Welcome Guest: S’enregistrer | Connexion
 
FAQ| Rechercher| Membres| Groupes
 
Putinden İnkarcıların Reisne SEN DE Mİ BİRÜTÜS Detirten HASMANE
 
Poster un nouveau sujet   Répondre au sujet
Armenian on web Index du Forum -> News et articles - Լուրեր, Յօդուածներ - Haber ve makaleler -> News en bref ... Օրուան կարճ լուրեր ... Güncel kısa haberler
Sujet précédent :: Sujet suivant  
Auteur Message
vahe2009
Modérateur Général
Modérateur Général

Hors ligne

Inscrit le: 07 Nov 2009
Messages: 25 627
Point(s): 72 955
Moyenne de points: 2,85

MessagePosté le: Ven 14 Oct 2016 - 07:40
MessageSujet du message: Putinden İnkarcıların Reisne SEN DE Mİ BİRÜTÜS Detirten HASMANE
Répondre en citant

Putinden İnkarcıların Reisne SEN DE Mİ BİRÜTÜS Detirten HASMANE KAZIKlar (heberleri)
Türkiye-Ukrayna ortak radar üretecek

Türkiye ile Ukrayna arasında ilk kez savunma alanında işbirliği anlaşması imzalandı. Ukrayna Devlet Savunma İşletmesi UkroboronProm bünyesindeki Ukrinmaş şirketi ile Havelsan Hava Elektronik Sanayi, radar üretimi konusunda anlaşmaya vardı.


UkroboronProm basın sözcülüğünden yapılan açıklamaya göre anlaşma, Havelsan Yönetim Kurulu Başkan Vekili Taner Düvenci ile Ukrinmaş Genel Müdürü Sergey Slyusarenko arasında, Kiev’deki Silah ve Güvenlik Fuarı’nda imzalandı.

Konuyla ilgili açıklamada bulunan Slyusarenko, “Türkiye ile Ukrayna arasında ilk defa savunma alanında işbirliği öngören bir anlaşmaya imza atılıyor. Türkiye ile işbirliği, yalnızca daha gelişmiş ürün elde edilmesini değil, NATO ülkeleri için yeni pazarlar açılmasını da sağlıyor” dedi.

Havelsan ile Ukrinmaş arasında işbirliği mutabakatına geçtiğimiz nisan ayında varıldığı belirtildi.

http://www.cnnturk.com/dunya/turkiye-ukrayna-ortak-radar-uretecek


Revenir en haut
Publicité


MessagePosté le: Ven 14 Oct 2016 - 07:40
MessageSujet du message: Publicité

PublicitéSupprimer les publicités ?
Revenir en haut
vahe2009
Modérateur Général
Modérateur Général

Hors ligne

Inscrit le: 07 Nov 2009
Messages: 25 627
Point(s): 72 955
Moyenne de points: 2,85

MessagePosté le: Ven 14 Oct 2016 - 07:44
MessageSujet du message: Putinden İnkarcıların Reisne SEN DE Mİ BİRÜTÜS Detirten HASMANE
Répondre en citant


ABD’ye ait 6. Filonun komutan gemisi Karadeniz’de
Rusya’nın RFS Amiral Kuznetsov’u Doğu Akdeniz’e göndermesinin ardından ABD 6. Filo’nun komuta kontrol gemisi USS Mount Whitney İstanbul Boğazı’nı geçti.

