Welcome Guest: S’enregistrer | Connexion
 
FAQ| Rechercher| Membres| Groupes
 
Garo PAYLAN tehlikede… (GARO PAYLAN en danger !)
 
Poster un nouveau sujet   Répondre au sujet
Armenian on web Index du Forum -> News et articles - Լուրեր, Յօդուածներ - Haber ve makaleler -> News en bref ... Օրուան կարճ լուրեր ... Güncel kısa haberler
Sujet précédent :: Sujet suivant  
Auteur Message
mafilou
Administrateur
Administrateur

Hors ligne

Inscrit le: 04 Sep 2006
Messages: 13 812
Point(s): 42 091
Moyenne de points: 3,05

MessagePosté le: Jeu 12 Avr 2018 - 00:06
MessageSujet du message: Garo PAYLAN tehlikede… (GARO PAYLAN en danger !)
Répondre en citant

Garo PAYLAN tehlikede… (GARO PAYLAN en danger !)

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığınca HDP'li 8 milletvekili hakkında, "Türk milletini, Türkiye Cumhuriyeti Devletini, Hükümetini, devletin askerini veya emniyet teşkilatını alenen aşağılama", "terör örgütü propagandası yapmak", "Siyasi Partiler Kanunu'na aykırı davranmak" ve "Cumhurbaşkanına hakaret" suçlarından fezleke hazırlandı.
...
İstanbul Milletvekili Garo Paylan hakkında hazırlanan fezlekede, Paylan'ın 1 Mayıs 2017'de Kanada'da yaptığı bir röportajda, "Türk milletini, Türkiye Cumhuriyeti Devleti'ni ve Hükümetini alenen aşağılama" ve "Cumhurbaşkanına hakaret" suçları işlediği belirtildi.
https://www.sondakika.com/mizgin-irgat/GARO PAYLAN en danger !

Des poursuites sont engagées contre 8 députés du HDP dont Garo Paylan pour « humiliation du peuple turc, de la république de Turquie, de l’Etat, du gouvernement, de l’armée, propagande et apologie du terrorisme, insultes au Président ».
Suite à un reportage au Canada le 1er Mai 2017, Garo Paylan sera poursuivi pour « propos humiliants envers la nation turque, la république de Turquie, insultes au Président »
Le procureur de la république d’Ankara demande la levée de l’immunité parlementaire de ces 8 députés.
_________________
Emeğe saygılı olun, alıntılarınızda link gösterin ...


Revenir en haut
Publicité


MessagePosté le: Jeu 12 Avr 2018 - 00:06
MessageSujet du message: Publicité

PublicitéSupprimer les publicités ?
Revenir en haut
mafilou
Administrateur
Administrateur

Hors ligne

Inscrit le: 04 Sep 2006
Messages: 13 812
Point(s): 42 091
Moyenne de points: 3,05

MessagePosté le: Jeu 12 Avr 2018 - 17:01
MessageSujet du message: Garo PAYLAN tehlikede… (GARO PAYLAN en danger !)
Répondre en citant

Aralarında Garo Paylan’ın da olduğu HDP'li 8 milletvekilli hakkında fezleke


_________________
Emeğe saygılı olun, alıntılarınızda link gösterin ...


Revenir en haut
azad
V.I.P.
V.I.P.

Hors ligne

Inscrit le: 06 Sep 2006
Messages: 813
Point(s): 2 395
Moyenne de points: 2,95

MessagePosté le: Jeu 17 Mai 2018 - 23:08
MessageSujet du message: Garo PAYLAN tehlikede… (GARO PAYLAN en danger !)
Répondre en citant

 
Paylan’a 301 fezlekesi


 
17.05.2018 GENEL  
Citation:
Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, HDP İstanbul Milletvekili Garo Paylan hakkında 301. madde ve ‘Cumhurbaşkanına Hakaret’ suçunu düzenleyen 299. maddeden fezleke düzenledi ve TBMM’den Paylan’ın dokunulmazlığının kaldırılmasını istedi. Adalet Bakanlığı’nın Paylan’ın 301. maddeden yargılanmasına izin verdiği ortaya çıktı.

