Welcome Guest: S’enregistrer | Connexion
 
FAQ| Rechercher| Membres| Groupes
 
İçişleri Bakanı Eski Gonya / Konya Valisi Artin Cemal Keşmir
 
Poster un nouveau sujet   Répondre au sujet
Armenian on web Index du Forum -> Communauté -> Akrabamı arıyorum - Ծնողքս կը փնտռեմ - Cherche mes parents - I am looking for my parents
Sujet précédent :: Sujet suivant  
Auteur Message
vahe2009
Modérateur Général
Modérateur Général

Hors ligne

Inscrit le: 07 Nov 2009
Messages: 25 620
Point(s): 72 940
Moyenne de points: 2,85

MessagePosté le: Sam 29 Oct 2016 - 09:17
MessageSujet du message: İçişleri Bakanı Eski Gonya / Konya Valisi Artin Cemal Keşmir
Répondre en citant

İçişleri Bakanı Eski Gonya / Konya Valisi " Artin " Cemal KeşmirCemal Keşmir (1862 İbradı - 29 Eylül 1949 İstanbul) Osmanlı Devleti'nin son döneminde çeşitli valilik ve hükümet nazırlıklarında bulunmuş bir devlet adamı[1].

Cemal Bey 1862 yılında Antalya'nın İbradı bucağında doğmuştur. Babası Ahmed Nazif Efendi'ydi. Fatih Rüştiyesini bitirmiş, Mekteb-i Mülkiye'ye devam etmiştir. 1884 yılından başlayarak nahiye müdürlüğü, kaymakamlık ve mutasarrıflıklarda bulundu. 1912 yılında Mamuret-ül Aziz (Elazığ) valiliğine atandı. Ermeni tehciri'nin başladığı günlerde Ermenileri koruduğu gerekçesiyle İttihat ve Terakki Partisi tarafından 1 Mayıs 1915 tarihinde görevden alındı[2]. Ermeni yanlısı görüldüğü için Artin Cemal takma adıyla anılmaya başlamıştır. Uzun süre görevden uzakta kaldı. Ancak Mütareke döneminde İttihat ve Terakki Partisi'nin hükümetten ayrılması üzerine 28 Kasım 1918 tarihinde tekrar Konya Valiliğine getirildi. 7 Mart 1919 tarihinde Damat Ferit Paşa hükümetine Dahiliye Nazırı atanarak Konya'dan ayrılarak İstanbul'a gitti.

24 Nisan 1919 tarihinde tekrar Konya Valiliğine atandı. Ancak Kuva-yi Milliyecilere karşı olan tutumu yüzünden görevini bırakarak İstanbul'a kaçtı. 31 Temmuz 1920 tarihinde kurulan 5. Damat Ferit Paşa kabinesinde Ticaret ve Ziraat Nazırı olarak görev yaptı. Milli Mücadeleye karşı olan tutumunu sürdürdüğü için 1923 yılında vatan hainliği suçuyla yargılanan Yüzellilikler'in arasında yer aldı. 1924 yılında yurtdışı edilerek Romanya'ya gitti. 1938 yılına kadar Köstence'de yaşadıktan sonra çıkan af sonucu Türkiye'ye geri döndü. 29 Eylül 1949 yılında vefat etti.

https://tr.wikipedia.org/wiki/Cemal_Ke%C5%9Fmir


Cemal Bey
İçişleri Bakanı, Vali, Yönetici
Doğum 1862 Antalya
Ölüm 29 Eylül, 1949 İstanbul
Eğitim Mülkiye Mektebi (Siyasal Bilgiler Okulu)
Diğer İsimler Cemal Keşmir, Artin Cemal

Yönetici, vali, içişleri bakanlarından (D. 1862, İbradı / Antalya – Ö. 29 Eylül 1949, İstanbul). Bazı kaynaklarda Cemal Keşmir adıyla geçmekte, Artin Cemal lakabıyla da bilinmektedir. Babası Ahmed Nazif Efendi'ydi. Cumhuriyet döne­mi maliye bakanlarından Halit Nazmi Keş­mir'in (1897-1948) babasıdır. Fatih Rüşdiyesinden sonra eğitimini Mülkiye Mektebi'nde tamamlayarak çeşitli yerlerde kaymakam­lık, Elazığ (1912-1915) ve Konya (1918-1919) valilikleri yaptı. Damat Ferit Paşa'nın birinci hükümetinde dahiliye na­zırı oldu. İngiliz Muhipleri Cemiyeti'ne ka­tıldı. Koyu bir Hürriyet ve İtilaf Partili ola­rak İttihadçılar'a düşmanca davrandı. On­ları suçlamak için Ermeni yanlısı bir tutum izledi. Bu tutumundan dolayı kendisine "Artin Cemal" adı yakıştırıldı Partice des­teklendiği halde Damat Ferit ile geçinemediği için hükümetten ayrılıp Konya va­liliğine döndü (Mayıs-Eylül 1919).

