Welcome Guest: S’enregistrer | Connexion
 
FAQ| Rechercher| Membres| Groupes
 
Dacik Dışişleri Bakanlığını CIRCIR Eden Avrupa Açıklamasından Sonra
 
Poster un nouveau sujet   Répondre au sujet
Armenian on web Index du Forum -> Le Génocide Arménien - Հայկական Ցեղասպանութիւն - 1915 Ermeni Soykırımı -> 24 Nisan 1915'i anma, tartışmalar - commémorations, débats, annonces
Sujet précédent :: Sujet suivant  
Auteur Message
vahe2009
Modérateur Général
Modérateur Général

Hors ligne

Inscrit le: 07 Nov 2009
Messages: 25 627
Point(s): 72 955
Moyenne de points: 2,85

MessagePosté le: Ven 15 Avr 2016 - 10:27
MessageSujet du message: Dacik Dışişleri Bakanlığını CIRCIR Eden Avrupa Açıklamasından Sonra
Répondre en citant

Dacik Dışişleri Bakanlığını CIRCIR Eden Avrupa Açıklamasından Sonra

Acayip Çıkışlar Gelmeye Başladı

Durmak Yok İnkar Politiklarına Devam...AB Bakanı Bozkır: 1915 kırmızı çizgimiz

Ankara raporu ‘Ermeni soykırımı’ atfı nedeniyle geçen yıl olduğu gibi bu sene de iade edecek


Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Volkan Bozkır, Avrupa Parlamentosu'nda oy çokluğuyla kabul edilen raporun 1915 olaylarını soykırım olarak niteleyen bir karara atıfta bulunması sebebiyle Türkiye tarafından iade edileceğini açıkladı. Bakan Bozkır, 1915 hassasiyetinin ise birçok kez Avrupa temaslarında dile getirildiğini ve bunun bir kırmızı çizgi olarak kalmaya devam ettiğinin altını çizdi.

Milliyet'ten Gizem Acar'ın haberine göre, Avrupa Parlamentosu'nun (AP) ‘bugüne kadar en sert rapor’ olarak nitelediği, Türkiye’nin 2015 İlerleme Raporu’nu oy çokluğuyla kabul etti. Demokrasi ve hukukun üstünlüğü vurgusu yapılan raporda, Türkiye’nin Avrupa Birliği (AB) için gereken Kopenhag Kriterleri’ni ihlalinden endişe edildiği ifade edildi. Strasbourg’da yapılan oylamada, 375 kabul, 133 ret ve 85 çekimser oy kullanıldı. Ankara ise raporu ‘Ermeni soykırımı’ atfı nedeniyle geçen yıl olduğu gibi iade ediyor.

Sebep eleştiriler değil


AB Bakanı ve Başmüzakereci Volkan Bozkır, Avrupa Parlamentosu’nda (AP) kabul edilen Türkiye İlerleme Raporu’nun, 1915 olaylarını soykırım olarak niteleyen bir karara atıfta bulunması nedeniyle bu sene de iade edileceğini belirtti. Bozkır, rapordaki eleştirilerin iade sebebi olamayacağını belirtirken, 1915 hassasiyetinin ise birçok kez Avrupa temaslarında dile getirildiğini ve bunun bir kırmızı çizgi olarak kalmaya devam ettiğinin altını çizdi.


Bozkır, “Bizim bakımımızdan Avrupa Parlamentosu önemlidir. İyi ilişkiler içinde olmak için gayret sarf ediyoruz. Ancak Avrupa Parlamentosu’nun şu anki yapısında maalesef Türkiye ile ilgili çok yanlış kanaatlerin hakim olduğu bir ortam mevcut. Bizim son iki yılda dört seçim geçirmemiz nedeniyle parlamenterlerimizin eskiden olduğu kadar sık şekilde Strasbourg ve Brüksel’e gidememeleri, iki seçim arasındaki dönemde meclisin tamamen kapalı olması, bazılarının tekrar seçilememiş olması bir boşluk yarattı. Türkiye’ye hasmane düşünceler besleyen grupların, Türkiye ile sorunları olan bazı parlamenterlerin yanlış bilgilerle oluşturduğu algıların parlamentoya hakim olduğu bir durum ortaya çıktı. Ancak şimdi parlamenterlerimiz sık sık gidiyorlar temaslar yürütüyorlar. Bu yanlış anlaşılmaların kısa sürede doğru bilgi ile buluşacağını umut ediyoruz” dedi.


Türkiye’nin İlerleme Raporu konusunda üç kırmızı çizgisinin “PKK’nın terör örgütü listesinden çıkarılmasının teklif edilmesi, Türkiye’nin üyelik sürecinin dondurulması ve 1915 olaylarının Ermeni soykırımı olarak niteleyen kararlara atıfta bulunulması” olduğunu hatırlatan Bakan, bu hususlara ilişkin hassasiyetlerin geçerli olduğunu sürekli olarak ifade ettiklerini belirtti. Bozkır, Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun da konuyu AP Başkanı Martin Schulz ile görüşmesinde dile getirdiğini söyledi. Ancak Komisyon raporuna yapılan yaklaşık 500 ilave ile raporun içinden çıkılmaz bir hale geldiğini belirten Bozkır, “Türkiye ile hasmane bir düşüncesi olan neredeyse herkes bir değişiklik önergesi verdi ve bunların birçoğu da raporda yer buldu. Bizim için en önemlisi ise geçen sene raporun iade edilmesine neden olan 1915 olaylarının soykırım olarak tanınmasını öngören rapora atıfta bulunulması. Oylamada bu raporu kabul ettiler, biz de aynen iade edeceğiz” dedi.