Eski Giresun Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Aygün Attar, 16 Mayıs 2017’de Ankara Cumhuriyet Başsavcılığına başvurarak Paylan hakkında suç duyurusunda bulundu. 
Attar, Paylan’ın 14 Ocak 2017’de TBMM’de yaptığı konuşmada “Bir zamanlar yüze 40’idik. Bugün binde biriz. Herhalde başımıza bir iş geldi ki, ben bunun adına soykırım diyorum. Ermeni halkı başına ne geldiğini çok iyi biliyor. Bir zamanlar atamın, dedemin başına ne geldiğini çok iyi biliyorum. Adını siz koyun o zaman. Biz yok hükmündeyiz. Binde bire düşmüşüz” sözleri ve 1 Mayıs 2017’de Kanada’da yayın yapan Horizon Weekly’e verdiği röportajda yer alan “Türkiye’de soykırım yapıldığı ve hale bu soykırımın devam ettiği” ifadelerinde suç işlediğini iddia etti.
Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı Parlamenter Suçları Soruşturma Bürosu, Attar’ın şikayetini işleme alarak inceleme başlattı. 301. Maddeden soruşturma yapılması Adalet Bakanlığı’nın iznine bağlı olduğu için Savcılık Adalet Bakanlığından soruşturma izni talep etti. Adalet Bakanlığı, 7 Aralık 2017’de soruşturma izni verdi.
Savcılık soruşturmasında, Paylan’ın röportajında geçen ifadelerin, 301. maddede tanımlanan “Türk milletini, Türkiye Cumhuriyeti Devletini, Türkiye Cumhuriyeti Hükümetini Alenen Aşağılama ve Cumhurbaşkanına Hakaret” suçlarını işlediğinin yeterli delili olduğunu belirtti. 301. Madde geçtiğimiz yıllarda yarattığı tartışmalar ve bu madde ile ilgili olarak yargılananların kamuoyunda hedef haline getirilmesi nedeniyle bu maddeden yürütülecek soruşturmalar Adalet Bakanlığı’nın iznine bağlanmıştı.
Savcılığın delil kabul ettiği Paylan’ın ifadeleri, fezlekede yer aldığı haliyle şöyle,
“Beş yıl önce Türkiye’de daha güçlü bir toplum vardı, ülkenin demokratikleşme ve barış süreci umudu vardı. Son iki yıldır, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Milliyetçi parti ile yeni bir koalisyon oluşturdu ve bu koalisyonu oluşturan siyasi partiler, sivil toplum kuruluşları, akademisyenler ve gazeteciler dahil olmak üzere topluma zulmediyorlar. Medyayı sansürlüyor ve sivil toplum kuruluşlarını kapatıyorlar. Yüz binlerce memur işten çıkartıldı. Bu koalisyon Türkiye’de her yerde korku oluşturuyor, böylece sivil halk bu durumla başa çıkma konusunda birçok sorun yaşamaktadır. Bunlar Türkiye için karanlık günlerdir.
“Geçen yıl askeri darbe teşebbüsü yaşadık. Barış süreci yürütülmediği, Kürtler ve diğer etnik azınlıklar arasında savaş çıktığı taktirde Türkiye’nin başka bir darbe ile karşılaşacağı konusunda iktidar partisini birçok kez uyardım. Darbe esnasında çatışmalar oluşturulur ve halk bu çatışmadan faydalanır. Allahtan darbe başarısız oldu. Her şeye rağmen bu darbeden ders almadık ve Türkiye siyaseti halen aynı.
“Gençken Türkiye’de birkaç şehri ziyaret ettim. İnsanlar Ermeni olduğumu anladıklarında bana yaklaştılar ve onların büyük babalarının ve büyükannelerinin Ermeni olduklarını, köylerinin İslamiyet’e dönüştürüldüğünü ve asıl kimliklerine geri dönmek için Hıristiyanlığa dönme cesaretleri olmadığını söylediler.
“Hrant Dink’ten sonra demokratikleşmenin ardından, Ak Parti, kurulduktan sonra insanlar sonunda Ermeni kökenli olduklarını kabul etme cesareti buldular. Ben Dikranakert’te Ermeni kilisesini yenilemekten sorumlu komitedeydim. Biz yenilerken insandan aniden geldiler ve kayıp miraslarından bahsettiler. Yüzlerce Ermeni olmayan kişi  topluluğumuz için çok büyük bir adım olan kilisenin açılışına katıldı. Halen bu saklı Ermeniler hakkında çok fazla önyargılı düşünceler bulunmaktadır.
“Patrik yardımcısı ‘Hıristiyan olmayan kişi Ermeni olamaz’ diyor. Bu doğru değildir. Bu İslamlaştırılmış Ermenileri toplumumuzda ağırlamamız gerektiğini söylüyorum çünkü 4 kuşak önce İslamiyet’e dönüştürülmüş kişiler için aniden bir gecede Hıristiyan olmak o kadar da kolay değildir.
