Welcome Guest: S’enregistrer | Connexion
 
FAQ| Rechercher| Membres| Groupes
 
TÜRKİYE VE İSRAİL ARASINDAKİ ''KARŞILIKLI ÇIKAR'' İLİŞKİSİ
 
Poster un nouveau sujet   Répondre au sujet
Armenian on web Index du Forum -> Le Génocide Arménien - Հայկական Ցեղասպանութիւն - 1915 Ermeni Soykırımı -> 24 Nisan 1915'i anma, tartışmalar - commémorations, débats, annonces
Sujet précédent :: Sujet suivant  
Auteur Message
vahe2009
Modérateur Général
Modérateur Général

Hors ligne

Inscrit le: 07 Nov 2009
Messages: 25 627
Point(s): 72 955
Moyenne de points: 2,85

MessagePosté le: Mar 10 Mai 2016 - 11:29
MessageSujet du message: TÜRKİYE VE İSRAİL ARASINDAKİ ''KARŞILIKLI ÇIKAR'' İLİŞKİSİ
Répondre en citant

TÜRKİYE VE İSRAİL ARASINDAKİ ''KARŞILIKLI ÇIKAR'' İLİŞKİSİ

Türkiye ve İsrail arasında son Zamanlarda yaşanan olumlu gelişmeler bazı kesimleri tedirgin etsede bir o kadar da bu durumdan memnun olan kesimlerin olduğuda gerçektir. Peki, İsrail denilince neden bu kadar farklı görüşler hakim ? Sadece Gazze'de yapılan katliamlar mı ? Arap İsrail Savaşları'nda İsrail'in üstünlüğü mü ? Veya Türkiye ile uluslarası sularda yaşanan 'Mavi Marmara' gemi krizi mi ? Tüm bunlar İsrail'e bakışımızı elbette belirlemekte ancak İsrail'in bölgede kendi bekası için saldırgan tutumu ve silahlanmaya önem vermesi İsrail'e karşı oluşan farklı görüşleri belirleyen en önemli hususlardan biridir.

1948 yılında bağımsızlığını ilan eden İsrail'i en kısa sürede tanıyan devletlerden biri Türkiye olmuştur. Türkiye'nin 1964 yılına kadar ABD ile olan iyi ilişkileri doğrudan İsrail ile de ilişkilerimizin iyi olmasını sağlamıştır. Buarada İsrail için bölgede Arap olmayan devletler ile kurulacak ittifak büyük önem taşımaktadır. Hem Arap olmayışı hemde Batı ile işbirliği içinde olan Türkiye, İsrail için önemli bir müttefiktir.

1964 yılında ne oldu ? 1960 yılında kurulan Kıbrıs Cumhuriyeti devletinin garantörlerinden olan Türkiye, (Türkiye,Yunanistan, İngiltere) Kıbrıs Cumhurbaşkanı Makarios'un anayasayı değiştirmeye çalışması ve EOKA örgütünün Türkleri katletmesi Türkiye'yi olası bir operasyon hazırlığına itmiştir. Bu durumdan haberdar olan ABD Başkan'ı dönemin Türkiye başbakanı İsmet İnönü'ye sert bir mektup göndermiştir. Mektupta, ' Türkiye'nin olası bir Kıbrıs müdahalesinde gerçekleşecek Sovyet saldırısına karşı NATO'nun 5. Maddesi işlemeyecektir' açıklamasından sonra Türkiye artık körü körüne bağlandığı ABD'ye artık güven duymamayı öğrenmiştir. Alternatif politikalar üretmeye çalışmıştır. Türkiye'nin İsrail karşıtı söylemleri bu zamandan sonra başlamıştır.

Türkiye'de 1990 yıllarında artan terör olayları ve bu teröre destek verdiği bilinen Yunanistan, Suriye, Barzani gibi unsurların tutumları ve Fırat-Dicle nehirleri üzerinden yaşanan sorunlar Türkiye'nin başını ağırtmıştır. Düşmanımın düşmanı dostumdur anlayışı ile hareket eden Türkiye 90'lı yıllardan sonra İsrail ile üst düzey antlaşmalar yapmıştır.

