Welcome Guest: S’enregistrer | Connexion
 
FAQ| Rechercher| Membres| Groupes
 
Şili Parlamentosu Azerbaycan iddialarını reddetti
 
Poster un nouveau sujet   Répondre au sujet
Armenian on web Index du Forum -> D'hier à nos jours - Երեկ և այսօր - Dünden bugüne -> Sumgait, Maragha, Baku ve Hocalı
Sujet précédent :: Sujet suivant  
Auteur Message
vahe2009
Modérateur Général
Modérateur Général

Hors ligne

Inscrit le: 07 Nov 2009
Messages: 25 627
Point(s): 72 955
Moyenne de points: 2,85

MessagePosté le: Jeu 23 Juin 2016 - 11:01
MessageSujet du message: Şili Parlamentosu Azerbaycan iddialarını reddetti
Répondre en citant

Şili Parlamentosu Azerbaycan iddialarını reddetti

İnkarcılar ve Kankları h(a)zeriler Şili Parlementosunu PARAYLA Satın Alamadılar

Şilili Vekillerin Cevabı h)azerileri MORARTTIĞI İdda edildi
22 Haziran’da Şili Parlamentosu Azerbaycan lobbisi tarafından hazırlattığı sözde Hocalı soykırımını ve sözde Azerbaycan topraklarının işgal edildiğini kınayan tasarıyı reddetti.

Asbarez.com sitesine göre, Azerbaycan lobbisi bu tasarı ile Şili Parlamentosu tarafından 18 Mayıs tarihinde kabul edilen Azerbaycan’ın Nisan başındaki saldırıları kınayan kararına karşı bir adım atmaya çalıştı.

Oylama öncesi Ermenistan’ın Arjantin ve Şili Büyükelçisi Aleksan Harutyunyan Parlamento üyelerine gerçek tarihi anlatan mektuplar göndermişti.

Şili Parlamentosu Alt Kanadı 18 Mayıs’ta kabul eden tasarı ile Azerbaycan’ın, Dağlık Karabağ’a yaptığı saldırılarını kınadı. Bir grup Milletvekili tarafından sunulan 4 maddelik tasarı oy birliği ile kabul edilmişti.

Hocalı’da ne oldu?

26 Şubat 1992’de Ağdam olayları (Azerbaycan tarafından «Hocalı katliamı» olarak gösterilen) sırasında Azerbaycan silahlı birimleri, Hocalı’nın bir grup sakini kendi kontrol altında bulunan topraklarda soğukkanlılıkla katlettiler.

Azerbaycan muhalif Halk Cephesi, Ermeni nüfusu olan Stepanakert ve civarındaki köyleri daimi top ateşine tuttuğu Hocalı’daki Azerbaycan ateş noktalarının etkisizleştirilmelerine yönelik Karabağ Silahlı Kuvvetlerinin zaruri operasyonunu cumhurbaşkanı Mutallibov’u devirmek amacıyla kullandı.

Cumhurbaşkanı Mutallibov’un 2 Nisan 1992’de Rus «Nezavisimaya Gazeta» gazetesine verdiği röportaj buna tanıklık etmektedir.

Operasyon öncesinde Karabağ tarafı, insancıl hukuk normlarına uygun olarak, Hocalı yönetimini yapılacak operasyon ve Azerbaycan sakinlerinin tahliyesi için güvenli insani koridorun bırakıldığını bildirdi.

Azerbaycanlıların kontrolu altındaki alanlarda gerçekleşen feci olaylardan hemen sonra Azerbaycanlı gazeteci Cengiz Mustafayev, yaşamını kaybedenlerin henüz tağyir edilmemiş bedellerinin fotoğraflarını ve filmini çekti. Ancak aynı Mustafayev tarafından iki gün sonra çekilen film görüntülerinde Ermenilerin ″acımasızlığı ve insanlık dışı davranışlarını″ gözler önüne sermek amacıyla cesetlerin kafa derileri yüzülmüş, vücutları tağyir edilmişti. Varolan deliller, Karabağ tarafının, insanların katledildiği, daha sonra beden ve uzuvlarının tağyir edildiği alanlara fiziken giremiyeceklerini inkar edilmez şekilde teyid etmektedir. Feci olayların tanığı olan Mustafayev’in, Ağdam’ın menfur provokasyonundan bir kaç ay sonra olayların gazetecilik araştırması sırasında, aynı Ağdam yakınlarında bugüne dek bilinmeyen koşullarda hayatını kaybetmesi manidardır.

Hocalı provokasyonu ardından Bakü’de iktidarın metazori el geçirilmesi sonrasında (1992) Ebulfeyz Elçibey liderliğindeki Azerbaycan’ın yeni yönetimi, Hocalılılara yönelik kendi hunhar cürümlerini gizlemek amacıyla provokasyonu, Karabağ kuvvetleri tarafından sivil sakinlere karşı yapılan «katliam» olarak gösterek, olayaları maksatlı çarpıtma girişiminde bulundu. Bu politika Azerbaycan yönetimi tarafından bu güne dek sürdürülmektedir.

Azerbaycan yönetimi, “Hocalı olayları’nın” çarpıtılmış propagandası aracılığıyla, iki Ermeni devletinin uluslararası itibarına zarar verme çabası gibi, Ermenilere yönelik nefret ve yabancı düşmanlığına katkıda bulunarak bu olayların çarpıtılmış yorumlarını genç nesillere şart koşmaktadırlar.

www.ermenihaber.


Revenir en haut
Publicité


MessagePosté le: Jeu 23 Juin 2016 - 11:01
MessageSujet du message: Publicité

PublicitéSupprimer les publicités ?
Revenir en haut
Montrer les messages depuis:   
Armenian on web Index du Forum -> D'hier à nos jours - Երեկ և այսօր - Dünden bugüne -> Sumgait, Maragha, Baku ve Hocalı Toutes les heures sont au format GMT + 1 Heure
Poster un nouveau sujet   Répondre au sujet
Page 1 sur 1
Sauter vers:  

 Portail | Index | Créer un forum | Forum gratuit d’entraide | Annuaire des forums gratuits | Signaler une violation | Conditions générales d'utilisation
phpBB
Template by BMan1
Traduction par : phpBB-fr.com