Welcome Guest: S’enregistrer | Connexion
 
FAQ| Rechercher| Membres| Groupes
 
İsrael'i Çingenelerin Tarihi
 
Poster un nouveau sujet   Répondre au sujet
Armenian on web Index du Forum -> Courant / Contre-courant (points de vue - Տեսակետ - Görüş açısı) -> Documents - Փաստաթուղթեր (Archives/Dossiers - Arşiv/Dosya - Արխիւ)
Sujet précédent :: Sujet suivant  
Auteur Message
vahe2009
Modérateur Général
Modérateur Général

Hors ligne

Inscrit le: 07 Nov 2009
Messages: 25 679
Point(s): 73 112
Moyenne de points: 2,85

MessagePosté le: Lun 26 Juin 2017 - 19:23
MessageSujet du message: İsrael'i Çingenelerin Tarihi
Répondre en citant

İsrael'i Çingenelerin TarihiKudüs'ün Gizli ÇingeneleriKudüs, çeşitli dinsel ve etnik topluluklardan oluşan bir mozaiktir, ancak çoğu İsrailliler Çingenelerin varlığından habersizdir.
GYPSY WOMAN at the Domari Center in Jerusalem

GYPSY WOMAN, Kudüs'teki Domari Merkezinde 390. (fotoğraf kredi notu: PETRA VAN DER ZANDE)

Kudüs, geniş ölçüde kendilerine ayrılmış yaşayan küçük azınlıklar da dahil olmak üzere çeşitli dini ve etnik topluluklardan oluşan bir mozaiktir. Eski Kent'e yerleşti ve birkaç dış mahalle, Yahudi çoğunluğu ile çok fazla ama İsrail toplumuna uymakta sorun yaşayan benzersiz bir Arap topluluğunun üyelerindendi. Bunlar Kudüs'ün gizli Çingeneleri.

Yeruşalim'deki Çingene klanları, yüzyıllar boyu süren uzun süren sakatlıklar sırasında yüz yüze kaldıkları acımasız zulüm yüzünden genellikle kutupsuzlardı. Bu nedenle, normalde herhangi bir medya ilgisinden çekiniyorlardı, ancak Christian Edition'ın kısa süre önce bu küçük, görünmeyen topluluğa erişim hakkı verilmiştir.

İlk bilmek - Facebook sayfamıza katılın.


Çoğu İsrailli bile kendi varlıklarının tamamen farkında değiller.

"Şimdi İsrail'de Çingenelerin olduğunu bilmiyordum!" Diye itiraf eden Omri Kibiri, şimdi davalarını savunmakla görevli bir Yahudi avukat.

Kudüs, 400 yıldan uzun bir süredir Çingene Orta Doğu şubesinden Domari olarak bilinen birkaç yüz aileye ev sahipliği yapıyor. 1800'lü yıllarda, çoğunlukla eski şehir surlarının dışındaki Wadi Joz mahallesinde çadırlarda yaşıyorlardı. Geçen yüzyılda Ancak, birçoğu, Old City'de, Lion's Gate yakınlarındaki Burj Laq Laq mahallesine (Stork Kulesi Alley'ine) doğru yavaş yavaş taşındı. Bugün, Eski Kent'in Domari topluluğu, düşük standartlarda konutta yaşayan yaklaşık 150 aileden veya 2.000 kişiden oluşur.

Bu arada, diğer yerel Domari aileleri, Kudüs'ün eteklerinde, Samarya'da ve Gazze'de Arap köylerine yerleşti. Çoğu, çadırlarını evler için değiştirdi, sıkışık olsa da. Genellikle tek bir çatı altında birkaç kuşağı içerecek şekilde genişletilmiş aileleri ile birlikte yaşarlar.

Akademisyenler, kökenleri hakkında farklı görüşlere sahiptir. Eski İngilizce terimi "Çingene" (veya "Gipsy"), Mısır'dan geldiğini gösteriyor. Çingeneler, çeşitli dilleri ve lehçeleri ortak bir menşei olan farklı bir etnik grup - Hindistan.

