Welcome Guest: S’enregistrer | Connexion
 
FAQ| Rechercher| Membres| Groupes
 
Kuleli Askeri Lisesi Ermeni yetimlere ev sahipliği yaptı
 
Poster un nouveau sujet   Répondre au sujet
Armenian on web Index du Forum -> Le Génocide Arménien - Հայկական Ցեղասպանութիւն - 1915 Ermeni Soykırımı -> Soykırım maduru Ermeni yetim çocuklar - Les enfants victimes du Génocide
Sujet précédent :: Sujet suivant  
Auteur Message
mafilou
Administrateur
Administrateur

Hors ligne

Inscrit le: 04 Sep 2006
Messages: 14 236
Point(s): 43 139
Moyenne de points: 3,03

MessagePosté le: Sam 18 Fév 2017 - 03:02
MessageSujet du message: Kuleli Askeri Lisesi Ermeni yetimlere ev sahipliği yaptı
Répondre en citant

Kuleli Askeri Lisesi hafıza müzesi olsun2016/08/03
Hrant Kasparyan

1915’in ardından Ermeni yetimlere ev sahipliği yapmış olan ve kapatılan Kuleli Askeri Lisesi’nin nasıl kullanılacağı, kamu hizmetine nasıl sunulacağı merak konusu.
15 Temmuz’un ardından ilan edilen OHAL günlerinde Resmi Gazete’de yayımlanan kanun hükmünde kararname ile kapatılan harp akademileri, askeri liseler, astsubay hazırlama okullarının nasıl kullanılacağı, kamu hizmetine nasıl sunulacağı merak konusu.
Başbakan Binali Yıldırım’ın kapatılan askeri okullara ilişkin olarak, “Piknik alanı ve güzel mekânlar yapılacak” açıklamasına rağmen bazı arazi ve binalarla ilgili geçmişten beri “imara açma planları” olduğu öne sürülüyor.
İstanbul Çengelköy’deki Kuleli Askeri Lisesi’nin de, içinde bulunduğu araziyle birlikte “imara açılacaklar listesinde” yer aldığı iddia ediliyor.
İstanbul Boğazı’na neredeyse sıfır konumunda olan ve tepeleri lüks villalı sitelerle dolu olan semtin en değerli arazisine sahip bu tarihi okulun özelleştirilerek otel yapılacağına dair iddialar, şu ana dek resmi ağızlardan kesin bir dille yalanlanmadı.
Yaklaşık olarak 500 yıllık bir tarihe sahip olan Kuleli Askeri Lisesi, tıpkı Haydarpaşa Tren Garı gibi Türkiye’deki azınlıklar açısından da ayrıcalıklı bir hafıza mekânı.
Türkiye-Ermenistan ilişkilerinin tesis edilmesi ve geliştirilmesine katkı sunmak amacıyla düzenlenen uluslararası bir proje kapsamında Ermenistan’dan ve yurtdışından Türkiye’ye gelen misafirleri, 15 Temmuz’un bir önceki akşamı düzenlenen bir tekne gezisinde ağırlıyorken, İstanbul’un siluetini belirleyen, kentin karakteristik binalarını parmağımla işaret ederek tarif ediyordum.