Rusya'nın Suriye'nin liman kenti Tartus'ta kalıcı üs kuracağını açıklaması ve tek uçak gemisi RFS Amiral Kuznetsov'u Doğu Akdeniz'e göndermesinin ardından ABD'den beklenen hamle geldi. Rusya Devlet Başkanı Putin'in Türkiye'ye gelerek iki antlaşmaya imza attığı gün, ABD'nin Atlas Okyanusu ve Akdeniz'de görevlendirdiği 6. Filosunun amiral gemisi USS Mount Whitney Karadeniz'e açıldı. ABD Deniz Kuvvetleri'nin Blue Ridge sınıfı komuta ve kontrol gemisi USS Mount Whitney, 10 Ekim sabahı İstanbul Boğazı'ndan geçti. Uzmanlar, 8 yıl aradan sonra gerçekleşen bu seferi değerlendirdi.DENGE POLİTİKASI SONUCU’
Türk Deniz Kuvvetleri'nden tümamiral rütbesiyle emekli olan stratejist Cem Gürdeniz, tek geçişte 15 bin ton sınırını aşan USS Mount Whitney'in karargâh gemisi statüsünde olduğu için jest yapılmış olabileceğini belirterek şöyle konuştu: “ABD, soğuk savaşın bittiği 1989'dan beri Karadeniz'de önemli jeopolitik hamlelerde bulundu. Bulgaristan ve Romanya'nın NATO üyesi yapılması, Gürcistan'da ABD etkisinin artırılması ve Ukrayna'da başlatılan Turuncu Devrim ABD'nin jeopolitik kazanımlarıdır. Ancak bu kazanımlar Rusya'yı kışkırtmıştır. Rusya'nın Karadeniz'e 4 yeni denizaltı ve 2 yeni fırkateyn konuşlandırması da deniz gücü dengesini lehine değiştirdi. Geminin geçişinin Rusya ile önemli iki anlaşmanın imzalandığı dönemde geçmesi Türkiye'nin uyguladığı denge politikasının sonucudur.”
Deniz Kuvvetleri Komutanlığı'nda görev yaptıktan sonra kurmay albay rütbesiyle emekli olan jeostratejist Dr. Nejat Tarakçı ise şu görüşü bildirdi: “ABD'nin 6. Filo'nun komuta kontrol gemisi olan savaş gemisinin 8 sene sonra Karadeniz'e çıkması, gerginleşen ABD-Rusya ilişkilerine meydan okuma olarak değerlendirilebilir. 6 Filo Komutan Yardımcısı Tümamiral Dary L. Caudle, komuta gemisinin son hamlesini, ‘Dünyanın bu bölgesindeki müttefiklerimize Karadeniz bölgesindeki barış için kararlı olduğumuzu göstermekte' diye açıkladı.”

‘UMARIM KARADENİZ’E ZARAR VERMEZ’

Bahçeşehir Üniversitesi Türk Boğazları Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Saim Oğuzülgen, geçişi “Rusya'nın Doğu Akdeniz hamlesine karşılık ABD'nin Karadeniz hamlesi” olarak yorumladı. Kıyı Emniyeti Türk Boğazları emekli Baş Kılavuz Kaptanı Oğuzülgen, şöyle konuştu: “Geminin barışçıl amaçla Karadeniz'de olmasında sorun yok. Ama Doğu Akdeniz ile Karadeniz rekabeti artıyor. Rusya'nın Tartus'ta kalıcı üs kurma çalışmalarına karşı ABD süper güç olduğunu hatırlatmak ve rekabete hazır olduğunu kanıtlamak istiyor. Reste rest ya da ‘Oyunda ben de varım' mesajı olabilir. Montrö Türk Boğazlar Sözleşmesi'nin ilgili kuralları doğrultusunda limit sınırını aşmadığı gözüküyor. Umarım, Karadeniz'e zarar vermez.”

http://www.sozcu.com.tr/2016/gundem/abdden-karadenizde-ben-de-varim-hamlesi-1446651/


Revenir en haut
vahe2009
Modérateur Général
Modérateur Général

Hors ligne

Inscrit le: 07 Nov 2009
Messages: 25 627
Point(s): 72 955
Moyenne de points: 2,85

MessagePosté le: Ven 14 Oct 2016 - 07:47
MessageSujet du message: Putinden İnkarcıların Reisne SEN DE Mİ BİRÜTÜS Detirten HASMANE
Répondre en citant
İsrail, Türkiye ile Doğalgaz Anlaşması İmzalamaya Yakın

Enerji Bakanı Yuval Steinitz ve Türk medyasının aktardığına göre iki ülke arasında enerji anlaşması imzalanması yakın.

