Welcome Guest: S’enregistrer | Connexion
 
FAQ| Rechercher| Membres| Groupes
 
h(a)zeriler casus diye tutukladıkları emekli subay ve askerleri İNFAZ
 
Poster un nouveau sujet   Répondre au sujet
Armenian on web Index du Forum -> News et articles - Լուրեր, Յօդուածներ - Haber ve makaleler -> News en bref ... Օրուան կարճ լուրեր ... Güncel kısa haberler
Sujet précédent :: Sujet suivant  
Auteur Message
vahe2009
Modérateur Général
Modérateur Général

Hors ligne

Inscrit le: 07 Nov 2009
Messages: 25 679
Point(s): 73 112
Moyenne de points: 2,85

MessagePosté le: Ven 16 Juin 2017 - 21:11
MessageSujet du message: h(a)zeriler casus diye tutukladıkları emekli subay ve askerleri İNFAZ
Répondre en citant

h(a)zeriler casus diye tutukladıkları emekli subay ve askerleri İNFAZ ettiCasusluk suçlamasıyla tutuklananlardan herhangi biri cephelerde Azerbaycan askerleri idi

Geçtiğimiz ay casusluk suçlamalarıyla ilgili bir dizi tutuklanma döneminde süpürülüp günler içinde en az dört Azerbaycanlı asker ve emekli bir subay gözaltında hayatını kaybetti. Ölümlerinin şartları gizlilik içinde örtülüdür.

Azerbaycan hükümeti ve ordu, Mayıs ayındaki yetkililerin casus skandalını ilan etmesinden kısa bir süre sonra çıkan haberler hakkında yorum yapmayı reddetti.

İlk önce ölümlerle ilgili olarak rapor veren gazeteciler, Savcılık tarafından durdurmak için uyarıldı. Ölü askerlerin yakınları gazetecilerle konuşmaktan kaçınmakta ve bazıları da kendi güvenlikleri hakkında korku ifade etmektedir.

Bakü'nün zayıf insan hakları kaydı ve Azerbaycan ordusunun askerleri akrabalarının bedenlerini görmesine izin vermeden aceleyle gömme biçimi sessizliği, şüphelilerin sorgulanırken işkence gördüğü söylentileri veriyor.

Ermenistan için casusluk

Casusluk skandalı, Devlet Güvenlik Servisi, Savcılık, İçişleri Bakanlığı ve Savunma Bakanlığı tarafından ortak bir bildiri yayınlanırken 7 Mayıs'ta çıktı.

Yetkili makamların "devlete karşı ihanet" suçlamasıyla "Azerbaycan'da bir grup askeri personel ve siviller için ceza davası açtığını" söyledi.

Açıklamada, casusluk çetesinin üyeleri, "geçmişte çeşitli zamanlarda" ve "kendi çıkarları için" arşivdeki Ermenistan istihbarat servisleri için çalıştıklarını açıkladılar.

Ayrıca, Azerbaycan'ın Dağlık Karabağ üzerinden on yıllardır çatışmaya kapatıldığı Ermenistan'a "devlet sırları" sağladıklarını da belirtti.

Gizli Tutuklamalar
Azerbaycan makamları, casusluk davasında zan altında bulunan herhangi bir kişiyi adlandırmadılar ya da kaç şüphelinin tutuklandığı ve suçlandığı belirtildi.

Ancak eski bir Devlet Güvenlik Teşkilatı görevlisi olan İlham İsmayıl RFE / RL'ye, Mayıs ayında - çoğunlukla Terter bölgesinde - düzenlenen baskınlarda toplam 42 kişinin tutuklandığını söyledi.

Ismayil RFE / RL'ye yaptığı açıklamada, casus skandalının 2016 sonlarında bir grup Ermeni subayının Dağlık Karabağ'tan geçmesine ve Azerbaycan subaylarının yardımıyla Azerbaycan cephelerinin arkasına dolaşmasına izin verildiği iddia edilen bir olaydan kaynaklandığını söyledi.

Bazı Ermeni subaylarına Azerbaycan askeri üniformaları giymeleri ve 1990'lı yılların başında Dağlık Karabağ savaşı sırasında Ermeni güçleri tarafından büyük zarar görmüş olan Terter'in merkezine gittikleri belirtildi.