Yine de, dolaşan geçmişi ile ilgili rakip efsaneler var. Bir efsaneye göre, 227'de Çingeneler Hindistan'dan Pers'e taşındı ve burada çoğunlukla müzisyenler ve dansçılar olarak biliniyorlardı.

Daha sonra Yunan ve Arap fetihleri, iki yönden kopan Çingeneler için Avrupa'ya ve Ortadoğu'ya doğru daha birkaç göçle sonuçlandı. Batı Avrupa'da bugün Rom veya Roman, Doğu Avrupa'da ve Ermenistan'da bulunanların Lom veya Lomari adı veriliyor. Orta Doğu'da kendilerine Dom veya Domari diyorlar.

Bugün, Çingene dünya nüfusunun 40 milyondan fazla insanın olduğu tahmin ediliyor.

Çingeneler, Yahudi halkı gibi, orijinal kimliğini ve geleneklerini kaybetmeden dünya çapında uzun, zor göçler yaşayan etnik bir grubun eşsiz bir örneğidir.

Kudüs Belediye Meclisi'nden Anat Hoffman'a göre, Yahudiler ve Çingeneler aynı zamanda "Avrupa'nın Nazi ölüm kamplarında dövülmüş ortak bir kaderi paylaşıyorlar". Burada, Hitler'in Nazi döneminde çok sayıda Çingene gönderdiği, Gaz odalarında tahmini 220.000'i öldürerek Yahudilerle aynı imha kamplarına gitti. Çingene soykırımının Domari sözcüğü Porrajmos , yani "yiyerek" anlamına geliyor.

Yine de bu dolaşım ve zulüm ortak tarihi, yerel Çingene topluluğunu daha geniş İsrail toplumu ile bağdaştırmaya hizmet etmedi. Buradaki Yahudilerin çoğunda, çoğunlukla Arap insanlar arasında yaşadıklarından, Arap kültürünün bir parçası olarak görülüyorlar. Bu arada Araplar onları kendilerine tüketmek ve onlara " nawar " demek olan bir başarısızlık ya da "kir" demekten dolayı onları aşağılamaktadır. Dolayısıyla Domari'nin burada kabul etmesi zor bulması hiç de şaşırtıcı değildir.

Gadje (Çingeneler hariç) arasında ayakta kalabilmek için çeşitli Çingene klanları, geleneksel olarak, ev sahibi ülkelerinin dil ve dinlerini benimseyerek uyum sağlamaya çalışmaktadır. İsrail'de çoğu Domari Arapça ve bazı İbranice konuşmaktadır. Birkaçı da İngilizce biliyor. Çingene dili olan Domari, eski kuşaklar tarafından konuşulan dil olarak kalır.

Birçok Domari kendine Müslüman derken, çoğu dindar gözlemci değildir. Bazı yerel Domari Hıristiyanlığı kabul etti.

Domari genellikle mütevazi, barışsever ve siyasi güç aramıyor. Tarihsel olarak Çingenelerin toprak hırsı ve milliyetçi bilinçleri yoktur. Sadece sessizce sessizce yaşamak ve çocukları için daha iyi bir gelecek için gayret etmek istiyorlar.

İsrail'de Domari, Druze, Beduin, Samaritans veya Ermeniler gibi ayrı bir kültürel veya dini grup olarak tanınmıyor. İçişleri Bakanlığı tarafından "Arap" olarak listelenen Domari, çoğunlukla siyasi sıralamanın dibinde yer buluyor. Arap-İsrail ihtilafı ile ilgili tarafsızlık talep ettikleri halde, bazıları Arap mahallelerinde yaşama nedeniyle yanlışlıkla karışmaktadırlar.

Çoğu Domari çiftinin altı ila 10 çocuğu olan büyük aileleri var ve toplumun daha düşük ekonomik katmanlarında sürekli çaba sarf ediyorlar. Uzun süredir akraba evliliği genetik hastalıklara neden olmuştur. Bu nedenle birçok Domari artık Çingenelerle evlenmeye çalışıyor. Bununla birlikte, Araplar tipik olarak çocuklarının Çingene ile evlenmesine izin vermediğinden, birçok Domari bekar kalır.

