Welcome Guest: S’enregistrer | Connexion

FAQ| Rechercher| Membres| Groupes

Şili Ermeni Toplumu

Armenian on web Index du Forum -> News et articles - Լուրեր, Յօդուածներ - Haber ve makaleler -> Diaspora arménien - Սփիւռք - Ermeni diasporası
Sujet précédent :: Sujet suivant  
Auteur Message
Palutzi
Modérateur
Modérateur

Point(s): 13 350
Moyenne de points: 3,36

MessagePosté le: Mar 16 Déc 2008 - 20:42
MessageSujet du message: Şili Ermeni Toplumu
Répondre en citant

Şili Ermeni Toplumu

Şili Arjantin'in batısında, And Dağları ile Büyük Okyanus arasında kalan, kuzeyden güneye 4300 km boyunca uzanan bir Güney Amerika ülkesidir. Kuzeyinde Peru, kuzeydoğusunda Bolivya ve doğusunda Arjantin bulunur. Başkenti Santiago olup 2005 yılı rakamlarına göre ülkede yaklaşık 16 milyon insan yaşamaktadır. İsmi Aymara dilinde "Dünyanın bitimi" anlamına gelen Chilli kelimesinden gelir.

Etnik yapı [değiştir]Şili halkının % 90'ını ataları Avrupalı olanlarla, Avrupalı ve Kızılderili karışımı olan melezler oluşturur. Ülkedeki melezlerin oranı % 50, Mapuçelerin oranı % 7, Aymara oranı % 0.5 ve Polonezyalı oranı ise % 0.02 dir. Ülkeye özellikle 19. yüzyılda Avrupa'dan İngiliz, İrlandalı, Alman göçmen gelmiş sonraları ise Hırvatistan, Filistin, İtalya'dan göçmen almıştır.

Ülkenin ilk sahipleri olan yerli halk Mapucheler kendi aralarında da Piçunçe, Araucan ve Huilliçe olmak üzere 3 alt gruba ayrılır. Bu gruplar kendi özgün dillerini okullarda halen ilave ders olarak almakla beraber, bazı yerel TV kanallarına da sahiptirler. Bütün bunlara rağmen Mapucheler'in geleneksel yaşam tarzları, bugünkü ekenomik düzende pek mümkün olmamaktadır.

Ülkenin kuzeyinde ise başta Quechua ve Aymara olmak üzere birkaç tane daha küçük etnik grup mevcuttur.

Şili'ye Yonelik Ermeni goçu

Abraham Derderian ve ailesi Soykirim'dan sonra Filistin'e oradanda Şili'ye goç edenler arasindaydilar

Şili'ye yonelik Ermeni goçleri Turk hukumeti'nin 1915 yilinda Ermenilere yonelik Soykirimindan sonra baslamistir.Daha çok Filistin, Suriye ve Lubnan uzerinden gerçeklesen goçlerle birlikte bugun Şili'de 1.100 kisilik Ermeni cemaati olusmustur.Ermenistan ile Şili arasinda diplomatik iliskiler 1992 yilindan sonra kurulmus Ermenistan Diplomatik iliskileri Ermenistan'nin Buenos Aires komsoloslugu uzerinden yuruturken Şili'de Ermenistan ile diplomatik iliskilerini Moskova konsoloslugu ile yurutmektedir. Şili hukumeti 14 Eylul 2007 tarihinde Ermeni Soykirimini tanima karari almisti.

ŞILI'DEN HABERLER

24 Nisan 2008 Tarihinde Baskent Santiago'da 100 kisiden olusan Ermeni toplumu uyeleri Osmanli Turkleri tarafindan Ermenilere yonelik yapilan Soykirimda hayatini kaybeden sehitleri anmak için bir araya geldiler.Iran Buyukelçisi Kambiz Jalali tarafindan hazirlanan dayanisma mesaji konsolos muavini tarafindan Sehitleri anma toreninde okundu.Lubnan komsoloslugu'da Ermeni toplumu baskani Hernan Kouyumdjian'a sehitleri anma gunu dolayisiyla bir mesaj gonderdi.
Ortodoks Kilisesinden George Abed Soykirim sehitlerini anma toreninde hazir bulundu.Ermeni Dernegine ait bahçede Haçkar basinda davetlilere yemek ve kokteyl verildi.

