Welcome Guest: S’enregistrer | Connexion
 
FAQ| Rechercher| Membres| Groupes
 
Gazze'deki elektrik krizi gittikçe karışıyor
 
Poster un nouveau sujet   Répondre au sujet
Armenian on web Index du Forum -> News et articles - Լուրեր, Յօդուածներ - Haber ve makaleler -> News en bref ... Օրուան կարճ լուրեր ... Güncel kısa haberler
Sujet précédent :: Sujet suivant  
Auteur Message
vahe2009
Modérateur Général
Modérateur Général

Hors ligne

Inscrit le: 07 Nov 2009
Messages: 25 627
Point(s): 72 955
Moyenne de points: 2,85

MessagePosté le: Mar 20 Juin 2017 - 08:00
MessageSujet du message: Gazze'deki elektrik krizi gittikçe karışıyor
Répondre en citant

Gazze'deki elektrik krizi gittikçe karışıyor

Müstakbel Halife Adayı Resinin Ne Tepki Vereceği Merak Konusu
Filistin Kurtuluş Örgütü yönetimi şimdi ise ELEKTRİK krizinin ardından Gazze’den kopma hazırlığı içinde...


Filistin'de son dönemde yaşananlarla ilgili İsrailli yazarı Elior Levi bir yazı kaleme aldı. Ynet’te yayımlanan yazıyı Rafael Sadi Odatv için çevirdi.

İşte o yazı:

"Filistin Kurtuluş Örgütü, Gazze’deki (yeni moda tabirle) sert ve acı kalkışmanın (aslında FKÖ'yü devirerek Gazze’yi ele geçiren) Hamas’ın 10. yılında, "Halkımıza biçilen ikinci NAKBA’dır. Hamas Gazze’yi tarifi mümkün olmayan ve tahammülü olmayan bir cehenneme çevirmiştir" diye beyan etmişti.

Filistin Kurtuluş Örgütü yönetimi şimdi ise elektrik krizinin ardından Gazze’den kopma hazırlığı içinde...

Mahmud Abbas'ın elektrik krizi gölgesinde Hamas ve Gazze’den kopma planı kısmen de olsa FKÖ resmi haber ajansı tarafından herkese bildirildi.

Bu bildiri Hamas’ın Gazze’yi ele geçirmesinin 10. yılı sebebi ile yayımlandı. Hamas askeri darbesinin ve bu bildiride Hamas darbesinin Filistin halkının ikinci NAKBA’sı olduğu belirtildi.

"NAKBA" sözcüğünün kullanılması durumun vehametini anlatmak açısından oldukça manidar. Nakba sözcüğü ilk kez İsrail devletinin 1948’de kuruluşuna atfen ve Filistinlilerin en büyük felaketi olarak kullanılıyor.

Söz konusu bildiride Hamas'ın askeri bir darbe ile ele geçirdiği Gazze’yi tarifi mümkün olmayan ve tahammül edilemeyecek bir cehenneme çevirdiğinin altı çiziliyor.

Gazze’nin durumu her geçen gün daha da kötüye gitti ve bu Hamas’ın geçiş noktalarının kontrolünü ele geçirmesi ile dayanılmaz bir hal aldı.

Hamas aynı zamanda Gazze’nin elektriğini temin eden elektrik santralinin de yönetimini ele geçirdiklerini, Gazzelilerin elektrik faturalarını düzenli olarak ödemelerine rağmen giren paraları çarçur ettiklerini beyan etmişti.

Elektrik üretimine dönmesi gereken paraları Hamas yandaşlarına peşkeş çekerek bitirdiklerini de söylemişlerdi.

Hamas halktan toplanan elektrik paralarını Filistin Milli Maliye kasasına aktarmıyor. Paralar Hamas’ın kendi ihtiyaçlarına kullanılıyor. Halk ise parasını ödediği elektrik hizmetinden yararlanamıyor.

Aynı bildiride Gazze şeridindeki belediyelerin de halktan belediye hizmetleri için para topladıkları, sıkıştırdıklarını ve bu toplanan belediye rüsumlarının her ay milyonlarca dolar olarak ifade edildiği belirtiliyor.

Bu paraların ise mevcut toplumsal hizmetler ile inşaat hizmetlerine geri dönmediği aktarılıyor.

Sanayi ve ticaret kesimi ise belediye hizmetlerinden yararlanamıyor. FKÖ bildirisinde FKÖ'nün Gazze’ye bırakmış olduğu sağlık ekipmanlarını da kullanılmaz hale getirdiğini ve halkı bu ekipmanlardan mahrum bıraktığı beyan edildi.

