Welcome Guest: S’enregistrer | Connexion
 
FAQ| Rechercher| Membres| Groupes
 
Azerbaycan terörist gruplara silah gönderme konusunda işbirliği yaptı
 
Poster un nouveau sujet   Répondre au sujet
Armenian on web Index du Forum -> News et articles - Լուրեր, Յօդուածներ - Haber ve makaleler -> News en bref ... Օրուան կարճ լուրեր ... Güncel kısa haberler
Sujet précédent :: Sujet suivant  
Auteur Message
guest
Super Membre
Super Membre

Hors ligne

Inscrit le: 10 Avr 2011
Messages: 1 611
Point(s): 4 321
Moyenne de points: 2,68

MessagePosté le: Dim 3 Sep 2017 - 19:45
MessageSujet du message: Azerbaycan terörist gruplara silah gönderme konusunda işbirliği yaptı
Répondre en citant

Azerbaycan terörist gruplara silah gönderme konusunda işbirliği yaptıAvrupa'da "MİT TIR'ları" skandalı patlak verdi

Bulgaristan'ın en çok satan gazetesinde, Amerika'nın, Suudi Arabistan’ın, Birleşik Arap Emirlikleri'nin, Azerbaycan ve Bulgaristan'ın, terörist gruplara silah gönderme konusunda işbirliği yaptığı iddia edildi.

Bulgaristan'ın en çok satan gazetesinde, Amerika'nın, Suudi Arabistan’ın, Birleşik Arap Emirlikleri'nin, Azerbaycan ve Bulgaristan'ın, terörist gruplara silah gönderme konusunda işbirliği yaptığı iddia edildi. Haberi yazan muhabir haberin ardından kovuldu.

Tesnim Haber Ajansı’nın aktardığı iddiaya göre Bulgar haber muhabiri Dilyana Gaytandzhieva, Suudi Arabistan ve BAE'nin Doğu Avrupa'da ağır silahlar ürettiğini ve bunları Azerbaycan Cumhuriyeti Silk Way Hava Yolları ile Irak ve Suriye'de, başta IŞİD olmak üzere silahlı terörist gruplara gönderdiğini iddia eden bir habere imza attı.

Dilyana Gaytandzhieva'nın haberine göre; Arabistan ve Birleşik Arap Emirlikleri'nin dışında bazı başka ülkelerde bulunuyor. Özellikle Amerikan ordusunun bu olayda eli var. Bu aktarımın kaynağına ulaşması ve bunun gizli kalması için birçok diplomatik eylemler gerçekleşti ve aracılar koyuldu. Bu silahlar aynı zamanda Afrika'daki silahlı gruplara da gönderildi.

DELİLLER ORTAYA ÇIKTI

Gaytandzhieva’nın haberine göre; bu hava şirketinin silah gönderdiğine dair deliller, silahların tanınmayan bir kişi adına ve bir Twitter hesabına gönderildiği yönünde.

Ortaya çıkarılan deliller Bulgaristan Dışişleri Bakanlığı ile Azerbaycan'ın Sofya Büyükelçiliği arasında gerçekleştirilen yazışmaları ve bunun yanı sıra bu silahların getirilmesine dair diplomatik izinleri ve silah anlaşmalarını kapsıyor.

Silk Way Havayolu, bu diplomatik uçuşları özel şirketlerden ve Amerika, Balkanlar, İsrail, Suudi Arabistan ve Birleşik Arap Emirlikleri'ndeki silah üreticilerinden alıyorlardı. Afganistan'daki Alman ve Danimarkalı askeri güçler, Irak'taki İsveçli askeri güçler ve Amerika Özel Harekat Komutanları (USSOCOM) bu hava şirketinin hizmet ettiği diğer ülkeler ve hedefler arasında yer alıyorlar. Bu diplomatik uçuşlar para ödemeden ve incelemelerden muaf tutuluyorlar ve bu da Silk Way Havayolu şirketinin bedava olarak ve yasal bir incelemeden geçmeden silahları dünyanın farklı yerlerine taşıdığını gösteriyor.

Uçakların varış noktasına ulaşmaları da birkaç saatten 1 güne kadar değişiyordu ve sözü edilen deliller çok da mantıklı değiller. Bunlardan biri de; uçakların büyük oranda yakıta ihtiyaç duyması oldu.