Armen Kouyoumdjian.

14 EYLUL 2008 TARIHINDE ERMENISTAN'IN BAGIMSIZLIK YILDONUMUNU KUTLAMA AMACIYLA BIR ARAYAN GELEN ŞILI ERMENI TOPLUMU

Asado en la Republica Armenia de Chile

Publicité

MessagePosté le: Mar 16 Déc 2008 - 20:42
MessageSujet du message: Publicité

PublicitéSupprimer les publicités ?
apans
Modérateur
Modérateur

Point(s): 8 946
Moyenne de points: 2,04

MessagePosté le: Mar 16 Déc 2008 - 21:46
Répondre en citant

Sevgili Palutzi..

Benimde tanidiklarim var Arjantinde. 1985'de buraya yeni geldigimde mektup yazdim ki ben buradayim, artik daha rahat mektuplasiriz diye ki rahmetli babam da gingahayr olmustur, yakin akraba da sayilirlardi. Bana ne yazdi biliyormusun.

Bir daha bize mektup yazmayin dediler. Turkiye de hep beraber idik, her yere beraber giderdik, hem bir akraba olarak hemde bir arkadas olarak. Onlar oyle yazinca da bende bir daha aramadim..

Herhalde insanlar degisiyor. Ben mektup gondermekle hata mi? etmis oldum acaba. Hala icime bir dert oldu..

Sen bu siteye uyemisin?..

Saygi ve sevcgilerimle..

Palutzi
Modérateur
Modérateur

Point(s): 13 350
Moyenne de points: 3,36

MessagePosté le: Mer 17 Déc 2008 - 01:03
Répondre en citant

ohannis a écrit:
Sevgili Palutzi..

Benimde tanidiklarim var Arjantinde. 1985'de buraya yeni geldigimde mektup yazdim ki ben buradayim, artik daha rahat mektuplasiriz diye ki rahmetli babam da gingahayr olmustur, yakin akraba da sayilirlardi. Bana ne yazdi biliyormusun.

Bir daha bize mektup yazmayin dediler. Turkiye de hep beraber idik, her yere beraber giderdik, hem bir akraba olarak hemde bir arkadas olarak. Onlar oyle yazinca da bende bir daha aramadim..

Herhalde insanlar degisiyor. Ben mektup gondermekle hata mi? etmis oldum acaba. Hala icime bir dert oldu..

Sen bu siteye uyemisin?..

Saygi ve sevcgilerimle..

Dogrusunu soylemem gerekirse sasirdim niye boyle olumsuz bir tavir almislar size karsi bunada anlam veremiyorum.
Belki yasadiklari olaylar onlari huysuzlastirmistir.
Bazen buraya gelenler var, beni arayip "Biz senin koyluleriniz" diyorlar, Bende olumsuz yaklasiyorum ,ama olumsuz yaklasmam onlari tanimiyor olmamdan kaynaklaniyor ancak eski dostlar olunca durum degisiyor.

vahe2009
Modérateur Général
Modérateur Général

Point(s): 73 268
Moyenne de points: 2,85

MessagePosté le: Dim 8 Nov 2009 - 10:50
Répondre en citant

Soykırım tarihi olarak sadece 1915'in alınması hatalıdır. 1880 li yıllarda küçük kafle denilen olaylar yaşanıştır.

astrig
Membre actif
Membre actif

Point(s): 1 036
Moyenne de points: 1,80

MessagePosté le: Lun 25 Avr 2011 - 06:03
Répondre en citant

vahe2009 a écrit:
Soykırım tarihi olarak sadece 1915'in alınması hatalıdır. 1880 li yıllarda küçük kafle denilen olaylar yaşanıştır.