Tenkit olabilir


Bakan Bozkır, rapordaki sert eleştirilere ilişkin, “Tenkit yapılabilir. Bunlar yapıcı ya da doğru olduğuna inanmadığımız tenkitler de olabilir. Diğer ilerleme raporlarında yaptığımız gibi görüşürüz, yeni bilgiler veririz, birbirimizi iknaya çalışırız. Önemli olan raporun Türkiye’ye ceza vermek ister şekilde yazılmamasıdır. Türkiye ve AB ilişkilerini ileriye götürmek için çıkan bir kağıt olmalıdır. Eleştirilerin bazıları haksız der, bunu ortak kağıdımız olarak kabul edebilirdik” ifadesinde bulundu.

Raporda ne yazıyor?

Kopenhag kriterleri: Yargının bağımsızlığı, toplanma ve ifade özgürlüğü, insan haklarına ve hukuk devletine saygı gibi alanlarda Kopenhag kriterlerinden uzaklaşma olduğu belirtiliyor.


‘PKK silah bırakmalı’: Raporda “PKK silah bırakmalı, terörist taktiklerden vazgeçmeli ve beklentilerini barışçıl ve yasal yollarla dile getirmeli” ifadesi var.


Medyanın durumu: “Türkiye, gazetecilere yönelik sindirmenin her türüne karşı eyleme geçmeli, gazetecilere yönelik her türlü saldırı ve tehdit soruşturulmalı, medya organlarına saldırılar aktif şekilde önlenmeli” ifadesi yer buluyor.


Yolsuzluk: ‘Türk hükümetinin yolsuzlukla her seviyede mücadele niyetinde olduğuna yönelik açık ve tutarlı sinyaller vermesi gerektiği’ belirtiliyor.


Kadına yönelik şiddet: Kadına karşı şiddetin çok yüksek düzeyde olmasından duyulan endişe dile getiriliyor.
Raporun ertelenmesi: 2015 İlerleme Raporu’nun Türkiye’deki seçimler sonrasına ertelenmesi yanlış algı oluşturması nedeniyle eleştiriliyor.

http://t24.com.tr/haber/ab-bakani-bozkir-1915-kirmizi-cizgimiz,336376


Dernière édition par vahe2009 le Ven 15 Avr 2016 - 17:39; édité 2 fois
Revenir en haut
Publicité


MessagePosté le: Ven 15 Avr 2016 - 10:27
MessageSujet du message: Publicité

PublicitéSupprimer les publicités ?
Revenir en haut
vahe2009
Modérateur Général
Modérateur Général

Hors ligne

Inscrit le: 07 Nov 2009
Messages: 25 627
Point(s): 72 955
Moyenne de points: 2,85

MessagePosté le: Ven 15 Avr 2016 - 10:39
MessageSujet du message: Dacik Dışişleri Bakanlığını CIRCIR Eden Avrupa Açıklamasından Sonra
Répondre en citant

Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Bulut: Haddini bil Avrupa, bekle ve gör Schulz Efendi; bak neler olacak!"Haddini bilmeyen helak olur"Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın Başdanışmanı Yiğit Bulut, Avrupa Parlamentosu Türkiye Rapörtörü Kati Piri tarafından hazırlanan Türkiye raporunu ağır ifadelerle eleştirdi. "AP, yeni Türkiye Raporu’nda, geçen seneki raporun iade edilmesine yol açan ve Ankara’yı 1915 olaylarına ilişkin Ermeni iddialarını soykırım olarak tanımaya çağıran ifadelere atıf yaparak, aklınca bize soykırım yaptınız etiketini takmaya çalıştı" iddiasında bulunan Bulut, "Ne demişler; kendini ve haddini bilmeyen helak olur. Başta bazı AB’li siyasetçiler ve Schulz efendi şu mantığa kendilerini kaptırıyorlar; nasıl olsa anlaşmaya imza attırdık, Türkiye'ye istediğimizi, her şeyi yaptırabilirz. Bekle ve gör Schulz Efendi, bak neler olacak" ifadelerini kullandı.

Bulut'un Star'da "Haddini bil Avrupa!" başlığıyla yayımlanan (15 Nisan 2016) yazısı şöyle:

AB bize “soykırım yaptınız” diyor!
Daha AB Parlamentosu Başkanı Schulz iki parmağını “silah şeklinde” yaparak Türkiye Cumhuriyeti Devleti ve Sayın Cumhurbaşkanımız hakkında haddini aşan açıklamalarını unutmadan, AB’den yeni bir adım geldi...