Birleşmiş Milletler Kurumu'nun havayolu taşımacılığının tehlikeli ürünlerin taşınmasına yönelik kanunları gereği tehlikeli ürünlerin yolcu uçakları ile taşınması yasaktır.

Bu haber Bulgaristan'ın en çok basılan gazetelerden biri olan Terod Gazetesinde yayınlandı ve bildirilene göre geçtiğimiz 3 yıl içerisinde en az 350 uçuş, bu silahları dünyada kriz yaşanan farklı ülkelere gönderdi.

Aynı zamanda Azerbaycan Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı, Bulgaristan ve Avrupa'nın farklı ülkelerindeki elçiliklerine bazı emirler gönderdi. Böylece bu emirlere göre, Silk Way Havayolunun uçuşları hakkında diplomatik açıdan şeffaflık sağlandı. Büyükelçilikler diplomatik bazı hususları Dışişleri Bakanlığı'na gönderdiler. Bakanlık da son olarak havacılık alanındaki bölgesel yetkililerin imzalarını, bu ürünlerin tehlikeli silahlar sınıfından muaf tutulması açısından onlara gönderdi.

TEHLİKELİ ÜRÜNLER YOLCU UÇAKLARI İLE TAŞINIYOR

Bu rapora göre diplomatik şeffaflık sağlanması için yapılan istek, tehlikeli ürünler, ağır silahlar ve mühimmatın hakkındaki haberleri kapsıyor. Tüm bunlara rağmen birçok ülkenin yetkili makamları, özellikle Bulgaristan, Sırbistan, Romanya, Çek Cumhuriyeti, Macaristan, Slovakya, Polonya, Türkiye, Almanya, Birleşik Krallık, Yunanistan vs... bu konuya hiçbir şekilde dikkat etmemiş ve bu diplomatik uçuşlara ve bu silahların yolcu uçakları ile taşınmasına izin vermişlerdir.

Burada önemli olan nokta şudur; Azerbaycan Hükümeti Hava Yolları onlarca ton ağırlığında ağır silahları ve diğer mühimmatları, diplomatik uçuş adı altında teröristlere ulaştırmışlardır. Arabistan bu alanda oldukça önemli rol oynamış, öyle ki 2016 ve 2017 yılları arasında 23 diplomatik silah uçuşu ile Bulgaristan'dan, Sırbistan'dan ve Azerbaycan'dan, Cidde ve Riad'a silah ulaştırmışlardır.

Bu konuda araştırma yaptığından ve bu araştırmasını yayınladığından dolayı işten çıkarılan Gaytandzhieva şunları söylüyor; "Suudi Arabistan bu silahları kendisi için satın almadı. Riyap kendisi için sadece Batı kaynaklı silahları kullanıyor. Gelen bu silahları Suriye ve Yemen'deki terörist gruplara ulaştırdı."

İşten çıkarılması hakkında Twitter sayfasında şöyle yazdı; "Sadece, Suriye'deki terörist gruplara diplomatik uçuşlar adı altında silah gönderildiğine dair gerçekleri anlattığım için işimden kovuldum."Bu haberin elde ettiği bilgilere göre uçuşların bazı ayrıntıları da verildi. Örneğin bir ay önce Irak ordusu, sadece el bombası ve tank karşıtı SPG-9 ve GP-25 bombaları ile dolu bir uçak dizini buldular. Bu silahlar terör örgütü IŞİD'in elinden ele geçirildi.

BULGARİSTAN YOLUYLA İNCİRLİK VE AZERBAYCAN’A

Yayınlanan diğer konular arasında ise; 12 Mayıs 2015 tarihinde Azerbaycan'a ait bir uçak dizini 7.9 ton ağırlığında PG-7V ve 10 ton ağırlığında PG-9V'yi, Bulgaristan yoluyla İncirlik ve Azerbaycan'a gönderilmiş. Gönderici şirket Amerikalı Purple Shovel ve alıcı taraf da Azerbaycan Savunma Bakanlığı olmuş. Ama deliller uçağın İncirlik hava üssüne indiğini ve Azerbaycan Savunma Bakanlığına hiç gitmediğini gösteriyor.

Amerikalı şirketler bu şekilde silah intikali ile Amerikan ordusuna 3 yıl içerisinde bir milyar dolar değerinde silah gönderdi. Tüm bu eylemler için ise Silk Way Havayolları şirketi kullanıldı ve hatta bazı durumlarda Azerbaycan hava güçleri de silah aktarımı için kullanıldı. Ancak bu şekilde aktarılan silahlar hiçbir zaman Azerbaycan'a ulaşmadı bile.