Haklisin Vahe soykirim tarihi 1894-1923 olarak alinmalidir.

Zaten artik soykirim onergelerinde ABD'deki dahil 1915-1923 deniliyor. Ama bu da eksik. Ermeni milletine karsi yapilan soykirim II.Abdulhamid doneminde 1894'de baslamistir. Ikinci soykirim donemi de Kilikya'da Ermenilere karsi yapilan Jon Turk Hukumeti tarafindan yapilan ve Adana katliamlari olarak anilan soykirimdir. 1914'den 1923'e kadar da yine Jon Turk ve Kemalist Hukumetler tarafindan yapilan soykirim.

Bu konuda Arménag Aprahamian'in hazirladigi metinler var. Bir ara soyleyeyim koysunlar buraya.

astrig
Membre actif
Membre actif

Point(s): 1 036
Moyenne de points: 1,80

MessagePosté le: Lun 25 Avr 2011 - 06:08
Répondre en citant

Benim buyuk buyuk dedem Mofses 1800'lu yillarin sonundaki soykirimda butun ailesini kaybetmis Kharpert'te.

khoren
Membre actif
Membre actif

Point(s): 716
Moyenne de points: 3,03

MessagePosté le: Mar 26 Avr 2011 - 10:36
Répondre en citant

astrig a écrit:
vahe2009 a écrit:

Haklisin Vahe soykirim tarihi 1894-1923 olarak alinmalidir.

Zaten artik soykirim onergelerinde ABD'deki dahil 1915-1923 deniliyor. Ama bu da eksik. Ermeni milletine karsi yapilan soykirim II.Abdulhamid doneminde 1894'de baslamistir. Ikinci soykirim donemi de Kilikya'da Ermenilere karsi yapilan Jon Turk Hukumeti tarafindan yapilan ve Adana katliamlari olarak anilan soykirimdir. 1914'den 1923'e kadar da yine Jon Turk ve Kemalist Hukumetler tarafindan yapilan soykirim.

Bu konuda Arménag Aprahamian'in hazirladigi metinler var. Bir ara soyleyeyim koysunlar buraya.

djicht Astrig,paitz nakh et aratch 1915 tseraspanoutioune dadjiks nere entounin,edevial yete 1915 etounvi ne aveli hecht guella .
adana y godoradze mi karak y metch badaetzav,1915 hay jorovourte dadjiknere tchentchetzin

http://khorenig.unblog.fr/

mafilou
Administrateur
Administrateur

Point(s): 41 691
Moyenne de points: 3,05

MessagePosté le: Dim 5 Fév 2012 - 23:31
Répondre en citant

Şili’de «Ermenistan» Meydanı” Açıldı

Şili - Puerto Williams - Ermenistan Meydani

Şili’nin sathında bulunan Güney Amerika kıtasının en güneyinde bulunan ″Antarktika’nın başkenti″ olarak da adlandırılan sadece 2500 kişinin yaşadığı Puerto Williams’da 29 Ocak’ta «Ermenistan» adını taşıyan meydanın açılışı törenle gerçekleştirildi ve meydana Ermenistan’dan getirilen haçkar yerleştirildi.

Dışişleri bakanlığı basın servisinden NEWS.am’e verilen bilgiye göre; Puerto Williams’a Ermeni haçkarı armağan edilmesi düşüncesi Arjantin’li Ermeni işadamı «Corporación América» CEO’su Eduardo Eurnekian’a ait.