Türk ve dünya basınındaki bültenlere ve geçen haftanın sonunda Ulusal Altyapı, Enerji ve Su Kaynakları Bakanı Yuval Steinitz tarafından “Bloomberg” haber ajansı ile bir röportajda yapılan açıklamalara göre, İsrail, doğalgaz ihracatı için Türkiye’yle anlaşma imzalamaya hiç olmadığı kadar yakın. Türkiye, 2020 yılından itibaren Leviathan doğalgaz rezervindeki gaz miktarının yarısını tüketmek istiyor. İkinci aşamada ise doğalgaz, boru hattı ile Türkiye’den Avrupa’ya taşınabilir.

Geçen hafta “İsrail ile güçlü bir bağımız var ve İsrail doğalgazının Türkiye’ye ithal edilmesi bizim için çok önemli.” diyen Zorlu Holding CEO’su Ömer Yüngül, şirketinin yakın gelecekte 8 BCM doğalgaz ithal etmek istediğini sözlerine ekledi.

Zorlu, İsrail elektrik sektöründe yer alıyor ve Adeltech ve Eilat-Ashkelon Pipeline ile birlikte özel enerji santrali Dorad Energy’nin ortağı konumunda. Adeltech ve Zorlu ayrıca İsrail’de iki adet daha özel enerji santrali inşa etmeyi planlıyor ve geçtiğimiz ocak ayında Leviathan ile bir doğalgaz tedarik sözleşmesi imzaladı.

Yüngül’ün bu sözleri, 15 Türk enerji şirketinin Türkiye’ye İsrail doğalgazı ithalatını teşvik etmek amacıyla iş birliğine gittiğine dair Turcas Petrol’un CEO’su Batu Aksoy tarafından yapılan açıklamaların tam üstüne geldi. Aksoy, Mısır’ın değil, Türkiye’nin Leviathan için ana müşteri olacağını ve Leviathan’daki doğalgazın yarısını tüketeceğini ileri sürmüştü. “Bir konsorsiyum oluşturmanın temel avantajının, bu denli büyük bir anlaşmada alınan risklerin dağıtılması” olduğunu belirten Aksoy, yılda 50 BCM doğalgaz tüketen Türkiye’nin, ilave %15’e tekabül eden İran ile birlikte, kullandığı doğalgazın %55’inin tedarikçisi olan Rusya’dan gelen doğalgaza bağımlılığını azaltmak istediğini sözlerine eklemişti.

Türkiye tedarik kaynaklarını çeşitlendirmede ve tek bir tedarikçiye olan bağımlılığını azaltmada ne denli başarılı olursa enerji güvenliği o denli artar, böylelikle aldığı fiyatlar düşer ve tedarikçinin siyasi gücü de zayıflamış olur.

Türk şirketlerinin müdürleri, İsrail doğalgaz ithalatının başka bir avantajının da Türkiye’nin Avrupa’ya doğru bir geçit görevi görmesi konusunda bir fırsat penceresi açacağına değindiler. Tükettiği doğalgazın ortalama %30’u Rusya’dan geldiği ve bunun büyük bir kısmı da Ukrayna üzerinden taşındığı için, Avrupa umutsuzca tedarik kaynaklarını çeşitlendirmenin yollarını arıyor.