6 Haziran 2015 tarihinde Purple Shovel Şirketinde çalışan Amerikalı Francis Norvello adında bir şahıs, Bulgaristan'da Avno Kasabası yakınlarında bir el bombası patlaması sonucu öldü. Bu olay iki Amerikalının ve iki Bulgar’ın yaralanmasına neden oldu. Olayın üzerine ilçedeki Amerika'nın Bulgaristan elçiliği bir bildiri yayınladı ve şahıslarının, Amerika ordusunun ılımlı isyancıları eğitim ve silahlandırma çalışması dahilinde faaliyet gösteren, Amerikan hükümetinin ortakları olduğunu açıkladılar. Ardından Washington'ın Sofya Büyükelçisi derhal görevden alındı. Elbette daha sonraları bu çeşit silahlar Suriye'nin Halep şehrinde ele geçirildi ve bu silahlar Nusra Cephesi teröristlerin elinde bulundu.

Ayrıca 2016 yılında Amerika'da yayınlanan bir haber habere göre; Amerika'nın ortakları, bu ülkenin ordusu ile büyük anlaşmalar yaparak, Suriyeli muhalif grupları Doğu Avrupa silahları ile donatmışlardı.
 
odatv.com

http://odatv.com/avrupada-mit-tirlari-skandali-patlak-verdi-0309171200.html


Revenir en haut
Publicité


MessagePosté le: Dim 3 Sep 2017 - 19:45
MessageSujet du message: Publicité

PublicitéSupprimer les publicités ?
Revenir en haut
guest
Super Membre
Super Membre

Hors ligne

Inscrit le: 10 Avr 2011
Messages: 1 611
Point(s): 4 321
Moyenne de points: 2,68

MessagePosté le: Dim 3 Sep 2017 - 19:56
MessageSujet du message: Azerbaycan terörist gruplara silah gönderme konusunda işbirliği yaptı
Répondre en citant

350 Azerbaijani Diplomatic Flights Carry Weapons For Terrorists, Says Report


In December, Trud reporter Dilyana Gaytandzhieva found and filmed 9 underground warehouses full of heavy weapons with Bulgaria as their country of origin in Eastern Aleppo.

According to an extensive investigative report published by the Bulgarian Trud newspaper, during the last three years, at least 350 diplomatic flights on board Silk Way Airlines—an Azerbaijani state-run company—have transported weapons for war conflicts across the world.
Reported by Dilyana Gaytandzhieva who received a trove of documents from an anonymous Twitter account—Annonymous Bulgaria—the article says that Silk Way Airlines has carried tens of tons of heavy weapons and ammunition headed to terrorists under the cover of diplomatic flights.
The leaked files include correspondence between the Bulgarian Ministry of Foreign Affairs and the Embassy of Azerbaijan to Bulgaria with attached documents for weapons deals and diplomatic clearance for overflight and/or landing in Bulgaria and many other European countries, USA, Saudi Arabia, UAE, Turkey, to name a few.
According to the documents, Silk Way Airlines offered diplomatic flights to private companies and arms manufacturers from the US, Balkans, and Israel, as well as to the militaries of Saudi Arabia, UAE, and the military forces of Germany and Denmark in Afghanistan and of Sweden in Iraq.
Diplomatic flights are exempt of checks, air bills, and taxes, meaning that Silk Way airplanes freely transported hundreds of tons of weapons to different locations around the world without regulation. They made technical landings with stays varying from a few hours to up to a day in intermediary locations without any logical reasons such as needing to refuel the planes.
According to the documents, Azerbaijan’s Foreign Ministry has sent instructions to its embassies in Bulgaria and many other European countries to request diplomatic clearance for Silk Way Airlines flights.
“Some of the weapons that Azerbaijan carried on diplomatic flights were used by its military in Nagorno-Karabakh against Armenia. In 2016, Azerbaijan accused Armenia of using white phosphorus. Armenia denied the allegations and in turn accused Azerbaijan of fabrication, as the only piece of evidence was based on a single unexploded grenade found by Azerbaijan’s soldiers. According to the documents from the Embassy of Azerbaijan in Sofia, white phosphorus munitions were carried on a diplomatic flight via Baku the previous year,” the report reads.
U.S. sends $1 billion worth of weapons
“Among the main customers of the “diplomatic flights for weapons” service provided by Silk Way Airlines are American companies, which supply weapons to the US army and US Special Operations Command. The common element in these cases is that they all supply non-US standard weapons; hence, the weapons are not used by the US forces,” said the report.
“According to the register of federal contracts, over the last 3 years American companies were awarded $1 billion contracts in total under a special US government program for non-US standard weapon supplies. All of them used Silk Way Airlines for the transport of weapons. In some cases when Silk Way was short of aircraft due to a busy schedule, Azerbaijan Air Force aircraft transported the military cargo, although the weapons never reached Azerbaijan,” reported Gaytandzhieva.
Click to read Gaytandzhieva’s entire article.