2000 yılı sonrası ise adeta danışıklı dövüş yaşanmıştır. AKP iktidarı ile özellikle 2009 yılı Davos'ta gerçekleşen krizde İsrail karşıtı bir duruş sergilenmiş ve İsrail'in yaptığı haksızlıklar dile getirilmiş ve tüm bunlar davos gibi bir uluslarası platformda dile getirilmiştir. 2009 yılı sonrası Türkiye'nin böyle bir kahramanlığa girişmesinin tek sebebi ise bölge liderliğine soyunmasının bir gereğidir. Zaten aradan fazla Zaman geçmeden bölgede Arap isyanları başlamıştır ve Türkiye hem Müslüman hem laik hem de demokratik olmasıyla adeta model ülke olarak bölgede örnek gösterilmiştir. Tüm bunlar yaşanırken Türkiye İsrail arası bozuk ama ticaret ilişkileri her defasında artmıştır.
Türkiye ve İsrail arasında yaşanan bu tür gelişmeler Zaman Zaman ilişkileri koparma noktasına getirsede iki ülke arasında ilişki her dönem artarak var olmuştur. Ortadoğu'nun jandarması İsrail'dir. Bölgede en güçlü olana kadar mevcut güç sahipleri ile ters düşmek ve gereksiz yere kafa tutmak devlete her daim zarar vereceği gibi imaj kaybınada yol açacaktır.

İsrail'in Doğu Akdeniz'de çıkardığı enerjinin Avrupa'ya aktarması için bölgede en istikrarlı ülke olan Türkiye'ye ihtiyacı vardır. Türkiye'nin de uluslarası platformda baskıya maruz kaldığı Ermeni soykırımı iddialarına destek bulması çok büyük önem arz etmektedir. Bu destek bu zamana kadar İsrail'den gelmiştir ve İsrail hâlâ daha Ermeni iddialarını tanımamıştır.

Türkiye hiçbir zaman hiçbir ülkeye karşı duygusal davranma lüksüne sahip değildir. Söz konusu devlet bekasıdır ve ekonomik işbirliği her zaman büyük önem taşımaktadır. Türkiye'nin şuan yaşadığı Mısır ile siyasi kriz Mısır'ı adeta bölgede Türkiye karşıtı politikalar üretmeye itmiştir. Bunun sebebi ise devleti yönetenlerin duygusal davranmasıdır. Mavi Marmara gemisi ile yaşadığımız sorun geçen sene hükümet Sözcüsü Ömer Çelik'in ' İsrail halkı ve devleti dostumuzdur' açıklamasıyla yumuşamıştır. Yumuşamak zorundaydı çünkü Türkiye, ABD,Rusya, Suriye, Irak ve kısmende olsa İran ile ilişkileri adeta problemli olmuştur. Türkiye'nin bu problemli dışpolitikasında İsrail ile işbirliği mesajı vererek komşularını şaşırtmıştır. Sonuç olarak olması gerekeni yani akılcı ve pragmatik dışpolitika anlayışını geçte olsa yerine getirmiştir. İsrail'e karşı yürütülen yanlış politikadan dönüldü sıra Mısır ile yaşanan gereksiz siyasi krizin son bulması. En kısa zamanda bu konuda da gerekli adımların atılması iki ülke(Türkiye-Mısır) ilişkileri için büyük önem taşıyacaktır. Bekleyip hep beraber göreceğiz...

Selçuk Özçelik

http://www.ulusalhabergazetesi.com/turkiye-ve-israil-arasindaki-karsilikli-cikar-iliskisi-makale,87.html


Revenir en haut
Publicité


MessagePosté le: Mar 10 Mai 2016 - 11:29
MessageSujet du message: Publicité

PublicitéSupprimer les publicités ?
Revenir en haut
vahe2009
Modérateur Général
Modérateur Général

Hors ligne

Inscrit le: 07 Nov 2009
Messages: 25 627
Point(s): 72 955
Moyenne de points: 2,85

MessagePosté le: Mer 11 Mai 2016 - 16:06
MessageSujet du message: TÜRKİYE VE İSRAİL ARASINDAKİ ''KARŞILIKLI ÇIKAR'' İLİŞKİSİ
Répondre en citantRevenir en haut
vahe2009
Modérateur Général
Modérateur Général