YETİMLER VE YETİMHANELERLE KESİŞEN BİLİNMEYEN TARİH
Kentte Ermeni mimarların inşa ettiği estetik yapılar arasında Kuleli Askeri Lisesi de bulunuyor. Fakat bu tarihi okulun yetimler ve yetimhaneler ile kesişen pek de bilinmeyen tarihçesi hakkında birkaç kelam ettiğimde, Türkiyeliler de dahil olmak üzere etrafımdaki herkes şaşkına dönmüştü.
Evet, bugünkü görünümüyle yüksek kuleli kâgir binası, Sultan Abdülaziz’in talimatıyla Osmanlı’nın Ermeni saray mimarlarından Garabed Amira Balyan tarafından 1863’te inşa edilen Kuleli Askeri Lisesi, Ermeni Soykırımı sürecinde ebeveynleri öldürülen Ermeni yetimlere 1915’ten sonra bir dönem ev sahipliği yapmıştı.
Kuleli Askeri Lisesi, Birinci Dünya Savaşı sırasında bir dönem Büyükada’da devlet tarafından el konulan Rum Yetimhanesi’ne taşındı. Yaklaşık olarak yüz yıl önce mülkiyetine el konulan ve daha sonraki süreçlerde devletin resmi kurumları arasında el değiştiren Büyükada Rum Yetimhanesi, ancak Avrupa Birliği uyum yasaları çerçevesinde azınlık haklarına ilişkin yapılan kısmi iyileştirmeler ve Ekümenik Patrik Bartholomeos’un pes etmeden sürdürdüğü hukuki mücadelenin ardından nihayet 2010 yılında Rum halkına iade edilebildi.
Bir halkın yetimlerini ve ihtiyaç sahibi çocuklarını ağırlayan Büyükada Rum Yetimhanesi’nin işlevine ilk ve kalıcı darbeyi vuran Kuleli Askeri Lisesi, daha sonraki süreçte tarihinde bir ilk yaşayacak, bu kez Çengelköy’deki asli binasında Ermeni yetimleri istemeyerek de olsa bizzat ağırlayacaktı.
Birinci Dünya Savaşı sonrasında, 5 Kasım 1920’de İngilizlerin Mondros Mütarekesi’ne dayanan talepleri üzerine Kuleli Askeri Lisesi binası boşaltılıp İngilizler tarafından Ermeni yetimlere tahsis edildi.
Mayıs 1915’te kabul edilen “tehcir kanunu” ile yasal zeminde resmileştirilen Ermeni Soykırımı sürecinde hayatta kalmayı başaran ve kendi memleketlerinde “mülteci ve göçmen” konumuna getirilen Ermeniler için de, bir daha dönmemek üzere ayrılacakları ülkelerindeki son durak yine Kuleli Askeri Lisesi’ydi. Hayata tutunabilmek için ülkeyi terk etmeyi artık tek çıkar yol olarak görmeye ikna olan ve yaşam zemini bırakılmayan pek çok soykırım mağduru, konsolosluklardaki evrak işlemleri tamamlanana dek memleketteki son günlerini Kuleli Askeri Lisesi’nin odalarında, koridorlarında geçirdi.

KULELİ MERKEZ YETİMHANESİ!
Ermenistan’ın başkenti Yerevan’da bulunan Ermeni Soykırımı Müzesi-Enstitüsü’nün Direktörü Hayk Demoyan’ın 2009’da yayımladığı “Osmanlı İmparatorluğu’nda Ermeni Sporu ve Jimnastiği” başlıklı kitapta Kuleli Askeri Lisesi’ne yerleştirilen Ermeni yetimlere ilişkin dikkat çeken veriler yer alıyor.
Kitabın 11. bölümünde şu ifadeler yer alıyor:
“Medz Yeğern (Ermeni Soykırımı) yıllarının ardından Ermeni ve yabancı devletlerin sivil toplum kuruluşlarının çabalarıyla Osmanlı sınırları dahilinde yüzden fazla yetimhane açılmıştı. Bu sayede soykırımdan kurtulabilen Ermeni yetimler, barınacak güvenli bir çatı bulmuş, bu kurumlarda zor şartlarla hayatta kalma mücadelesi vermiş ve yetenekleri şekillendirilerek olgunlaşmıştı.
Yetimhanelerde çocukların sağlık dahil tüm temel ihtiyaçlarıyla yakından ilgilenilmiş, bireysel yetenekleri doğrultusunda azim ve rekabet duygusu aşılanarak eğitim görmüşlerdi. Bu bağlamda yetimlerin yaşamında beden eğitimi ve sporun kökleşmesine önem verilmiş, düzenlenen çeşitli yarışma ve oyunlar sayesinde bedensel ve ruhsal gelişimleri şekillenmişti.
Taşradan İstanbul’a getirilen binlerce Ermeni yetim çocuk, Ermeni toplumunun kurumlarınca, başkentin yetimhanelerine yerleştirildi. Beylerbeyi, Yedikule, Arnavutköy, Hasköy, Karagözyan, Aramyan, Bezazyan ve Mıhitaryan yetimhaneleri kuruldu. Sonraki yıllarda bu yetimhanelerin tek bir çatı altında toplanmasına karar verilerek, yetim çocuklar Kuleli Merkez Yetimhanesi’ne taşındı.”
Dönemin kaynaklarında “Kuleli Merkez Yetimhanesi” olarak anılan Kuleli Askeri Lisesi’nde en az 1500 Ermeni yetimin ağırlandığı kaydedilen kitapta, okulun yetimhaneye dönüştürülme sürecine ilişkin şu ifadeler yer alıyor:
“İstanbul’da bulunan İngiliz Askeri Kuvvetler Komutanlığı’nın emriyle, devlete ait olan Kuleli Askeri Okulu’nun geniş binası Ermeni yetim çocukların iaşesine ve eğitimine tahsis edilmiş olması özgün bir durumdu. Alınan bu karar üzerine, milliyetçi Türk kesimler protestolar düzenlemiş, binayı kuşatma girişiminde bulunmuş ve taşkınlıklar yapmıştır. Fakat, alınan tedbirlerle bu kesimler geri çekilmek zorunda kalmıştır.”

