Welcome Guest: Register | Log in
 
FAQ| Search| Memberlist| Usergroups
 
Daciklerden Diasporadaki Süryanilere Çağrı Paranı Al Köyüne Geri Dön
 
Post new topic   Reply to topic
Armenian on web Forum Index -> D'hier à nos jours - Երեկ և այսօր - Dünden bugüne -> Suryani – Assyrien, Keldani – Chaldéen, Araméen, Suryoyo
Previous topic :: Next topic  
Author Message
vahe2009
Modérateur Général
Modérateur Général

Offline

Joined: 07 Nov 2009
Posts: 26,556
Point(s): 75,565
Moyenne de points: 2.85

PostPosted: Mon 28 May 2018 - 18:21
PostPost subject: Daciklerden Diasporadaki Süryanilere Çağrı Paranı Al Köyüne Geri Dön
Reply with quote

Daciklerden Diasporadaki Süryanilere Çağrı Paranı Al Köyüne Geri Dön
Tapuların iadesiyle yurt dışındaki Süryanilerin Türkiye’ye dönmesi bekleniyor


SÜRYANİLERE ait kilise, manastır ve mezarlıklardan oluşan 50 taşınmazın tapusunun Mor Gabriel Manastırı Vakfı’na teslim edilmesinin ardından Vakıf Başkanı Koryakos Ergün, yurt dışına göç eden cemaat mensuplarının artık geri dönüşünün sağlanabileceğini söyledi. Ergün, “Tapuların iadesi, sadece Mardin bölgesindeki Süryanileri değil; Avrupa’da yıllardır vatan hasretiyle yaşayan on binlerce mensubumuzu çok mutlu etmiştir” dedi.

Mardin’in, 2014 yılında ‘büyükşehir’ statüsü almasından sonra kurulan, Devir Tasfiye ve Paylaşma Komisyonu’nun kararı ile kilise, manastır ve mezarlıkların da yer aldığı taşınmaz malları önce Hazine Müsteşarlığı’na ardından Diyanet İşleri Başkanlığı’na ve son olarak Genel Müdürlüğü’ne devredilen Süryani Cemaati’nin mücadelesi sonuç verdi. Bu taşınmazlara ait tapular, Resmi Gazete’de 27 Mart günü yayımlanan 7103 sayılı ‘Vergi Kanunları ile Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılması Hakkındaki Kanun’ ile Mor Gabriel Manastırı Vakfı’na teslim edildi. Vakıf Başkanı Koryakos Ergün, bölgede kadastro çalışmalarının 2000’li yıllardan sonra yapıldığını, Osmanlı arşivlerinde söz konusu ibadethanelerin tapularının olup olmadığı bilmediklerini söyledi. Ergün, “2000’li yıllardan önce Vakıflar’ın mal edinme hakları olmadığından dolayı söz konusu kilise, manastır ve mezarlıklar köy tüzel kişiliği adına kaydediliyordu. Vakıflar’ın mal edinme olayı, 2008’den sonra oldu. 2008’de yapılan kadastro çalışmaları ile vakfımız, bazı malların devrini aldı; ancak Mardin, büyükşehir olunca ve tüzel köy kişiliği ortadan kalkınca bu malların dağıtımı için Devir Tasfiye Komisyonu kuruldu. İtirazlarımıza rağmen taşınmazlarımız, önce hazineye devredildi ardından Diyanet’e tahsis edildi. Daha sonra tahsis işlemi iptal edilerek, bu mallarımız, Vakıflar Genel Müdürlüğü’ne devredildi” diye konuştu.

‘VAKIF OLARAK İLK KEZ TAPULARI ALDIK’

Yapılan yasal düzenlemeden sonra vakıf olarak ilk kez binlerce yıllık manastır, kilise ve mezarlıkların tapularını aldıklarını kaydeden Ergün, “Daha önce köy tüzel kişiliği adına tapuları vardı ve bunlarda köy muhtarlığı adına kayıtlı olduğu için muhtarlıklarda bulunuyordu. Son düzenlemeden sonra 50 parçanın tapusu vakfımıza, 5 tapu ise Mardin’deki diğer Süryani vakıflarına teslim edildi. Tapuları verilenler arasında Mor Melki Manastırı, Mor Yakup Manastırı, Taş köyünde bulunan Mor Dimet Kilisesi, Mor Loozor Manastırı, Bağlarbaşı’nda bulunan Mor Kuryakos Kilisesi var; tarihi bir yer. Kiliselerin ve manastırların yanında bulunan mezarlıklar da vardır” dedi.

‘BAZI TAŞINMAZLARIN MAHKEMESİ DEVAM EDİYOR’

Mor Gabriel Manastırı Vakfı Başkanı Ergün, yasal düzenlemeyle sorunun önemli ölçüde çözüldüğünü; ancak bazı manastır ve kiliselere bağlı bağ, bahçe ile tarladan oluşan 70 parçaya yakın taşınmazın hala mahkemelerde davalarının sürdüğünü söyledi. Ergün, “Bunların bir kısmının mahkemelerde davası sürerken, bazıları için de mahkemelerde dava açmayı düşünüyoruz” dedi. Ergün, seçimlerden sonra aynı diyaloğu devam ettirip, bunların çözümünü bekleyeceklerini de dile getirdi.