Hors ligne

Inscrit le: 07 Nov 2009
Messages: 25 627
Point(s): 72 955
Moyenne de points: 2,85

MessagePosté le: Mer 25 Mai 2016 - 09:35
MessageSujet du message: TÜRKİYE VE İSRAİL ARASINDAKİ ''KARŞILIKLI ÇIKAR'' İLİŞKİSİ
Répondre en citant

İsrail ordusuna ihlalleri 'örtbas suçlaması'srail'de önde gelen insan hakları kuruluşlarından B'Tselem, artık İsrail askerleri hakkında insan hakları ihlali iddialarıyla ilgili suç duyurusunda bulunmayacağını açıkladı.

İsrail top oynayan dört Filistinli çocuğu öldüren askeri akladı

Örgüt, 25 yıldır bu dosyaları askeri yargı sistemi içinde takip ettikten sonra 'sürecin bir aklama mekanizması' olduğu sonucuna vardıklarını söyledi.

İsrail'in Filistin topraklarında işgale son vermesi kampanyası yürüten B'Tselem, 'insan hakları ihlali zanlısı ordu mensuplarını korumak ve dosyaları örtbas etmek' amacıyla tasarlanmış bir sistem içinde adalet aramanın anlamı olmadığının altını çizdi.

İsrail ordusu ise B'Tselem'in suçlamalarına yanıt verirken, taraflı olarak nitelediği iddiaların 'gerçekleri yansıtmadığını' savundu.

İsrail ordusundan yapılan açıklamada, ''İsrail Savunma Güçleri, B'Tselem'in de aralarında bulunduğu çok sayıda örgütten gelen suçlamaları ve suistimal iddialarını soruşturmaktadır ve gerçeğe ulaşmak için de şeffaf bir şekilde çalışmaya devam edecektir'' ifadelerine yer verildi.
Image copyright Reuters

Ancak B'Tselem, ordunun soruşturmalarının 'yavaş ve yetersiz olduğunu ve nadiren mahkumiyetle sonuçlandığını' söylüyor.

B'Tselem'in İsrail ordusunu insan hakları ihlali iddialarını örtbas etmekle suçladığı 80 sayfalık raporda sekiz dosya yer alıyor.

Bu sekiz dosyadan dördü Filistinlilerin öldürüldüğü vakalarla ilgili iddialardan oluşuyor.

B'Tselem, bu vakalarda soruşturmanın standartların çok altında olduğunu vurgularken, ''Askeri soruşturma sistemi daha başından mağdurlar için adalet sağlamayı engelleyecek bir işleyişe sahip'' uyarısında bulunuyor.

http://www.bbc.com/turkce/haberler/2016/05/160525_israil_ordu_btselem


Revenir en haut
vahe2009
Modérateur Général
Modérateur Général

Hors ligne

Inscrit le: 07 Nov 2009
Messages: 25 627
Point(s): 72 955
Moyenne de points: 2,85

MessagePosté le: Ven 1 Juil 2016 - 16:46
MessageSujet du message: TÜRKİYE VE İSRAİL ARASINDAKİ ''KARŞILIKLI ÇIKAR'' İLİŞKİSİ
Répondre en citant

Neden İsrail, Türkiye ile barışıyor?


Uluslararası İlişkiler öyle grift bir hâl aldı ki meseleleri tek bir nedene bağlamak, neredeyse imkansız. Çünkü, Türkiye-İsrail antlaşması sadece iki ülke arasında cereyan etmiyor. ABD, Rusya, Azerbaycan, Ermenistan, KKTC, GKRY, Suud, ve İran'ı da ilgilendiriyordu. Türkiye, enerji talebini Azeri gazıyla çeşitlendirmek isterken, Azerbaycan'daki rafineride de sabotaj oluyor ve Ermenistan'la da tekrar çatışma yaşanıyordu. Buradaki ince detay şu: Azerbaycan'da faaliyet gösteren enerji şirketleri İsrail ve ABD ağırlıklıydı…ABD, bölgeyi yeniden dizayn edip, bir süredir İran'a geniş alanlar açmaya başlarken, Suud-Türkiye-İsrail üçlüsü bu gelişmelere kayıtsız kalamazdı. Türkiye açısından bir zafer veya hezimet durumu söz konusu da değil. Ciddi bir diplomasi başarısı, kriz yönetimi becerisi ve bir psikolojik üstünlük halidir. Tabii şunu da göz ardı etmeyelim, küresel bir iddia için ekonomi, teknoloji, eğitim, askeri ve kalkınma alanlarında daha çok yol almamız gerekiyor.