Çoğu yetişkinin herhangi bir örgün eğitimi yoktur. Dolayısıyla işsizlik oranı yüksektir. Arap okullarına devam eden Domari çocukları genellikle diğer öğrenciler ve hatta öğretmenleri tarafından taciz altına alınmaktadır. Hiçbir okul malzemeleri, kitaplar ve doğru kıyafetlerin bulunmaması utanç oranının yüksek olmasına yol açar. Sonuç olarak, birçok Domari çocuğu sokakları dolaşarak, öğeleri turistlere satıyor ya da yalvarıyor.

Genç Domari kızları genellikle 16 yaşından önce evlenirler. Onların kaderi 8-10 çocuğa sahip olmak ve yoksulluk içinde yaşamaktır.

Çocukken, Amoun Sleem soğuk ve aç hissettiğini biliyordu. Dul eşinin babasının dokuz çocuğu için kıyafet ya da ayakkabı satın alacak parası yoktu. Bir Arap öğretmeni Amoun'un saçını bit için kontrol ettikçe bir keresinde onu sınıfın önünde durdu. Öğretmen ona " nawari " (kir) dediğinde Arap sınıf arkadaşları güldü.

Amoun, yalvarmayı reddederek kartpostal satarak para kazanmayı seçti. Yakında fark etti ki, herhangi bir geleceğe sahip olmak için, okulu bitirmesi gerekiyordu. Onun demir iradesi sayesinde, işletme yönetimi diploması aldı.

Onları alacak başka kimsenin olmadığı Amoun, kendi halkına yardım etmenin zamanının geldiğine karar verdi. Onları yoksulluk ve umutsuzluk döngüsünden uzaklaştırmaya kararlıydı. Yoksulluk ve düşük benlik imajının tersine döndüğünden emin olan genç neslin eğitimini tamamlamasını ve daha iyi işlerde bulunmayı özendirmesini sağladı.

1999 yılında Amoun, Kudüs'teki Domari Toplum Çingene Derneği adlı kar amacı gütmeyen bir organizasyon kurdu. Dom Araştırma Merkezi'nin desteğiyle 2005 yılında Kudüs'ün kuzeyindeki Fransız Tepesi mahallesi yakınlarındaki Shuafat'da yeni bir topluluk merkezi açıldı.

Gelenekler muhafazakâr topluluklarda çok zor ve Kudüs'ün Domari'de bir istisna yok. Evli olmayan bir kadın olarak Amoun, öne çıkan bir toplum lideri rolünde halen birçok zorlukla karşı karşıya bulunuyor. Erkek egemen bir toplumda yaşamak, Domari'yi ileriye götürmesi cesaret, kararlılık ve sonsuz iyimserliği gerektiriyor.

"Çingenelerin stereotiplerini kırmamız gerekiyor. Yabancı olduğumuzu kabul etmeyen kapalı bir topluluk olduğumuzu söylediler. Bu doğru değil! Çingeneler kendilerine gelen herkesi ağırlayacak ve onlara yardım etmeye çalışacak "dedi.

Bugün, Domari Topluluğu, okul sonrası dersler verir ve Domari çocukları için okul malzemeleri alır. Topluluk merkezinde kadınlar farklı el sanatlarını öğrenecek ve ürünlerinin satışı finansal durumlarını hiç bu kadar hafifletmeye yardımcı oluyor. Merkez ayrıca Çingene kültürünü ve eğitimini geliştirmeyi, yurt dışında Çingene topluluklarıyla temas kurmayı ve yerel Domari ailelerine acil ihtiyaç duyulan sosyal ve tıbbi hizmetleri uzatmayı hedefliyor.