Artsakh Presidential Spokesman Responds

After the publication of the Truda report, Artsakh Presidential spokesperson David Babayan told Public Radio of Armenia that the “Azerbaijan established ties with terrorism at the time it gained independence.”


“This is a well-known fact to everyone, especially the special services of the countries, which immediately deal with the Islamic State and the threat of terrorism,” Babayan told Public Radio of Armenia.


“Chechen militants were getting treated in Azerbaijan during the first and second Chechen wars. It was also providing medical services to Mujahideen during the Afghan war and the Grey Wolves Turkish extremist group, as well as other groupings, which were fighting against Artsakh during the first Artsakh war and the four-day war in April,” said Babayan.


He stressed however that merely reporting the facts was not enough and concrete actions should be taken based on the revelations.
“The international community has a lot to do here. The international community should take measures,” he told Public Radio of Armenia, adding that “we often see adverse developments instead.” “They entrust Baku to host first European Games, the Formula 1, a number of forums and conferences instead of taking anti-terrorist measures against the country.”
“These developments are the logical outcome of the world’s silence in response to Aliyev’s statement on the intention to down civilian planes flying between Stepanakert and Yerevan,” said Babayan, adding that “an evil grows into an epidemics if not uprooted at the beginning. Azerbaijan is one of the countries spreading the epidemics, one of the cradles of international terrorism.”


http://asbarez.com/164701/350-azerbaijani-diplomatic-flights-carry-weapons-for-terrorists-says-report/


Revenir en haut
guest
Super Membre
Super Membre

Hors ligne

Inscrit le: 10 Avr 2011
Messages: 1 611
Point(s): 4 321
Moyenne de points: 2,68

MessagePosté le: Dim 3 Sep 2017 - 19:59
MessageSujet du message: Azerbaycan terörist gruplara silah gönderme konusunda işbirliği yaptı
Répondre en citant

Revenir en haut
guest
Super Membre
Super Membre

Hors ligne

Inscrit le: 10 Avr 2011
Messages: 1 611
Point(s): 4 321
Moyenne de points: 2,68

MessagePosté le: Dim 3 Sep 2017 - 20:02
MessageSujet du message: Azerbaycan terörist gruplara silah gönderme konusunda işbirliği yaptı
Répondre en citant

Aliyev Family’s Financial Role in Shipping Weapons to TerroristsLast week I wrote about the sensational revelations by Bulgarian investigative journalist Dilyana Gaytandzhieva in Trud newspaper, who reported on leaked documents that Azerbaijan’s state-run Silk Way Airlines has shipped under diplomatic cover 350 planeloads of heavy weapons and ammunition to terrorist groups around the world during the last three years.A report by Radio Free Europe’s (RFE) Azeri investigative reporter Khadija Ismayilova, who has been jailed for her disclosures of Azerbaijan government’s human rights abuses, has revealed in a 2010 report on President Ilham Aliyev’s daughter, Arzu Aliyeva’s part ownership of a company that is linked to Silk Way Airlines. This fact explains how the airline managed to get all the diplomatic clearances to ship such large quantities of weapons to terrorists.

It turns out that Silk Way Airlines belongs to SW Holding, a group of companies that “enjoys a near-complete monopoly of airline service,” including mid-flight meals served by Sky Catering, and taxi service run by Airport Gate, both of which are owned by SW Holding. In addition, technical maintenance of the national carrier’s planes and helicopters are carried out by Silkway Technics, and “multiple other companies controlling everything from Traveler assistance to ticket sales to duty-free stores are all owned by SW Holding,” according to Ismayilova.

SW Holding also owns Silk Way Bank, which is owned by President Aliyev’s then 21-year old daughter Arzu Aliyeva and Zarifa Hamzayeva, wife of president of Azerbaijan’s AZAL state airline company, according to RFE’s Azerbaijani service. Silk Way Airlines is also a part owner of the Silk Way Bank.