TARİHİ GÖRÜNMEZ KILMAK VE KENT HAFIZASI
Kuleli’de günlerini geçiren çocuklar neler hissetti? Neler yaşadılar?
Neden bu kadar çok yetimhane açılmıştı?
Niçin yetim kalmışlardı?
Hayatta kalarak “mülteci” konumuna getirilen ve Kuleli’ye geçici bir süreliğine yerleştirilenler neden ülkeyi terk etmek zorunda bırakıldı?
Bu sorular veya bu sorulara ilişkin herhangi bir ifade elbette ne Kuleli Askeri Lisesi’nin tarihçesinde, ne de kent hafızasının muhafaza edildiği herhangi bir merkez veya müzede yer almıyor. Ülke tarihinin kırılma noktası olan 1915’e dair önemli tanıklıklar ve hafıza kayıtları böylelikle görünmez kılınıyor.
Tıpkı 24 Nisan 1915’te İstanbul’da tutuklanan Ermeni aydınlarının Haydarpaşa Tren Garı’ndan ölüme gönderildiklerini bilmeyen, bilmek de istemeyen kitle gibi, içinde yaşadığımız kentte Kuleli Askeri Lisesi’nin böyle bir mazisi olduğunun farkında olmayan, bilmek de istemeyen kitleye mi dahil olacağız?
Türkiye’de içi boşaltılan pek çok kavram gibi, “yüzleşme süreci” dediğimiz bu dönemi hakkıyla, kent hafızasını bütünüyle ortaya koyarak mı yürüteceğiz, yoksa sadece yüzleşiyor gibi mi yapacağız?
Yoksa, “Şimdi sırası değil, darbecilerle uğraşıyoruz” diyerek ülkenin ana sorununu yüreksizlik ve yüzeysellikle yine mi geçiştirmeye çalışacağız?
İster otel yapın, isterseniz Başbakan Yıldırım’ın ifadesiyle “piknik alanı” yapın. Sıradan bir yurttaş olarak “yapmayın” deyince, bunun zaten bir şeyi değiştirmeyeceğini, önemsiz ve değersiz olacağını net görebildiğimiz günler yaşıyoruz.
Ama ahde vefa edin. Kuleli Askeri Lisesi’nin en azından bir bölümünü, kenti “İstanbul” yapan Ermeni mimarların tanıtımına ve Balyan Ailesi’ne ayırın.
Hakkaniyetli yaklaşımınız varsa, yüzleşme kavramının içini boşaltan değil, zaten var olan gerçek kent tarihinin tamamıyla, sürecin içini dolduran adımlar atın.
Kuleli’de bir dönem istemeyerek de olsa kimlerin gelip geçtiği ve neden orada bulunmak zorunda olduklarıyla yüzleşerek doğruları insanlara eksiksiz aktarın.

http://www.demokrathaber.org/
_________________
Emeğe saygılı olun, alıntılarınızda link gösterin ...