Hastaneler Hamas'ın kötü yönetimi nedeni ile hizmet veremez halde. Bunun sonucunda ise Gazzeliler Hamas yöneticilerinin sahipliğindeki özel hastaneler ve polikliniklere gitmek ve oralarda tedavi olmak durumunda bırakılıyor. Böylece Hamas halkın ihtiyaçlarını kendilerine ücret karşılığı satarak parasal zenginliklerini arttırıyor.

Mahmud Abbas'ın Gazze’den kopma planı Gazze’nin Hamas askeri darbesi ile ele geçirilmesinin 10. yılı olan bu akşamdan itibaren yürürlüğe giriyor. Plan bir takım farklı safhalardan müteşşekil olup verilen hizmetlerin kademeli olarak durdurulması ve kesilmesi anlamında...

Bu hizmetler FKÖ tarafından Gazze halkına verilmekteydi.

Planın ilk ayağında Gazze’deki Hamas memurlarının maaşlarının kesilmesiydi. Memurlar aslında Hamas’ın Gazze’yi ele geçirmesinden beri çalışıyordu. (Sadece para alıyorlardı.)

İki ay önce Hamas'ın elektrik santralinin ihtiyacı olan yakıt parasını ödemekten kaçınması ve FKÖ'nün talebiyle Gazze'ye, değişik elektrik hattı ile temin edilen 125 MW elektrik enerjisi (aylık) kesildi.

Bu elektirik için Hamas'ın FKÖ'nün maliyesine ödemesi gereken ve ödenmeyen meblağ aylık 40 milyon şekel.

Hamas elektrik kullanıcılarından parayı tahsil ediyor ancak Filistin Kurtuluş Örgütü yönetimine aktarmıyor.

Mahmud Abbas Gazze'de bir takım tedbirler alacak. Ve Gazze'ye verilecek olan hizmetler karşılığında Gazze'de söz hakkı istiyor. Hamas ise buna itiraz ediyor. Hamas buna ek olarak uzlaşma anlaşması çerçevesinde yasak olan alternatif bir hükümet kurdu.

Dolayısıyla Hamas FKÖ'yü devre dışı bıraktı. Kapalı forumlarda konuşan Mahmud Abbas'ın, "Artık Hamas'ın ve Gazze'nin BANKAMATİĞİ olmaya hazır değilim. Karşılıksız bu durum devam edemez" dediği iddia edildi. Abbas'ın "Hizmet istiyorlarsa o paradan bana da yönetim hakkı vermelidirler. İstemiyorlarsa kendi başlarının çaresine bakmalıdırlar" dediği ileri sürüldü."

Kaynak: http://www.ynet.co.il/articles/0,7340,L-4975949,00.html

Çeviri: Rafael Sadi / Tel Aviv

Odatv.com

http://odatv.com/gazzedeki-elektrik-krizi-gittikce-karisiyor-1606171200.html


Revenir en haut
Publicité


MessagePosté le: Mar 20 Juin 2017 - 08:00
MessageSujet du message: Publicité

PublicitéSupprimer les publicités ?
Revenir en haut
vahe2009
Modérateur Général
Modérateur Général

Hors ligne

Inscrit le: 07 Nov 2009
Messages: 25 627
Point(s): 72 955
Moyenne de points: 2,85

MessagePosté le: Mar 20 Juin 2017 - 08:01
MessageSujet du message: Gazze'deki elektrik krizi gittikçe karışıyor
Répondre en citanthttp://odatv.com/halifelik-anketi-yaptirildi-2006171200.html


Revenir en haut
Contenu Sponsorisé


MessagePosté le: Aujourd’hui à 03:24
MessageSujet du message: Gazze'deki elektrik krizi gittikçe karışıyor

Revenir en haut
Montrer les messages depuis:   
Armenian on web Index du Forum -> News et articles - Լուրեր, Յօդուածներ - Haber ve makaleler -> News en bref ... Օրուան կարճ լուրեր ... Güncel kısa haberler Toutes les heures sont au format GMT + 1 Heure
Poster un nouveau sujet   Répondre au sujet
Page 1 sur 1
Sauter vers:  

 Portail | Index | Créer un forum | Forum gratuit d’entraide | Annuaire des forums gratuits | Signaler une violation | Conditions générales d'utilisation
phpBB
Template by BMan1
Traduction par : phpBB-fr.com