Uzlaşma çabalarında ilerleme

İsrail’den Türkiye’ye doğalgaz ihracatlarının gerçekleşmesi için öncelikle ülkelerin bir barış anlaşması imzalaması gerekiyor. Mavi Marmara olayından bu yana ülkeler arasındaki ilişkiler bozulmuş ve Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan İsrail’den gaz ithalatını yasaklamıştı. Geçtiğimiz hafta ülkeler arasındaki uzlaşma çabalarında ilerleme sağlandı. İsrail’in AB Büyükelçisi David Walzer, Brüksel’de bir konferansta, Türkiye’nin, İsrail’in NATO uygulamalarına katılımı ile ilgili vetosunu iptal ettiğini açıkladı. NATO henüz bu konuda resmi bir açıklama yapmadı.Steinitz, Bloomberg ile yaptığı röportajda, İsrail’in yakında Noble Energy ve Delek Group Ltd.’ye alternatif bir istikrar maddesi sunacağını ve teklifin, Leviathan’ın gelişiminin devamını ve Mısır ile Türkiye arasında doğalgaz ihracat anlaşmaları imzalanmasını sağlayacağını ileri sürdü. “…Türkiye ile yeniden diplomatik bir ilişki başlatmaya çok yakınız… Türkiye, doğalgaz bakımından büyük bir Pazar.” diyen Steinitz, Türkiye’nin doğalgaz tüketiminin, gelecek yedi yıl içinde neredeyse iki katı olacağını sözlerine ekledi: “Onlar bizim doğalgazımıza ihtiyaç duyuyor, biz de bu pazara”.

Steinitz, gelecek haftalarda Türkiye ile bir anlaşma imzalanacağı tahmininde bulundu.

Kaynak: Globes

http://itrade.gov.il/turkey/israil-turkiye-ile-dogalgaz-anlasmasi-imzalamaya-yakin/


Revenir en haut
guest
Super Membre
Super Membre

En ligne

Inscrit le: 10 Avr 2011
Messages: 1 422
Point(s): 3 806
Moyenne de points: 2,68

MessagePosté le: Ven 28 Oct 2016 - 19:31
MessageSujet du message: Putinden İnkarcıların Reisne SEN DE Mİ BİRÜTÜS Detirten HASMANE
Répondre en citant

Ukrayna Büyükelçisi'nden Erdoğan'a güven mektubuCumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Ukrayna'nın Ankara Büyükelçisi Andrii Sybiha'yı kabul etti. Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde gerçekleşen kabulde, Sybiha, Cumhurbaşkanı Erdoğan'a güven mektubunu takdim etti. Ardından Sybiha, eşi ve bazı büyükelçilik mensupları Cumhurbaşkanı Erdoğan'la birlikte hatıra fotoğrafı çektirdi.

https://tr.sputniknews.com/politika/201610281025530470-ukrayna-turkiye-erdogan-guven-mektubu/


Revenir en haut
guest
Super Membre
Super Membre

En ligne

Inscrit le: 10 Avr 2011
Messages: 1 422
Point(s): 3 806
Moyenne de points: 2,68

MessagePosté le: Ven 28 Oct 2016 - 19:36
MessageSujet du message: Putinden İnkarcıların Reisne SEN DE Mİ BİRÜTÜS Detirten HASMANE
Répondre en citant

Türkiye-Ukrayna arasında vizesiz kalış süresi uzatıldıTürkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, Ukrayna Devlet Başkanı Pyotr Poroşenko ile telefon görüşmesi yaptığı açıklandı. Poroşenko'nun Erdoğan’ı, Türk vatandaşlarının Ukrayna’da 180 gün içinde tek seferde vizesiz kalış sürelerinin 60 günden 90 güne çıkarıldığı konusunda bilgilendirdiği belirtildi.

https://tr.sputniknews.com/haberler/201610281025519863-turkiye-ukrayna-vizesiz-sure-uzatildi/


Revenir en haut
Contenu Sponsorisé


MessagePosté le: Aujourd’hui à 21:08
MessageSujet du message: Putinden İnkarcıların Reisne SEN DE Mİ BİRÜTÜS Detirten HASMANE

Revenir en haut
Montrer les messages depuis:   
Armenian on web Index du Forum -> News et articles - Լուրեր, Յօդուածներ - Haber ve makaleler -> News en bref ... Օրուան կարճ լուրեր ... Güncel kısa haberler Toutes les heures sont au format GMT + 1 Heure
Poster un nouveau sujet   Répondre au sujet
Page 1 sur 1
Sauter vers:  

 Portail | Index | Créer un forum | Forum gratuit d’entraide | Annuaire des forums gratuits | Signaler une violation | Conditions générales d'utilisation
phpBB
Template by BMan1
Traduction par : phpBB-fr.com