“3 kuşaktır, Türkiye’nin Ermenileri sessiz kaldılar. Soykırımdan sağ kurtulmuş olan kendi büyükannem de sessiz kalmamı söyledi. Soykırım hakkında konuşmamı istemedi. Bir gün Hrant Dink ortaya çıktı ve korkunç bir şeyin olduğunu Türklerin ve Ermenilerin iyileştirilmesi gerektiğin söyledi. Dink’in suikastının ardından yeni Ermeni kuşağı, ideolojilerini sürdürme cesareti buldular. Ne yazık ki bu son iki yılda bu milliyetçi koalisyon ile birlikte Türk olmayanları sessizliğe iten – eski standart – oluşturulmuş yeni bir standart var. Bunun dışında onlar hapis ve ölümle tehdit edilmektedir. Korku faktörü önde. Ve diğer azınlıklar ile birlikte Ermeniler için bu korku faktörünün üç katına çıkarıldığı anlaşılmaktadır ve bu sebeple onlar sessizliği seçiyorlar. Benim gibi bazı Ermeniler biraz ses çıkarmaya çalışıyorlar. İnsanlara sessiz kalmanın güvenli olmadığını söyleyeme çalışıyorum. Konuşmak için yeterince cesur ve öldürülmüş olan Hrant Dink aynı zamanda hiçbir politik geçmişi olmayan ve Ermeniler konusunda hiçbir şey söylememiş ve öldürülmüş genç sessiz adam Sevag Balıkçı örneğini veriyorum. Soykırımın birçok kurbanı da sessizdi.
“Benim siyasette olmamın nedeni budur. Bu benim partimin amacıdır. Ermeni soykırımını tanımak ve soykırım kurbanlarının torunlarından özür dilemek. Halen bunu başarmaktan çok uzağız.
“Demokratik olmayan bir Türkiye, soykırımı ya da özür dilemeyi asla kabul etmeyecektir. Demokratikleşme aracılığıyla, barış süreci ile birlikte soykırımın tanınması konusunda gerçekten önemli adımlar atıldı. Toplum soykırımı öğrendi ve bunu bu şekilde söylemeden 102 yıl önce aslında korkunç bir şeyin meydana geldiğini söylemeye hazır hale geldi. Dönemin başbakanı Birinci Dünya Savaşında meydana gelmiş Ermeni “meselesi”nin kurbanlarına taziyelerini sundu. Her zaman şunu dile getiriyorum, ‘Günümüzde halen suçlar medyana geliyorsa, o zaman eski suçlar tanınmamıştır.’ Türkiye’deki soykırım her gün meydana geliyor. Her gün eş başkanlarımız ve vekillerimiz öldürülüyor, hapse atılıyor, tıpkı 1915’te olduğu gibi. İlk olarak son zamanlarda işlenen suçlara bir dur demeliyiz, sonra belki demokratikleşir ve rahat yüzü görürsek, ancak o zaman Türkiye Ermeni soykırımını tanıyabilir. Bu spesifik suç Türkiye’de meydana gelmiştir ve biz böylece Türkiye’deki bu suç ile yüzleşeceğiz. Yeni liderler ile ya da bu toprağın Türklere, Kürtlere, Ermenilere, Asurlulara, Yunanlılara, yani hepimize ait olduğuna ilişkin vizyona sahip yeni bir kuruluş ile birlikte bu suçla yüzleşeceğiz. Biz iki üç yıl önce bunu başarmaya çok yaklaşmıştık ama Erdoğan’ın milliyetçi koalisyonu Ermeni soykırımını asla tanımayacaktır.”   
Savcılık suçun yasal koşulları oluştuğunu savunarak TBMM’den Paylan’ın dokunulmazlığının kaldırılmasını istedi.
Citation:
Paylan’dan açıklama
Garo Paylan gelişme üzerine Agos’a yaptığı açıklamada şunları söyledi: 
“Ailemin ve halkımın yaşadığı büyük felaketi hep soykırım olarak tanımladım. Türkiye'nin milletvekili olarak da Ermeni halkına karşı devlet kararıyla işlenen suçun TBMM'de görüşülmesini ve adının konulmasını talep ettim. Her yerde olduğu gibi ilgili röportajda da soykırım derken, 301. maddede söylendiği gibi Türk halkını değil, soykırımın faili dönemin cuntasını ve soykırımcı zihniyeti hedef aldım. Türkiye maalesef eski alışkanlıklarına geri dönüyor. Geçmişle yüzleşme talepleri yeniden baskılanmaya çalışılıyor. Şu bilinmelidir ki, savcılar ve 301. maddeden ceza almam için izin veren hükümet, beni ne bugün yaşananlarla ilgili ne de  geçmişte yaşananlarla ilgili adalet mücadelemden geri adım attıramaz.” 