Petra van der Zande ve kocası 1989'dan beri Kudüs'te yaşıyor. 10'dan fazla kitap yayınladı.

http://www.jpost.com/Christian-In-Israel/Comment/Hidden-Gypsies-of-Jerusalem


Revenir en haut
Publicité


MessagePosté le: Lun 26 Juin 2017 - 19:23
MessageSujet du message: Publicité

PublicitéSupprimer les publicités ?
Revenir en haut
vahe2009
Modérateur Général
Modérateur Général

Hors ligne

Inscrit le: 07 Nov 2009
Messages: 25 679
Point(s): 73 112
Moyenne de points: 2,85

MessagePosté le: Lun 26 Juin 2017 - 19:28
MessageSujet du message: İsrael'i Çingenelerin Tarihi
Répondre en citant

Jerusalem's Gypsies: The Community With the Lowest Social Standing in IsraelThe Domari Gypsies of East Jerusalem have struggled for many generations to overcome poverty, government indifference and prejudice. Now, a determined woman, Amoun Sleem, is trying to lead a quiet revolution.


        Romany holiday
 

The Lions Gate in Jerusalem’s Old City is a busy hub throughout the day. Large groups of tourists pass through it en route to the churches on the Via Dolorosa, while locals hurry home or to prayers at the Al-Aqsa Mosque on the Temple Mount. Israeli police officers and the Border Police stand watchfully on street corners here. Within the walls of the Muslim Quarter, close to the gate, is a tiny neighborhood called Bab al-Huta. Between the storefronts on the main street, narrow entrances lead to dark stairwells. Some of the house doors are brightly colored, others are old, some have decorations painted on the lintels. Groaning clotheslines stretch between the small, densely packed stone houses, and children of varying ages run free, unsupervised.

Bab al-Huta is a mixed neighborhood, and a stranger would struggle to guess its unique characteristic: that most of its residents are Domari (or Dom) Gypsies.

“Few people know that such a community even exists in Jerusalem,” says Dr. Nirit Shalev-Khalifa, curator and visual culture researcher at the Yad Izhak Ben-Zvi Institute, currently working on an exhibition devoted to Dom Gypsy life in Israel. “Almost nothing has been written about them, and almost no research has been done – except for the study by Ben-Zvi Institute Director Yaacov Yaniv. Although they have lived here for 500 years, very little is known about them. They don’t have it easy. They are regarded as the ‘untouchables’ of the Old City. No one wants to have anything to do with them.”

The 1,500 members of this mysterious community are at the bottom of Israel’s social and economic ladder. They are not isolationists. Wherever they settled, they tried to assimilate. They embraced the local religion (Islam in the Middle East; Christianity in Europe) and adopted the local norms, dress and language. The Dom Gypsies of Jerusalem speak Arabic and Hebrew. Today, it is hard to distinguish between Dom and Arab women. The Dom have packed away their colorful traditional clothing, and folded away their tents a century ago when they moved into permanent housing. Nevertheless, because they are a closed community and have been stigmatized as nomads, thieves and abductors, they are considered outcasts wherever they are. Because of their dark skin color, they are derogatorily dubbed “nawar” (“blacks” in Arabic).

In Jerusalem, as with the Roma in Europe, Dom Gypsies are the target of prejudice and xenophobia. Local children will not always play with Dom kids, and the local schools make no special effort to keep them from dropping out at a young age. Like all Palestinians living in East Jerusalem, the Dom Gypsies are residents but not Israeli citizens. They are entitled to social security allowances, but welfare and educational services are underdeveloped on this side of the city, let alone for a hidden community like the Dom.


An archive photograph of the Domari Gypsies. The community has been in Jerusalem since the 16th century. Courtesy of the Ecole Biblique, the French School of Biblical and Archeological Studies, Jerusalem

This creates a situation where the level of illiteracy among the Dom is very high, while the level of unemployment in the community is close to 70 percent.

None of this deters Amoun Sleem, a Dom Gypsy in her mid-thirties. She was born and grew up in the Old City, one of 10 children. Ten years ago, she established the Domari Center with the goals of strengthening the local Gypsy community and providing a showcase for the outside world.