Etinlikte törene katılım amacıyla Puerto Williams’ı ziyaret eden Eduardo Eurnekian Arjantin ve Şili nezdinde Ermenistan Büyükelçisi Vladimir Karmirshalian, Ermenistan’ın Şili onursal başkonsolosu Eduardo Rodrigues Guarachi hazır bulundular. Şili tarafından törene Şili Antarktika eyalet valisi yard. Fabiola Torres Pelalta, Puerto Williams’ta konuşlu Şili Askeri Deniz üssü komutan yard. amiral Umberto Ramirez Navarro, Eylalet Meclisi üyeleri, yerel basın temsilcileri katıldılar.

Törende işadamı Eduardı Eurnekian, büyükelçi Vladimir Karmirshalian ve amiral Umberto Ramirez Navarro birer konuşma yaptılar.

News from Armenia - NEWS.am
tarih: Pazartesi, Ocak 30, 2012

vahe2009
Modérateur Général
Modérateur Général

Point(s): 73 268
Moyenne de points: 2,85

MessagePosté le: Lun 6 Fév 2012 - 12:52
Répondre en citant

vahe2009 wrote:

En son ki Malatya Merkez Ermeni Mezarlığındaki yapılan tahribatlar (tabiii ki bilinçli-planlı-programlı)  Hrant Dink ve Sevag Balıkçı cinayetleri de ispatlıyor ki Soykırımın/Yok etmenin/Asimilasyonun halen de ilk günkü şiddeti ile  devam ettiğini göstermektedir/ispatlamaktadır  ...
Daciklerin  YAPTIĞI HER TÜRLÜ Diğer açıklamalar TİMSAHIN  GÖZ YAŞLARIDIR...

guest
Super Membre
Super Membre

Point(s): 4 086
Moyenne de points: 2,68

MessagePosté le: Dim 22 Juil 2018 - 07:25
Répondre en citant

Soykırım’dan kurtularak Şili’ye giden ilk Ermenilerin hikayesi

1915’ten bugüne uzanan Ermeni portrelerinde bu hafta Soykırım’dan kurtularak Şili’ye giden ilk Ermeni ailenin hikayesi var. And Dağlarını geçerek ulaştıkları Şili’de, ülkeye gelmek zorunda bırakılan diğer Ermeni mültecilere yardım eden ailenin genç üyesi Diego Baloyan, kültürel mirasın önemine işaret ediyor ve şöyle diyor: “Trajedinin ötesine geçmeliyiz. Biz sadece ızdıraptan yaratılmadık.”

And Dağları’nın karla kaplı tepeleri, 100 yıl önce başlamış olan bir aile hikayesine halen tanıklık etmektedir. Soykırım’dan kurtulan Antranig Baloyan, uzaklardaki Şili topraklarında küçük bir Ermenistan kurmuştur. Bugün de onun torunları bu mirası devam ettirmektedir.
“Genç yaştan itibaren korkunç ve felaket hikayeler dinledim. Çözülmemiş bir sorun ve bir şeyin bizden alınmış hisiyle büyüdüm. Bu durum, kanıma duyduğum derin sevgiyi aşıladı bana” diyor genç mimar Diego Baloyan.

Diego, yaşamıyla Şili ve Ermenistan arasında köprü kuran Ermenilerden.

İnanç sıçraması

Diego’nun büyükdedesi Antranig Baloyan, ailesinin geniş üzüm bağlarına sahip olduğu Elazığ’ın Palu ilçesinde doğar. Bölgedeki insanların öldürülmesinden sorumlu Türk bir yetkilinin, Ali ismini de vererek onu Türkleştirmek için köle olarak almasıyla ölümden kaçar. Ancak daha sonra üç erkek kardeşiyle beraber Deyr ez Zor çöllerine, “ölüm yürüyüşüne” gönderilir. Antranig ve ağabeyleri kaçmayı başarır, ancak üç yaşındaki küçük kardeş dayanamaz. Üç kardeş çölü aşarak Halep’e ulaşır.

