Welcome Guest: S’enregistrer | Connexion
 
FAQ| Rechercher| Membres| Groupes
 
Adalar yeni hastanesiyle artık daha güvenli
 
Poster un nouveau sujet   Répondre au sujet
Armenian on web Index du Forum -> D'hier à nos jours - Երեկ և այսօր - Dünden bugüne -> Constantinopolis - Կ. Պոլիս - Istanbul
Sujet précédent :: Sujet suivant  
Auteur Message
vahe2009
Modérateur Général
Modérateur Général

Hors ligne

Inscrit le: 07 Nov 2009
Messages: 25 627
Point(s): 72 955
Moyenne de points: 2,85

MessagePosté le: Dim 10 Juil 2016 - 12:01
MessageSujet du message: Adalar yeni hastanesiyle artık daha güvenli
Répondre en citant

Adalar yeni hastanesiyle artık daha güvenli


İnşaatı yaklaşık üç sene süren Kartal Dr. Lütfi Kırdar Eğitim ve Araştırma Hastanesi Büyükada Ek Hizmet Binası faaliyete giriyor.

Okulların kapanmasının ardından başlayan yaz sezonuyla birlikte birçok kişi adalara gitmeye başladı. Kış aylarında yaklaşık 10 bin kişiyi ağırlayan adalarda bu yoğunluk, yaz aylarında dört misline katlanıyor. Her yıl sıklıkla gündeme gelen sağlık sorunuysa inşaatı yaklaşık üç sene süren Kartal Dr. Lütfi Kırdar Eğitim ve Araştırma Hastanesi Büyükada Ek Hizmet Binası’nın faaliyete girmesiyle çözüme kavuşuyor. Henüz resmi açılışı yapılmayan hastane, Ocak ayından beri Dâhiliye, Genel Cerrahi, Çocuk Hastalıkları, Kadın Doğum, Fizik Tedavi Polikliniği ve Fizyoterapi Ünitesi, Aile Hekimliği, Ortopedi, Göz, Kulak Burun Boğaz, Ağız ve Diş Sağlığı, Radyoloji ve Biyokimya Laboratuvarı olmak üzere birçok dalda hizmet veriyor.

Agos’a konuşan Adalar İlçe Sağlık Müdürü Güliz Ülkü; Kartal Dr. Lütfi Kırdar Eğitim ve Araştırma Hastanesi Büyükada Ek Hizmet Binası ve adalardaki sağlık hizmetlerinin durumuyla ilgili açıklamalarda bulundu.

Sağlık sorunlarını sıfıra indirmeyi hedeflediklerini belirten Ülkü, çalışmaların ayrıntılarını şöyle aktardı: “Üç yıl önce inşaat çalışmalarına başlanan Kartal Dr. Lütfi Kırdar Eğitim ve Araştırma Hastanesi Büyükada Ek Hizmet Binası toplam 1.439 metrekare ve üç kattan oluşuyor. İçerisinde 12 farklı branştan poliklinik bulunan hastanenin bir de ‘Acil’ bölümü var. Vakanın durumuna göre kırmızı, sarı ve yeşil alanlara ayrılan bölümde vakaların durumuna göre müdahale ediliyor.”

Hastaneye yeni polikliniklerin eklenmeye devam ettiğini belirten Güliz Ülkü, “Geçen ay Nöroloji bölümümüz de hastane bünyesinde hizmet vermeye başladı. Ek talep halinde yeni bölümlerin açılması da olası” diyor.
Kınalı, Heybeli ve Burgaz’da sağlık hizmetine devam

Öte yandan Büyükada’daki gelişmelerin dışında adalılar için 2014’te Kınalıada ve Burgazada’da kurulan Acil Sağlık İstasyonları da 7/24 hizmete devam ediyor. Ayrıca yakıt ikmali sorununu bertaraf etmek üzere her adada iki adet kara ambulansına ek olarak, hastanın ana karaya taşınması için birer deniz ambulansı da hazır tutuluyor.
Yeni hizmetler kapıda