Interestingly, Ismayilova reports that “the rise of SW Holding, which has seamlessly absorbed many of AZAL’s former businesses, has raised questions about dubious privatization practices in Aliyev’s Azerbaijan. It also serves to underscore how the political elite continues to use close friends and family members to preserve its hold on the country’s most valuable assets—despite Azerbaijani laws that list nepotism by state officials as an offense punishable by up to 12 years in jail.”

President Ilham Aliyev is simply continuing the practice started by his father Heydar Aliyev, who after ruling Azerbaijan for two decades passed the Presidential baton to his son. In a constitutional referendum in 2009, term limits on the President were abolished making Ilham Aliyev President for Life. Not to take any chances, he recently appointed his wife, Mehriban Aliyeva, as Vice President, to become his possible successor.

As I had reported earlier, based on an article in The Washington Post, President Aliyev’s preteen son, Heydar, was the legal owner of nine luxury mansions in Dubai purchased for $44 million. President’s two daughters, Arzu and Leyla, also own property in Dubai. The three children together own property in Dubai worth $75 million. Obviously this is not money they earned nor did their parents. President Aliyev’s annual salary is $230,000. Ismayilova estimates President Alyev’s wealth to be “in tens of millions of dollars.” This is surely an underestimate, given the lack of concrete figures. However, just the fact that Aliyev’s three children own property in Dubai worth $75 million, President Aliyev’s wealth could be safely estimated to be in the hundreds of millions of dollars if not in the billions of dollars! Contrary to Azerbaijani law, neither President Aliyev nor his wife have declared their net worth.

Under Azerbaijani law, public officials are prohibited from owning businesses, while family members are exempt from this restriction, a loophole exploited by the Aliyevs to hide their earnings in their children’s holdings. Just Arzu Aliyeva’s part ownership of the Silk Way Bank is worth over $12 million. According to RFE, “presidential secretary Azer Gasimov confirmed that Arzu Aliyeva was one of the owners of the Silk Way Bank.”

Gulu Khalilov, the spokesperson for the State Committee on Privatization of State Property, told RFE that he had no information on the privatization of AZAL, the state airline company, including its holdings, like AZAL Bank. RFE was told that none of the legal procedures for privatization were followed.

“In the meantime, SW Holding has slowly but steadily acquired nearly all of AZAL’s former companies, including the insurance firm AZAL Sigorta, which is now co-owned by SW Holding and the two daughters of Jahangir Asgarov, the president of AZAL and the husband of Zarifa Hamzayeva, the current co-owner of Silk Way Bank,” according to Ismayilova. “SW Holding has also been the sole contractor on a number of high-profile AZAL projects, including airport-construction deals in Lankaran, Ganja, and Zagatala worth a total of $150 million.”

President Aliyev and his family must be held responsible as part owners of a state-run airline that ships sophisticated weapons to terrorists around the world.

By Harut Sassounian

https://armenianweekly.com/2017/07/18/aliyev-familys-financial-role-in-shipping-weapons-to-terrorists/


Revenir en haut
vahe2009
Modérateur Général
Modérateur Général

Hors ligne

Inscrit le: 07 Nov 2009
Messages: 25 881
Point(s): 73 724
Moyenne de points: 2,85

MessagePosté le: Lun 4 Sep 2017 - 09:15
MessageSujet du message: Azerbaycan terörist gruplara silah gönderme konusunda işbirliği yaptı
Répondre en citantRevenir en haut
Contenu Sponsorisé


MessagePosté le: Aujourd’hui à 09:18
MessageSujet du message: Azerbaycan terörist gruplara silah gönderme konusunda işbirliği yaptı

Revenir en haut
Montrer les messages depuis:   
Armenian on web Index du Forum -> News et articles - Լուրեր, Յօդուածներ - Haber ve makaleler -> News en bref ... Օրուան կարճ լուրեր ... Güncel kısa haberler Toutes les heures sont au format GMT + 1 Heure
Poster un nouveau sujet   Répondre au sujet
Page 1 sur 1
Sauter vers:  

 Index | Créer un forum | Forum gratuit d’entraide | Annuaire des forums gratuits | Signaler une violation | Conditions générales d'utilisation
phpBB
Template by BMan1
Traduction par : phpBB-fr.com