Antranig’in oğlu ve Diego’nun büyükbabası Nacho, o günleri “Babam ot yiyerek hayatta kalmış” sözleriyle anımsıyor ve ekliyor:
“Cinayetleri, tecavüzleri ve diğer mezalimleri gördü. Türklerin ne kadar kana susamış olduğunu, böyle bir kötülük yapabileceklerini ve Ermenilerin kendi topraklarında Soykırım’ın mağdurları olduğunu anlatırdı. Son günlerinde bile küçük erkek kardeşine ne olduğunu merak ediyordu.”

Hamidiye katliamlarının ilk dalgası sırasında Suriye’ye kaçarak kurtulan Antranig’in amcalarından biri, erkek kardeşlerin Halep’e yerleşmesine yardımcı olur ve burada 2 yıl kalırlar. Amcalarının ailesi daha sonra Şili’ye taşınır ve erkek kardeşler de inanç sıçraması yaşamaya karar verir. General San Martin’in cesaretiyle And dağlarını geçtikleri uzun bir yolculuğun ardından Baloyanlar Puerto Montt’a varır. Beş yıl sonra da başkent Santiago’ya yerleşirler.

Ermeni topluluğu Santiago Havalimanı’nda, 1964. Antranig Baloyan sol tarafta Bir fotoğrafta aşk

Güney Amerika’ya varan çoğu Ermeni mülteci ya Buenos Aires’e ya da Montevideo’ya yerleşir, ancak Baloyanlar Şili’deki ilk Ermenilerdir. “And’ı geçenler en cesur azınlıktı” diyor Nacho espri yaparak.

Antranig’in 20 yaşındayken hayali Ermeni bir kadınla evlenmektir. Bırakın sosyal medyayı, internetin olmadığı bir dönemde Suriye’den Şili’ye seyahat etmek üzere olan halasına bir mektup yazarak, evlenmeye uygun birini tanıyıp tanımadığını sorar. O da genç bir kadının fotoğrafıyla yanıt verir. Antranig, bir anda aşık olur. Yalnızca bir hafta sonra ulaşırlar ve evlenirler. Bu kadın, Yakın Doğu Vakfı’nın Suriye’deki yetimhanesinde kalarak katliamlardan kurtulmuş Urfalı Verjin Tosunyan Terzibaşyan’dır.

Nacho ve Diego Baloyan Santiago’da, 2015. “Büyükbabam en iyi dostum” diyor Diego. Mülteci Ermenilere karşılama

Üç erkek kardeş Santiago’ya ulaştıklarında tekstil işine girer. Kıyafet alıp satarak başlarlar ve daha sonra ürünleri üretebilecek makineler satın almayı başarırlar. Üç çocukları da Şili’de doğar ve Ermeni kültürü uyarınca büyür. “Ben Şilili değilim, Ermeniyim. Biz, ‘Şili doğumlu Ermeniyiz’ diyoruz” diyor Nacho.

Şili, 1930’lu yıllarda ekonomik krizden oldukça sert bir şekilde etkilenir, ancak kardeşler ayakta kalmayı başarır. “Annem ve babam gece ve gündüz çalıştı. Babam, ‘Bir Ermeni her zaman öder’ derdi ve krizi işte böyle atlattılar. Azimliydi ve çalışkandı. Bu, Soykırım’dan kaçan birinin kararlılığı” diye devam ediyor Nacho.

Onca çalışma karşılık bulur ve Baloyan ailesi büyük bir fabrikaya sahip olarak başarılı iş insanları haline gelir. Antranig, bu fabrikada Ermeni ayini için bir de sunak koyar. “Ateistti. Kendine şöyle sorardı: ‘Ermeniler katledilirken tanrı neredeydi?’ Ancak daha sonra kilisemizin kültürel rolünü anladı” diye anımsıyor Nacho.