Cemal Bey, Konya valiliği sırasında mil­li mücadele için örgütlenenleri engelledi. Sivas Kongresi'ne Konya'dan delege göndermedi. İstanbul ile resmi haberleş­menin kesilmesi kararına karşı çıktı. Mus­tafa Kemal Paşa'nın, kendisini tutuklat­mak üzere Albay Refet Bey'i (Bele) gön­derdiğini duyunca İstanbul'a kaçtı. Damat Ferit'in dördüncü hükümetinde sadaret müsteşarı, beşinci hükümetinde (31 Temmuz 1920) ticaret ve ziraat nazırı oldu. Kurtuluş Savaşı'ndan sonra vatana iha­netten yargılanarak (1923) ünlü 150'likler liste­sine girdi, yurtdışına çıkarıldı. 1924 yılında Romanya'ya gitti. 1938 yılına kadar Köstence'de yaşadıktan sonra çıkan af sonucu Türkiye'ye geri döndü. 29 Eylül 1949 yılında vefat etti. Keşmir soyadını aldı.


KAYNAK: Milliyet Büyük Larousse Sözlük ve Ansiklopedisi (5. cilt 1986), Sinan Kuneralp / Son Dönem Osmanlı Erkan ve Ricali 1839 - 1922 Prosopografik Rehber (1999), Süleyman Pınarcı / Cemal Bey'in Konya Valilikleri Dönemi (Yüksek Lisans Tezi, Selçuk Üniversitesi, Konya, 2006).

http://www.biyografya.com/biyografi/1267

.......................................

http://acikerisim.selcuk.edu.tr:8080/xmlui/bitstream/handle/123456789/637/suleyman%20pinarci%20tez%20pdf.pdf?sequence=1

...........1918 yılının Konyası’nı sosyal, kültürel ve folklorik olarak ele alan ve müterake yıllarını da anlatan İhsan Eke, makalesinde, Sevr Antlaşması’na göre İtalyanların Konya’yı nasıl işgal ettiklerini şöyle anlatıyor: “Bir gün dershanede çalışırken şimdiki Ziraat Bankası önünden Hükümet Konağı’na doğru bir bando sesi işittik, okulun bandosu vardı, ancak onu çalan bizler sınıflarda idik, merakla pencerelere koştuk, başları tüylü, kısa boylu İtalyan askerleri önlerinde bandoları olduğu halda güzel Konyamız’ı da fiilen işgale başlamışlardı. Çocuk yaşlarda 11-12 yaş olmamıza rağmen yüreklerimiz ağzımıza geldi, öğretmen bize sükunet tavsiye ederek öğretmenler odasına gitti, bu zehirli hava bir hayli zaman devam etti. İtalyan işgal komutanı iri yapılı bir general, Alaeddin Tepesi’ndeki yıkılan Halkevi binasında oturuyor, her gün kırmızı bir otomobille vilayet makamına gelip gidiyordu. O zamanki vali eğer yanılmıyorsam Artin Cemal (1862-1949) ismindeki bir Ermeni dönmesiydi. İtalyan birlikleri çeşitli binalara yerleştirilmiş, muzika bölüğü de Küllük başında Çifteverdiver Mahallesi’ne giden caddenin solunda iki katlı ahşap bir binaya oturmuşlardı, akşamları muzika bölüğü halka kendilerini sevdirmek için konserler veriyor, burada kaynıyan mutfaktan halka yemek dağıtmak istiyorlardı. Çok fakir olanlar müstesna, halkın bu gavurun ekmeğine iltifat etmediğini görüyor, aksine bu şımarık işgal askerlerini bertaraf etmek için yiğit Konyalıların ellerinden geleni geri koymadıklarını şimdi gururla hatırlıyorum.Aradan iki ay kadar bir zaman geçti. Bu arada Mustafa Kemal Paşa isimli genç bir paşadan sık sık bahsediliyor, Konyalı hanımlar, bir Mustafa Kemal Paşa varmış. Memleketi o kurtaracakmış diye teselli arıyorlardı. Nihayet 19 Mayıs 1919 günü ajans haberlerinden Mustafa Kemal’in Samsun’a çıktığını, Kuva-yi Milliye ruhunu memlekete ilan ettiğini öğrenmiştik.”Kaynak: Akşehir’li bir öğretmenin anıları (2) - Mustafa Balkan

http://www.pusulahaber.com.tr/aksehirli-bir-ogretmenin-anilari-2-5648yy.htm


Revenir en haut
Publicité


MessagePosté le: Sam 29 Oct 2016 - 09:17
MessageSujet du message: Publicité

PublicitéSupprimer les publicités ?
Revenir en haut
Montrer les messages depuis:   
Armenian on web Index du Forum -> Communauté -> Akrabamı arıyorum - Ծնողքս կը փնտռեմ - Cherche mes parents - I am looking for my parents Toutes les heures sont au format GMT + 1 Heure
Poster un nouveau sujet   Répondre au sujet
Page 1 sur 1
Sauter vers:  

 Portail | Index | Créer un forum | Forum gratuit d’entraide | Annuaire des forums gratuits | Signaler une violation | Conditions générales d'utilisation
phpBB
Template by BMan1
Traduction par : phpBB-fr.com