‘TAPULARIN İADESİ, YURT DIŞINDAN GERİ DÖNÜŞE VESİLE OLACAK’

Tapuların, Mor Gabriel Manastırı Vakfı’na teslim edilmesinin, yurt dışına göç eden cemaat mensuplarının geri dönüşünü de sağlayabileceğini belirten Koryakos Ergün, şunları söyledi:
“Tapularımızın ilk kez iade edilmesinin, yurt dışında bulunan Süryanilerin dönmesine vesile olacağını düşünüyorum. Tapıların iadesi, hem Mardin’de bölgesindeki cemaat mensuplarında hem de yurt dışındaki Süryanilerde büyük sevinç yarattı. Yurt dışında bulunan ve vatan hasreti ile yaşayan on binlerce mensubumuz, doğup büyüdükleri, nikah ve vaftizlerini yaptıkları kiliselerin, manastırların iade edildiğini gördüler. Bu onların Avrupa’dan yeniden topraklarına dönüşü için önemli bir faktör olacaktır. Bu olay aynı zamanda Lozan Anlaşması’ndan doğan azınlık haklarının iadesi anlamına geliyor. Bu mallar, bu ülkenin malıdır, eseridir.
Bu adımların atılmasında katkısı olan başta Sayın Cumhurbaşkanı’mız Recep Tayyip Erdoğan olmak üzere emeği geçenlere teşekkür ediyoruz.”

Ferit ASLAN/MARDİN, (DHA)

http://www.hurriyet.com.tr/tapularin-iadesiyle-yurt-disindaki-suryanilerin-40849496


Back to top
Publicité


PostPosted: Mon 28 May 2018 - 18:21
PostPost subject: Publicité

PublicitéSupprimer les publicités ?
Back to top
guest
Super Membre
Super Membre

Offline

Joined: 10 Apr 2011
Posts: 1,943
Point(s): 5,165
Moyenne de points: 2.66

PostPosted: Fri 30 Aug 2019 - 22:51
PostPost subject: Daciklerden Diasporadaki Süryanilere Çağrı Paranı Al Köyüne Geri Dön
Reply with quote

Süryaniler kutsal gün için Midyat'a akın etti
Süryaniler, aziz Mor Gabriel'in vefatının bin 351. yılı nedeniyle Midyat’ta buluştu. Dünyanın en eski manastırlarından biri olarak kabul edilen Deyrulumur (Mor Gabriel) Manastırı'nda yapılan anmaya bin kişi katıldı.Mardin’in Midyat İlçesi’nde Süryani aziz Mor Gabriel, düzenlenen törenle anıldı. Mor Gabriel, kendi ismini taşıyan ve dünyanın en eski manastırlarından biri olarak kabul edilen Deyrulumur (Mor Gabriel) Manastırı’nda düzenlenen çeşitli etkinlikler ile vefatının bin 351. yıldönümünde anıldı.

Süryani Ortodoks cemaatine din adamı yetiştiren, Süryanicenin yaşatılmasına da öncülük eden manastırda düzenlenen anmaya dünyanın çeşitli kentlerinden çok sayıda Süryani katıldı.

Süryanilerin çok büyük manevi duygular beslediği Aziz Mor Gabriel’i anma günü etkinliğinde dualar edildi. Manevi duyguların en üst seviyeye çıktığı gün olarak tanımlanan ‘Şahro ’Mor Gabriel’ (gece ibadeti bayramı) için Türkiye, Almanya, Hollanda, ve Belçika gibi ülkelerden yaklaşık bin kişi katıldı.Ayini Mor Gabriel Manastırı Metropoliti Timotheos Samuel Aktaş, İsveç’ten gelen Metropolit Dioskoros Benyamin Ataş, Almanya’dan gelen metropolit Yulios Hanna Aydın ayini yönetti.

Yapmış olduğu mucizelerin yanı sıra, ruhsal yetkinliği, alçak gönüllülüğü, hayırseverliği, misafirperverliği ve barışçıl yönetim anlayışı ile Süryanilerin gönlünde taht kuran ve büyük saygı duydukları Azizleri Mor Gabriel’in ismini kız çocuklarına ‘Gabriella’ ve erkelere de ‘Gabriel’ ismini vererek ölümsüzleştiriyorlar. Törene ayrıca aziz Mor Gabriel’in ismini taşıyan çoluk çocuk demeden 7’den 70’e her yaştan Süryani vatandaşın ilgi gösterdiği ayin yaklaşık 2.5 saat devam etti.
İncil’den okunan ayetlerle başlayan özel ayin, ilahilerin okunması ve yapılan dualarla devam etti. Ayinin ardından yapılan konuşmalarda, barış, kardeşlik ve huzur mesajları verildi.

tr.sputniknews.com/columnists/201908311040054209-suryaniler-kutsal-gun-icin-midyata-akin-etti/


Back to top
Contenu Sponsorisé


PostPosted: Today at 18:36
PostPost subject: Daciklerden Diasporadaki Süryanilere Çağrı Paranı Al Köyüne Geri Dön

Back to top
Display posts from previous:   
Armenian on web Forum Index -> D'hier à nos jours - Երեկ և այսօր - Dünden bugüne -> Suryani – Assyrien, Keldani – Chaldéen, Araméen, Suryoyo All times are GMT + 1 Hour
Post new topic   Reply to topic
Page 1 of 1
Jump to:  

 Portal | Index | Create a forum | Free support forum | Free forums directory | Report a violation | Conditions générales d'utilisation
phpBB
Template by BMan1