Cumartesi günleri aile hekimlerinin nöbet tutabilmesi için Heybeliada’da bir yerleşke kuruldu. Nöbetçi hekimler hafta sonu için acil bir ilaç ya da reçete için hizmet veriyor. Yeniliklerin bir diğeriyse ‘Evde Sağlık Hizmetleri’. Böylece çeşitli hastalıklara bağlı olarak evde bakıma ihtiyaç duyan ve yatağa bağlı hastalara hizmeti verilebilecek. Evde sağlık hizmetine başvurmak için (444 38 33) numaralı telefona başvurulabilir.
Adalarda ücretsiz kanser taraması

Son yıllarda yaygın olan kanser hastalığında erken teşhisin önemini vurgulayan uzmanlar Türkiye’nin birçok yerinde yüksek meblağlarda yapılan Rahim Azı Kanseri ve Kolon Kanseri taramalarını İstanbul Halk Sağlığı Müdürlüğü’ne bağlı Adalar Toplum Sağlığı Merkezi ada halkına ücretsiz olarak hizmete açtı. 30- 65 Yaş kadınlar rahim ağzı kanseri, 50- 70 yaş kadın ve erkekler kolon kanseri taramasına katılabilir. 10 dakikalık kısa bir sürede yapılan taramaların sonuçları de hızla paylaşılıyor. Başvurular Aile Hekimi ve Toplum Sağlığı Merkezi’nde yapılacak.

Miran Manukyan

http://www.agos.com.tr/tr/yazi/15835/adalar-yeni-hastanesiyle-artik-daha-guvenli


Revenir en haut
Publicité


MessagePosté le: Dim 10 Juil 2016 - 12:01
MessageSujet du message: Publicité

PublicitéSupprimer les publicités ?
Revenir en haut
vahe2009
Modérateur Général
Modérateur Général

Hors ligne

Inscrit le: 07 Nov 2009
Messages: 25 627
Point(s): 72 955
Moyenne de points: 2,85

MessagePosté le: Lun 1 Aoû 2016 - 09:50
MessageSujet du message: Tarihten bugüne Büyükada
Répondre en citant

Tarihten bugüne Büyükada
Büyükada Splendid Oteli 1911 yılında Osmanlı Müşiri Sakızlı Kazım Paşa tarafından yaptırılmış, mimarılığını Kaludi Laskaris Kalfa yapmıştı

Büyükada tarihte Megale, Prinkipos, Demonissia, Prinkepo, Kızılada, Prens Adası olarak birçok isimle anılmıştır. Büyükada’nın trajedilerle dolu hikayesi 4. yüzyılda Konstantinopolis yani İstanbul’un Doğu Roma’nın başkenti ilan edilmesi ile Adalarda kalıcı yerleşimle başlamıştır.Bizans döneminde Adalarda birçok manastır ve kiliseler inşa edilmiş, ancak genelde, kraliyet ailesi mensupları da dahil olmak üzere, sürgün hatta suçluların infaz edildiği bölge olarak kullanılmıştır. O yıllarda ulaşımın günümüzdeki kadar kolay ve kısa olmaması bu amaca hizmet etmişti.

18. yüzyıl sonundan itibaren Müslümanlar, Yahudiler, Rumlar ve Ermeniler ile varlıklı Avrupalılar, Adaları bir sayfiye mekanı olarak keşfetti. Eski ahşap iskelelere 1846 yılında düzenli seferlerin başlaması ve Adaları İstanbul’a bağlaması vesilesiyle ile nüfusta artış yaşandı.

Varlıklı ve kültürlü Osmanlıların, Adalara gelmesiyle konut ve bahçe kültürleri, mimari eğilimleri buralarda yeni bir üslubun egemen olmasını sağladı.

19. yüzyıldan itibaren Adalar sosyal yaşamda çekim merkezi olarak önem kazandı. Yörükali, Değirmen, Prenses, Naki Bey ve Kumsal bölgesi plajları geniş kesimlerin kullandığı mekanlara dönüştü. 1940’ların başında lokantalar, gazinolar ve pastaneler çoğaldı, İstanbullular eğlence yerlerini doldurmaya başladı.

1915 yılında Mimar Miharan Azaryan tarafından tasarlanan Büyükada Vapur İskelesi inşa edildi. İskelenin zemin katı bekleme salonu ve bilet gişeleri, üst katı 1920’li yıllarda Prinkipo gazinosu, 1950’lerde kışlık sinema, 2000’lerin başında lokanta ve kafe olarak kullanıldı.