Devlet Güvenlik Servisi başkanı Madat Guliyev, Guliyev'in emrindeki araştırmacılar cumhurbaşkanına ve Savunma Bakanlığına kanıt sağladıktan sonra casusluk zanlılarının toplatılması için Cumhurbaşkanı İlham Aliyev'in emri alındığını söyledi. Bu kanıtlara dayanarak, Savunma Bakanlığı harekete geçti.

Ne Devlet Güvenlik Servisi ne de Azerbaycan hükümeti, şüphelilerin Ermenistan'a sağladığı iddia edilen istihbaratın niteliğini kamuya açıklanmamıştır.

Şimdiye dek, şüphelilerin hiçbirinde kamuya açık duruşmalar yapılmadı.

Şüpheli Ölümler
Muhalefet partisi Musavat'tan bir siyasetçi olan Yadigar Sadıkov, tutuklanmalarından sadece birkaç gün sonra pek çok şüphelinin gözaltında tutulduğu ölümlerin son derece şüpheli olduğunu ileri sürdü.

Sadıkov, Bakü merkezli çevrimiçi gazete Bastainfo.com için hazırlanan 20 Mayıs görüş sütununda "Doğal nedenlerden öldüğüne inanmıyoruz" dedi.

Sadıkov, Azerbaycan'da birçok kişinin, "sosyal medyada hükümete işkence yapmak ve öldürmek için haklı olan insanlar var" diyerek zanlına işkence yapıldığı görüşündeler.

Her iki olayda, şüpheliler Dağlık Karabağ yakınlarındaki Ermeni destekli ve Azerbaycan güçlerini birbirinden ayıran temas hattına yakın baskınlarda gözaltına alındı.
Günler önce, cesetleri evlerine geri gönderildi ve akrabalarının onları görmelerine izin vermeyen askerler tarafından gömüldü.

Azerbaycan'da ölümler ve definlikler hakkında rapor veren muhalefet medyası, devlet kurumları tarafından resmi olarak serbest bırakılmayan casusluk davasıyla ilgili daha fazla bilgi yayınladıklarında "devlet sırlarını" açığa vurduğu gerekçesiyle kovuşturulacakları konusunda resmi olarak uyarıldı.

Öldürülen şüphelilerin akrabaları, yetkililerin cezalandırılmasından endişe duydukları gerekçesiyle yalnızca gizli isimle konuşan bir ölü askerin kuzeni dışında RFE / RL veya diğer medya kuruluşlarıyla görüşmeyi reddetti.

Uluslararası Af Örgütü, askerlerin işkence gördüğü iddiasıyla Azerbaycan'daki kaynaklardan şikayet geldiğini doğruladı.

Uluslararası Af Örgütü Güney Kafkasya'daki kampanyacısı Levan Asatiani, örgütünün işkence iddialarını derhal teyit edemediğini söyledi. Çünkü Azerbaycan, uluslararası insan hakları araştırmacılarının çalışmalarını engelleyen bir "kapalı ülke" haline geldi.

Asatiani, "Ordudaki asker ve işkenceyle ilgili bu raporları doğrulayamadık" dedi. "Ancak, Uluslararası Af Örgütü, genellikle Azerbaycan'da işkence ve kötü muamele ile ilgili endişeleri var - özellikle de

RON SYNOVITZ

http://asbarez.com/164375/azerbaijani-spy-scandal-leaves-trail-of-dead-suspects/


Revenir en haut
Publicité


MessagePosté le: Ven 16 Juin 2017 - 21:11
MessageSujet du message: Publicité

PublicitéSupprimer les publicités ?
Revenir en haut
Montrer les messages depuis:   
Armenian on web Index du Forum -> News et articles - Լուրեր, Յօդուածներ - Haber ve makaleler -> News en bref ... Օրուան կարճ լուրեր ... Güncel kısa haberler Toutes les heures sont au format GMT + 1 Heure
Poster un nouveau sujet   Répondre au sujet
Page 1 sur 1
Sauter vers:  

 Portail | Index | Créer un forum | Forum gratuit d’entraide | Annuaire des forums gratuits | Signaler une violation | Conditions générales d'utilisation
phpBB
Template by BMan1
Traduction par : phpBB-fr.com