Revenir en haut
Publicité


MessagePosté le: Sam 18 Fév 2017 - 03:02
MessageSujet du message: Publicité

PublicitéSupprimer les publicités ?
Revenir en haut
mafilou
Administrateur
Administrateur

Hors ligne

Inscrit le: 04 Sep 2006
Messages: 14 236
Point(s): 43 139
Moyenne de points: 3,03

MessagePosté le: Sam 18 Fév 2017 - 03:04
MessageSujet du message: Kuleli Askeri Lisesi Ermeni yetimlere ev sahipliği yaptı
Répondre en citant

How Istanbul’s Kuleli Military High School Became an Armenian Orphanage

Uzay Bulut
February 15, 2017
http://armenianweekly.com/

The consequences of the July 15, 2016, coup attempt have been top news items in the Turkish media for months. And one of the topics widely discussed is what will become of the Kuleli Military High School in Istanbul, which was closed down by decree of the Turkish government on July 31.Armenian orphans at Kuleli
The Kuleli Military High School building, originally the Kuleli Cavalry Barracks, was designed by the prominent Armenian architect Garabed Amira Balyan (1800- 1866), who built several palaces, factories, barracks, churches, hospitals, and schools in the Ottoman Empire.
The construction of the Kuleli building was completed in 1843. It took its present name in 1925 and trained Turkish military officers until last year, when it was closed alongside other military high schools.
The building also has historical importance for the survivors of the Armenian Genocide: it hosted Armenian refugees and orphans, whose parents were murdered or forcibly deported in 1915.
After WWI, the building was evacuated and allocated to Armenian orphans due to the British request in the Armistice of Mudros.
According to journalist Hrant Kasparyan the Kuleli Military High School became a way station for many Armenians who survived the genocide and became “refugees” in their own native lands. Many Armenians who had to leave Turkey as the only way to stay alive, spent their last days in the country in the rooms and corridors of the school until their applications for immigration and refugee status were completed by foreign consulates.
At least 1,500 Armenian orphans were housed at the school, which is referred to as the “Kuleli Central Orphanage” in the source materials of that period. Hayk Demoyan, the director of the Armenian Genocide Museum-Institute in Yerevan, in his 2009 book Armenian Sports and Physical Gymnastics in the Ottoman Empire,described the process of transforming the school into an orphanage.
“After the Medz Yeghern (Armenian Genocide), more than a hundred orphanages were opened within the borders of the Ottoman Empire with the efforts of Armenian non-governmental organizations and of foreign governments. Armenian orphans, who were able to escape the genocide, thus found a safe roof to shelter and struggled hard for survival in these institutions where their skills were shaped and developed,” Demoyan outlines in his book.


The building of the Kuleli Military High School (Photo: Luiz Bernardes Ribeiro)

During World War I, the Kuleli Military School had temporarily moved to the Prinkipo Greek Orthodox Orphanage on Buyukada Island near Istanbul. Ironically, the Greek orphanage was also forcefully closed by Turkey’s General Directorate of Foundations in 1964. However, in 2010, the European Court of Human Rights ordered the restitution of that building to the Greek Ecumenical Patriarchate, thus making the orphanage the first property title to be returned to a religious minority. The legal title is currently in the hands of the Ecumenical Patriarchate but the building is still not used.
And what exactly will become of Kuleli is still not clear. Some claim it will be turned into a hotel, others say it could become a commercial property.
In Nov. 2016, Fikri Isik, the Turkish Minister of National Defense, announced that the Kuleli Military High School was given to the National Defense University to be used as the office of the rector.
In January, the pro-government newspaper Haberturk reported that Turkish President Recep Tayyip Erdogan wanted the Kuleli Military High School to be converted into a “museum.” No other details have yet been provided.
Sadly but expectedly, whatever does end up happening, the Armenian architect of the building and its use as an Armenian orphanage following the genocide will not be mentioned.
“If you go to provinces where Armenians, Greeks and Assyrians used to live in Turkey, you would learn that all of the old and magnificent buildings you see used to belong to Armenians, Greeks or Assyrians,” Sabri Atman, the founder and the president of the Assyrian Genocide (Seyfo) and Research Center says. “Some of the wealthy elite ruling Turkey became wealthy from property they forcibly took from the Christians. So one of the reasons they deny what happened in 1915 is that they are afraid one day they might lose the wealth they took cost-free.”
Who knows what the future holds for Kuleli…
_________________
Emeğe saygılı olun, alıntılarınızda link gösterin ...