“We originally came from India, that’s why we’re dark-skinned,” she explains. “We were a nomadic people that split into two groups, one called Roma that settled in Europe, and the other that migrated to the Middle East and are called Dom. This wasn’t a culture that wrote down its history. It was all oral, and here in the Middle East we spoke Domari.”

There are Gypsies scattered throughout the world. Locally, there are some 12,000 Dom Gypsies in the Gaza Strip, about 3,000 in the West Bank and a few thousand in Jordan. “The Jerusalem community has been here since the 16th century,” says Sleem. “It’s a small community that once lived in tents, in abject poverty, and was resettled inside the Old City during the [British] Mandate period. And we have been there to this day.”The Domari Gypsy community has about 1,500 members, and is the poorest in Israel. Eyal Toueg

Sleem characterizes Dom Gypsy life as “not easy, because we are always ostracized. Nobody cares.” The community, she says, is weak. “We suffer from unemployment and anybody with a job is usually a cleaner. The children come from weak families and drop out of the local elementary school, which has no interest in helping Gypsies. Since the government and the welfare and education authorities are indifferent, no one follows up on the children who have dropped out of school so early. The municipality ignores us. The National Insurance Institute does pay allowances, and the families are dependent on them – but it doesn’t guarantee a good future. There’s no work in the Old City, and no one has the training that would allow them to find work and break out of the poverty cycle.”

So why have the Dom Gypsies remained in the Old City with unfriendly neighbors, an uncaring education system and dearth of job opportunities? “My family has been here for 100 years,” says Sleem. “I was born and grew up here. Why should I leave? This is my home.”

The female breadwinner

According to Sleem, the solution to this difficult situation is not easy, but it is possible. If the government won’t offer training, Sleem herself will train men and women, so they will be able to find better work and support their families. Women and men – really? Well, not quite. In a community as conservative as theirs, in which people only marry within the community, Sleem thinks it will be the women that actually provide economic relief.

“We need to empower the women because they’re the ones that will provide an income,” she says. “The women can strengthen the family’s economic situation through work that everybody knows but has been forgotten, like sewing and embroidery. And we have to invest in the children – they are our future – so that they can escape the cycle of poverty and ostracism through a different education, get a higher education, and earn a good living that way.”Domari Gypsies attending a cooking workshop led by an Arab chef at the Domari Center, East Jerusalem. Eyal Toueg

Sleem has the deeds to match the talk. The Domari Center she founded a decade ago as a nonprofit is a hive of activity. Women visit it to sew and embroider various items, from pillow cases to scarves. The center offers courses in hairdressing and modern cooking. “They know traditional Gypsy cooking,” she says, “but they have to learn to prepare other foods so they’ll be able to work as cooks outside the home. At the same time, we offer a catering service of Gypsy food for events.”

What is Gypsy cooking? What ingredients does it use?

Sleem: “Meat and vegetables, with seasoning that’s unfamiliar to Israelis.”

Indian spices?

“Different. Gypsy.”

The community’s children come to the center after school finishes – to eat, do homework and get extra lessons in math and English. “We encourage them to study and not drop out of school,” says Sleem. “It’s important for them to finish high school and go on to higher education. It’s a pity that no one has thought of giving one or two scholarships for Dom Gypsies – to the Hebrew University, for example. A Gypsy family will find it extremely difficult to pay university tuition fees, and we will see again how talented young people end up unemployed or working as cleaners.”

The center is not located within the walls of the Old City, but rather in Shoafat – a 10-minute ride north of the Old City. “The reason is partly because it makes it more accessible for Dom Gypsies from the West Bank,” notes Sleem, “but mostly it’s to get the Jerusalem Gypsies out of the Old City, to have them experience a different place, uncrowded, and without the filth and the poverty. When the children and adults get to know a different reality, they can aspire to it, dream different dreams.”

Making a difference?