Dünya ve Türkiye'de dış politika gündemi, o kadar hızlı değişiyor ki, uygulamaları hasebiyle geri dönüşü uzun zaman almasına karşın, neredeyse bir basketbol maçındaki taktik savaşı gibi hızlı değişmeye başladı.

Açıkçası çok bileşenli, çok aktörlü ve en önemlisi sürekli değişken ve çelişkilerin strateji sayıldığı bir denklem söz konusu. Karar alıcıların, söylemlerini ve uygulamalarını sürekli değiştirmesi de tam olarak bundan kaynaklanıyor.

Türkiye, İngilizlerin AB'den ayrılmasına yoğunlaşmışken, İsrail ve Rusya ile ilişkilerinde yeniden bir ivme kazandı.

Aslında İsrail'le anlaşma Kasım 2013'te hazırdı. Ancak Türkiye'de 17/25 Aralık darbesinin sonucu ve etkileri, ardından Türkiye'nin yaşadığı iç gerilimler, İsrail tarafından ağır alınmasına neden olundu. Özellikle, Rus uçağı hadisesiyle birlikte, enerji-terör temelinde farklı bir boyuta geçildi (Kanaatimce Türkiye, 1 Kasım'la birlikte uçurumun kenarından döndü). Zira Türkiye, Ruslara olan enerji bağımlılığını azaltmak ve enerji ihtiyacını gidermek için yeni ortaklar arıyordu. İsrail ise yeni enerji havzalarından üretilecek olan gazı (30 milyar metreküp) Kıbrıs-Yunanistan ve Mısır opsiyonlarına rağmen, Türkiye hattı üzerinden (Maliyet ve enerji güvenliğinden ötürü) dünyaya ihraç etmek istiyordu. Tam bu sırada Türkiye'nin Azerbaycan ve İsrail enerji kartını gören Rusya, Türkiye'yi kaybetmemek ve gururunu da küçük düşürmemek adına, hem PKK/PYD'yi destekliyor, hem de Türkiye ile görüşmelerde göz kırpıyordu.

Uluslararası İlişkiler öyle grift bir hâl aldı ki meseleleri tek bir nedene bağlamak, neredeyse imkansız. Çünkü, Türkiye-İsrail antlaşması sadece iki ülke arasında cereyan etmiyor. ABD, Rusya, Azerbaycan, Ermenistan, KKTC, GKRY, Suud, ve İran'ı da ilgilendiriyordu.

Türkiye, enerji talebini Azeri gazıyla çeşitlendirmek isterken, Azerbaycan'daki rafineride de sabotaj oluyor ve Ermenistan'la da tekrar çatışma yaşanıyordu. Buradaki ince detay şu: Azerbaycan'da faaliyet gösteren enerji şirketleri İsrail ve ABD ağırlıklıydı. Rus Gazı yerine, Azerbaycan'daki İsrailli şirketlerle işbirliği yapmak isteyen Türkiye, Ruslara bu konuda ''Keyfin bilir'' dedi. Azerbaycan-Ermenistan arasında yaşanan gerginlik aslında İsrail-Rusya çıkarlarının çatışmasıydı.

Ancak, Ukrayna'dan ötürü ABD ve AB'nin ambargosuna maruz kalan Rusya, Temmuz ayında ABD'nin alacağı ‘olumsuz' kararı da göz ardı etmiyordu.(Bu sırada AB, ambargoyu 6 ay daha uzattı) Hatt-ı zatında Suriye konusunda Kerry-Lavrov mutabakatının Temmuz ayından sonra, sekteye uğraması da ihtimaller arasında. Çünkü, Netanyahu'nun Kerry ile görüşmesinde, Joe Biden'e özel teşekkür etmesi ABD'nin, Rusya ambargosuna devam edeceği yönünde bir mesajı olarak da okumak mümkün.