Revenir en haut
mafilou
Administrateur
Administrateur

Hors ligne

Inscrit le: 04 Sep 2006
Messages: 14 236
Point(s): 43 139
Moyenne de points: 3,03

MessagePosté le: Sam 18 Fév 2017 - 03:06
MessageSujet du message: Kuleli Askeri Lisesi Ermeni yetimlere ev sahipliği yaptı
Répondre en citant

Kuleli'nin eskiden ünlü kuleleri yoktuErmenistan'da basılan 'Osmanlı İmparatorluğu'ndaki Ermeni Sporcular' adlı kitapta, Kuleli Askeri Lisesi'yle ilgili tarihi gerçekler yer alıyor

08 Ağustos 2011
02 Ağustos 2016
http://www.haberturk.com/
BÜLENT GÜNAL / AHT

İstanbul Boğazı’nın tarihi binalarından Kuleli Askeri Lisesi’nin meşhur kulelerinin sonradan yapıldığını ya da İstanbul’un işgal edildiği günlerde “Ermeni Yetimhanesi” olarak kullanıldığını... Çok az kişinin bildiği Kuleli Askeri Lisesi hakkındaki tarihi gerçekler, Ermenistan’da basılan “Osmanlı İmparatorluğu’ndaki Ermeni Sporcular” adlı kitapla tekrar gündeme geldi. Kitabın yazarı Erivan’daki Soykırım Müzesi Müdürü olan Hayk Demoyan. Oldukça kapsamlı hazırlanmış kitapta “Osmanlı İmparatorluğu döneminde yaşamış Ermeni sporcular”, “Ermeni futbolunun doğuşu”, “Ermeni kadını ve spor”, “Ermeni spor kulüpleri” gibi dikkat çekici başlıklar ve o döneme ait çarpıcı fotoğraflar var.
O fotoğraflardan biri ise Çengelköy ile Vaniköy arasında yıllardır Boğaz’ın incisi gibi duran Kuleli Askeri Lisesi’ne ait. Ancak bir farkla: Kuleli Askeri Lisesi’nin kuleleri kitaptaki fotoğrafta görülmüyor.

ERMENİ YETİMHANESİ
Konuyla ilgili olarak İstanbul Süper Amatör Ligi’nde mücadele eden köklü takımlardan Taksimspor’un kapısını çaldık. Fenerbahçe’nin efsanevi futbolcusu Lefter Küçükandonyadis’in sarı lacivertli takıma transfer olmadan önce formasını giydiği Taksimspor’un Başkanı Garo Hamamcıoğlu ile kulübün Genel Sekreteri Ramanos Cezveciyan, Doğu Ermenicesi ile kaleme alınan kitapta yazılanları anlamamıza yardımcı oldu. Kuleli Askeri Lisesi’nin Ermeni Yetimhanesi olmasıyla ilgil olarak kitapta şunlar yer alıyor:
“1915 olaylarından sonra Osmanlı İmparatorluğu’nda farklı grupların ve Ermeniler’in organizasyonları ile yüzlerce yetimhane açıldı. 1915 olaylarından sonra yetim kalan çocuklar tek tek bulunarak Beylerbeyi, Yedikule, Hasköy, Arnavutköy ve benzerleri gibi birçok yetimhaneye yerleştirildiler. (...) 1920 yılında İngiliz askeri ataşesinin organizasyonuyla da Kuleli Askeri Lisesi boşaltıldı ve binaya Ermeni yetimler yerleştirildi. (...) Kuleli Askeri Lisesi’nin Ermeni yetimhanesine dönüşmesi özellikle Türk milliyetçileri arasında infiale yol açtı. Yetimhaneye Ermeni bayrağı çekilmesi üzerine Türk milliyetçileri lise önünde gösteriler yaptı.’’

