi söylemiştik. Maalesef geçtiğimiz yıl raporu yok hükmünde sayarak, iade ettik. Bu yıl da maalesef, aynı referans Avrupa Parlamentosu'nun, Türkiye raporunda yer alıyor. Bütün çabalarımıza, bütün ikazlarımıza rağmen, bu referansın giderilmesi mümkün olmadı. O nedenle bu raporu da yok hükmünde, geçersiz sayacağız. Raporu, daimi temsilcimiz AP'ye iade edecek"
_________________
Emeğe saygılı olun, alıntılarınızda link gösterin ...


Revenir en haut
Publicité


MessagePosté le: Ven 15 Avr 2016 - 03:24
MessageSujet du message: Publicité

PublicitéSupprimer les publicités ?
Revenir en haut
Montrer les messages depuis:   
Armenian on web Index du Forum -> Le Génocide Arménien - Հայկական Ցեղասպանութիւն - 1915 Ermeni Soykırımı -> 24 Nisan 1915'i anma, tartışmalar - commémorations, débats, annonces Toutes les heures sont au format GMT + 1 Heure
Poster un nouveau sujet   Répondre au sujet
Page 1 sur 1
Sauter vers:  

 Portail | Index | Créer un forum | Forum gratuit d’entraide | Annuaire des forums gratuits | Signaler une violation | Conditions générales d'utilisation
phpBB
Template by BMan1
Traduction par : phpBB-fr.com