Welcome Guest: S’enregistrer | Connexion
 
FAQ| Rechercher| Membres| Groupes
 
Dr Daron Daciklerin Ekonomisi İçin Acı Reçete Yazdı
 
Poster un nouveau sujet   Répondre au sujet
Armenian on web Index du Forum -> News et articles - Լուրեր, Յօդուածներ - Haber ve makaleler -> News en bref ... Օրուան կարճ լուրեր ... Güncel kısa haberler
Sujet précédent :: Sujet suivant  
Auteur Message
vahe2009
Modérateur Général
Modérateur Général

Hors ligne

Inscrit le: 07 Nov 2009
Messages: 25 822
Point(s): 73 540
Moyenne de points: 2,85

MessagePosté le: Ven 15 Juin 2018 - 08:13
MessageSujet du message: Dr Daron Daciklerin Ekonomisi İçin Acı Reçete Yazdı
Répondre en citant

Dr Daron Daciklerin Ekonomisi İçin Acı Reçete YazdıKüçülme ve durgunluk kaçınılmaz

3 liralık yatırımın 2 lirasının inşaata gittiğini ve Türkiye’nin resesyona girmesinin kaçınılmaz olduğunu belirten Ekonomi Profesörü Daron Acemoğlu, “Bunu hızlı atlatabilmenin yolu demokratikleşmekten geçiyor” dedi.

ABD Bilim Akademisi Üyesi, Massachusetts Institute of Technology'de (MIT) Ekonomi Profesörü olan Daron Acemoğlu, seçim öncesi Türkiye ekonomisine ilişkin çok çarpıcı açıklamalarda bulundu. İnternet yayını yapan Medyascope.tv'de gerçekleşen özel yayınla “24 Haziran'a doğru Türkiye Ekonomisi” konulu panele katılan Acemoğlu, Türkiye ekonomisinin son 2 aydır yaşananların öncesine bakmadan değerlendirilemeyeceğine dikkat çekti.

DEMOKRATİKLEŞEN KAZANIYOR

Acemoğlu'na göre Türkiye ekonomisinin bir reseryona girmesi kaçınılmaz ancak bunu alınacak tedbirlerle zayıf veya hızlı atlatmak mümkün. Şu anda yaşadığımız problemlerin daha önceden birikmiş olan dengesizliklerin bir sonucu olduğunu belirten Acemoğlu, “Ekonominin bir resesyona girmeden, bir kriz yaşamadan içinde bulunduğu durumdan çıkması mümkün değil” dedi.

Demokrasinin büyümeye etkisi üzerine araştırmalar yapan dünyaca ünlü ekonomist Acemoğlu, demokratikleşen ülkelerin büyüme hızını ve kalitesini artırdıklarına dikkat çekerken, şunları söyledi:

“Demokrasi güçlendiği zaman büyüme ve büyümenin kalitesi artıyor. Yani önemli olan demokrasi, demokrasinin derinliği ve yargı kurumlarıyla nasıl çalıştığı, yargı kurumlarının nasıl güçlendiği, diğer yandan ekonomik yapının, rekabetçiliğin, ekonomi politikasındaki şeffaflığın, doğruluğun, rant dağıtımı için değil, üretkenliği artırmak için olan politikaların ne kadar takip edildiği önemli. Bunlar bir şekilde ekonominin üretkenliğini artırıyor.”

Acemoğlu, Türkiye'nin son 10 yıl içindeki büyüme performansının genel olarak üretkenliği artırarak ve yatırıma bağlı gerçekleşmediğini, daha çok birkaç sektörün özellikle inşaat sektörünün ve bir açıdan da krediye bağlı olarak büyüyen tüketim üzerinden geldiğini söyledi. İnşaat sektörüne yatırımın 2010'larda inanılmaz boyutlara çıktığına dikkat çeken Acemoğlu, “Bu süreçte üretkenlik artışı negatife iniyor, makineye, kapasiteye yatırım yerine inşaat sektörüne yatırım patlaması var. Neredeyse 3 liralık yatırımın 2 lirası inşaat gitti” dedi.

KOALİSYONLA EKONOMİ ÇÖKMEZ

Bu dengesizliklerin Türk ekonomisinin yapısal gelişmesi, büyüme kalitesinin düşük olması, büyüme odaklarının yanlış taraflarda bulunmasının bir sonucu olduğunu belirten Daron Acemoğlu, şöyle konuştu: “Belki bir yıl, belki yarım yıl Türk ekonomisinin negatif büyüme görmesi olası ama önemli olan bunun nasıl kısa sürede aşılacağı. Bu önemli bir politik soru. Seçimler de oldu, tek parti gelemedi, ekonomi çöktü diye fikirler atılabilir. Bunlar asla doğru değil. Şu anda ekonominin negatife gitmesi neredeyse engellenemez. Para politikalarını ve cari açığı doğru yönetmeye tabii ki ihtiyacımız var ama çok derin reformlara, çok daha derin düşünmeye, doğru politikaları seçmeye ihtiyacımız var. Bahsettiğim sistemik bir kriz değil kesinlikle; negatif büyüme ve durgunluktan bahsediyoruz. Borçların ödenememesi, bazı şirketlerin batması, bir ölçüde işsizliğin artması. Bunun önüne geçemeyiz ama zayıf atlatmak veya hızlı atlatmak mümkün.”

Mehtap ÖZCAN ERTÜRK

https://www.sozcu.com.tr/2018/ekonomi/kuculme-ve-durgunluk-kacinilmaz-2467521/


Revenir en haut
Publicité


MessagePosté le: Ven 15 Juin 2018 - 08:13
MessageSujet du message: Publicité

PublicitéSupprimer les publicités ?
Revenir en haut
Montrer les messages depuis:   
Armenian on web Index du Forum -> News et articles - Լուրեր, Յօդուածներ - Haber ve makaleler -> News en bref ... Օրուան կարճ լուրեր ... Güncel kısa haberler Toutes les heures sont au format GMT + 1 Heure
Poster un nouveau sujet   Répondre au sujet
Page 1 sur 1
Sauter vers:  

 Index | Créer un forum | Forum gratuit d’entraide | Annuaire des forums gratuits | Signaler une violation | Conditions générales d'utilisation
phpBB
Template by BMan1
Traduction par : phpBB-fr.com