KULELERİ MİMAR BALYAN YAPTI
“Kuleli Askeri Lisesi’nin Tarihçesi’’ adlı kitabın yazarı Akdeniz Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İsrafil Kurtcephe de şu bilgileri verdi:
“1853-1856 yılları arasındaki Kırım Savaşı’nda Kuleli Askeri Lisesi’nin olduğu yer kışlaydı. Osmanlı Devleti, Kuleli Kışlası’na Fransız ve İngiliz askerleri yerleştirmişti. Kırım Savaşı bittikten sonra ise müttefik askerleri, Kuleli Kışlası’nı boşaltacaktı. Ancak boşalttıkları sırada büyük bir yangın çıktı ve kışla tamamen yandı. 1856 yılında Kuleli’nin yeniden yapılması için ünlü Ermeni mimar Garabed Amira Balyan hazırladığı projeyi Padişah Abdülmecid’e sundu ve proje kabul edildi. 1856-58 yılları arasında yapılan yeni binada ise kuleler dikkat çekiyordu. Yani yangından önceki dönemde Kuleli Kışlası’nın kuleleri yoktu.’’
_________________
Emeğe saygılı olun, alıntılarınızda link gösterin ...


Revenir en haut
mafilou
Administrateur
Administrateur

Hors ligne

Inscrit le: 04 Sep 2006
Messages: 14 236
Point(s): 43 139
Moyenne de points: 3,03

MessagePosté le: Jeu 10 Mai 2018 - 19:05
MessageSujet du message: Kuleli Askeri Lisesi Ermeni yetimlere ev sahipliği yaptı
Répondre en citant