1974’e kadar vapurların baş tarafı 2. mevkii, kıç tarafı lüks mevkii olup, içki ve meze servisi yapılırdı. Kalan yerler 1. mevkii olarak kullanılırdı. Akşam en son Büyükada seferini yapan vapur geri dönmez, ertesi sabah ilk seferini yapmak için Büyükada İskelesinde beklerdi.

20. yüzyıl başlarına kadar Büyükada’da yazlığa gelen Yahudiler dua etmek için evlerde toplanırlardı. Kalıcı bir sinagog yapmaya karar verildiğinde Avraam Fresko Efendi, Kumsal tarafındaki arsasını bağışladı. Sinagoga Hesed Le Avraam (Avramın İyiliği) adı verildi. II. Abdülhamid döneminde yapılan sinagog Büyükada’da tektir.

Büyükada’da yaşayan yazar ve şairler bazı eserlerini burada yazdı. Mehmed Celal (1867-1912), Tahsin Nahid (1887-1918), Halikarnas Balıkçısı - Cevat Şaki Kabaağaçlı (1890-1973), Ziya Gökalp (1876-1924), Melih Cevdet Anday, Yakup Kadri Karaosmanoğlu (1889-1974), Yahya Kemal Beyatlı (1884-1958), Reşat Nuri Güntekin(1889-1956)…

6-7 Eylül 1955’te akşam teknelere doluşan kalabalık Adalara gelmiş, birçok yeri yıkıp ev ve iş yerlerini yağmamıştı. 1964 Kararnamesi Kıbrıs’ta bozulan dengeler Yunan uyrukluların ülkeyi terk etmesi istenmesi, 1974 Türkiye - Yunanistan gerginliği maalesef kaygılara yol açmış, birçok Rum ve Ermeni’nin ülkeden göç etmesine sebep olmuştu. Rum toplumunun yoğun göçünün çok kültürlü ve renkli Adalarda büyük bir boşluk yarattığı bir gerçektir. Büyükada’nın börekçisinden balıkçısına, tatlıcısından eğlence mekanlarına Rum vatandaşların yaptığı katkı eşsizdir.

Kışın nispeten sakin olan Büyükada yazın günübirlik ziyaretler ve yazlığa gelenlerle kalabalıklaşır. Adada otomobil yasağı olduğu için buraya gelenler fayton ya da bisiklet kullanarak istedikleri yerlere giderler. Her evde bulunan bisiklet bugün yerini elektrikli bisikletlere ya da motorsuz taşıtlara bırakmak üzere.

Büyükada’nın bilhassa Türk Yahudi Toplumu üzerinde önemli etkileri bulunur. Öğrencilerin yaz tatili gelse de bir an evvel gitsek dediği, birçoğumuzun bisiklete binmeyi, misket oynamayı öğrendiği, şehirde yapamadığımız şekilde günümüzü sokakta geçirdiğimiz, gittiğimiz ilk gece kulübünün, en iyi dostlarımızı edindiğimiz, ilk aşkımızı yaşadığımız, muhtemelen hayat arkadaşlarımızla tanıştığımız yer Büyükada.

Günümüz Büyükada’sı her ne kadar geçmişini hasretle anmakta ise de, hayatımızdaki önemini hâlâ koruyor.

Paylaştığım bilgiler için Aya Nikola’da bulunan Büyükada Müzesine teşekkür ederim.

Sara KOHEN

http://www.salom.com.tr/haber-100002-tarihten_bugune_buyukada.html


Revenir en haut
Contenu Sponsorisé


MessagePosté le: Aujourd’hui à 18:16
MessageSujet du message: Adalar yeni hastanesiyle artık daha güvenli

Revenir en haut
Montrer les messages depuis:   
Armenian on web Index du Forum -> D'hier à nos jours - Երեկ և այսօր - Dünden bugüne -> Constantinopolis - Կ. Պոլիս - Istanbul Toutes les heures sont au format GMT + 1 Heure
Poster un nouveau sujet   Répondre au sujet
Page 1 sur 1
Sauter vers:  

 Portail | Index | Créer un forum | Forum gratuit d’entraide | Annuaire des forums gratuits | Signaler une violation | Conditions générales d'utilisation
phpBB
Template by BMan1
Traduction par : phpBB-fr.com