Welcome Guest: S’enregistrer | Connexion
 
FAQ| Rechercher| Membres| Groupes
 
Her 10 kişiden birini kesip kalanlara yedirin
 
Poster un nouveau sujet   Répondre au sujet
Armenian on web Index du Forum -> Le Génocide Arménien - Հայկական Ցեղասպանութիւն - 1915 Ermeni Soykırımı -> 24 Nisan 1915'i anma, tartışmalar - commémorations, débats, annonces
Sujet précédent :: Sujet suivant  
Auteur Message
guest
Super Membre
Super Membre

Hors ligne

Inscrit le: 10 Avr 2011
Messages: 1 611
Point(s): 4 321
Moyenne de points: 2,68

MessagePosté le: Jeu 11 Oct 2018 - 09:24
MessageSujet du message: Her 10 kişiden birini kesip kalanlara yedirin
Répondre en citant

Her 10 kişiden birini kesip kalanlara yedirin









Cengiz Han onları nasıl korkuttu...

13. yüzyılın ünlü seyyahı Plano Carpini'nin kaleme aldığı "Moğolistan Seyahatnamesi" Kronik Yayınları etiketiyle okurla buluştu.

Plano Carpini büyük bir cesaret örneği gösterip Moğol imparatorluk sarayındaki hükümdarın ayağına kadar gitmiş, Moğol topraklarında aylarca kalmış, onları etraflıca tanımış ve tekrar Papa'nın huzuruna sağ olarak dönebilmiş bir keşiş...

13. Yüzyılda Avrupa'dan Orta Asya'ya Yolculuk (1245-1247) alt başlığını taşıyan çalışmada Moğolların örf ve âdetleri, inançları, ibadetleri, gelenekleri, savaş usulleri ve diğer uluslarla olan ilişkilerini kayda geçirilmiştir.

Carpini'nin kayıtları arasında dehşet verici bir not olarak, uzun süren bir kuşatma esnasında açlık çeken askerlerine Cengiz Han'ın her 10 kişiden birinin kesilerek diğer arkadaşlarına yiyecek olarak verilmesi emri bulunuyor.

Kitabın ilerleyen bölümlerinde ise dünya hakimiyeti kurmak isteyen Moğollar'ın diğer ülke elçilerine muameleleri anlatılıyor. Moğol hükümdarların elçileri öldürmek için bahane aramaları, zehirli içecek ve yiyeceklerle diğer ulusların ileri gelenlerini ortadan kaldırmak için her imkanı değerlendirdikleri anlatılıyor.

İşte Moğolistan Seyahatnamesi'nde geçen o bölümler:
Hızlı alınan kredi kartı!

"Kısa bir istirahatten sonra, Cengiz Han bütün ordusunu etrafına topladı ve tekrar Kıtaylarla savaşa yöneltti. Uzun süren bir savaş neticesinde, onların ülkesinin büyük bir kısmını zapt ettiler ve hatta hükümdarlarını da kendi başkentlerinde kuşattılar. Kuşatma, ordunun bütün yiyecekleri bitinceye ve artık yiyecek hiçbir şeyleri kalmayıncaya kadar uzadı; öyle ki, Cengiz Han her 10 kişiden birinin kesilip, diğer arkadaşlarına yiyecek olarak verilmesini emretti. Şehit halkı onlara karşı savunma aletleriyle ve oklarla cesurca direndi ve atmak için taşları bitince, taş yerine gümüş ve eritilmiş gümüş attılar. Çünkü şehirde bir hazine birikmişti."

MOĞOLLAR'IN ELÇİLERE "MUAMELESİ"

"Dünyada yaşayan bütün hükümdarlara haber yollayarak derhal hakanın sarayına gelmelerini isterler. Gerçekten de bu davete uyup, hakanın huzuruna çıkanlara gerekli hürmeti göstermeyip, onlara sanki sıradan kişilermiş gibi davranırlar. Huzura çıkanlar hem hakana hem de diğer ileri gelenlere, onların karılarına, binbaşılara ve yüzbaşılara hediyeler sunmak zorundadırlar. Hemen hemen herkes, hatta köleler bile sadece hükümdarlardan değil, bunların yollamış oldukları kölelerden bile utanmadan hediye talep ederler.

Bazıları tıpkı Michael ve diğerlerinde olduğu gibi öldürmek için bahane ararlar. Bazılarının da emniyet içerisinde geri dönmelerini ve böylece başka elçilerin de gelmesini sağlamak isterler, diğer bir kısmını ise zehirli içecek ve yiyeceklerle ortadan kaldırırlar. Çünkü gayeleri dünyaya hakim olmaktır, bu nedenle diğer ulusların ileri gelenlerini ortadan kaldırmak için her imkanı değerlendirirler.

Geri dönmelerine fırsat tanıdıkları kişilere de, oğullarını ve erkek kardeşlerini yollamalarını tavsiye ederler. Fakat Yaroslaos’un oğluna, Alanlar’ın bir asilzadesine ve diğer birçoklarına olduğu gibi, bir daha ülkelerine dönmelerine fırsat tanımazlar. Bir ülkede hükümdar olan bir baba veya erkek kardeş öldüğünde, onların yerine tahta çıkacak olan oğlun veya erkek kardeşin ülkelerine geri dönmelerine izin vermezler ve böylece başsız kalan devlet veya beyliği tamamen kendi topraklarına katarlar. Bizim de şahsen gördüğümüz gibi, bir Solange hükümdarına bu şekilde davranmışlardır."

Odatv.com

https://odatv.com/her-10-kisiden-birini-kesip-kalanlara-yedirin-10101822.html


Cengiz Han Türk'tür, Moğollar Bir Türk Boyudur




http://www.turktoresi.com/viewtopic.php?f=17&t=12317


Revenir en haut
Publicité






MessagePosté le: Jeu 11 Oct 2018 - 09:24
MessageSujet du message: Publicité

PublicitéSupprimer les publicités ?
Revenir en haut
Montrer les messages depuis:   
Armenian on web Index du Forum -> Le Génocide Arménien - Հայկական Ցեղասպանութիւն - 1915 Ermeni Soykırımı -> 24 Nisan 1915'i anma, tartışmalar - commémorations, débats, annonces Toutes les heures sont au format GMT + 1 Heure
Poster un nouveau sujet   Répondre au sujet
Page 1 sur 1
Sauter vers:  

 



Index | Créer un forum | Forum gratuit d’entraide | Annuaire des forums gratuits | Signaler une violation | Conditions générales d'utilisation
phpBB
Template by BMan1
Traduction par : phpBB-fr.com