http://www.agos.com.tr/tr/yazi/20651/paylana-301-fezlekesi
_________________

Karanlık aydınlıktan, yalan gerçekten kaçar, Güneş yanlız olsada etrafa ışık saçar,üzülme doğruların kaderidir yanlızlık, kargalar sürüyle, kartallar yanlız uçar.


Revenir en haut
azad
V.I.P.
V.I.P.

Hors ligne

Inscrit le: 06 Sep 2006
Messages: 813
Point(s): 2 395
Moyenne de points: 2,95

MessagePosté le: Jeu 17 Mai 2018 - 23:09
MessageSujet du message: Garo PAYLAN tehlikede… (GARO PAYLAN en danger !)
Répondre en citant


HDP Vekili Garo Paylan'a 301 Fezlekesi

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, HDP Vekili Garo Paylan hakkında 301. Ve 299. maddelerden fezleke düzenledi. Adalet Bakanlığı'nın da Paylan'ın 301'den yargılanmasına izin verdiği ortaya çıktı.
 
 
Ankara - BİA Haber Merkezi 17 Mayıs 2018, Perşembe 15:58
 
 
 
Fotoğraf: Elçin Top/ AA/ Arşiv  
Eski Giresun Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Aygün Attar, 16 Mayıs 2017'de Ankara Cumhuriyet Başsavcılığına başvurarak Paylan hakkında suç duyurusunda bulundu. Attar, Paylan'ın 14 Ocak 2017'de TBMM'de yaptığı konuşmada söylediği şu sözlerle suç işlediğini iddia etti:
"Bir zamanlar yüzde 40'idik. Bugün binde biriz. Herhalde başımıza bir iş geldi ki, ben bunun adına soykırım diyorum. Ermeni halkı başına ne geldiğini çok iyi biliyor. Bir zamanlar atamın, dedemin başına ne geldiğini çok iyi biliyorum. Adını siz koyun o zaman. Biz yok hükmündeyiz. Binde bire düşmüşüz".
Dilekçede Paylan'ın 1 Mayıs 2017'de Kanada'da yayın yapan Horizon Weekly'e verdiği röportajda yer alan "Türkiye'de soykırım yapıldığı ve hale bu soykırımın devam ettiği" ifadeleri de yer aldı.
301. madde bakanlık iznine bağlanmıştı
Agos'un haberine göre Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı Parlamenter Suçları Soruşturma Bürosu, Attar'ın şikayetini işleme alarak inceleme başlattı.
301. maddeden soruşturma yapılması Adalet Bakanlığı'nın iznine bağlı olduğu için Savcılık Adalet Bakanlığı'ndan soruşturma izni talep etti. Adalet Bakanlığı'nın ise 7 Aralık 2017'de soruşturma izni verdiği öğrenildi.
Savcılık soruşturmasında, Paylan'ın röportajında geçen ifadelerin, 301. maddede tanımlanan "Türk milletini, Türkiye Cumhuriyeti Devletini, Türkiye Cumhuriyeti Hükümetini Alenen Aşağılama ve Cumhurbaşkanına Hakaret" suçlarını işlediğinin yeterli delili olduğunu belirtti.
301. Madde geçtiğimiz yıllarda yarattığı tartışmalar ve bu madde ile ilgili olarak yargılananların kamuoyunda hedef haline getirilmesi nedeniyle bu maddeden yürütülecek soruşturmalar Adalet Bakanlığı'nın iznine bağlanmıştı.
Fezlekede yer alan ifadeler şöyle: 
Paylan hakkında hazırlanan fezlekedeki ifadelerden bazıları şöyle:
"Hrant Dink'ten sonra demokratikleşmenin ardından, Ak Parti, kurulduktan sonra insanlar sonunda Ermeni kökenli olduklarını kabul etme cesareti buldular.
