Welcome Guest: S’enregistrer | Connexion
 
FAQ| Rechercher| Membres| Groupes
 
Çinde Devlet Memurları Uygurca Öğreniyor , Türkiyede Memurlarının
 
Poster un nouveau sujet   Répondre au sujet
Armenian on web Index du Forum -> Le Génocide Arménien - Հայկական Ցեղասպանութիւն - 1915 Ermeni Soykırımı -> Kürt-Ermeni ilişkileri ve 1915 Soykırımı
Sujet précédent :: Sujet suivant  
Auteur Message
vahe2009
Modérateur Général
Modérateur Général

Hors ligne

Inscrit le: 07 Nov 2009
Messages: 25 960
Point(s): 73 950
Moyenne de points: 2,85

MessagePosté le: Dim 18 Nov 2018 - 21:11
MessageSujet du message: Çinde Devlet Memurları Uygurca Öğreniyor , Türkiyede Memurlarının
Répondre en citant

Çinde Devlet Memurları Uygurca Öğreniyor , Türkiyede Memurlarının Ne Zaman Kürtçe Öğreneceği Merak KonusuÇin'de neler yasak neler değil

Çin Devlet Konseyi tarafından çeşitli aralıklarla yayınlanan ve önemli konu başlıklarına değinilen bir devlet belgesi olan Beyaz Kitap’ın son sayısında, Sincan Uygur Özerk Bölgesi ele alındı...

Çin Devlet Konseyi tarafından çeşitli aralıklarla yayınlanan ve önemli konu başlıklarına değinilen bir devlet belgesi olan Beyaz Kitap’ın son sayısında, Sincan Uygur Özerk Bölgesi ele alındı. Peki bu Beyaz Kitap’ta neler var?

Çin’in Uygur Türkleri üzerinde baskı kurduğu tezine odaklanan BM raporunun ve batı medyasının ileri sürdüğü ‘Çin zulmü’ iddialarının gündemde olduğu günlerde çıkan Beyaz Kitap, yalnızca bir Devlet Konseyi belgesi değil, aynı zamanda Çin’in kendisine yöneltilen iddialara en üst resmi makamdan verilen bir cevap olma niteliğini taşıyor.

“Sincan’da Kültürel Koruma ve Gelişim” başlıklı Beyaz Kitap’ta, Çin’in yönetimi altında bulunan Sincan Uygur Özerk Bölgesi’nin kültürel gelişiminin aynı zamanda Çin’in çok kültürlü yapısının gelişimine de katkı sunduğu vurgulanıyor.

“SİNCAN’DAKİ ETNİK KÜLTÜRÜN KORUNMASINA BÜYÜK ÖNEM VERİLDİ”

Sincan bölgesiyle ilgili olarak, “1949'da kurulduğundan beri Çin hükümeti, Sincan'daki etnik kültürleri belgelemeye ve korumaya büyük önem vermiş ve onların gelecek nesillere aktarılmasını sağlamıştır” ifadelerinin kullanıldığı belgede, Çin Hükümeti’nin iletişim ve entegrasyonu teşvik ettiği ve inanç özgürlüğüne saygı duyduğu vurgulanıyor.

STANDART ÇİNCEYİ ÖĞRENMEYE TEŞVİK

Öte yandan, bölgede uygulanan iki dilli sisteme göre, Çin’de yaşayan diğer etnik unsurların, Anayasa tarafından belirlenen kanunlara göre ülke çapında geçerli olan standart Çince öğrenmesi gerektiği belirtiliyor. Çin’de yaşayan etnik azınlıkların Çin’in tamamında konuşulan Çinceyi öğrenebilmeleri, onların entegrasyonu açısından önem arz ediyor. Zira, Çince bilmeyen azınlık mensuplarının eğitim, sosyal yaşam ve iş alanlarında olanakları daralıyor. Bu durumu, Çin’in Uygur Türklerini radikal İslamcı terörizmden kurtarmak amacıyla açtığı Yeniden Eğitim Merkezleri’nden mezun Uygur Türkleri de sıklıkla dile getiriyor. Kamptan mezun olanlar, daha önce Çince bilmedikleri için iş bulamadıklarını, ancak aldıkları eğitim sonucunda ekonomik zorlukların üstesinden gelebilecek konuma ulaştıklarını söylüyorlar.

ÇİNLİLER DE YEREL DİLLERİ ÖĞRENİYOR

Çin Komünist Partisi’nin ülkede yaşayan diğer halklara yönelik dil ve kültür politikası, yalnızca Çince öğretmek doğrultusunda ilerlemiyor. Örneğin, Çince okuma – yazma bilmeyen Uygur Türklerine Çince öğretildiği gibi, devlet memurları, yeni işe alınan memurlar ve kamu hizmeti sektöründe çalışanlar da dahil olmak üzere Sincan’da yaşayan Han Çinlilerinden de bölgenin yerel dillerini öğrenmeleri isteniyor. Bu durum, yine Beyaz Kitap’ta da vurgulanan ve Çin anayasasında da yeri olan karşılıklı dil ve kültür alışverişi kapsamında uygulanıyor.