Ayrıca, Rusların dünyada siyasi ve ekonomik ilişki içerisinde olduğu ülkelerde, siyasi sorunlar baş gösterdi. BRICS ülkelerinden Brezilya-Güney Afrika ve Latin Amerika'dan Venezuela ile Arjantin, iç problemlerle uğraşıyordu. Latin Amerika'da Ruslar kaybederken, İsrail menfaatleri kazanıyordu. Ruslar, Türkiye gibi bir pazarı ve Erdoğan gibi anti-batıcı bir hükümetle de daha fazla sürtüşmek istemiyordu.
Dikkat edin! Türkiye-İsrail yakınlaşması/görüşme haberleri medyada yer aldıkça, Türkiye-Rusya ilişkilerinin yeniden tesisine yönelik haberlerde basında yer almaya başladı. Örneğin Putin'in Yunanistan'dan yaptığı Türk-Rus ilişkilerinin devamı yönündeki olumlu söylemi, AB'nin ambargoyu uzattığı ve ‘Türkiye'nin Avrupa başkentlerinde İsrail'le pazarlık yaptığı', yönündeki haberlere denk gelmesi tesadüf değildi.
Bu bağlamda Türkiye-İsrail antlaşmasının zamanlaması, Rusya-ABD ve Rusya-İsrail soğuk savaşından bağımsız değil. Elbette, İran'ın ABD desteğiyle Ortadoğu'da alan kazanması ve son olarak K.Irak'ta bazı bölgelerde eylemleri de ciddi bir tehdit olarak Türk-İsrail yakınlaşmasının nedenleri arasında sayılabilir.

Asıl vurgulamam gerekeni unutuyordum. Türkiye'nin terörle mücadeledeki başarısını da unutmamak lazım. Yakında PKK, ‘Silah bırakıyorum' derse, şaşırmayın.

Sonuç olarak Türkiye, İsrail'le İran ve Rusya yüzünden istihbarat, enerji arzı/bağımlığı, Gazze'ye yardım elini uzatmak ve ekonomik nedenlerden ötürü bir araya geliyor. İsrail ise enerji, ekonomi ve güvenlik kaygılarıyla bir araya geliyor. Türk-İsrail ilişkilerin yeniden tesisi ve güven bunalımı, bir günde olacak bir iş değil. Özellikle İsrail'in Gazze ve Filistin'deki uygulamalarıyla ilgili. Türkiye-İsrail antlaşması, Rusya-Türkiye yakınlaşmasından bağımsız değil. ABD, bölgeyi yeniden dizayn edip, bir süredir İran'a geniş alanlar açmaya başlarken, Suud-Türkiye-İsrail üçlüsü bu gelişmelere kayıtsız kalamazdı. Türkiye açısından bir zafer veya hezimet durumu söz konusu da değil. Ciddi bir diplomasi başarısı, kriz yönetimi becerisi ve bir psikolojik üstünlük halidir. Tabii şunu da göz ardı etmeyelim, küresel bir iddia için ekonomi, teknoloji, eğitim, askeri ve kalkınma alanlarında daha çok yol almamız gerekiyor.

Hüsamettin Aslan

drhusamettin@hotmail.com - @HusamettinAslan

http://www.milatgazetesi.com/neden-israil-turkiye-ile-barisiyor-makale-88294


Revenir en haut
Contenu Sponsorisé


MessagePosté le: Aujourd’hui à 12:27
MessageSujet du message: TÜRKİYE VE İSRAİL ARASINDAKİ ''KARŞILIKLI ÇIKAR'' İLİŞKİSİ

Revenir en haut
Montrer les messages depuis:   
Armenian on web Index du Forum -> Le Génocide Arménien - Հայկական Ցեղասպանութիւն - 1915 Ermeni Soykırımı -> 24 Nisan 1915'i anma, tartışmalar - commémorations, débats, annonces Toutes les heures sont au format GMT + 1 Heure
Poster un nouveau sujet   Répondre au sujet
Page 1 sur 1
Sauter vers:  

 Portail | Index | Créer un forum | Forum gratuit d’entraide | Annuaire des forums gratuits | Signaler une violation | Conditions générales d'utilisation
phpBB
Template by BMan1
Traduction par : phpBB-fr.com