AP, yeni Türkiye Raporu’nda, geçen seneki raporun iade edilmesine yol açan ve Ankara’yı 1915 olaylarına ilişkin Ermeni iddialarını soykırım olarak tanımaya çağıran ifadelere atıf yaparak, aklınca bize SOYKIRIM YAPTINIZ etiketini takmaya çalıştı! Ne diyeyim; en kötü şey KENDİNİ ve kendi kirli geçmişini BİLEMEYENLER! Ne demişler; kendini ve haddini bilmeyen helak olur!

Bize “soykırım yaptınız” diyen AB’nin son aylarda, günlerde yaptıkları aklıma geliyor...AB’nin “topraklarına bir insan daha almamak” uğruna girdiği ayak oyunlarını, verdiği vaatleri, ortaya attığı hayalleri görünce, inanın İNSANLIK ADINA midem bulanıyor!

Daha önce yazmıştım, bugün yeniden yazacağım...

Sevgili dostlarım, bir topluluk, adı ister “birlik olsun”, ister başka bir şey; nereden geldiğini unutmuş ve kirli geçmişini YOK SAYARAK “insanlık dersi” vermeye ve başkalarını “karalamaya” çalışıyorsa, fazla uzağa gidemez, kirli geçmişini yüzüne vururlar! Çok geçmişe gitmeye de gerek yok; buna en güzel örnek BUGÜN KAPIMIZDA VAATLERLE, YALANLARLA BEKLEYEN AVRUPA! DAHA DOĞRUSU Türkiye’ye “sözde soykırım” kararı ile “çağrıda” bulunan Avrupa!

Sevgili dostlarım,

Ne Avrupa ama! Birkaç yıl öncesinde kıtanın orta yerinde “sadece Müslüman oldukları için katledilen” 200 bin insanı seyreden Avrupa!

Ne Avrupa ama! Daha 70 yıl önce sadece dinleri farklı olduğu için insanları fırınlarda yakan Avrupa!

Sevgili dostlarım,

Ne Avrupa ama! Afrika kıtasında katliamlar yapan ve yüzyıllarca kıtanın varlıklarını kanını emerek, bu varlık üstüne sömürge imparatorlukları kuran Avrupa! Cezayir’de yapılan katliam, Afrika’da yapılanın sadece küçük bir kısmı!

Ne Avrupa ama! Amerika kıtasında Kuzey ve Güney dahil katliamlar yapan, yüzyıllar süren sömürge denklemini kan-gözyaşı-emek çalmak üstüne kuran Avrupa!

Sevgili dostlarım,

Ne Avrupa ama! Osmanlı-İslam coğrafyasına hayasızca saldıran ve Osmanlı’ya finansal boyundurukla imzalattığı sömürme anlaşmalarını aynı tarihte İngiliz gemilerinin Çin limanlarını bombalamasıyla Uzak Doğu’ya taşıyan Avrupa! Katliam, kan ve gözyaşı saçan Avrupa !

Ne Avrupa ama! Bir araya gelip Osmanlı coğrafyası üzerine abanan, kaçarken kundaktaki çocukları süngülerinin uçlarına takan Avrupa!

Size daha söylenecek çok söz var ama söze yazık!

Ey AVRUPA,

BAK DİNLE; GÖR VE ÖĞREN;

Biz Alemlere rahmet olarak GÖNDERİLEN Peygamber efendimizin Ümmetiyiz, gittiği her yere sevgi ve hoşgörü götürenlerin birlikte oluşturduğu BİR milletin neferleriyiz! BİZLER, sizin gibi KAN EMİCİ değiliz, hiç de olmadık!

Önemli not: Başta bazı AB’li siyasetçiler ve Schulz efendi şu mantığa kendilerini kaptırıyorlar; NASIL OLSA ANLAŞMAYA İMZA ATTIRDIK, TÜRKİYE’YE İSTEDİĞİMİZİ, HER ŞEYİ YAPTIRABİLİRİZ! Bekle ve gör Schulz Efendi! BAK NELER OLACAK!


http://t24.com.tr/haber/cumhurbaskani-basdanismani-bulut-haddini-bil-avrupa-bekle-ve-gor-schulz-efendi-bak-neler-olacak,336412


Revenir en haut
Contenu Sponsorisé


MessagePosté le: Aujourd’hui à 12:39
MessageSujet du message: Dacik Dışişleri Bakanlığını CIRCIR Eden Avrupa Açıklamasından Sonra

Revenir en haut
Montrer les messages depuis:   
Armenian on web Index du Forum -> Le Génocide Arménien - Հայկական Ցեղասպանութիւն - 1915 Ermeni Soykırımı -> 24 Nisan 1915'i anma, tartışmalar - commémorations, débats, annonces Toutes les heures sont au format GMT + 1 Heure
Poster un nouveau sujet   Répondre au sujet
Page 1 sur 1
Sauter vers:  

 Portail | Index | Créer un forum | Forum gratuit d’entraide | Annuaire des forums gratuits | Signaler une violation | Conditions générales d'utilisation
phpBB
Template by BMan1
Traduction par : phpBB-fr.com