"Ben Dikranakert'te Ermeni kilisesini yenilemekten sorumlu komitedeydim.
"Biz yenilerken insandan aniden geldiler ve kayıp miraslarından bahsettiler. Yüzlerce Ermeni olmayan kişi topluluğumuz için çok büyük bir adım olan kilisenin açılışına katıldı. Halen bu saklı Ermeniler hakkında çok fazla önyargılı düşünceler bulunmaktadır.
"Patrik yardımcısı 'Hıristiyan olmayan kişi Ermeni olamaz' diyor. Bu doğru değildir. Bu İslamlaştırılmış Ermenileri toplumumuzda ağırlamamız gerektiğini söylüyorum çünkü 4 kuşak önce İslamiyet'e dönüştürülmüş kişiler için aniden bir gecede Hıristiyan olmak o kadar da kolay değildir.
"3 kuşaktır, Türkiye'nin Ermenileri sessiz kaldılar. Soykırımdan sağ kurtulmuş olan kendi büyükannem de sessiz kalmamı söyledi.
"Soykırım hakkında konuşmamı istemedi. Bir gün Hrant Dink ortaya çıktı ve korkunç bir şeyin olduğunu Türklerin ve Ermenilerin iyileştirilmesi gerektiğin söyledi.
"Dink'in suikastının ardından yeni Ermeni kuşağı, ideolojilerini sürdürme cesareti buldular. Ne yazık ki bu son iki yılda bu milliyetçi koalisyon ile birlikte Türk olmayanları sessizliğe iten – eski standart – oluşturulmuş yeni bir standart var. Bunun dışında onlar hapis ve ölümle tehdit edilmektedir.
"Korku faktörü önde. Ve diğer azınlıklar ile birlikte Ermeniler için bu korku faktörünün üç katına çıkarıldığı anlaşılmaktadır ve bu sebeple onlar sessizliği seçiyorlar. Benim gibi bazı Ermeniler biraz ses çıkarmaya çalışıyorlar.
"İnsanlara sessiz kalmanın güvenli olmadığını söyleyeme çalışıyorum. Konuşmak için yeterince cesur ve öldürülmüş olan Hrant Dink aynı zamanda hiçbir politik geçmişi olmayan ve Ermeniler konusunda hiçbir şey söylememiş ve öldürülmüş genç sessiz adam Sevag Balıkçı örneğini veriyorum. Soykırımın birçok kurbanı da sessizdi.
"Benim siyasette olmamın nedeni budur. Bu benim partimin amacıdır. Ermeni soykırımını tanımak ve soykırım kurbanlarının torunlarından özür dilemek". (PT) 
 


_________________

Karanlık aydınlıktan, yalan gerçekten kaçar, Güneş yanlız olsada etrafa ışık saçar,üzülme doğruların kaderidir yanlızlık, kargalar sürüyle, kartallar yanlız uçar.


Revenir en haut
Contenu Sponsorisé


MessagePosté le: Aujourd’hui à 11:45
MessageSujet du message: Garo PAYLAN tehlikede… (GARO PAYLAN en danger !)

Revenir en haut
Montrer les messages depuis:   
Armenian on web Index du Forum -> News et articles - Լուրեր, Յօդուածներ - Haber ve makaleler -> News en bref ... Օրուան կարճ լուրեր ... Güncel kısa haberler Toutes les heures sont au format GMT + 1 Heure
Poster un nouveau sujet   Répondre au sujet
Page 1 sur 1
Sauter vers:  

 Index | Créer un forum | Forum gratuit d’entraide | Annuaire des forums gratuits | Signaler une violation | Conditions générales d'utilisation
phpBB
Template by BMan1
Traduction par : phpBB-fr.com