Welcome Guest: Register | Log in
 
FAQ| Search| Memberlist| Usergroups
 
7 kişilik ailenin dağda ilkel yaşamı! Konuşmayı bile unuttular
 
Post new topic   Reply to topic
Armenian on web Forum Index -> D'hier à nos jours - Երեկ և այսօր - Dünden bugüne -> Dersim
Previous topic :: Next topic  
Author Message
guest
Super Membre
Super Membre

Offline

Joined: 10 Apr 2011
Posts: 1,712
Point(s): 4,591
Moyenne de points: 2.68

PostPosted: Fri 2 Nov 2018 - 18:56
PostPost subject: 7 kişilik ailenin dağda ilkel yaşamı! Konuşmayı bile unuttular
Reply with quote

7 kişilik ailenin dağda ilkel yaşamı! Konuşmayı bile unuttular
Koşan Dağı'nın 2 bin 500 rakımında Erzincan sınırında, 300 yıllık olduğu ileri sürülen bir evde 7 kişilik aile elektrik ve susuz ilkel bir yaşam sürüyor. Ailenin 5 çocuğundan 20 yıldır haber alınamazken, çocukların iletişim kuramadıkları için konuşma yetilerini kaybedip, kendi aralarında geliştirdikleri işaret diliyle anlaşabildiği gözlendi. Erzincan, Bingöl ve Tunceli üçgeninde yer alan 3 bin 78 metre yüksekliğindeki Koşan Dağında yaşayan 7 kişilik Teşar Ailesi, ilkel bir hayat sürüyor.

Tercan İlçesi’ne bağlı Konarlı Köyü sınırlarında kalan ve elektrik, yol, telefon gibi imkanlardan uzak, 300 yıllık olduğu ileri sürülen taştan yapılma evde yaşayan aile fertleri, 2 bin 500 rakımda kış mevsimine hazırlanıyor.

Birkaç küçükbaş hayvanı bulunan aile, aylar boyunca yolları kapanan köyde, köylülerin yardımıyla aldıkları un, patates, soğan ve çayla bir kışı geçiriyor. Teşar ailesinin, şuana kadar gittiği en uzak mesafenin ise 10 kilometre uzaklıkta bulunan Konarlı Köyü olduğu öğrenildi.
20 YILDIR HABER YOK

Dağda bir ömürlerini geçiren 75 yaşındaki baba Hüseyin ile anne Emine Teşar'ın 10 çocuğu olduğu, bu çocuklardan 5'inin 20 yıl önce İstanbul'a gidiyorum diyerek evden ayrıldığı ve bir daha da haber alınamadığı öğrenildi.
TÜRKÇE BİLMİYORLAR

Evde bulunan ve Türkçe bilmeyen çocuklardan Zeynep, Hüsniye ve Ayten kardeşler yaşamlarını sürecek yeni bir ev isterken, anne ise 20 yıldır görmediği çocuklarına ulaşmak istiyor.
KONUŞMAYI UNUTTULAR

Ailede hiçbir fert okula gitmezken, çocukların iletişim kuramadıkları için konuşma yetilerini kaybedip, kendi aralarında geliştirdikleri işaret diliyle anlaşabildiği gözlendi.'OKUL YÜZÜ GÖRMEDİLER'
Yaşadıkları yer yüzünden çocuklarının okul yüzü görmediğini aktaran Baba Hüseyin Teşar, “Çocuklarım okul, televizyon yüzü görmemiş. Elektrik yok bir şey yok. Televizyonu nasıl görsünler. Yolumuz yok. Herkesin çamaşır makinesi var, buzdolabı, televizyonu, evinde suyu var. Bizim hiçbir şeyimiz yok” diye konuştu.

Kardeşlerinin okul ve şehir yüzü görmediğini ifade eden ağabey Metin Teşar ise, “Şehre gitseler yolunu çıkaramaz kaybolurlar. Ne yapacağımızı bilmiyoruz. Bu şartlarda yaşamak çok zor. Vicdanı olan bize yardım etsin. Artık gücümüz kalmadı. Kayıp kardeşlerimizi de çok özledik. Göremiyoruz. Görmek istiyoruz ancak imkanımız yok”ifadelerini kullandı.
'BU RAKIMDA İMKANSIZ'

Dağda yaşam süren aileyi ise en son Tunceli’den giden dağcılardan İsmail Ateş ve arkadaşları fark etti. Koşan Dağı tırmanışı sırasında aileyi gördüğünü ve şaşırdığını dile getiren Ateş, “Bölgede dağcılık yapıyorum. Buradan geçerken tesadüfen dağda, yerleşim birimlerinden uzak bir ailenin olduğunu gördüm. Çok zor koşullarda, inanılmaz ilkel koşullarda yaşıyorlar. Burası Yedisu, Pülümür, Tercan üçgeninde bulunan bir yer. Bu rakımda yaşamak imkansız" dedi.


TUNCELİ/İHA

http://www.karar.com/guncel-haberler/7-kisilik-ailenin-dagda-ilkel-yasami-konusmayi-bile-unuttular-1018070


Back to top
Publicité


PostPosted: Fri 2 Nov 2018 - 18:56
PostPost subject: Publicité

PublicitéSupprimer les publicités ?
Back to top
Display posts from previous:   
Armenian on web Forum Index -> D'hier à nos jours - Երեկ և այսօր - Dünden bugüne -> Dersim All times are GMT + 1 Hour
Post new topic   Reply to topic
Page 1 of 1
Jump to:  

 Portal | Index | Create a forum | Free support forum | Free forums directory | Report a violation | Conditions générales d'utilisation
phpBB
Template by BMan1