Anavatanına duyduğu sevgi ve kayıp topraklara duyduğu hasret, Antranig’in Mayr Hayastan’dan 15 bin kilometre uzaklıkta yeni bir Ermenistan kurmasına neden olur. O zamanlar eski kıtadan Şili’ye yaşanmakta olan mülteci akını vardır ve hükümet onları Ulusal Stadyum’a doldurmuştur. “Babam Ermenileri aramaya çıkardı ve eve getirirdi. Koridorun her yerinde yatak vardı. Onlara barınak ve fabrikada iş verirdi” diye anımsıyor Nacho gururla.

Erkek kardeşi Simon ise “Uyumaları için onlara çoğunlukla kendi odamı verdim” diye ekliyor.

Antranig, böylece ülkeye yeni gelen Ermenilerin yeni bir yaşam kurmasına yardımcı olarak onların manevi babası olur. “Hai Dun”da (Ermeni Evi) yer alan bir salon ve yerel Ermeni topluluğu merkezi onun ismini taşımaktadır.
Antranig’in Şili’de sunduğu bu yardım, yaşamı boyunca gösterdiği empati ve cömertliğin yalnızca bir kısmıdır. Öldürülmekten kaçarken çölü geçtiklerinde her kardeşin birer altın sikkesi vardı. Yolda hayatta kalmaya çalışan, ancak hiçbir şeyi olmayan bir Ermeni ile karşılaşırlar. Antranig ona sikkesini verir.

Baloyanların dört nesli. Soldan sağa: Antranig, Nacho, Andres ve Diego Baloyan (bebek) Kıvılcımı sürdürmek

Artık aileyi taşıyan Antranig’in torunu Diego’dur. Bask bir anne ve Ermeni bir babanın çocuğu olan Diego, tamamıyla Ermeni bir çevrede büyüdüğünü ve adımını atmadığı uzaklardaki o ülkeyle derin bir bağ kurduğunu hissediyor. Ayrıca ata topraklarını ziyaret etmeyi ve kültürel mirası canlı tutmayı hayal ediyor.

“Mücadele benim itici gücüm haline geldi, bu dava hepimizi birleştiriyor. Misyonumuz anıyı korumak ve ızdırap çekmiş olanları onurlandırmak” diyor kararlı bir şekilde.
Diego, dünya görüşünü intikam üzerine temellendirmektense pozitif bir vizyona sahip ve bin yıllık Ermeni kültürünün önemine işaret ediyor.

“Yeni bir sayfa açmanın zamanının geldiğine inanıyorum. Yapılanlara karşı hiçbir tazminat ödenmeyecek olmasına, yapılanların tanınmayacak olmasına rağmen Ermeni olan şeylere değer vermeye başlamalı ve trajedinin ötesine geçmeliyiz. Biz sadece ızdıraptan yaratılmadık” diyor Diego ve tarih ile başa çıkmayı öğrenmenin yanı sıra geçmişi unutmadan yeni hedefler belirlemeleri gerektiğini söylüyor:

Dedem ve büyükdedem farklı yaşamak zorunda kaldı. Bu, net bir şekilde hepimizin üzerinde bir iz bıraktı, ancak bizim başka türde bir ruhumuz var, yeniden barışmayı ve nefretin üstesinden gelmeyi umuyoruz.”

Kaynak: Aurora Prize

Mülakatı yapan: Eugenia Akopyan

Çeviri-Derleme: Tolga Er

http://gazetekarinca.com/2018/07/soykirimdan-kurtularak-siliye-giden-ilk-ermenilerin-hikayesi/

Contenu Sponsorisé

MessagePosté le: Aujourd’hui à 13:36

Armenian on web Index du Forum -> News et articles - Լուրեր, Յօդուածներ - Haber ve makaleler -> Diaspora arménien - Սփիւռք - Ermeni diasporası Toutes les heures sont au format GMT + 1 Heure
Page 1 sur 1
Sauter vers:  

Portail | Index | Créer un forum | Forum gratuit d’entraide | Annuaire des forums gratuits | Signaler une violation | Conditions générales d'utilisation
phpBB
Template by BMan1
Traduction par : phpBB-fr.com