Öte yandan, Sincan Uygur Özerk Bölgesi’nde hali hazırda iki dilli bir yaşam söz konusu.

SİNCAN’DA SADECE MÜSLÜMANLAR MI VAR?

Çin Komünist Partisi’nin Sincan bölgesindeki dini politikaları ülkemizde manipülatif ve İslamcı bir perspektifle aktarıldığı için söz konusu haberler çoğunlukla gerçeği yansıtmıyor. Zira, Sincan’da müslümanların ibadet etmelerine engel olunduğu iddiası batı medyası tarafından kasıtlı olarak yayılan argümanlardan.

Öncelikle, günümüzde Sincan’da yalnızca Müslümanların bulunmadığının altını çizmek gerekiyor. Şu anda Sincan'da, Müslümanların yanında Budistler, Protestan ve Katolik Hristiyanlar ve Taoizm de varlık gösteriyor. Hatta, yerel alanlarda Şamanist ve Zerdüşt inancına ilişkin unsurlar da hala gözlemlenebiliyor. Dolayısıyla, Çin hükümetinin oluşturduğu din politikası, ülkenin diğer bölgelerine oranla Sincan’da daha fazla yoğunluk gösterse de (İslamcı terör eylemlerinden ötürü) genel olarak inançları korumaya ve ‘resmi alanda’ tutmaya yönelik.

Raporda da, “Halk Cumhuriyeti Çin Komünist Partisi'nin (CPC) önderliğinde 1949'da kurulduğunda, Sincan'daki etnik unsurlar yeni bir refah ve gelişme dönemine girdiler” ifadeleri kullanılıyor.

ONAYLI KURUMLAR DIŞINDA DİNİ FAALİYETLER YASAK

Çin’de, ister İslam, ister Hristiyanlık veya başka bir inanç olsun, devlet tarafından onaylanmış kurumlar dışında ayet okumak, dua etmek, insan kazanmaya çalışmak gibi dini faaliyetlerde bulunmak yasak. Çin’de, Kuran başta olmak üzere Sahih-i Buhari, İrşad el-Sari gibi eserler hem Çince hem de Uygurca dillerinde basıldı ve özgürce satılıyor.

DİNİ ÖRGÜTLENMEYE GİRMEK YASAK

Ayrıca, Sincan’daki Müslümanlar için hem Çince hem Uygurca yayın yapan bir internet sitesi dahi bulunuyor. Öte yandan, İslam dışındaki inançlara ait kitaplar da basılıyor ve satılıyor. Ancak yukarıda belirttiğimiz gibi, bunlar yalnızca devlet tarafından onaylanmış kurumlarca yapılıyor. Dolayısıyla, ana dil meselesinde olduğu gibi, inanç meselesinde de asıl tartışma Çin’in yasaklayıp yasaklamadığı değil, inançların hangi amaçlar için ve hangi çağrılarda bulunarak yayılmaya çalışıldığı. Çin’de yasak olan şey de tam olarak bu: İnançları kullanarak dini örgütlenmeye girmek veya cihat vb çağrılarında bulunmak.SOSYALİST SİSTEME UYUM

Yayınlanan Beyaz Kitap’ta da, Sincan’da dinin yerelleştirilmesinin desteklendiği ve dini inançların Çin’in sosyalist sistemine uyumlu hale getirilmesi konusunda rehberlik ettiği belirtiliyor.

Beyaz Kitap’ta ayrıca, Sincan’ın baskıya maruz kaldığı yönündeki iddiaların aksine, bölgede yer alan sosyal alanlar, bölgenin kültürel faaliyetleri, Sincan’ın dünya kültür alışverişindeki etkin konumu, Sincan’da üretilen eserlere Çin’de ve dünyada verilen önem, düzenlenen kültür haftaları gibi projeler anlatılıyor.

Kitabın sonuç bölümünde ise, Çinli komünistlerin ve Çin halkının ‘tarihin ilerleyişiyle birlikte kültürel ilerlemeyi teşvik etmesi’ gerektiği belirtiliyor.

Erkin Öncan

Odatv.com

https://odatv.com/cinde-neler-yasak-neler-degil-18111809.html


Revenir en haut
Publicité


MessagePosté le: Dim 18 Nov 2018 - 21:11
MessageSujet du message: Publicité

PublicitéSupprimer les publicités ?
Revenir en haut
Montrer les messages depuis:   
Armenian on web Index du Forum -> Le Génocide Arménien - Հայկական Ցեղասպանութիւն - 1915 Ermeni Soykırımı -> Kürt-Ermeni ilişkileri ve 1915 Soykırımı Toutes les heures sont au format GMT + 1 Heure
Poster un nouveau sujet   Répondre au sujet
Page 1 sur 1
Sauter vers:  

 Portail | Index | Créer un forum | Forum gratuit d’entraide | Annuaire des forums gratuits | Signaler une violation | Conditions générales d'utilisation
phpBB
Template by BMan1
Traduction par : phpBB-fr.com