Is Sleem’s activity making a difference? The children are indeed coming to the center, but time will tell if they make it to university. She is keeping the nonprofit afloat financially, mostly through overseas donations and partly from local resources. The day we visited the center, there was a cooking workshop in progress with a well-known Arab chef. We couldn’t photograph the women’s faces, though, because some of their husbands didn’t even know they were here – and if they did know, they would have stopped them coming.A woman takes notes during the cookery workshop at the Domari Center in Jerusalem. Despite the conservtive culture, women could become the community's breadwinners. Eyal Toueg

Sleem is the exception that proves the rule. Not only is she a woman in a conservative community that doesn’t take kindly to strong women. She is also educated, speaks English, and travels to Europe and the United States to find private donors to help the Dom Gypsy community. She was also the first woman in the community to learn how to drive.

Because she was a leader with a different way of thinking, and who intended to change the current reality, she has made enemies within the community itself. “There are many people who oppose her because she works in an impossible situation,” says Shalev-Khalifa. “She considers economics, survival. She empowers weak women. She thinks about the next generation. It’s obvious that many strong men won’t like this.”

All of this exacts a heavy personal price on Sleem. She is single, an unusual situation for a woman her age in the Dom Gypsy community. She lives with her extended family in Bab al-Huta. “I keep going,” she says, “because I feel that no other woman in the world does what I do. Right now, I choose to live for others, whatever the cost.”

Where does your worldview come from, and the strength to struggle with the conservative forces in your community?

“My late father was my hero. He always supported me. As a girl, I wanted to study. I started working as a cleaner at a young age, and then as a cook in a guest house in the Old City. But I insisted on finishing high school and then went on to study tourism and hospitality. I refused to remain in the existing cycle: Get married at 16, have children, and not studying or working outside the home.Domari Gypsy women crowd together during the cookery workshop at the Domari Center. Eyal Toueg

“I always asked myself, and I still do, ‘What’s wrong with being a Gypsy?’ Why should a child be born into a situation where he or she does not feel equal to other people, or feel small in his surroundings? From a young age I understood that we didn’t get the same rights that others got as a matter of course. I have a goal: [for us] to be recognized, to be seen in a better light. I am proud of my culture and I hate discrimination. After all, God created us all as human beings.”

This is a hard war on several fronts.

“Yes, but we will succeed. We have friends abroad who want to help the Gypsy community. There are communities that have connections with each other and, mainly, most of us want to help ourselves.”

Sleem’s personal dream is unrelated to the center: “One day, I will hand over the center to the community’s young generation and I’ll go to the United States to learn cooking. I love to cook and to host people. I want to be a chef and open a Gypsy restaurant. If someone wants to open a Gypsy restaurant in Tel Aviv, I’m ready right now!”


By Tali Heruti-Sover


http://www.haaretz.com/israel-news/.premium-1.748717


Revenir en haut
vahe2009
Modérateur Général
Modérateur Général

Hors ligne

Inscrit le: 07 Nov 2009
Messages: 25 679
Point(s): 73 112
Moyenne de points: 2,85

MessagePosté le: Lun 26 Juin 2017 - 19:34
MessageSujet du message: İsrael'i Çingenelerin Tarihi
Répondre en citant

https://www.google.com.tr/#q=Romani,+Domari+in+Israel

Revenir en haut
Contenu Sponsorisé


MessagePosté le: Aujourd’hui à 23:37
MessageSujet du message: İsrael'i Çingenelerin Tarihi

Revenir en haut
Montrer les messages depuis:   
Armenian on web Index du Forum -> Courant / Contre-courant (points de vue - Տեսակետ - Görüş açısı) -> Documents - Փաստաթուղթեր (Archives/Dossiers - Arşiv/Dosya - Արխիւ) Toutes les heures sont au format GMT + 1 Heure
Poster un nouveau sujet   Répondre au sujet
Page 1 sur 1
Sauter vers:  

 Portail | Index | Créer un forum | Forum gratuit d’entraide | Annuaire des forums gratuits | Signaler une violation | Conditions générales d'utilisation
phpBB
Template by BMan1
Traduction par : phpBB-fr.com