KULELİ ASKERİ LİSESİ (1890) - Mimarı GARABED AMİRA BALYANTARİHİ GELİŞİMİ:
1453 yılında, Fatih Sultan Mehmet tarafından İstanbul fethedildiğinde: bugün Kuleli Askeri Lisesinin bulunduğu yerde, bir koru içinde, Bizanslılar tarafından yapılan ve kullanılan; bir de kulesi bulunan bir manastır bulunuyordu. Özellikle, bu kule: takip eden dönemlerdeki yapılarda da, sürekli olarak varolmuştur.
Yavuz Sultan Selim döneminde, bu manastır; yeniçeriler tarafından, kışla olarak kullanılmıştır.
Kanuni Sultan Süleyman döneminde ise: buradaki bahçeye, daha önce bulunan kulenin yanında, 9 katlı ve her katı, havuzlarla süslenmiş bir kasır yaptırılır.
Sultan III.Ahmet döneminde, Bizans döneminden kalan kule yıktırılır. 1744 yılında ise: Sadrazam Nevşehirli Damat İbrahim Paşanın damadı Kaymak Mustafa Paşa tarafından: sahilde bir mescit yaptırılır.
1800’lü yıllara gelindiğinde: Sultan II.Mahmut tarafından: bugünkü okulun bulunduğu yerde, yeni bir kışla yaptırılır. Sultan Abdülmecit döneminde ise, bu kışla, bir yangın sonucu yok olur ve yerine, yenisi yaptırılır. 1843 yılındaki bu inşaat sırasında: yapının her iki yanına kuleler yaptırıldığı için; buraya “Kuleli Kışlası” denilmeye başlanır.
Kuleli Kışlasında: 1859 yılına gelindiğindeki en önemli faaliyet: Sultan Abdülmecit’in tahttan indirilmesine yönelik olarak yapılan hareket sonucunda, bunun faili Kafkasyalı Hüseyin Paşanın: burada, yani Kuleli Kışlada yargılanmasıdır.
1854 yılına gelindiğinde: bu kez, Kuleli Kışlası: Kırım Savaşına katılmak üzere, İstanbula gelen, Fransız ve İngiliz askerlerinin ikametine tahsis edilir. Aynı zamanda, hastane olarak da kullanılmaya başlanır. Kırım Savaşında yaralanarak, buraya, hastaneye getirilen İngiliz ve Fransız askerlerinden ölenler: kışlanın kuzeyindeki mezarlığa gömülürler. Bu nedenle: bu mezarlığa, İngiliz Mezarlığı denilmektedir.
1856 yılına gelindiğinde ise, Kuleli Kışlası, İngiliz askerleri tarafından boşaltılır. Ama, tam boşaltılma aşamasında kasıtlı olarak çıkarıldığı düşünülen bir yangın sonucu, tamamen harap olur. Yine aynı yıl: Kuleli kışlasının yeniden yapılması için: Ermeni mimar Garabed Amira Balyan görevlendirilir. Bir proje hazırlanır ve hazırlanan proje: Padişah Sultan Abdülhamit tarafından kabul edilince, inşaata başlanır. 1871 yılında: bu kez, buraya: ana duvarları kagir, iç duvarları ve bölümleri ahşap, iki katlı, bugünkü bina yapılır. Yalnız burada küçük bir ayrıntı var. Kuleli Kışlasının, her iki yanındaki kule: bu inşaat sırasında yapılır. Yani: bundan önceki dönemde, binada kule bulunmamaktadır.
1872 yılına gelindiğinde ise: Askeri Liseler olan: Kara Askeri Lisesi ve Deniz Askeri Lisesi: Kuleli Kışlasına taşınır ve kışlanın ismi: bu tarihten sonra, “Kuleli İdadisi” olarak anılmaya başlarnır.
1877-1878 Osmanlı-Rus savaşlarında, Kuleli İdadisi: yeniden hastaneye çevrilir ve burada eğitim sürdüren, Askeri Liseler başka yere taşınırlar. 1879 yılında, savaşın sona ermesiyle, bu iki askeri lise ve Askeri Tıbbiye, Kuleli kışlasına geri taşınırlar. Öğrenci mevcudunun artması üzerine; hemen okulun arkasındaki sırt üzerindeki okul hastanesi tahliye edilir ve burası, Askeri Tıbbiye eğitimine tahsis edilir. 1910 yılında ise, buradaki Askeri Tıbbiye, başka yere nakledilir.
1912-1913 Balkan Savaşlarında: Kulesi Kışlası, yeniden hastaneye çevrilir ve Askeri Lise öğrencileri, başka yere nakledilirler. 1913 yılında ise, öğrenciler, yeniden Kuleli Kışlasına geri dönerler.
1920 yılına gelindiğinde, İstanbul, İngilizler tarafından işgal edilince, Kuleli Kışlası, İngilizlerin isteği üzerine boşaltılır. Okul binası, İngilizler tarafından: yetim ve göçmenlere tahsis edilir. Özellikle: Ermeni yetimhanesi olarak kullanıldığı dönemde, buraya, Ermeni bayrağı çekilmesi, İstanbullular tarafından tepkilere neden olur.
1922 yılında ise, Büyük Taarruzu takiben, İngilizler, Kuleli Kışlasını boşaltarak Türk makamlarına devrederler.
1923 yılında, Askeri Lise öğrencileri, yeniden Kuleli kışlasında eğitime başlarlar. 1925 yılına gelindiğinde ise: okul “Kuleli Askeri Lisesi” adını alarak, öğrenime devam edilir.
II.Dünya Savaşında, Askeri Lisenin başka yere taşınması ile, bina: yeniden hastane olarak kullanılmaya başlanır. 1947 yılında ise: Askeri Lise öğrenimi, yeniden burada yürütülmeye başlanır. 1975-1976 eğitim-öğretim döneminde, kollej sistemine geçilen okuldaki eğitim, dört yıla çıkarılır. 2008 yılında alınan bir kararla: okuldaki eğitim, 5 yıla çıkarılmıştır.
_________________
Emeğe saygılı olun, alıntılarınızda link gösterin ...


Revenir en haut
Contenu Sponsorisé


MessagePosté le: Aujourd’hui à 21:38
MessageSujet du message: Kuleli Askeri Lisesi Ermeni yetimlere ev sahipliği yaptı

Revenir en haut
Montrer les messages depuis:   
Armenian on web Index du Forum -> Le Génocide Arménien - Հայկական Ցեղասպանութիւն - 1915 Ermeni Soykırımı -> Soykırım maduru Ermeni yetim çocuklar - Les enfants victimes du Génocide Toutes les heures sont au format GMT + 1 Heure
Poster un nouveau sujet   Répondre au sujet
Page 1 sur 1
Sauter vers:  

 Portail | Index | Créer un forum | Forum gratuit d’entraide | Annuaire des forums gratuits | Signaler une violation | Conditions générales d'utilisation
phpBB
Template by BMan1
Traduction par : phpBB-fr.com